Je možné zrušenie vecného bremena súdnou cestou?

Zodpovedané
27. nov 2023

Dobrý deň,

prosím o radu. V roku 2009 bolo zriadené vecné bremeno bez vyčlenenia presnej časti prechodu a prejazdu na rozlohu celého pozemku (dvora) s rozlohou 99 m2. V súčasnej dobe si oprávnená osoba nárokuje prejazd po celom pozemku. Pre mňa je tým znemožnené uskladnenie dreva, posedenie na dvore, venčenie psa a pod.

Je možné zrušenie, alebo úprava takto postaveného vecného bremena napríklad súdnou cestou?

Ako mám postupovať?

Cesta na prejazd je priamo vedľa domu a tiež popred dom, kde je vstup do domu a pivnice. Celkom to obmedzuje moje bývanie, resp. užívanie dvora.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak dochádza k zneužívaniu vecného bremena, resp. ak existujú iné relevantné skutočnosti, ktoré odôvodňujú zrušenie tohto vecného bremena (resp. aspoň jeho obmedzenie) a s oprávnenou osobou sa neviete dohodnúť na nejakom rozumnom kompromise, môžete súdnou cestou žiadať zrušenie vecného bremena (resp. jeho obmedzenie).

V návrhu je potrebné zhrnúť, ako presne Vás využivanie vecného bremena neúmerne zaťažuje a dôvody, prečo žiadate jeho zrušenie.

Ak máte záujem o právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk