Je nepravdivé a vymyslené obvinenie považované za krivé obvinenie?

Zodpovedané
10. mar 2023

Dobrý deň,

spolužiakov rodič emailom do školy obvinil dieťa zo šikany a fyzických útokov. Použil fiktívne argumenty, ktoré sa ukážu ako absolútne nepravdivé a vymyslené.

Je možné kvalifikovať dané konanie zo strany rodiča ako poškodenie mena dieťaťa, resp. krivé obvinenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak niekto iného lživo obviní z trestného činu, spácha trestný čin krivého obvinenia. Z toho, čo píšete, nemožno jednoznačne určiť, či šikana a fyzické útoky naplnili znaky trestného činu a teda ani to, či samotné krivé obvinenie napĺňa znaky trestného činu.

Ak by uvedené konanie nenapĺňalo znaky trestného činu, mohlo by ísť o priestupok proti občianskemu spolunažívaniu.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk