Je potrebná darovacia zmluva, keď dostanem peňažný dar od rodičov?

Zodpovedané
13. dec 2023

Dobrý deň,

rodičia predali svoj dom a na účet mi chcú poslať cca 77 000 EUR, aby som mohla vyplatiť hypotéku, nakoľko nám bude končiť fixácia.

Je potrebná darovacia zmluva?

Ak áno, čo by mala obsahovať?

Bude banka skúmať odkiaľ sú tie peniaze?

Potrebujem im poskytnúť nejaký doklad po pripísaní peňazí na môj účet?

Ďakujem

Dobrý deň,

na darovanie peňažnej sumy v zmysle Občianskeho zákonníka nie je potrebná písomná darovacia zmluva.

No z pohľadu Vašej banky zrejme pôjde o tzv. "neobvyklú obchodnú operáciu". Preto by som Vám odporúčala, aby ste najskôr vo svojej banke skonzultovali, či budú od Vás vyžadovať predloženie nejakého vysvetlenia alebo dokladov, keď Vám na účet príde takýto veľký obnos peňazí.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk