Kto bude dedičom po bezdetnej dcére starej matky?

Zodpovedané
28. apr 2024

Dobrý deň,

stará mama mala tri dcéry. Jedna má jedného bezdetného potomka. Druhá je stará dievka (bez manžela či deti). Jedna dcéra zosnulá a ostali po nej 2 dospelé deti.

Kto bude dedičom po bezdetnej dcére starej mamy?

Bude to iba jej žijúca sestra alebo aj deti nebohej sestry?

Ďakujem

Dobrý deň,

z Vašej otázky nevyplýva, či dotyčná pani (bezdetná dcéra starej mamy) s niekým zdieľala spoločnú domácnosť, preto uvediem všetky možnosti, ktoré prichádzajú do úvahy:

Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia rovnakým dielom

  • poručiteľovi súrodenci a
  • tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.

Ak správne rozumiem otázke, po zomrelej (bezdetnej) sestre, bude dediť jej posledná žijúca sestra (1/2 dedičstva) a deti tretej (už dávno zomrelej) sestry - ktoré si rovným dielom rozdelia druhú polovicu dedičstva (čiže každé dieťa dostane 1/4 dedičstva.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk