Kto je vlastníkom rodinného domu?

Zodpovedané
28. mar 2023

Dobrý deň,

poprosila by som Vás o radu. Spolu s manželom sme postavili rodinný dom, v ktorom bývame spolu s našimi deťmi 10 rokov. Manžel bol vlastníkom pozemku, na LV je zapísaný ako vlastník domu v 1/1.

Patrí nejaká časť domu aj mne, kedže sme ho stavali spolu a dala som tu všetky svoje úspory?

Nemáme úver.

Ako by to bolo v prípade, že by sa niečo stalo?

Môžem byť následne aj ja dopísaná do LV?

Ďakujem

Dobrý deň,

stavba ako samostatná vec vznikne v momente stavebnotechnického dokončenia, pri ktorom ďalšie práce smerujú len k dokončeniu druhovo a individuálne určenej veci. Pri rodinných domoch ide o okamih, kedy je jednoznačným spôsobom zrejmé aspoň dispozičné usporiadanie prvého nadzemného podložia (t. j. keď je zrejmé, ako budú umiestnené a rozdelené izby).

Ak stavba vznikla pred uzavretím manželstva, je jej jediným vlastníkom Váš manžel. Ak vznikla až po uzavretí manželstva, patrí do BSM a obaja by ste mali byť vedení ako vlastníci.

Ak sú údaje v katastri nesprávne, môžete žiadať o ich nápravu.

Ak zomrie Váš manžel, dediť po ňom budú Vaše deti a vy (každý rovným dielom - každý 1/3). Ak zomriete vy a v katastri bude stále zapísaný ako vlastník len Váš manžel, mohli by zrejme Vaše deti žiadať o nápravu zápisu vlastníctva k domu.

Ak budete v katastri zapísaní obaja ako spoluvlastníci a jeden z Vás by zomrel, spoluvlastnícky podiel o veľkosti 1/2 by spadol do dedičstva (pričom preživší manžel a deti by dedili každý 1/3 podielu, t.j. 1/6 domu).

Ak máte záujem o ďalšie poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk