Kupujúci si auto ani po roku neprevzal. Môžeme auto predať niekomu inému?

Zodpovedané
4. máj 2023

Dobrý deň,

partner minulý rok havaroval na aute. To ostalo nepojazdné, preto sa ho rozhodol predať. S kupcom sa dohodol. Ten mu poslal zálohu, na základe ktorej auto odpísal a uviedol ho ako budúceho majiteľa, aby si ho on mohol potom na seba prepísať.

Lenže budúci majiteľ stále odsúval dátum, kedy si príde po auto. Už je to vyše roka. Auto je stále u nás na dvore. V papieroch je uvedený nový majiteľ, ale ten do dnešného dňa auto na seba neprepísal, neprevzal a ani zaplatil zvyšnú dohodnutú sumu.

S dohodnutým kupcom nemá uzatvorenú žiadnu písomnú dohodu o kúpe a predaji auta. Všetko bolo len na ústnej dohode.

Je mi jasné, že partner mal túto situáciu riešiť určite skôr.

Je nejaká možnosť ako túto situáciu vyriešiť?

Je možné ho predať niekomu inému?

Musíme čakať kým sa dohodnutý kupec rozhýbe?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

po správnosti by ste mali dať auto do notárskej úschovy, kupujúceho informovať, kde si auto môže prevziať a vymáhať od neho zvyšok kúpnej ceny.

Z praktického hľadiska to bude len veľmi ťažko realizovateľné. Notári takéto veľké predmety do úschovy brať odmietajú, pretože na to nemajú k dispozícii priestory a vy nemáte k dispozícii žiaden dôkaz o tom, aká bola dohoda s kupujúcim. To by značne komplikovalo vymáhanie zvyšku kúpnej ceny od kupujúceho.

Preto by som Vám odporúčala overiť si u policajtov, ako možno stornovať odhlásenie auta a auto predať tretej osobe alebo inak zlikvidovať. Vychádzam z toho, že predloženie jednoduchého odstúpenia od zmluvy by malo byť dostatočné.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk