Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, čo by bolo lepšie spraviť v našej situácii. Máme dve dcéry – staršiu a mladšiu. Staršia dcéra sa pred dvoma a pol rokmi odsťahovala za priateľom do zahraničia a odvtedy s nami nekomunikuje ani sa o nás nezaujíma, keďže jej priateľ robil problémy. Podvádzal ju, lenže ona to nechcela vidieť ani veriť tomu, takže s nami prerušila kontakty.
Mladšia dcéra býva u nás v dedine na opačnom konci. Vídame sa s ňou každý deň a spolu s jej manželom a deťmi nám pomáha so všetkým, čo treba – pomôže nám vybaviť lekárov, nakúpiť či porobiť veci na dome. S manželom sme na dôchodku, trápi nás správanie a nezáujem staršej dcéry. Teraz riešime dilemu, čo s naším domom. Kedysi dávno, asi pred osemnástimi rokmi, sme staršej dcére poskytli značnú sumu peňazí pri kúpe a prerábke bytu (v prepočte do 60 000 EUR), mladšia dostala od nás doteraz asi len 20 000 EUR, pretože si vzali s priateľom (teraz už manželom) spoločnú hypotéku, keď stavali dom.
Radi by sme, aby dom, v ktorom teraz bývame, patril výlučne mladšej dcére. Stačí spísať listinu o vydedení?
Ako dôvody vydedenia by boli uvedené, že nám staršia dcéra nepomáha v starobe a nezaujíma sa o nás. Nikde sa však nepíše o dĺžke trvania, ako zákonný dôvod je uvedené len, že trvalo neprejavuje oprávnený záujem.
Čo znamená trvalo?
Dva roky, päť, desať, viac? Ako by sa potom preukázal jej nezáujem a to, že nám nepomáhala, keby tvrdila na dedičskom konaní opak?
Bolo by také vydedenie vôbec platné?
Alebo je lepšie prepísať dom na mladšiu dcéru už teraz, samozrejme pre nás s manželom s doživotným právom? Je lepšia darovacia zmluva alebo kúpno-predajná napríklad v hodnote 10 000 EUR?
Čo je menej napadnuteľné?
Ide nám o to, aby staršia už nemala nárok, keďže sme jej prispeli počas rokov veľkou sumou a nechceme, aby mladšia bola znevýhodnená a pri dedičstve sa dar pre mladšiu už nezapočítal, keďže staršej sme peniaze dali postupne a neexistujú o tom žiadne zmluvy.
Ďakujem.
Dobrý deň,
na základe toho, čo uvádzate, som toho názoru, že ste oprávnení staršiu dcéru vydediť. Ak sa rozhodnete ísť touto cestou, odporúčam obrátiť sa na notársky úrad kvôli spísaniu listiny o vydedení.
O niečo menej rizikovým riešením by však bol prepis domu na mladšiu dcéru darovacou zmluvou, pričom by ste súčasne zriadili právo doživotného užívania pre Vás a Vášho manžela.
Darovaciu zmluvu by mal vypracovať advokát. Ak máte záujem o ďalšie poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.
Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk