Má manžel v zmysle BSM po rozvode právo nárokovať si na celú polovicu domu?

Zodpovedané
7. jún 2024

Dobrý deň,

ešte pred manželstvom som nadobudla byt (z úspor a dedičstva, bez hypotéky), figurovala som ako jediný vlastník. Počas manželstva sme sa s manželom rozhodli kúpiť rodinný dom. Byt nadobudnutý mnou pred manželstvom sme sa rozhodli predať, hypotéku sme tak čerpali len na cca polovicu hodnoty domu. Cca 8 rokov (mimo mojej materskej dovolenky) sme ju splácali viac menej rovnomerne, rovnako rovnomerne sme sa podielali na nákladoch na bývanie. Aktuálne plánujeme podať žiadosť o rozvod.

Má manžel v zmysle BSM po rozvode právo nárokovať si na celú polovicu domu i napriek tomu, že cca polovica kúpnej ceny domu bola pokrytá predajom bytu, ktorý som nadobudla ešte pred manželstvom?

Ak by som preukázala, že kúpu domu sme financovali z polovice prostredníctvom predaja môjho bytu, existuje šanca, že by mu prislúchala iba 1/4 domu, napriek tomu že sme ho nadobudli až počas manželstva spoločne?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri BSM sa vždy predpokladá, že podiely manželov sú rovnaké. Pripúšťa sa dôkaz opaku - t. j. ak preukážete, že na nadobudnutie domu sa použili vo veľkej miere prostriedky z Vášho majetku (z predaja Vášho bytu). Je pravdepodobné, že podiel Vášho manžela na dome bude menší ako 1/2.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk