Má moja mama právo domáhať sa darovanej časti na súde?

Zodpovedané
22. máj 2023

Dobrý deň,

so sestrou spolu vlastníme nehnuteľnosť, ktorú nám pred vyše dvadsiatimi rokmi na polovicu darovala mama a stará mama. Bolo to účelové, aby sa mama vyhla exekúcii.

V súčasnosti sa mama vyhráža, že nás dá so sestrou na súd. Žiada o zrušenie darovacej zmluvy. Argumentuje, že má na to právo, nakoľko sa o nehnuteľnosť nestaráme. Momentálne v danej nehnuteľnosti býva ona a stará mama s ďalšími dvomi súrodencami. Ja mám svoj byt a svoju domácnosť. Som na materskej, takže mi príde zbytočné prispievať do jej chodu domácnosti. Spoluvlastníčka sestra ešte študuje.

V darovanej nehnuteľnosti má právo na dožitie iba moja stará mama. Moja mama tam v podstate teraz nemá žiadne práva.

Má moja mama právo domáhať sa na súde darovanej časti?

Nesprávam sa k nej hrubo. Práve naopak - ona nás uráža.

Ďakujem

Dobrý deň,

vo všeobecnosti platí, že darca sa môže domáhať vrátenia daru vtedy, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. Skutočnosť, že sa Vaša mama týmto spôsobom chcela vyhnúť exekúcii je v danom prípade irelevantná.

Fakt, že neprispievate na dom, keď v ňom nežijete, neoprávňuje podľa mňa Vašu mamu žiadať vrátenie daru. Iné by to bolo, ak by ste vy so svojou rodinou žili v oveľa väčšom luxuse ako Vaša mama a zároveň, ak by Vaša mama mala veľké problémy vyžiť zo svojich príjmov a za vzniknutú situáciu by Vaša mama nebola zodpovedná. Napr. ak by sa do núdze dostala v dôsledku choroby, ktorú si nezapríčinila.

Napriek tomu nemožno vylúčiť, že Vaša mama od Vás začne súdnou cestou vymáhať vrátenie daru. Preto by som Vám odporúčala, aby ste si preventívne zabezpečili čo najviac dôkazov, ktoré preukážu, ako sa k Vám Vaša mama správa (nahrávky rozhovorov, telefonátov, screenshoty sms, messenger/whatsapp správ, zálohované emaily a pod.).


Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk