Mám nárok na odstupné, ak mi po rodičovskej zamestnávateľ neumožní návrat na pôvodnú pracovnú pozíciu?

Zodpovedané
30. okt 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Pracovná pozícia stále existuje. Zamestnávateľ plánuje na tom mieste nechať osobu, ktorá bola prijatá na môj zástup počas MD a RD. Tak ma uzatvorenú aj pracovnú zmluvu. Čiže na môj zástup. Ide o pozíciu vedúcej. Po návrate mňa plánuje preradiť o pozíciu nižšie.

Ja mám pracovnú zmluvu na dobu neurčitú, avšak nemám v zmluve uvedené, že zastávam pozíciu vedúcej. Zastupujúca nemala uvedené v zmluve tiež, že sa jedná o pozíciu vedúcej.

Ak nebudem s týmto preradením súhlasiť, môžem ukončiť pracovný pomer a žiadať odstupné?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

po skončení RD by Vás zamestnávateľ po správnosti mal zaradiť na pozíciu podľa pracovnej zmluvy (t. j. na nižšiu pozíciu).

Ak nemáte žiaden dôkaz o tom, že ste pred odchodom vykonávali prácu vedúcej, nemáte nárok odmietnuť výkon práce na nižšej pozícii. Inými slovami - ak z tohto dôvodu ukončíte pracovný pomer, nevznikne Vám nárok na odstupné.

Možno by pre Vás bolo cestou podať najprv v tejto veci podnet na inšpektorát práce. Predpokladám totiž, že neuvedenie vyššej pozície do pracovnej zmluvy zo strany zamestnávateľa je úmyselné (napr. preto, aby vedúcim nemusel platiť vyššiu mzdu) a mohlo by byť kvalifikované ako porušenie Zákonníka práce.

Ak by totiž inšpektorát v rámci kontroly skonštatoval, že sa tento typ porušenia Zákonníka práce vyskytuje u zamestnávateľa dlhodobo, mohlo by to zásadne zlepšiť Vašu pozíciu. Mali by ste (nepriamy) dôkaz o tom, že ste pozíciu vedúcej vykonávali. Tam by sa už dalo uvažovať o žalobe na výplatu odstupného, ak by Vám zamestnávateľ po skončení RD nemohol/nechcel ponúknuť pozíciu vedúcej/porovnateľnú pozíciu.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk