Mám nejaký podiel na majetku?

Zodpovedané
31. máj 2023

Dobrý deň,

obraciam sa na Vás s prosbou o radu. S manželom som už 18 rokov. Bývame s jeho rodičmi u nich v rodinnom dome. Brat mu zomrel pred 25 rokmi, ostala manželka a dve - dnes už dospelé deti. My na poschodí, rodina na prízemí. Máme spoločný vchod, halu a aj všetko okolo domu, aj elektrinu, plyn.

Pred pár rokmi /už keď sme boli manželia/ svokrovci tvrdili, že RD ostane nám, ale bude treba vyplatiť nejakú čiastku mužovým synovcom. Dohodli sme sa na sume, ktorú sme postupne vyplatili zo spoločného účtu. Nemali sme podpísanú žiadnu zmluvu o vyplatení, nič. Ani účet, z ktorého to bolo vyplácané už nemáme.

Počas tejto doby došlo k darovacej zmluve RD svokrovcami s právom dožitia, avšak len na manžela. Tým som ostala samozrejme zaskočená, ale riešili to tak "mimo mňa". Keď som sa pýtala v tom čase, prečo dom darovali len jemu, povedal mi, že veď to je aj ako moje. Nejako som to vtedy neriešila. Svokrovci to tiež tak berú, že keď darovali dom jemu, v podstate ho darovali "nám".

Mala by som nejaký právny nárok na časť domu a pozemku v prípade, že by došlo k nejakým problémom vo vzťahu?

Keď sa muž občas nahnevá, špelchne mi do očí, že aj tak tu nič nemám.

Ďakujem

Dobrý deň,

darovaná nehnuteľnosť štandardne nepatrí do BSM . Ak by svokrovci darovali dom Vám obom, patril by do podielového spoluvlastníctva, čiže by podliehal mierne odlišnému majetkovému režimu. Z praktického hľadiska sú rozdiely obvykle zanedbateľné.

V prípade sporu (rozvodu) s manželom by ste museli preukazovať, že úmyslom svokrovcov bolo darovať dom Vám a aj Vášmu manželovi a teda, že dom je v podielovom spoluvlastníctve. To bude mimoriadne náročné, keďže možno predpokladať, že v prípade sporu by toto Vaši svokrovci popreli, resp. preukazovali, že sa z majetku patriaceho do BSM vynaložili značné prostriedky na nadobudnutie domu (výplata synovcov) a na jeho udržiavanie (rekonštrukcie, opravy). Prípadne by ste museli preukazovať, ako konkrétne ste vy svojou prácou prispeli k nadobudnutiu a udržiavaniu domu.

Ako dôkaz môze poslúžiť čokoľvek - výpis z účtu/potvrdenie o uskutočnenej platbe (výplata synovcov), svedecké výpovede Vás, Vášho manžela, Vašich svokrovcov, synovcov, známych, susedov. Teda každého, kto o veci niečo vie a je ochotný sa k tomu vyjadriť.

Inými slovami - isté nároky máte, no ich preukazovanie v prípade sporu bude pravdepodobne dosť náročné. Pre Vás by bolo najideálnejšie, aby Vám manžel podiel na dome daroval a aby sa uvedená zmena zapísala do katastra nehnuteľností. Vychádzam však z toho, že toto nebude ochotný urobiť.

Ak máte dobré vzťahy so svokrovcami, skúste docieliť aspoň to, aby Vám podpísali vyhlásenie, že dom chceli darovať Vám obom. Ideálne by bolo, ak by boli podpisy na vyhlásení úradne osvedčené notárom alebo na matrike. Alebo, aby celé vyhlásenie bolo napísané rukou svokra/svokry. Takéto vyhlásenie Vám síce na 100% nezaručí úspech v spore, no značne zlepší Vašu dôkaznú situáciu.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk