Mám pri rozvode nárok na časť zisku z manželovho podnikania?

Zodpovedané
10. mar 2023

Dobrý deň,

môj muž má svoju vlastnú spoločnosť s ručením obmedzeným cca 15 rokov. Nemá žiadnych spoločníkov, figuruje v nej sám. Je to jediný zdroj jeho príjmov. My sme manželia 2 roky.

Ako je to v prípade rozvodu?

Mám nárok na polovicu ziskov z jeho podnikania, ktoré nadobudol počas trvania manželstva?

Ďakujem

Dobrý deň,

v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva.

Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí a na obstarávanie spoločnej domácnosti.

Vo Vašej situácii však treba brať do úvahy, že nie všetko, čo je ziskom podnikania Vášho manžela, automaticky patrí do BSM. Istá časť ziskov bude ostávať priamo vo firme - napr. auto písané na firmu nepatrí do BSM, rovnako nepatria do BSM nerozdelený zisk a pod.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk