Máme zdedený podiel aj na dlhu. Čo sa stane, ak požadovanú čiastku neuhradíme?

Zodpovedané
18. máj 2023

Dobrý deň,

po zosnulej matke sme 4 súrodenci a otec dedili podiel podľa práva. Teda my po 1/10, otec 6/10. Otec (mne nevlastný) neplatil úver a prišlo nám uhradiť dosť vysokú čiastku každému, ako dlh poručiteľa zo SLSP (úver, ktorý brali s otcom).

Aké sú naše možnosti riešenia?

Čo sa stane, ak požadovanú čiastku neuhradíme?

A ak ju uhradíme, tak sa definitívne zmaže náš podiel na dlhu, aj keby on ďalej svoju časť neplatil?

Vlastníme 1/10 podiel na dome, ktorý je neobývaný.

Aká je možnosť naložiť s týmto podielom, keď on nemá záujem?

Dedičstvo sme neodmietli, v tom čase sme nepoznali naše možnosti. S nevlastným otcom roky nie som v kontakte.

Ďakujem

Dobrý deň,

zdedený dlh ste povinní uhradiť len do výšky nadobudnutého dedičstva. Zjednodušene: Ak ste zdedili majetok v hodnote 100 eur, no SLSP od Vás požaduje úhradu 1000 eur, nie ste povinní uhrádzať viac ako 100 eur.

O tomto by ste mali banku bezodkladne informovať. Ak ostanete pasívni, (t. j. neinformujete, resp. dlh neuhradíte), banka zrejme bude od Vás dlh vymáhať súdnou cestou/v rámci exekučného konania. Tento postup by som Vám neradila použiť, lebo v rámci týchto konaní vzniknú banke náklady, ktoré pravdepodobne vo finále bude uplatňovať voči jednotlivým dlžníkom (t. j. i Vám).

Pokiaľ ide o podiel na dome, radila by som Vám čo najrýchlejšie vyriešiť vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Môžete svoj podiel ponúknuť na predaj nevlastnému otcovi. Resp. Nevlastného otca môžete požiadať, aby Vám on predal svoj podiel. Ak Vašu ponuku bez ďalšieho odmietne a nebude sa javiť, že by sa situácia mohla nejako uspokojivo vyriešiť, môžete požiadať o vyporiadanie podielového spoluvlastníctva súdnou cestou.

Ak máte záujem o právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk