Môže bývalý manžel predať dom bez môjho súhlasu, keď mám v ňom iba malý podiel?

Zodpovedané
25. júl 2023

Dobrý deň,

pri rozvode sme nemohli prepísať dom na naše deti, tak som si nechala malý vlastnícky podiel na nehnuteľnosti. Sľúbil mi, že dom bude len našich detí. Teraz tvrdí, že ak sa ožení, tak po ňom bude dediť aj nová manželka, prípadne ich nový potomok.

Ako sa tomu dá zabrániť?

Môžu sa deti po jeho smrti proti tomu brániť, ak by im to otec urobil?

Dom bol po mojich predkoch. Asi sa nedá zohľadňovať len pokrvné dedenie.

Záleží na tom ako sme ho nadobudli v manželstve?

Môže predať dom bez môjho súhlasu, keď mám len malý podiel?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak máte na dome podiel (aj keď len malý), Váš bývalý manžel nemôže dom predať tretej osobe bez Vášho súhlasu.

Ak sa Váš manžel ožení, bude po ňom jeho nová manželka a príp. deti z druhého manželstva dediť spolu s deťmi z prvého mamželstva.

Spôsob nadobudnutia domu počas manželstva je irelevantný.

Pokiaľ ste s vyporiadaním BSM súhlasili len pod tou podmienkou, že dom neskôr pripadne Vašim deťom (a viete tento fakt preukázať), môžete skúsiť napadnúť platnosť vyporiadania BSM (napr. z toho dôvodu, že ste boli uvedená do omylu).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk