Môže mi exekútor zablokovať účet?

Zodpovedané
1. feb 2024

Dobrý deň,

pred dvomi dňami mi prišiel papier z okresného súdu z Banskej Bystrice. Predpokladám, že je to exekúcia.

Dá sa v dnešnej dobe dohodnúť s exekútorom na splátkach?

Dlh je z banky, ktorý som občas nezaplatila a občas zaplatila. Som si toho plne vedomá.

Môže mi exekútor zablokovať účet?

Ako to vlastne funguje?

Dlh som mala ešte 10 000 EUR a viem, že sa to určite navýšilo. Nemôžem si dovoliť momentálne zablokovanie účtu, mám syna a som na neho sama.

Mohol by exekútor siahnuť na synov účet, keď tam figurujem ako disponent?

Teda keby mi tam chodí výplata. Nechcem sa vyhnúť plateniu,najideálnejšie by boli pre mňa splátky, ktoré by som riadne a včas platila.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v rámci exekúcie je exekútor oprávnený blokovať väčšinu majetku dlžníka a tento použiť na uspokojenie veriteľovej pohľadávky. Teda aj Váš bankový účet, nie však účet vedený na meno Vášho syna.

Ak by však exekútor mal záujem, mohol by požiadať Vášho zamestnávateľa, aby časť Vašej mzdy platil zamestnávateľ priamo na účet exekútora. Tým sa z pohľadu exekútora eliminuje riziko, že znížite vymožiteľnosť predmetnej pohľadávky tým, že si mzdu necháte posielať na účet, ktorý nepatrí Vám.

Odporúčala by som Vám čo najskôr prebrať príslušnú zásielku a následne sa skontaktovať s príslušným exekútorom a dohodnúť sa na splátkovom kalendári.

Ak si chcete ešte pred prevzatím zásielky overiť, o čo presne ide, zistite si najprv na pošte, či na obálke nie je uvedená spisová značka, skratka sp.zn. (čísla a písmená s lomenými zátvorkami) a ešte pred prevzatím zásielky zavolajte na infocentrum OS BB, aby Vám presne povedali aktuálny stav predmetného konania. Ak ide "len" o čerstvo podanú žalobu, budete mať šancu vyriešiť všetko s veriteľom (bankou), čo by malo byť pre Vás lacnejšie. Dohoda o splátkovom kalendári prichádza do úvahy aj v tomto prípade.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk