Môže môj nadriadený povedať zamestnancom o mojom zdravotnom stave a prezradiť tehotenstvo?

Zodpovedané
1. mar 2023

Dobrý deň,

som druhý mesiac tehotná. Párkrát som aj potratila, nie je to tajomstvo. Teraz by som nechcela, aby všetci v práci vedeli, že prečo som PN.

Môže môj nadriadený povedať zamestnancom o mojom zdravotnom stave a prezradiť tehotenstvo?

Moja rodina nevie, že som tehotná. Bolo by mi veľmi ľúto, ak by sa to dozvedeli od niekoho z práce.

Môze sa môj nadriadený pýtať, prečo som PN a vyvolávať mi kedy asi nastúpim do prácw?

Informovala som, že kedy a o koľkej mám kontrolu u lekára.

Nie je to už porušovanie mojich práv?

Ďakujem

Dobrý deň,

dôvod PN sa podľa mojich informácií štandardne uvádza na tlačive o PN. Zamestnávateľ by sa ho teda mal dozvedieť. Zároveň mám za to, že je oprávneným záujmom zamestnávateľa vedieť ako dlho budete približne práceneschopná. I keď vo Vašom prípade by zamestnávateľovi malo stačiť, že ide o dlhodobú PN. S ohľadom na diagnózu to každý pochopí, čo je vo veci.

S ohľadom na zásadu ochrany osobných údajov by zamestnávateľ dôvod Vašej PN nemal prezradiť nikomu okrem personalistky, účtovníčky/externej účtovnej firmy.

Ak máte obavy, aby sa tieto informácie o Vašom zdravotnom stave nešírili verejne, tak požiadajte zamestnávateľa o zachovanie mlčanlivosti.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk