Môžeme bez súhlasu suseda odstrániť plot, ktorý stojí na našom pozemku?

Zodpovedané
2. mar 2023

Dobrý deň,

minulý rok sme si kúpili a dali vymerať geodetom pozemok, kde sa zistilo, že sused má starý rozbitý a nestabilný plot postavený po celej dĺžke na našom pozemku. Teraz riešime stavbu nového plota. Sused sa vyjadril, že chce stavať nový plot, lebo tento ohrozuje okolie. Sused aj akceptuje, že hranica pozemku je inde, ale na stavbe plotu nechce pracovať v blízkej dobe. Inak on vedel o tom, že plot má osadený v susednom pozemku.

Keď daný plot stojí celý na našom pozemku, môžeme ho odstrániť?

Alebo je to stále susedov majetok?

Na otázku, či sa chce podielať na svavbe nového plota odpovedá vyhýbavo a veľmi neurčito. Vraj áno, ale teraz nie. Takto to ide od minulého roka.

Je teda možné začať odstraňovať plot bez jeho súhlasu?

S tým, že nový plot pôjde podľa hraníc vymeraných geodetom, teda bude posunutý do nášho pozemku.

Ďakujem

Dobrý deň,

vo všeobecnosti platí, že vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv.

Na základe uvedených skutočností zastávam názor, že sused ohrozuje Vaše práva, keďže plot je na Vašom pozemku a ešte je aj nestabilný.

V danom prípade ide o susedov majetok a nemali by ste ho odstrániť bez susedovho vedomia. Odporúčam Vám, aby ste suseda vyzvali na odstránenie plota písomne doporučeným listom a zároveň mu vo výzve stanovili fixnú lehotu na odstránenie plota (napr. 20 dní odo dňa obdržania výzvy). Ak napriek výzve plot neodstráni, ste podľa môjho názoru oprávnený plot odstrániť a od suseda vymáhať náhradu nákladov za odstránenie.

Pokiaľ ide o výstavbu nového plota, treba vziať do úvahy, že podľa zákona vlastník nie je povinný svoj pozemok oplotiť (existujú však isté výnimky). Ak sused podľa zákona túto povinnosť nemá, musíte sa na výstavbe plota (a znášaní súvisiacich nákladov) dohodnúť alebo sa zmieriť s tým, že všetky náklady budete znášať vy.

Ak ste toho názoru, že sused povinnosť na výstavbu plota má (no on si ju nesplní), môžete požiadať súd, aby mu výstavbu plota nariadil. Splnenie takejto povinnosti možno vymáhať v rámci exekúcie.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk