Nesprávne zapísaná parcela pri dedičskom konaní pred 30 rokmi. Ako postupovať?

Zodpovedané
14. aug 2023

Dobrý deň,

pred 30 rokmi zomrela moja stará mama, ktorá vlastnila pozemok s bratom. Vtedy sme mali vyčlenené časti (dlhé pásy), ktoré si každý obrábal a každý vedel, čo je jeho. Keď starká zomrela, prebehlo dedičské konanie a rozdelil sa pozemok na 3/3, vznikli nové parcely s označením a každá má cca 1200 m2. 1/3 zdedila moja mama, 1/3 sestra mojej maminy a 1/3 dcéra brata mojej starej matky.

Pred 6 rokmi zomrela moja mama a ja som zdedila tú jej 1 parcelu 1 200 m2. Pred cca 3 rokmi sme však úplnou náhodou zistili, že nám zamenili parcely s tetou - od brata starej matky - pri zápise dedičského konania po starej mame. Tá teta nesúhlasí s výmenou, jej to tak vyhovuje.

Je šanca, že by sa to dalo opraviť, alebo inak napadnúť, ak by žijúci príbuzní prehlásili, že ten pozemok mala vždy v užívaní moja stará mama a jej deti?

Ako postupovať a dať to do poriadku, keď je to 30 rokov zle uvedené?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak je z toho 30 rokov starého uznesenia o dedičstve zrejmé, komu mala patriť ktorá časť pozemku (príp. odvolávka na to, že pozemok už fakticky rozdelený je a popísané, kto ktorú časť užíva), mohli by ste kataster požiadať o opravu chyby.

Upozorňujem však, že zrejme bude potrebné dohľadať a katastru predložiť všetky súvisiace listiny, čo môže byť pomerne náročné.

To isté by ste síce mohli žiadať aj v prípade, že zo starého uznesenia o dedičstve nevyplývajú žiadne detaily, no v tom prípade by Vaše šance na úspech boli podľa môjho názoru oveľa menšie. Ak by teta s opravou chyby nesúhlasila, kataster by Vás odkázal na súd a v rámci súdneho konania by ste museli preukázať, že to bolo tak, ako píšete. T. j. že tete mala patriť iná časť pozemku, ktorú užívala/užíva jej časť rodiny.

Ak by ste mali záujem o zastupovanie v tejto veci, kontaktujte ma prosím emailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk