Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Alergia na mlieko

1 skúsenosť

Alergia na mlieko (tiež alergia na bielkovinu kravského mlieka, alergia na BKM) je imunitná reakcia organizmu na bielkovinu kravského mlieka. Teda organizmus alergika tvorí protilátky proti bielkovinám mlieka. Dochádza k tvorbe špecifických IgE protilátok alebo non-IgE.
Alergia na mlieko, alergia na bielkovinu kravského mlieka

Alergia na BKM postihuje približne 5 - 7% malých detí (detí do 3 rokov). Niektoré pramene uvádzajú až 10%.

Alergia na mlieko sa môže prejavovať jedným alebo kombináciou viac príznakov z širokej škály kolík2, hnačka, zápcha, vracanie, gastroezofageálny reflux3, hlieny alebo krv v stolici, ekzém25, žihľavka, opuchy, časté choroby dýchacích ciest, časté zápaly stredného ucha, dlhodobá nádcha alebo kašeľ, astma, nechutenstvo, nepriberanie, chudokrvnosť, nepokoj, poruchy spánku, poruchy správania.

Diagnostika alergie na BKM

Alergia na bielkovinu kravského mlieka môže byť typu IgE ( v tele sa tvoria špecifické IgE protilátky ), alebo typu non - IgE (alergická reakcia prebieha inými mechanizmami imunitného systému). Non - IgE typ má viac než polovica alergikov na BKM a nemožno ju dokázať krvným testom a nemusí sa prejaviť ani reakciou pri kožných testoch. Testy špecifických IgE protilátok sú obzvlášť u malých detí spoľahlivé nanajvýš na 50 % . Môžu vychádzať falošne pozitívne, kedy sa v krvi nachádza špecifické IgE protilátky proti niektorej z BKM , ale reálne k alergickej reakcii na ne nedochádza . Môžu ale vychádzať predovšetkým falošne negatívne, kedy sa v krvi špecifické IgE protilátky nenachádzajú. K alergickej reakcii po požití BKM dochádza inými mechanizmami imunitného systému (non - IgE alergie). Jedná sa spravidla o neskoré reakcie (v rádoch aj dní po zjedení BKM). Jedinou spoľahlivou diagnostickou metódou je teda eliminačný - expozičný test (viac o ňom nájdete v článku o potravinových alergiách). Často býva alergia na BKM zamieňaná s intoleranciou laktózy 1.
Deti a mlieko

Prognóza alergie na BKM

Kravské mlieko obsahuje viac než 100 rôznych bielkovín. Najviac má kazeínu (tvarohové bielkoviny), ďalej obsahuje srvátkové bielkoviny (beta - laktoglobulín, alfa - laktalbumín), hovädzie protilátky (gamaglobulíny), laktoferín, hovädzí sérový albumín (ten je obsiahnutý aj v krvi, mäse a orgánoch hovädzieho dobytka). Alergia na srvátkové bielkoviny zvyčajne vyhasína rýchlejšie a častejšie. Do troch rokov veku vymizne u 90-95 % alergikov na BKM. Alergia na kazeín relatívne často pretrváva do dospelosti. Do troch rokov veku vymizne u približne 60 % alergikov na BKM. Alergici na BKM majú v neskoršom veku vyššie riziko alergie na roztoče.

Súbeh alergie na mlieko s alergiou na iné potraviny

Pomerne častý je súbeh alergie na BKM s alergiou na iné živočíšne mlieka (kozie, ovčie). Je to z dôvodu podobnosti bielkovín. Koziemu a ovčiemu mlieku je potrebné sa striktne vyhýbať Hrozí tu vysoké riziko skríženej reakcie.
Deti a mlieko

8 až 14% detí s alergiou na kravské mlieko reaguje na sóju. U dojčiat s alergiou na mlieko, ktoré reagujú vo forme proktokolitídy alebo enterokolitídy, reaguje na sóju 25 až 60% dojčiat. Z tohoto dôvodu nie sú odporúčané sójové umelé mlieka pri alergii na kravské mlieko. Sójové umelé mlieka sú doporučované najskôr od veku 6 mesiacov a aj to iba v prípade, že bola vylúčená alergia na sóju.

K určitému množstvu skrížených alergických reakcií dochádza aj medzi potravinami z rovnakých alebo podobných tried. Toto treba mať na pamäti, ak by sa príznaky alergie vrátili. Sója patrí medzi strukoviny z čeľade bôbovitých a preto je vysoké riziko skríženej reakcie na arašidy, šošovicu, hrach, fazuľu, cícer, karob, ai. Z týchto strukovín sa vyrábajú škroby, ktoré podľa MUDr. Martina Fuchsa (člen výboru Českej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie) môžu u citlivých jedincov spustiť alergickú reakciu. Medzi takéto potravinárske aditíva strukovinového pôvodu patria karubin a guar. Karubín je možné nájsť aj v dojčenských mliekach a kašiach. V zložení dojčenských mliek a kašiach sa uvádza karubín aj ako karobová guma, bielkovina zo svätojánskeho chleba, múka zo svätojánskeho chleba, karobová múka, múka z karobových klíčkov, E410. Karubín je možné nájsť v AR umelých mliekach, prípravkoch na zahustenie materského mlieka pri refluxe dojčiat a tiež v niektorých kašiach, určených špeciálne pre alergikov. Guar možno nájsť tiež pod označením tragant, arabská guma, E 412, E 413, E 414.

V zhruba desatine až pätine prípadov dochádza k reakcii na hovädzie, či teľacie mäso. Tu záleží najmä na ktorú bielkovinu je alergia diagnostikovaná. Ide predovšetkým o reakciu na hovädzí sérový albumín.

Liečba

Liečba spočíva v dodržiavaní bezmliečnej diéty. Ak je dieťa dojčené, diétu musí držať aj mamička. Ak dieťa dostáva umelé mlieko5, sú bežne dostupné HA UM kontraindikované. Je potrebné prejsť na UM s plne štiepenou BKM (Nestlé Althéra, Nestlé Alfaré, Nutrilon Allergy care , Nutrilon allergy digestive care) alebo UM vyrobené z voľných aminokyselín (Neocate, Alfamino). Doporučené je každý deň podávať probiotiká3.
Deti a mlieko

Počas diéty je potrebné vyhýbať sa mlieku vo všetkých jeho formách. Bielkoviny kravského mlieka sa nachádzajú v mlieku ako takom (i bezlaktózovom) a všetkých mliečnych výrobkoch - napr. v jogurte, cmare, syroch, tvarohu, smotane, masle. Môžeme ich nájsť aj v ostatných potravinách. Je preto nevyhnutné čítať zloženie všetkých potravín (a kozmetiky, aj tá totiž môže obsahovať mlieko, či jeho zložky). Nevyhovujúce zloženie má predovšetkým značná časť druhov pečiva, margarínov, údenín a sladkostí. Medzi BKM patria aj položky ako mliečna bielkovina (milk protein) , laktalbumín, kazeín, kazeinát, srvátka (whey).

Hovädzie bielkoviny a kazeín tiež obsahujú niektoré vakcíny. Jedná sa o Infanrix hexa, Infanrix, Infanrix-IPV/Hib, Infanrix Hib, Pediacel, RotaTeq, Rotarix, Varilrix.

Umelé mlieka pri alergii na bielkovinu kravského mlieka

Mliečna výživa s plne (z viac ako 99%) štiepenou bielkovinou kravského mlieka

 • určená pre deti alergické na bielkovinu kravského mlieka s výnimkou silných alergikov, ktorí tolerujú iba umelé mlieka vyrobené z voľných aminokyselín:
Umelé mlieka s vysokým stupňom hydrolýzy
Nestlé Alfaré
Nestlé Althéra
Nutrilon 1 Allergy Care
Nutrilon 1 Allergy Digestive Care
Nutrilon 2 Allergy Care

Mliečna výživa vyrobená z voľných aminokyselín

 • určená pre deti silne alergické na bielkovinu kravského mlieka a deti trpiace multiproteinovou alergiou (reagujúce na viac potravín).
Umelé mlieka na báze aminokyselín
Alfamino
Humana Sineall
Neocate
Neocate Advance

Viac o alergii na mlieko na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. Medifera: http://www.medifera.sk/
 2. MUDr. Martin Fuchs: Alergie číhá v jídle a pití
 3. Bezmléčná dieta: Alergia na mlieko
 4. MUDr.Pavel Frühauf: Revidovaný doporučený postup při diagnostice, léčbě a prevenci alergie na bílkovinu kravského mléka
 5. http://www.proalergiky.cz/
 6. http://www.kidswithfoodallergies.org/resourcespre.php?id=140&
 7. http://www.ulekare.cz/clanek/alergie-na-soju-se-casto-poji-s-alergii-na-ostatni-lusteniny-6175
 8. http://de.wikipedia.org/wiki/Johannisbrotbaum
 9. http://www.cybercolloids.net/information/technical-articles/carob-and-locust-bean-gum-production
 10. http://recipes.howstuffworks.com/what-is-carob.htm
 11. http://www.carobana.com.au/carob.html
 12. Dr Adrian Morris: Oral Allergy Syndrome, 2009
 13. http://sk.wikipedia.org/wiki/Karob
 14. http://realrawfood.com/health-benefits-carob
 15. https://www.webmd.com/default.htm
 16. http://www.celostnimedicina.cz/
 17. http://www.viscojis.cz/teens/index.php?option=com_content&view=article&id=106&Itemid=163
 18. http://web.practicus.eu/sites/cz/Documents/Practicus-2008-06/30-potravinova-alergie.pdf
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Kam ďalej?

Skúsenosti s alergiou na mlieko

Máš skúsenosť s alergiou na mlieko?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
ellca123
16. apr 2014

Alergia na mlieko - intolerancia

Dcérke som ako pol ročnej dala prvýkrát ochutnať kravské mlieko. Po jednej malej lyžičke mi celá opuchla. Také niečo som nikdy nevidela. Ušká mala veľmi hrubé, celá sa "zväčšila". Na pohotovosti nám dali kortikosteroidy. Boli sme tri dni na pozorovaní.

Do veku jedného roka som ešte kojila, aj keď som chcela prestať, keď mala pol roka. Ale po takej skúsenosti sme sa ešte chvíľu trápili s kojením. Od jedného roka do šiestich rokoch sme pili mlieko z lekárne (Nutrilon Pepti) hypoalergénne.

V tom čase sme boli u nás (v našom meste) jediný, čo si vybavili v poisťovní výnimku, príspevok na to mlieko. Revízny lekár nám schválil a asi polovicu ceny za nás platila poisťovňa (r.2004).

Dnes dieťa bežne jedáva jogurty, mlieko môže, ale jej nechutí. Tak ho nepije.
2 poďakovania