Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Intolerancia laktózy

Intolerancia laktózy (tiež laktózová intolerenacia a neznášanlivosť laktózy) je neschopnosť organizmu tráviť mliečny cukor (laktózu). Je to enzymatická porucha.

Intolerancia laktózy, laktózová intolerenacia, neznášanlivosť laktózy

Je to enzymatická porucha, nejedná sa o alergiu - ide o nedostatočnú produkciu enzýmu laktázy, ktorá laktózu rozkladá, bunkami črevných stien. Zvyčajne je aspoň čiastočná produkcia laktázy zachovaná a tak postihnutý človek môže nižšie množstvo laktózy v strave tolerovať bez ťažkostí. Často býva intolerancia laktózy zamieňaná s alergiou na bielkovinu. Hlavný rozdiel medzi týmito metabolickými poruchami je v príčinách ochorenia. Zatiaľ čo u alergii na mlieko sa jedná o imunitnú odozvu organizmu na mliečne bielkoviny, intolerancia laktózy je spôsobená nedostatkom enzýmu laktáza.

Typy intolerancie laktózy

Odlišujeme intoleranciu laktózy vrodenú a intolerancii laktózy získanú:

 1. Intolerancia laktózy získaná - prechodná, kedy postihnutá črevná sliznice produkuje menšie množstvo tráviacich enzýmov a to predovšetkým práve laktázy. K narušeniu funkcie čriev dochádza napr. pri rôznych črevných infekciách, užívaní antibiotík4 a iných liečiv, hnačkových ochoreniach, prejavoch potravinovej alergie, po zahojení sliznice ešte nejaký čas trvá, než sa produkcia enzýmov plne obnoví. Počas života postihne aspoň raz prakticky každého.
 2. Geneticky je podmienená intolerancia laktózyvrodená. Celosvetovo je ňou postihnutých približne 75% dospelých, ale rozšírenosť intolerancie laktózy sa líši podľa národnosti. Trpí ňou 90 až 100% Ázijcov, 70 až 90% černochov a indiánov, ale len asi 2 až 20% Európanov (čím severnejšie, tým menší výskyt intolerancie laktózy). U dojčiat a malých detí býva produkcia laktázy ešte dostatočná, začína väčšinou klesať až po druhom roku, vrodená intolerancia laktózy je teda u dojčiat vzácnosť.

Laktóza a jej výskyt v potrave

Laktóza je disacharid, ktorý sa skladá z galaktózy a glukózy, väzbu medzi nimi štiepi enzým laktáza. Prirodzene sa laktóza vyskytuje v mlieku všetkých druhov zvierat, nájdeme ju teda aj v materskom mlieku (strava dojčiace ženy nemá na obsah laktózy v materskom mlieku vplyv). Používa sa aj na výrobu väčšiny typov umelého mlieka5, rôznych potravín a liečiv.

Kozie mlieko a syr
Popis obrázku: Laktózu obsahuje aj kozie mlieko a výrobky z neho.

Neupravené kravské, kozie 3 a ovčie mlieko obsahujú okolo 5% laktózy. Zakysané výrobky približne o tretinu menej, smotana o polovicu a najmenej laktózy je v masle. Minimum laktózy tiež obsahujú tvrdé a zrejúce syry. Dostupnou alternatívou sú bezlaktózové (nízkolaktózové) mliečne výrobky, v ktorých bola laktóza pri výrobe enzymaticky rozštiepená, napr. bezlaktózové mlieko, smotana, maslo, syry, jogurty. Naopak vysoké množstvo mliečneho cukru je v srvátke.

Príčiny vzniku

Intolerancia laktózy vzniká v dôsledku zníženého množstva alebo úplného nedostatku enzýmu laktáza, ktorý mliečny cukor rozkladá. Postihuje takmer 75% ľudí po celom svete.

Prejavy intolerancie laktózy

Ak telo neprodukuje dostatok laktázy, časť laktózy sa nerozštiepi na galaktózu a glukózu a stáva sa v hrubom čreve potravou pre črevnú mikroflóru, ktorá ju kvasí, štiepi na organické kyseliny (octovú, mliečnu, propiónovú a ďalšie) a plyny (napr. Oxid uhličitý, vodík, metán). Do čriev sa presúva voda a príznaky sa prejavia spravidla do pol až dvoch hodín od skonzumovaní potravy obsahujúce laktózu. Medzi obvyklé prejavy patrí kyslá vodnatá hnačka, bolesti, tlaky a kŕče v bruchu, nadúvanie, niekedy tiež nevoľnosť až zvracanie. Príznaky sa objavujú prakticky len v tráviacej sústave, pri intolerancii laktózy nedochádza ku kožným alebo dýchacím ťažkostiam, typická nie je ani krv v stolici.

Diagnostika intolerancie laktózy

 • vodíkový dychový test
 • pH hnačkové stolice
 • laktózovo-intolerančný test
 • vyšetrenie vzorky odobratej pri črevnej biopsii

Liečba intolerancie laktózy

 • bezlaktózová diéta (tuky, bielkoviny aj vápnik možno, aj pri vylúčení mliečnych výrobkov, ľahko získať z iných potravín)
 • podávanie enzýmu laktáza (vo forme kvapiek, kapsúl alebo tabliet)
 • podávanie probiotík a prebiotík (napr. Hylak forte)

Enzým laktáza vo forme kapsúl a kvapiek

Umelé mlieka vhodné pri laktózovej intolerancii

Umelé mlieka so zníženým obsahom laktózy
Nutrilon 1 Low Lactose
HiPP Comfort
HiPP Kindermilch Lactosefrei
Umelé mlieka bez laktózy
France Lait LF
Nestlé AL 110
BEBA AL 110
Töpfer Lactopriv

Bez laktózy, sú aj niektoré umelé mlieka s plne naštiepenou bielkovinou kravského mlieka alebo vyrobené z voľných aminikyselín. Tieto sú ale v prvom rade určené pe deti trpiace alergiou na bielkovinu kravského mlieka1:

Alfaré
Humana Sineall
Neocate
Neocate Advance

Potrebná zmena jedálničku

Neexistuje žiadny liek na liečbu intolerancie laktózy. Pri zostavovaní vášho jedálnička je dôležité vedieť, či máte slabšie prejavy intolerancie na laktózu alebo máte lekárom potvrdenú diagnózu a netolerujete ani malé množstvo mliečneho cukru.

Ak máte slabšie prejavy intolerancie, tak bez väčších problémov môžete v primeranom množstve konzumovať jogurty a syry, ktoré majú menej laktózy. Plnotučné výrobky sú zvyčajne s menším množstvom laktózy v porovnaní s nízkotučnými.

Zvýšený obsah tuku spomaľuje posun laktózy v tráviacom systéme. Probiotická kultúra zmierni problémy s trávením a pomôže štiepiť mliečny cukor na jednoduché sacharidy. Nemusíte sa úplne vzdať tvrdých syrov ako švajčiarsky syr, či čedar alebo tvarohu a gréckeho jogurtu.

Niektoré zdroje ako vhodné potraviny uvádzajú aj kefír, zázvor, repíkový čaj alebo jablčný ocot. Všetky totiž majú pozitívny vplyv na trávenie a neutralizovanie žalúdočnej kyseliny.

Video: Intolerancia na laktózu - MUDr. Božena Nováková PhD.

Viac o intolerancii laktózy na modrykonik.sk

Externé linky

Použité zdroje

 1. Food reactions: http://www.foodreactions.org/intolerance/lactose/index.html
 2. https://www.info.sk/sprava/75622/intolerancia-laktozy-co-konzumovat-a-ake-jedla-radsej-vylucit/
 3. https://michaelachberger.blog.sme.sk/c/487493/intolerancia-laktozy-co-mozem-jest-a-ako-s-tym-bojo...
 4. https://www.mojavyziva.sk/intolerancia-na-laktozu/

Použité zdroje obrázkov

 1. https://pixabay.com/sk/koza-mliečny-výrobok-syr-jedlo-1818543/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s intoleranciou laktózy

Máš skúsenosť s intoleranciou laktózy?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
stastnamamulka  8. nov 2014

Neznášame "iba" mlieko

Mladšiu dcérku som kojila 1,5r, keď sa sama odstavila, začali sme hľadať vhodnú náhradu. Akosi automaticky som kúpila umelé pokračovacie mlieko, postupne sme skúsili rôzne značky a príchute, keďže malej nejako "nešmakovalo" :-D. Skúsili sme ponúknuť aj kravské mlieko, no s rovnakým odmietavým prístupom. Jednoducho, keď mladá videla akúkoľvek bielu /čokoládovú, jahodovú, vanilkovú/ tekutinu či už vo fľaši, pohári, polievke utekalaaaaaa čo jej sily stačili :-D. Nikdy sme ju do mliečka nenútili, len ponúkali, keďže napríklad jogurty a syry jedla rada, neriešili sme to. Až jedno leto ako 2r ju po zmrzline rovno v meste po malej chvíľke nepríjemne prehnalo, začali sme si to viac všímať.

Dcérka okrem odmietania mlieka a občasných hnačiek nemala žiadne iné príznaky. Inštinktívne sme jej mlieko prestali ponúkať, skúsili sme rastlinné náhrady, na ktoré zareagovala veľmi dobre :-). Pred nástupom do škôlky absolvovala sono bruška, ktoré potvrdilo intoleranciu laktózy z pozorovania v 99% v tekutom kravskom mlieku. V škôlke nám vyšli so stravou maximálne v ústrety, malá je už predškoláčka, chodíme raz za 6 mesiacov na kontrolu na gastro, darí sa jej výborne. Až pri dcérkinych problémoch som si uvedomila, že ani ja sama nepijem mlieko už takmer 20rokov :-N nijako ma to neobmedzuje, kedže mi ani nechutí :-D
1 človek považuje za užitočné