Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

little_bubu
24. okt 2013

kolko interakcii je zvycajne pri rocnych detoch ? viete niekto poradit ?

magimary
24. okt 2013

@little_bubu 3 "povinné" a potom podľa potrieb (odpútania sa vs. pripútania sa) dieťaťa...

matax
24. okt 2013

@dorota23 skoda,ze je tam vek do 6 mes...

zwalsh
24. okt 2013

Ahojte tak pridávam našu novú skúsenosť. Papiere o dievčatku sme šli pozrieť 13.9. Ale oficiálne na povolenie interakcie prišli za mesiac!!! Takže malá bola najprv v pôrodnici potom v DD a od 1.10. Do 18.10. V profi rodine. V piatok sme ju boli pozrieť a čo má úplne šokovalo je že nám v DD nevedeli povedať ako dlho bude všetko trvať vraj do 3 mesiacov by sme ju mohli vziať domov. Nie je to hrozné? Teraz máme ísť na víkend do DD aj snašou malou všetko si sebou priniešt na 1 noc nám tam tú maličkú dajú potom zas na týždeň bude v profi potom nám ju dajú na víkend domov a potom sa vraj opäť s nami spojí psychologicka a dohodneme sa na postupe. Malá je z BB. Pre mňa je to týranie tej maličkej. Už vidím ako v novom prostredí nespí tá moja a tá malá samozrejme bude plakať celú noc. Neviem čo si mám o tom mám myslieť. Asi do toho ani nepojdeme. Blázinec s balením varením dopredu lebo je tam iba ohrievač. No neviem. Nepredpokladala som že ju tak budú mordovať. Aj tak je už z tých presunov celá v kričí ručičky ani nevystrie. Ani nemôžem spať. Vraj aby viďeli či sa vieme o dieťa postarať (veď máme 3 ročné doma). A najviac má desí to že potom sa uvidí podľa psychologičky. Tak neviem máte niekto podobnú skúsenosť? Nám sa to zdá také zložité a hlavne to cestovanie 2,5 hodiny v aute.

zwalsh
25. okt 2013

@vesticka tak veľmi blahoželám. Nech všetko vyjde

hora_lka
25. okt 2013

@bbbarunka ja som ani tlacivo na odpis z registra nemala, vybavili to z uradu, mne len poslali kopiu listu co posielali na gen. prokuraturu, kde to ziadali.. a myslim, ze to bolo rychlo vybavene..my uz mame za sebou tento tyzden navstevu z uradu, a buduci zaciname s pripravou ..

vikad
25. okt 2013

@zwalsh To prečo sú také ceremonie okolo toho? To je stále tak?

dorota23
25. okt 2013

@sofinkalv adopcia v BA: ja mam inu skusenost, poznam rodinu v BA, kt. si brali dieta z nemocnice domov, avsak moze to byt vynimka. Mozno bolo zo spisu jasne, ze o to dieta matka zaujem neprejavi... Inak ti standardne zavolaju z uradu, ze maju take a take dieta, ci mas o neho zaujem. Prides na urad, pozries si spis dietatka, potom ho mozes i ist pozriet do nemocnice, potom ide do profi. Nasledne ty mozes ist aj do predbezka a vziat si dieta domov. To cele - moja skusenost - zavisi od toho, na aku kuratorku natrafis, na aku sudkynu, aky sud (su mestske casti, kde to ide rychlo a sudkyne su ochotne). Co viem, tak BA 4 sud napriklad predbezka nevydava. A zas tiez poznam malo pripadov, takze neviem objektivne povedat, ako to naozaj v BA bezi.

dorota23
25. okt 2013

@matax prispevok pri narodeni - adopcia - vek do 6 M - ja tomu inak tiez ani nerozumiem, asi skor na urade to pochopia, lebo su tam aj tieto body po bode a) do 6 mesiacov:
b) ktorého náhradný rodič sa začal o neho osobne starať a
c) na ktoré nebol poskytnutý príspevok pri narodení dieťaťa podľa osobitného predpisu.6b)“.
Co znamena zacal osobne starat - je to aj dieta, kt. mas na hostovskom pobyte? A bod c - to mi tiez nie je jasne... - tak si myslim, ze ak si bio rodicia neuplatnili ten prispevok? no netusim... 🙂 viete niekto?

dorota23
25. okt 2013

@zwalsh ahoj, ak mas doveru v ludi na urade, mozes sa ich opytat, ci to je takto v poriadku, ako domov kona. Dieta bolo pridelene vam, neviem, do akej miery moze psychologicka z DeD posudzovat, ci vam "ho vyda". Pokial interakcie dobre prebiehaju, nic nezaznamenali u vas, tak by nemal byt problem.
Kazdy DeD ma ine pravidla, niekt. nedavaju deti na hostovsky pobyt, kym nepodas ziadost o predosvojitelsku starostlivost na sud, to vsak mozes az vtedy, ked je dieta pravne volne... Asi ti skusenejsie poradia lepsie. Cize otazka je, ci je dieta pravne volne, pripadne kedy bude stanovene sudne pojednavanie, ak mas cislo spisu, tak - otvorenesudy.sk
A ak ides do predbezka - uz nejednas s domovom, ale so sudom... Neviem, opravte, doplnte ma... Drz sa!

sentoza
25. okt 2013

@zwalsh viem si predstaviť akými mukami prechádzate, trošku to poznám. Tiež som moju maličkú videla prvý krát ked mala 6 týždňov a domov som si ju mohla zobrat až ked mala 5 mesiacov - tak dlho trvalo, kým sa vybavili papierovačky a to matka v pôrodnici podpísala, že sa vzdáva rodičovských práv a otec bol neznámy - človek by čakal, že všetko prebehne šup-šup. Bola som zúfalá, hroznééé.... ale dnes som najšťastnejšia mamina najšikovnejšieho dievčatka široko - ďaleko 😅 😅 Stojí to za to vydržať všetky skúšky pred ktoré si postavená a nevzdávať sa. Držím palce

karkana
25. okt 2013

dnes nám volali, dvojičky utajený ,,,,,ani som nespala po nočnej hned sme išli, na urade nevedeli nič bližšie,,,,,tak sme ich boli pozrieť ,zlatučkí, zdravučkí,,,ale romske, tak sme odmietli,ale aspoň som ich vyláskala,,,čakáme dalej

hora_lka
25. okt 2013

@karkana skoro sa mi dych zastavil ked som videla ze pises, uz som myslela ze to vyslo ... skoda .. nevadi, ja to vidim stale na tie Vianoce, ze Jezisko prinesie darcek .. ten najkrajsi ..

vemido
25. okt 2013

baby nejake nove info Trenčiansky kraj? 😒

karkana
25. okt 2013

@hora_lka no ja som už cestou tam rozmýšlala, čo ešte dokúpime,,,,,atd.....hm,škoda,,,mm ten tak žiaril,vždy túžil po dvojičkách,a ešte chlapci, , náročné by to bolo,ale zvládli by sme to,,,,,, 😉

kacena4
25. okt 2013

@zwalsh ahoj zaujala ma tvoja reakcia na prijatie dietatka z domova "asi do toho nepojdeme" myslim, ze toto ste si mali premysliet skor, nie ked uz mate ponuknute dieta. aj tehotenstvo a komplikacie s nim nieco "stoja". aj poporodna adaptacia musi byt.... a v domove si najprv musia vybavit papierovacky a az kym je dietatko aj papierovo pripravene tak vam ho mozu ukazat.mozno bolo chore, mozno sa len potrebovalo adaptovat v profirodine. proste vsetko chce svoj cas pre to dietatko je to tazke ale nezabudnite ze mozete mu dat to najcennejsie v zivote mamu a ocka a tiez surodenca nestoji to za to??? trochu stresu??? a ako by si to riesila keby si sla do porodnice??? alebo ked idete na vylet,??? tiez sa balite a zbalit sa na 1 noc nie je problem a 2,5 hodky cesty to je nic. vsetko je to len o chceni a voli. ak to uz teraz vzdavate co bude neskor? ked bude mat dietatko problemy? tiez to vzdate??
prepac ale nedalo mi napist to. tieto deticky su uz v brusku zranene, treba ich milovat od prvej chvile co o nich vieme nie hned to vzdavat.
drzim vam palceky nech sa spravne rozhodnete, lebo je to rozhodnutie na cely zivot. stale budes na toto dieta mysliet, lebo mohlo byt vase...

kacena4
25. okt 2013

@zwalsh a k tej psychologicke je to normalne ze s vami chce rozpravat vsak ona dava posudok na sud ci urad, ze dietatko chcete a vlastne ona vas odporuca. takze je dolezita taktiez sa s nou mozete porozrpavat o vselicom co vas v priebehu tych IA napadne ma vam poradit podporit vas zodpovedat vase otazky, pomoct zdolat vas strach ci neistotu....

zwalsh
25. okt 2013

@kacena4 dakujem za nazor. A áno vzdali sme to nevedeli ani povedať kroky ktoré mame presne podstúpiť. Zdalo sa všetko nepriehlǎdne a psychologička mala stále nejaké narážky nepadlo som jej do oka. Vraj som ani k malej nešla. Na predošlých interakcie sme sa dieťaťa ani nesmeli dotknúť tak jeden nevie. Neznášam úrady tak máš pravdu toto nie je pre mňa. Malá sa narodila zdravá s apgar 10/10. Papiere immtrvali medzi krajmi 5 týždňov a takéto preúvanie že ideme na noc kde malú do domova prevezu a nechajú nám ju na 1 noc potom vrátia profi rodine a po týždni znova a znova s vyhliadkou toho že to bude trvať 3 mesiace to by sme určite každý týždeň s našou 3 ročnou nezvládli. Ono sa to ľahšie povie než vykoná. Na výlety nechodíem každý víkend 3 mesiace. A tie financie ani nehovorím. Je to iba ponaučenia že z iného kraja sme vôbec nemali pozerať až má šokuje ako je to v každom okrese iné. No nič keď má to tak odradilo tak je to tiež jasnacka že na to nemám a je dobré že som na to prišla teraz. Ďalšie interakcie by som citovo nezvláda.

zwalsh
25. okt 2013

Tak sa tu s vami všetkými lúčim a prajem nech sa Vám darí. 😉

zwalsh
25. okt 2013

A to som zabudla dodať že malá je samozrejme rómka od mentálne retardovanej matky. Len verím že sa nájde bezdetný pár ktorý na takéto interakcie bude mať.

zuzkanka117
26. okt 2013

@zwalsh juuj, ono to potom aj vrha ine svetlo na cely pripad, mohla si napisat hned ako prve, ze Romka od mentalne retardovanej matky, kazdemu by bolo jasne a chapal by, ze do toho nepojdete. neeeeeeee, lepsie je zvalit to na strasne prietahy a hrozny system, takze radsej do toho nejdete a pre istotu sa so vsetkymi rozlucit, akoze uz medzi vas nechodim, tak sa nenamahajte do mna navazat

zwalsh
26. okt 2013

@zuzkanka117 ďakujem ti za príjemné slová sama by som to lepšie nenapísala.

zwalsh
26. okt 2013

@zuzkanka117 a je to ten dôvod prečo tu už nepatrím lebo do adopcie viac nejdem a myslela som to úprimne. My nemáme sǎncu dostat iné dieťa než také ktoré naozaj nik nechce, od mentálnej matky, postihnuté atď. Človek niekedy myslí že to zvládne a nakoniec príde na to že má strach. Ale poviem úprimne že jednania na 2 rôznych interakciách nás z toho odradili najviac. Prístup sociálnych pracovníčok absolútne neprofesionálny. Detaily ani písať nebudem. A to je to čo som tu chcela povedat že ma prekvapilo ako tie malé trpia. Z porodnice idú do DD na mesiac potom konečne do profi. Potom ich na víkend dajú žiadateľom a to 3x za sebou. Nepredpokladám že za týžden si 2 mesačné mimino spomenie. A to bola ta co ma minuly týžden celé dva dni nosila na rukách lebo som som nevedela co sa robí ze ma odviezli z domu kde som si zvykla na víkend úplne niekde inde k iným ľudom a aby sa mi to nemotalo tak ďalší týžden ma posadili do autá a viezli 2,5 hodiny niekde kde som ešte nebola na 2 dni a potom opať naspäť. Co je to? Toto som chcela napísať. Chápem že interakcie musia byť aj takto ale u trošku väčších deti. Pre mimino je najlepšie ked je zmien menej. Ale možno sa aj mýlim. To by mohla povedat nejaká profi mama. Boli sme ochotní ist k profi mame kde býva ( lebo aj ta je ďaleko od DD) a ubytovať sa v blízkosti niekde v hoteli a začať inak. Ale musí to byt v DD pod dohľadom psychologičky či sa naozaj vieme o mimino postarať. Aj to by som brala keby sme už nemali 2 deti a z toho jedno 3-ročné. Skôr som to tu napísala aby mi niekto povedal či to tak chodí. Dozvedela som že áno, niekto tu písal 5 mesiacov od 1 interakcie a zistila som že ja to nezvládnem. Ano som zranená a smutná a aj zo seba. Preto sme sa rozhodli že už do toho nejdeme. Preto tie tvoje slova považujem za trochu tvrdé. Je lǎhké niečo take človeku povedat a ešte na internete.

saskah7
26. okt 2013

@zwalsh uff, tak ked som citala tvoj prvy prispevok ohladom noveho babatka, tak som bola tiez sokovana z pristupu toho DeD... priznam sa, ze som sa este nestretla s tym, ze zaujemcu pozvu do DeD na jednu noc a sleduju, ci sa vie postarat o dieta... toto mi nejako nejde do hlavy, kto toto vymyslel... u nas su IA prve v DeD, ale na taky cas, ako to vsetkym stranam, najma detom, vyhovuje, potom uz po individ.dohode medzi ziadatelom a profi, ak sa chcu navstevovat... nikdy nikto nikoho nenuti prespat niekde 🙄
ja ta uplne chapem, ze ta to rozhadzalo 😒

dorota23
26. okt 2013

@zwalsh ahoj, ja musim priznat, ze ta mam velmi rada a ze si rada citam tvoje prispevky, pretoze sa mi paci, ze si otvorena a na rovinu povies, ako to citis a to urobi malokto. Pre mna si spestrenie na tomto fore, lebo vkladas vela citu do svojich prispevkov... Rozumiem, ake to musi byt tazke - tym, co prechadzas, asi niektore veci ani napisat nemozes/neda sa, lebo toto forum je verejne. Myslim, ze by sa mali trocha vazit slova, aku reakciu kto napise, internet znesie vela a vela veci sa da aj jemnejsie napisat. Tak ti drzim palce, stale nejako verim, ze to "spravne" babo na teba caka. Clovek si ma nalozit vzdy tolko, kolko vladze uniest a toto je pre vas asi naozaj vela, musis brat ohlad aj na svoju starsiu dcerku a je to tak v poriadku, aj ona ma predsa svoje "prava" 🙂 Zaroven verim, ze toto babo, kt. ste boli pozriet, ma ist k niekomu inemu. Vela, vela lasky vsetkym diskutujucim 🙂

zwalsh
26. okt 2013

Dakujem za pochopenie no je to tazke ale zivot ide dalej, niekedy musime Sami seba spoznat alebo urobit ustupok tomu koho nesmierne milujeme. Ale my vzdy vpred, tentokrat je to to. Ze uz viac nechceme interakcie. Uz to ze sa dozviete ze uz viac deti nebudete mat boli a to tu vsetky pozname dobre. Budem si to tu obcas citat a drzat vam palce. Dostalo sa mi tu vela podpory. Ale vyzera to tak ze nam to nie je sudene.

matax
26. okt 2013

@dorota23 v ba nechcu davat skor ako je dieta osvojitelne, prave preto tie pripady, ze dieta bude zverene do nahr. rodiny a nakoniec dietatko zveria spat biol. matke v zákonnej 6 týzdnovej lehote ,tak sa snazia ochranit nahr.rodicov od toho, ze sa budu o dietatko starat od porodnice a nakoniec pojde k matke, na to su rodiny upozornene ,ale urcite to velmi boli, ak sa to stane... na druhej strane asi to stoji za riziko..
a tie body v zakone..o kt. sa stara znamena zverene predbeznym opatrenim alebo do predosvojitelskej star.. hostovský nie, lebo dieta je pocas neho vedene stale ako dieta det. domova.. a to druhe v zakone je, ze vyplatia, ak sa nevyplatilo biologickemu rodicovi- moze sa to stat,lebo prispevok priznávaju po 28 dozitých dnoch zivota dietatka, takze ak matke odobrali dietatko neskor... mozno to uz niekto pisal, idem docitat

matax
26. okt 2013

@zwalsh más pravdu v tom, ze je to krute, ked deti striedaju prostredie a starajuce sa osoby.. nám tiez z upsvar "poradili" ze malu si mame vziat na 2 tyzdne a potom zas pojde na 2 týzdne do profi a tak dokola, az kým nebude sudne zverená k nám 😠 😠 😠 to je desný systém, necitlivý k detom... bohuzial na sk sudy trvaju dlho , sudcovia nerozmýslaju, co beru detom, ked ich spis posudia neskor, mozno ,ak by sudcovia boli o prezivani deti pouceni, tak by konali rýchlejsie, lebo niektore sudy pracuju rýchlo, ine pomaly, drzia spis do konca zak. lehoty 😠
a interakcie, ved aj dieta si musi na novu rodinu zvyknut, ja som mal stastie, ze obe deti boli s profirodicmi aj unas doma, takze deti uz poznali aj nas byt,ked k nam prisli na trvalo a uz nemali so sebou profi.. dochadzali sme za nimi pravidelne,aby si na nas zvykli a pritomnost profirodicov im vtedy davala pocit istoty, takze postupne je podla mna správne aj ked sme tuzili mat ich doma hned.. ine je to samozrejme pri miminkach
mna tiez zarazilo, ze vas odradilo cakanie.. skoda, o jednu nahradnu rodinu menej 😒
tym, ze by vam dali len take dieta, co popisujes, si mi pripomenula pani bouckovu, ktora pretoze bola dcera nechceneho otca-disidenta v CR sa vyjadrila,ze ine dieta by im nedali.. moj nazor je ten,ze kto takto pristupuje k prijatiu dietata,tak nema radsej ziadne priajat

mana85
26. okt 2013

@karkana ☹ 😢

matax
26. okt 2013

@zwalsh "My nemáme sǎncu dostat iné dieťa než také ktoré naozaj nik nechce, od mentálnej matky, postihnuté atď."
prosim ta, toto si preco myslis?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre