Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

dasah
20. feb 2017

@zocharka to som nepočula že by bola materská krátená o tom nič nevraveli

maninka1974
20. feb 2017

@peja ano už som ti písala v správe dávnejšie... že na zaklade toho predbežneho opatrenia sa dávam materská aj do práce musíš mat kopie alebo si sami prekopíruju a rod listu je jedno či dieta ma meno ,alebo ho nemá ...predosvojitelsku starostlivost cez urad práce možeš už teraz žiadat alebo tam zavolaj a opýtaj sa ....my sme sa dohodli ked ma navštívila pani z uradu ked sme mali maleho doma...

zocharka
20. feb 2017

@fatma1 Neviem presne o koľko,tuším že o 3 mesiace. Teda nie 9 ale 6.

zocharka
20. feb 2017

@maartinkaa No jasné,že máš nárok na dôchodkové. Žaba figu vedela,povedala asi vlastný názor-domnienku. Treba tam ísť,stáť si za svojím. Mne to ponúkla pani hneď pri vybavovaní MD a teraz,keď som bola na soc. pois. pre potvrdenie od kedy do kedy som bola na MD,potrebné pre úrad práce na RD,tak mi to pani znovu ponúkala. Len som jej povedala,že už mám,ona to skontrolovala v PC,potvrdila,že je to tak a vybavené. Veď je to potrebné aby ti rátali roky do dôchodku. Tak bežať na soc. poisťovňu. Držím palce. 🙂

zocharka
20. feb 2017

@dasah Mne to povedali,že to som INÝ POISTENEC. Presne táto formulka je na to. 🙂 V tom prípade je MD krátená. Rodičovský príspevok sa berie normálne do troch rokov dieťaťa.

berginkan
20. feb 2017

@zocharka to by davalo zmysel, kedze zena nerodi a nie je posledne mesiace tehotenstva doma.

fatma1
20. feb 2017

@berginkan
@zocharka
Aha, vlastne ano, teraz tomu uz rozumiem..ano, to dava zmysel...
Ozaj a schvalil sa uz ten zakon o predlzeni tej materskej? malo to vychadzat na nejakych 7,5 mesiaca cca a 80% z platu ci kolko? preslo to?

bibal123
20. feb 2017

dievcata mam otazocku ..mame narok na prispevok ked sa dieta dozije 29 dni alebo nie ked je u nas od jej 12 dna?

maninka1974
20. feb 2017

@bibal123 máš nárok musíš mat rod list s menom rozhodnutie sudu na základe ktoreho e brali dieta domov...

bibal123
20. feb 2017

@maninka1974 dnes mi uradnicka na urade prace tvrdila ,ze nie iba o prispevok ako nahradna matka nejakych 150 eur tak preto som sa spytala tu ,ktore mate skusenost.Ci to sa vyplaca v socialnej poistovni ? ved som nejako mimo z toho

santamonica
20. feb 2017

dievcata, my sme v poradovniku uz 2 roky, neetnicke dietatko do 2 rokov, neviete, ci sa to nejako posuva? my sme boli povodne ze na 311 riadku v zozname, teraz cakam na odpoved, ale uz su to dva roky....ozaj sa caka az 4 roky v BA? dakujem

maninka1974
20. feb 2017

@bibal123 vybavuje sa to na urade práce soc veci a rod ako príspevok pri prevzati dietata do nahradnej neskor predosvojitelskej starostlivosti a je to suma 500e...ešte my sme mali podanu žiadost do predosvojitelskej starostlivosti tak aj kopia tej žiadosti treba...aj nám hovorila na urade že nie ale pani konkretna ktora to riešila aj matky ktore rodia nám povedala ano a dostali sme...bábo by nemali presiahnut vek 6mes ked sa podáva takto žadost...

marcelarefat
20. feb 2017

@bibal123 to myslis akoze to kocikove, ludovo povedane? Ak to tak to je 500 aj niake drobne pre adoptivne deticky, pri bio je to cez 800e. Kedysi bolo len 150 ale od myslim roku 2014 to je 500. Viem to lebo kamoska si v roku 2014 adoptovala a tiez jej na socialnom tvrdili ze len 150 ale ona mala priamo z uradu informaciu, ze je podla noveho 500. Uradnicka ostala zaskocena, preverila si to a zistila, ze je to tak. A aj ich dostala.

bibal123
20. feb 2017

@maninka1974
@marcelarefat

dakujem dievcata uvidim co mi zas povie ak jej donesiem vyplnene tlaciva ..

lubka1709
20. feb 2017

Babenky riešili Vam pri adopcii prijem?Boli ste v takej situacii ze ste boli bud na PN alebo na podpore a Vaša polovička zarabala viac ako minimalnu mzdu alebo bolo mu pisane iba minimalna mzda?

ckatka
20. feb 2017

@lubka1709 ano prijem sme dokladovali k ziadosti

zocharka
20. feb 2017

@marcelarefat Neviem,načo tie úradníčky sú na tých úradoch. Veď v prvom rade,by mali byť oboznámené s novelami zákonov a nariadení a v druhom rade by si mali uvedomiť,že sú tam pre ľudí,aby poradili a pomohli koľko môžu. Veď to je predsa ich náplň práce! ☹

marcelarefat
20. feb 2017

@zocharka No neviem ako to je inde, ale tej mojej kamoske vsetko povedali na urade socialne pracovnicky, co kde a ako ma vybavit, u zamestnavatela, ohladom materskej, na soc. poistovni..... Vsetko vedela a nikde ju neprekvapili, ze by jej nieco chybalo. A ked sa ju snazili niekde o niecom inom presedcit, tak im povedala, ze to ma priamo poznatky z uradu prace od soc. pracovnicok a nenechala sa odbyt.

lubka1709
20. feb 2017

@ckatka tak to aj my sme dokladovali prijem na zaciatku teraz sa u to blizi ku koncu😉len u nas sa prepustalo a manzel len pracuje mame prijem dobry len zamestnavatel pise len minimalku a zbytok dava na ruku co je blbe

joannita
20. feb 2017

@santamonica na 311mieste v BA ste boli? Pred 2 rokmi? To sa mi nezda, aj my sme 2 roky v zozname, ale 311 sme urcite neboli.
A co je to neetnicke dieta? 🙂
Na biele cca rocne sa caka v blave momentalne asi 3 az 3,5 roka.

santamonica
20. feb 2017

@joannita ahoj, nie 311 v poradi, ale na 311stom riadku, nerozumiem co to znamena, boli sme okolo 154. miesta .......neetnicke je biele.....mozem sa opytat o kolko ste sa posunuli? ja idem cez tyzden na upsvar zistit, lebo mi neodpovedaju na mail...

maninka1974
20. feb 2017

@marcelarefat máš pravdu treba sa pýtat mne radila sestra ma dve deti adoptované ....ani mna nič neprekvapilo aj tu čo viem poradím ...

marcelarefat
20. feb 2017

@maninka1974 jej tvoja sestra ma dve a ty tiez?

maninka1974
20. feb 2017

@marcelarefat ano ma dve 9r a 6r ja mam 18mes druhe už nebudeme...

andydi
20. feb 2017

@sofinkalv Aha, ja som to pochopila tak, ze vam uz surodencov 1,5 rocneho a 2 mesacneho ponukali? A dvojicky sa odvtedy nenarodili ziadne, ked uz ste boli na 1. mieste? Som mala pocit, ze ak by boli dve, islo by to rychlejsie.

joannita
21. feb 2017

@santamonica zavolaj im na cislo 02/204 54 811, tam ti hned povedia na ktorom ste mieste. Ja som sa informovala po roku od zaradenia a to sme boli na 120mieste. Teraz po dalsom roku sme boli na 76mieste. A to mi povedali, ze z tych 76 je este 18 ludi v rieseni, alebo odlozeni, takze realne sme teraz v januari boli na nejakom 58mieste.

goralenka
21. feb 2017

Ahojte, iba chcem povzbudit.. my mame krasneho dnes cerstvo stvorrocneho chlapceka z anonymneho porodu, pozname ho od 11ho dna a nikdy som si nemyslela, ze budem tak vediet milovat dieta, ktore som neporodila.
Maly uz pol roka pyta "buaceka" a v poradovniku sme zase od jula 2015, ale nejak neriesim kedy ako som riesila pri prvom, lebo moje srdce teraz naplno obsadzuje moj prvy spunt 🙂
drzim vsetkym buducim maminkam palce 🙂

a ak niekto vie orientacne, kolko to teraz v Ba kraji trva? pri malom volali do 2 rokov od podania ziadosti a 1,5 roka od zapisania do poradovnika, ale to bol rok 2013, tak aby ma nesokli, ze idem na matersku 🙂))

joannita
21. feb 2017

@goralenka to ste este boli ti stastni, ze to trvalo tak kratko, este neboli cakacky take dlhe 🙂 teraz v BA 3,5 roka. Kym sa vy dostanete na rad, mozno aj 4 roky 🙂

goralenka
21. feb 2017

@joannita aj vtedy to tak skakalo, vyzeralo to na 3,5 a nakoniec to skocilo behom dvoch mesiacov a toto sa dialo pocas cakania niekolkokrat, takze nikdy sa nevie 🙂

bosorkabb
21. feb 2017

@goralenka take 3 roky sa čaká cca. Záleží od poziadaviek.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre