Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

bbbarunka
20. dec 2017

@liliflora ja som urobila tu chybu, ze som to podala az po skonceni 9mesacnej lehoty a v DD mi povedali, ze som mohla aj skor. neviem, kedy najskor mozes podat ziadost, ale minimalne taky mesiac predtym sa da.

kominar
20. dec 2017

Viete mi niekto poradiť prosím.Je nárok na Príspevok pri narodení dieťaťa ? Ak sa jedná o adoptívne batoľa . Ďakujem veľmi.

bosorkabb
20. dec 2017

@kominar príspevok pri zverený je to a máte na to nárok vo výške 500 eur. Dieťa však musí mať do 6 mesiacov a byť vám zverené.

avogiles
21. dec 2017

Dievcata, mate tu niektora skusenost s prijatim vacsieho (9 rocneho) dietatka?

kominar
21. dec 2017

Dievčatá.
Nárok na príspevok pri narodení dieťaťa, majú len Tí ktorý majú dieťa v PREDOSVOJITEĽSKEJ STAROSTLIVOSTI zverené súdom a 6mesiacov dieťa nemá ešte , čo sa skoro s istotou nedá stihnúť ,lebo súdy nestíhajú. dostane to cca 1% adoptívnych rodičov a ostatný na tých 830€ môžeme zabudnúť .Aj keď zo zákona je na to nárok, konečnom dôsledku nedostaneme nič . Držím Vám päste pri vybavovaní a pevné nervy .

bosorkabb
21. dec 2017

@kominar

@anettta ty si teraz vybavovala príspevok, že?

bosorkabb
21. dec 2017

@kominar a nárok máš aj pri zvereni na neodkladne opatrenie ak je právoplatne. A to sa dá stihnúť v pohode.

anettta
21. dec 2017

@kominar narok mas vtedy, ak mas dieta zverene pravoplatnym neodkladnym opatrenim a je v behu konanie o predosvojitelskej starostlivosti. vypytaj si na urade prace ich zakonnik a tam sa to presne takto pise. je to tusim pod 4 v tom odseku, kde to oni maju napisane. musis mat na sude podanu ziadost o zverenie do predosvojitelskej starostlivosti - na sude dostanes taky papier, ze uz to uz mas podane. navrh na predosvojitelsku mozes podat 8 tyzdnov od narodenia dietata (samozrejme za predpokladu, ze matka podpisala generalny suhlas s adopciou, nie dieta v pestunstve).
a nie je to tych 830 eur ale iba 503eur. na 100% mas na to narok, chod za tym!

anettta
21. dec 2017

@kominar a samozrejme musi ist o dieta do 6 mesiacov veku, a do aj uz s podanim ziadosti na sude o predosvojitelsku. neviem presne odkial si, ale v tt kraji o tom vela nevedia uradniic, bo je tu najmenej adopcii...

anettta
21. dec 2017

@avogiles ja skusnost osobnu nemam, ale chodim na skupinky do Navratu a tam su rodicia s adoptovanymi starsimi detmi a dopadlo to nie vzdy slavne zial...tieto deti maju yvacsa velmi dlhu a nie lahku zivotnu cestu, ktora ma dosledky na psychiku dietata do konca zivota a zial ty to nezmenis, ale da sa to zmiernit...
asi zalezi na tom, cim si dieta preslo...podla mna je uplne nieco ine, ak dieta zilo v nefuncknej rodine 9 rokov a bolo trebars tyrane a ina moznost, ak mu napr zomreli rodicia v 8 rokoch...ked chces napis mi ss, bola som na super skoleni o poruchach vztahovej vazby...velmi vela ma to naucilo...

anettta
21. dec 2017

@avogiles pozri si film removed..a odporucam ho vsetkym 🙂

marcelarefat
21. dec 2017

@bosorkabb presne, stačí neodkladné právoplatné ale musí tam byť napísané ,že sa dieťa zveruje. Mne tam dala sudkyna, že sa na dieťa odovzdať a preto mi to nechceli vyplatiť. Ale ma upozornili, že mám súd pomáhať predosvojitelsku do 6 mesiaca dieťaťa a sudkyni povedať o tom, že tam musí byť " Zveruje" a v pohode som to potom vybavila.

liliflora
21. dec 2017

@bbbarunka dakujem za odpoved, idem podavat ziadost skor

kominar
21. dec 2017

@anettta Ďakujem veľmi už 3 x nás vyhodili .Drž nám päste ideme v piatok 4 raz snáď to vybavíme . Doteraz nám povedali že na to má nárok len matka ja nato ta ktorá ho nechcela vidieť 830e ......naposledy nám povedali to čo som písala .503€ ak je nárok ....... Príspevok pri narodení dieťaťa . Kočky veľké poradkyne ĎAKUJEM MOC

kominar
21. dec 2017

@marcelarefat
@marcelarefat
@marcelarefat Mi máme neodkladné opatrenie zveruje aj tak nám to nechcú žiadosť zobrať no v piatok mi držte päste prosím po 4raz ideme .

bosorkabb
21. dec 2017

@kominar pozor príspevok pri narodení nedostanete nato nárok nemáte. Máte nárok len na jednorazový príspevok pri zverený do náhradnej starostlivosti to je tých 503 eur. Plus rodinné prídavky.

anettta
21. dec 2017

@bosorkabb presne toto som akurat apisala do spravy. absolutny suhlas. ale toto sa medzi nami vola "kocikovne" nie?

kikuska_wedge
21. dec 2017

@avogiles My máme 5 ročné. Všetko ok. Ale 5 a 9 je rozdiel.

kikuska_wedge
21. dec 2017

@marcelarefat nám to napísala právnička do podania takto:

V zmysle § 136 zákona č. 161/2015 Z.z. Civilného mimisporového poriadku: Na konanie vo veciach osvojenia je miestne príslušný súd, v ktorého obvode má dieťa v čase začatia konania bydlisko určené dohodou rodičov alebo iným zákonným spôsobom. Ak takého súdu niet, je na konanie príslušný súd, v ktorého obvode sa dieťa zdržuje.

Miestne príslušným súdom je podľa nášho názoru Okresný súd ... z dôvodu, že
tento súd konal o osvojiteľnosti maloletého dieťa .... a spis sa nachádza na Okresnom súde .... V zmysle zásady perpetuatio fori je vhodné, aby tento
súd konal o tomto maloletom dieťati ďalej, nakoľko je to v záujme maloletého dieťaťa, keďže Okresný súd ... už konal vo veci osvojiteľnosti maloletého dieťaťa a je s vecou oboznámený.

marcelarefat
21. dec 2017

@kikuska_wedge ďakujem

bosorkabb
22. dec 2017

@anettta áno tak. Na jedno ma nárok matka ktorá porodila na druhé my.

marcelarefat
23. dec 2017

Dievčatá moje. Prajeme Vám krásne, požehnané, pokojné sviatky. Do nového roku hlavne veľa zdravia, mamičkám čakateľkám nech sa ich náruč naplní čo najskôr vonavím malým uzlíčkom a tie ktoré máte už svoje zlatíčka, nech Vám v živote robia len radosť.

beka22
23. dec 2017

@marcelarefat podobne krásne Vianoce a veľa zdravíčka a šťastíčka

thera1
27. dec 2017

Môžete mi napísať Vaše skúsenosti-názory prečo sú v DD deti ktoré v podstate sú voľné-bio sa o nich nezaujíma, ale právne im nebola ešte vydaná osvojiteľnosť...že teda kto by toto mal riešiť..DD či kto?? Že môžu ísť teda len do pestúnstva,čo niektorých môže odradiť nakoľko sa chcú vyhnúť možnému kontaktu s bio rodinou...myslím na také 5-6 ročné detičky...

mana85
28. dec 2017

@thera1 Nuž ťazko povedať, nezáujem štátu ? nemá kto , nemá dôvod podať návrh na odňatie rod. práv ? to je skôr otázka na kompetentných, môžme len hádať prečo tomu tak je . Naša dcérka bola do dvoch rokov vhodná len na pestu.A až keď ju dva krat vrátili pestunske rod. a prešla dvoma profi rodinama tak niekoho napadlo " hej veď dajme návrh na zrušenie rod. práv a snáď sa tá mala dostane do osvojenia " hmm vplyv toho všetkého čo si prežila nám stále dýcha na krk a prečo si to musela prežiť ? nik nevie , možno osud mala čakať " do tretice " keď si predstavím koľko je u nás deti ktoré sa presúvajú ako nejaké veci je mi zle ...

bosorkabb
28. dec 2017

@thera1 chyba celého systému. Naša malá má 15 mesiacov a súd o vyslovenie osvojitelnosti bude v marci a to ju bio videla 3 dní po pôrode a odvtedy nič. Kurátorka podala na súd už v januári a sudkyňa návrh zamietla. Potom v marci ďalší návrh to zase zamietla. Už máme inú sudkyňu a ta vytýčila pojednávanie na marec.
Ono je to všetko na hlavu. Celý systém je zlý namiesto pomoci a rád si musíš všetko vybaviť a zistiť sama.
Návrh na zbavenie rodičovských práv môže podať pestun, kurátorka aj iná osoba ale prax je taká že najväčšiu úspešnosť má kuratela a tu niekedy musíš k určitým veciam doslova dokopať.

kikuska_wedge
28. dec 2017

@mana85 Presne. Naši boli okrem bio, ešte v troch profi. Čiže my sme ich piata rodina. Zanechalo to na nich následky z ktorými bojujeme. Ten medzi stav medzi odňatím dieťaťa, než prijde k osvojeniu je veľmi zdĺhavý. Kuratela a súdy majú na všetko čas. Mali by sa výrazne sprísniť pravidlá a hlavne zaviesť lehoty.

thera1
28. dec 2017

@bosorkabb nechápem prečo sudkyna odmietne návrh.... ☹

tarrra
28. dec 2017

@kikuska_wedge my takisto.nasi boli okrem bio v dvoch profi a tú poslednú mali každý inu,boli rozdelení...tiez vidím tie následky,hlavne na staršom...

bosorkabb
28. dec 2017

@thera1 prvý raz (január) : podľa nej bio matka prejavila záujem ( mala sa narodila v septembri, matka ju videla na tretí deň) druhý krát (marec) : vraj to prvé nieje právoplatne tak preto 🙄 a teraz už preniesli spis do BA a tam určili dátum pojednávania na koniec marca (v septembri podaní návrh).
Rátam že kým to bude právoplatne tak prejdú aspoň 2 mesiace (lebo bio matka si nepreberá zásielky, takže sa jej to budú snažiť doručiť cez policajtov, úrad a tak)

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre