Aké kurzy odporúčate v tehotenstve?

9. jan 2024

Kvôli práci si ale môžem dovoliť urobiť len online kurz, keďže nemám čas chodiť po kurzoch osobne. Máte skúsenosti s nejakými online? Dajte odporúčania prosím ;)
Taktiež napíšte aké kurzy vám osobne pomohli, zvažujem hypnopôrod, určite prvá pomoc pre rodičov a taktiež zvažujem nejaký kurz o kojení.

Vďaka🙂

pralinka25
9. jan 2024

netusim zvladla som tri deti bez kurzov ale davaj si hlavne pozor aby to neboli len vytahovacky penazi. na tehotnych a detoch sa najlepsie zaraba. vela zaujimavej literatury zozenies aj zadarmo v kniznici.

autor
9. jan 2024

@pralinka25 Ďakujem, veď presne toho sa bojím...pri niektorých kurzoch mi skoro oči vypadli, vraj kurz kojenia 490€ 🙈

pralinka25
9. jan 2024

ja uz som skepticka voci mnohym veciam. raz som videla take video ako taketo veci funguju a aj informacie v nich poskytnute. nemyslim teraz lep pre tehotne ale celkovo aj ine temy. nehovorim ze vsetky ale je ich mnoho takych zneuzivacov co do peknych reci zaobalia vlastne prazdnu info ktoru si vies dohladat kdekolvek na nete alebo v literature.
no snad niekto poradi nieco otestovane hoci nikdy nevies ci to nie je len skryta reklama.
inak napriklad k tomu kojeniu. tam online kurz podla mna vobec nie. navyse asi by som si o tom pozrela len nejake videa pred porodom a po nom ak by to neslo zavolala skor laktacnu.

autor
9. jan 2024

@pralinka25 Ďakujem veľmi pekne za cenné rady, nemá mi veľmi kto poradiť, takže vždy ak niečo, skúšam tu od skúsenejších 🙂 Ďakujem pekne. Kníh mám viac než dosť už, pravidelne študujem literatúru a hľadám čo ma zaujíma, lebo nerada ostávam úplne nepripravená...aj keď mi je jasné, že na toto sa asi nikdy žena úplne nedokáže pripraviť :D 🙂

pralinka25
9. jan 2024

neviem kde byvas ale u nas v meste je napriklad materske centrum a v ramci neho byvaju aj taketo kurzy kadejake. stoja malicko skor symbolicku cenu, mozno aj to by bola cesta. stretnes tam maminy z okolia a najdes mozno este aj nove kamosky ak nieco take v tvojom okoli je.

zooeynka
9. jan 2024

Neblazni, ze kurz dojcenia :/ V porodnici su skolene sestricky, vsetko sa ich pytaj, aj viackrat, nech to ukazu, vysvetlia...kopec videi na yt, informacii kopa. Aby si z nejakeho kurzu dojcenia nebola sklamana, prax ta nauci lepsie ako online kurz 🙂

nevenka
9. jan 2024

@zooeynka no hlavne, tie sestricky niektore vedia skor dodeptat, ako pomoct, cest vynimkam. Musela som si nakoniec poradit sama, ani laktacne moc nepomohli...🤕

tinka8512
9. jan 2024

Ja som bola na kurze hypnoporod a bolo to super, nevravim ze som mala ten hypnoporod ako taky,ale vela veci som si z toho zobrala, odporucam

zooeynka
9. jan 2024

@nevenka ja som na take mile a ochotne sestricky natrafila v porodnici ze som az nechapala. Sice som sa s dojcenim vytrapila, ale ony sa fakt snazili.

minesasubu
9. jan 2024

Ja odporucam kurz spravna manipulacia s babetkom ( zide sa ti po porode ) a ja som išla podla Mamaclass mas tam vsetko potrebne 🙂

ivangeline
9. jan 2024

...precitaj si knihu alebo pozri par videi... Ja by som do kurzu nesla. A uz vobec nie online. Zopar kamosiek si chvali...kurzy ale sli osobne. Zn. Bez kurzov. 4 deti. ;)

anavixy
9. jan 2024

Dojcenie nepodcenit!!! Nemusi to byt kurz, ale prosim ta rozhodne sa NESPOLIEHAJ na to ze ti v porodnici vsetko vysvetlia skolene sestricky, to je cista utopia! A to ti pisem ako novorodenecka sestra. Do porodnice by kazda zena uz mala ist s tym, ze ovlada zaklady ohladom dojcenia, zakladne polohy, vie rozoznat znamky hladu, vie ako ma vyzerat spravne prisatie, ako casto a kolko dojcit atd, tieto zakladne veci, ktore si vie kazda zena nastudovat doma sama zaberu tolko casu, ze nie je mozne aby sa stihlo aj to aj prakticke ukazky. Navyse ak uz budes mat spravne a nove informacie, budes vediet, ze nie vsetko co ti ten “vyskoleny” personal povie je pravda. Odproucam sledovat na isntagrame profily vasa laktacna konzultantka, lipirea blog, patricia laktacna konzultantka, tam najdes komplet vsetko, co potrebujes vediet, staci ti citat, pozerat videa a obrazky a venovat tomu cas.
Okrem toho odporucam sledovat profily pediatrie s laskou, pediater online, pediatricka denjas, doktorka z finska, well babing, babies and sleep, lepsi spanok babatiek, detskafyziomama, orl nejed pro deti, mk life prvni pomoc detem - skvely online kurz prvej pomoci!!
Must-follow profil je fyziokristy, tam najdes vsetko o PMV, je to skvela detska fyzioterapeutka, ktora na naozaj vsetko zdokumentovane ,kopec videi, tipov, rad, navodov.
Topka pre prvorodicov ale aj pre vsetkych rodicov je nova kniha pediatricky “pediatricka denjas” Zdrave dieta - MUDr. Denisa Jassova. Odporucam vsetkymi 10.
A tiez kniha od fyzioterapeutiek Pohybovy vyvoj ditete s laskou a respektem - Michaela Kacirkova a Zuzana Rybova (na ig ako detska fyzio mama a fyzio detem).

autor
9. jan 2024

@minesasubu Ďakujem krásne, ako to prosím ťa funguje na mamaclass? Som tam registrovana, ale celkom som z toho zmagorená...neviem, ako začať, sú tam nejaké zdarma 15min. a podobne, ako to funguje? musím mať aj ja zapnutú kameru? Ďakujem! 🙂

autor
9. jan 2024

@anavixy Ďakujem veeeeľmi veľmi pekne! Takúto odpoveď som potrebovala...polovicu z uvedených sledujem, ostatné hneď idem dať.. Veľká vďaka fakt. Toto som potrebovala počuť, nech viem na čo sa sústrediť. Určite nechcem nič podceniť a chcem byť aspoň z časti naozaj pripravená, rada sa pripravujem sama na všetko, čo viem, vzdelávam sa v každom smere ako to len ide, takže snáď to bude dobrý začiatok pre mňa.

lol2219
9. jan 2024

Ja som si na mesiac cca predplatila mamaclass.. tam najdes zaujimave veci k viacerym temam..
prihlasis sa na konkretne hodiny (najviac 5 naraz) a bud sa prihlasis priamo online na konkretny cas, alebo si tie tvoje vybrane hodiny vies pozriet z archivu do 7 dni..
mne ten archiv uplne vyhovoval, pozrela som si hodiny stale vecer pred spanim 🙂
Odporucam odtial take bezne predporodne - ako prebieha cely porod, su tam aj o manipulacii a babatkom, prva pomoc a podobne.. 🙂
A potom ako sa spomina vyssie, dost info som cerpala aj z niektorych spomenutych instagramovych profilov 😊

rebrambora
9. jan 2024

Ziaden. Absolutne.
Rodila som s dulou, kt som mala k dispozicii dlho a po porode som mala k dispo aj zdravotnu sestru. Cize vlastna skusenost, usetrim ti cas a vsetko zhrniem. Teda takmer vsetko
Hypnoporod o tom som citala, ale ja nemam prah bolesti, takze som to nechala tak. Cize ak chces, najdes online, videla som aj knihy. S tym ti nepomozem, som skor prakticka. Kegelove a dychove cvicenia. Dlho pred tehotenstvom, pocas a po. Alfa a Omega.
Co sa tyka kojenia a veci, kt sa na SR pokial viem nerobia, je mat babatko Ty a otec prve dva tyzdne pokozka na pokozku, priamy kontakt, hlavne hodinu po porode a ako som pisala, dalsie dva tyzdne co najviac. Prikladat co najviac, kludne aj takmer nonstop. Je to dobre pre srdiecko, telesnu teplotu a kontakt s vami. A zhruba od dvoch mesiacov uz brzdit s kojenim, nebudit, ak spi kazde tri hodiny, s tymto zacat uz od mesiaca, ak bude rast spravne. Pisem to preto, lebo moje boli 'nenazrane'. Mozno takyto problem mat nebudes.
Nechat dieta spavat vo vlastnej postielke, od druheho tyzdna postupne nechat zvyknut. A neuspavat kojenim. Drz male bdele. Ono vela matiek by mi oponovalo. Ale toto nerobit nieje v zaujme dietata dobre. Treba odlisovat cas spanku, cas jedla, cas hrania a komunikacie a cas mojkania.
Toto je cela veda. A ziadnen neovereny nezmysel, pocit matky, ale lekarske rady, fakty a skusenosti. Nehovorim, ze som to 100%tne zvladla 😄 odovzdavam ti to, co mi bolo viac x radene, coho som sa drzala a ked niekomu poviem, ze mi vsetky 3 prespali od maleho malicka takmer celu noc tak som za blazna.
A spät k tomu dojceniu. Mlieko sa nerozbehne hned. Ono dva dni ma babatko zasobu, realne ked som si stlacila prsnik, mlieko kvapkalo alebo co az asi na stvrty den. Jedz vela proteinov a tukov. Prsniky zo zaciatku masiruj a stlacaj pocas dojcenia. Na podporu tvorby mlieka, ked je malinke napapane, snaz sa este trosku vytlacit. To vies pouzit napriklad do kupela alebo ako krem.
Prve dva tyzdne ma babo ochrannu vrstvu koze. MAXIMALNE utriet namocenou handrickou alebo sprchnut v cistej vode. Ziadna kozmetika. Neskôr uz mozes, ale s mierou.
Snad som po troch detoch zhrnula vsetko 😄

anavixy
9. jan 2024

Tak to je skvele, tak by to malo byt 😊 este mi napadli dva profily, mozno sledujes, kedze su dost popularne, moje porodni asistentka - ma super prispevky o porode, tehotenstve, babatkach, za mna velmi rozumny profil bez extremov a karolina baumgartner - dermatologicka kde najdes vsetky mozne (nie len) detske kozne ochorenia a zalezitosti, vyuzijes na 100% 👌
Uplne najdolezitejsie je podla mna mat vedomosti o manipulacii s babatkom a o dojceni, ja osobne manipulaciu s babatkom vnimam ako maximalne podcenovanu oblast co sa tyka nejakeho vzdelavania/skolenia personalu porodnic. A potom taka bezpecnost spanku, to je zasa velmi ignorovana oblast aj medzi mamickami (perinky, mantinely, spanie na bruchu, je super pre mamicku, ked dieta prespi celu no , ale je to zdrave a bezpecne? Nie. Prespi celu noc s tym ze spi navolno v spacom vaku alebo je zababusene v perinke? Vacsinou b.) A btw, mlieko mas v prsnikoch od 16tt, pokial sa dieta dobre prisava a vydrzi sat, tak mlieko nemusi kvapkat ani striekat, je tam a staci ho len vytiahnut (novo narodene dieta ma zaludok ako ceresna, staci mu 5ml).
Vela stastia prajem, nech mate pekny start do spolocneho zivota 🍀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre