Pohlavie bábätka

Bude to chlapček, alebo dievčatko? To je otázka, ktorú si kladie každá nastávajúca maminka, dokonca aj tie, ktoré sa chcú nechať prekvapiť a počkajú si do pôrodu. Ak však patríš medzi nedočkavé mamičky, ktoré chcú vedieť pohlavie bábätka čím skôr, poď sa spolu s nami pozrieť na rôzne metódy určenia pohlavia v tehotenstve. V ktorom týždni sa dá zistiť pohlavie dieťatka, aké faktory do toho môžu vstúpiť a ktoré vyšetrenia budeš musieť podstúpiť, aby si sa to dozvedela čo najskôr?
Určenie pohlavia dieťaťa, v ktorom týždni?

Kedy sa dá zistiť pohlavie bábätka?

Určenie pohlavia dieťaťa

To, kedy sa dá zistiť pohlavie dieťaťa alebo aspoň stanoviť prvý odhad, je úzko späté so skutočnosťou, aké vyšetrenia v tehotenstve absolvuješ, pričom čiastočne tu úlohu zohráva aj prístrojové vybavenie ambulancie tvojho lekára. Nižšie sme zhrnuli jednotlivé metódy, ktoré sú nápomocné pri určení pohlavia tvojho drobčeka v brušku.

Zistenie pohlavia dieťaťa na ultrazvuku

 • Určenie pohlavia na ultrazvuku predstavuje najčastejšie využívanú metódu, pričom spoľahlivosť sa pohybuje okolo 90 – 97%.
 • Prvým dôležitým faktorom je tu poloha dieťaťa – alebo inak povedané – ak sa bábätko nebude chcieť ukázať a neotočí sa správnym smerom, na informáciu, či čakáš chlapčeka alebo dievčatko, si budeš musieť počkať do ďalšieho vyšetrenia.
 • Takisto je podstatná aj kvalita ultrazvukového prístroja, ktorý má tvoj lekár v ambulancii – predovšetkým sa to týka tých nastávajúcich maminiek, ktoré v tehotenstve neabsolvujú dôležité prenatálne screeningy u iných odborníkov a bábätko na ultrazvuku vidia len v ordinácii na tehotenskej poradni.

Prvotrimestrálny screening – kombinovaný test

 • Už okolo 12. týždňa tehotenstva, teda v období, kedy sa vykonáva prvotrimestrálny screening, môže lekár odhadnúť pohlavie bábätka, no dôveryhodnosť tejto informácie nie je zatiaľ vysoká. Screening je primárne zameraný na vyhodnotenie pravdepodobnosti možného rizika niektorých vývojových vád dieťatka a nie každý doktor sa na počas tohto vyšetrenia zameriava na určenie pohlavia.
 • V tejto etape tehotenstva už síce bábätko má vyvinuté pohlavné orgány, avšak na ultrazvuku ich zatiaľ nie je dobre vidieť. Lekár ich skúma podľa uhla, ktorý vzniká medzi hrbolčekom v pohlavnej oblasti a povrchom tela. Ak je uhol väčší ako 30°, ide pravdepodobne o chlapčeka, ak je menší ako 10°, bude to asi dievčatko.

Kombinovaný test

Kombinovaný test alebo prvotrimestrálny screening je prvým „veľkým“ vyšetrením v tehotenstve, ktoré posudzuje zdravotný stav bábätka. Nastávajúca mamička vďaka tomuto vyšetreniu môže dostať prvé aké-také ubezpečenie, že je s dieťatkom všetko v poriadku. Poď sa s nami pozrieť, čo to kombinovaný test vlastne je, z čoho pozostáva, kde ho môžeš absolvovať a prečo by si ho rozhodne nemala vynechať.

Morfologický ultrazvuk – druhotrimestrálny screening

 • Morfologický alebo tzv. veľký ultrazvuk sa vykonáva okolo 20. týždňa tehotenstva s cieľom podrobne prezrieť bábätko, zmerať jeho kostičky a preskúmať funkciu jeho orgánov. Niet teda divu, že sa toto vyšetrenie považuje za najdôležitejší ultrazvuk v priebehu tehotenstva.
 • Lekár už na ňom s najväčšou pravdepodobnosťou stanoví predpokladané pohlavie. Samozrejme, ak sa bábätko v brušku otočí tak, že si túto oblasť zakryje, môžeš z ordinácie odísť aj bez tejto informácie.

Morfologický ultrazvuk

Morfologický alebo „veľký“ ultrazvuk je pre nastávajúcu maminku mimoriadnou udalosťou. Lekár totiž počas neho podrobne skúma bábätko doslova kostičku za kostičkou a poslednýkrát predtým, ako sa dá tehotenstvo ukončiť zo zdravotných dôvodov, kontroluje, či je všetko v poriadku. Poď sa spolu s nami pozrieť, ako morfologický ultrazvuk prebieha a či sa ti oplatí doplatiť si jeho rozšírený variant.

3D alebo 4D ultrazvuk

 • 3D alebo 4D zobrazenie dieťatka sa nevykonáva zo zdravotných dôvodov, no cieľom je získať peknú pamiatku na tehotenstvo a spoznať napríklad tváričku drobčeka.
 • Najčastejšie sa 3D alebo 4D ultrazvuk robí od 24. do 30. týždňa tehotenstva – dieťatko už je obalené tukovou vrstvou a jeho tvár nesie presne tie črty, aké bude mať aj po narodení. Samozrejmosťou je, že sa lekár pozrie aj na pohlavie.

3D ultrazvuk

Kto by nechcel mať na tehotenstvo peknú spomienku? Hoci ide o obdobie, ktoré nastávajúcu maminku dokáže aj celkom potrápiť, na ten pocit, keď pod srdcom nosila vytúženého drobčeka, nechce zabudnúť nikdy. Jednou z možností, ako si pamiatku na obdobie s bruškom zvečniť, je aj absolvovanie 3D ultrazvuku. Ako 3D ultrazvuk prebieha, koľko stojí a kam sa naň objednať, sa dozvieš v našom článku.

4D ultrazvuk

4D ultrazvuk predstavuje krásny zážitok pre nastávajúcich rodičov. Konečne tak majú možnosť uvidieť človiečika, ktorému sa doposiaľ len prihovárali cez bruško. Ako 4D ultrazvuk prebieha, kedy sa najčastejšie vykonáva a na čo si dať pozor, ak sa naň budeš objednávať?


Zistenie pohlavia dieťaťa z krvi matky

 • Zistenie pohlavia z tvojej krvi má dve nesporné výhody – pohlavie sa môžeš dozvedieť už v prvom trimestri, ešte predtým, ako sa robí prvý dôležitý ultrazvuk, a výsledok je veľmi spoľahlivý – až 99%.
 • Druhou stránkou veci je však vysoká cena za vyšetrenie, pretože väčšinu týchto testov, ak na ne nie je zdravotná indikácia, poisťovňa neprepláca.

NIPT test

 • NIPT testy môžeš poznať pod ich rozšírenejším komerčným názvom Trisomy testy. Pre vyššiu cenu, ktorá sa pohybuje od 350€, ich častejšie volia len tie budúce maminky, ktoré sa obávajú o zdravie ich dieťatka, no podstúpiť ich môže každá žena na vlastnú žiadosť.
 • Okrem vyhodnotenia rizika na Downov syndróm a iné poruchy počtu chromozómov sa dozvieš aj pohlavie bábätka, a to pomerne skoro, už od 11. týždňa tehotenstva.

NIPT test

Strach, či je s bábätkom všetko v poriadku, je v tehotenstve úplne prirodzený a môže pretrvávať po celý čas, čo dieťatko nosíš pod srdcom. Či už ťa strašia skúsenosti tvojich známych, vývojové vady plodu vyskytujúce sa v rodine alebo nedostatočná miera komunikácie medzi tebou a gynekológom, existujú doplnkové vyšetrenia v tehotenstve, ktoré vedia niektoré prípadné komplikácie na strane dieťaťa spoľahlivo odhaliť. Jedným z týchto vyšetrení je aj NIPT alebo Trisomy test. Poď sa pozrieť, ako prebieha a aké sú jeho výhody.


Pohlavie dieťaťa zistené na indikovanom diagnostickom vyšetrení

 • Pohlavie bábätka sa môžeš veľmi spoľahlivo dozvedieť aj vďaka amniocentéze, ktorá sa však primárne vykonáva zo závažných zdravotných dôvodov. Väčšinou ide o podozrenie na jednu z trizómií – Downov syndróm, Edwardsov syndróm alebo Patauov syndróm, ktoré dokáže odber plodovej vody buď potvrdiť, alebo vylúčiť.

Amniocentéza

Snáď neexistuje žiadna nastávajúca mamička, ktorú by neprepadol strach, ak jej lekár odporučí podstúpiť amniocentézu alebo inak povedané odber plodovej vody. Nejde o rutinné vyšetrenie v tehotenstve, preto si poď prečítať, ako amniocentéza prebieha, či so sebou nesie nejaké riziká a kedy sa zvykne vykonávať.


Domáci test na zistenie pohlavia dieťaťa z moču

 • Ide o komerčné testy, ktoré možno kúpiť v kamenných alebo internetových lekárňach, pričom sa používajú podobne ako tehotenské testy1 – stačí na ne len prúd moču a výsledkom by mal byť odhad pohlavia.
 • Hoci množstvo firiem deklaruje vysokú spoľahlivosť – niektoré až 98%, stále ide o údaj, ktorý si nemožno overiť. Preto radšej treba brať tieto testy s rezervou a nespoliehať sa na ich výsledok pri kupovaní výbavičky alebo maľovaní detskej izby. 🙂
  • Takisto nie je dobré zisťovať pohlavie dieťaťa zmiešaním moču a sódy bikarbóny. Hoci je táto babská rada nesmierne rozšírená, nemožno jej dôverovať.

Ako zistiť pohlavie domácou metódou?

 • Žiaľ, odpoveď na túto otázku nemáme. 🙂 Na internete môžeš nájsť množstvo babských rád, o ktorých pravdivosti však nemožno ani diskutovať. Ak niektorej maminke aj odhad pohlavia na základe nich vyšiel, ide čisto len o náhodnú skúsenosť, pretože napríklad tvar bruška, spôsob priberania alebo preferovaná chuť na sladké či slané sú ovplyvnené množstvom iných faktorov, na ktoré skutočne nemá dopad to, či v brušku nosíš chlapčeka alebo dievčatko.
 • Veľa nastávajúcich maminiek navyše zohľadňuje svoju osobnú skúsenosť pri viacerých tehotenstvách. Spomínajú si, že keď čakali chlapčeka, vnímali napríklad úplne iné chute, ako keď čakali dievčatko. Rozdielnu skúsenosť môžu mať napríklad s tvarom bruška, výskytom nevoľností či úbytkom na kráse. V takýchto prípadoch však zabúdajú na jeden podstatný fakt – že medzi jednotlivými tehotenstvami mohlo prejsť dlhšie časové obdobie, a preto aj telo reaguje odlišne na záťaž, ktorú preň tehotenstvo predstavuje.

Zistenie pohlavia na základe čínskeho kalendára

Jednou z metód určenia pohlavia, ktorá nie je podložená vedeckými faktami, je aj výpočet na základe čínskeho lunárneho kalendára. Dôležitými údajmi sú vek matky a dátum počatia. Na internete môžeš nájsť množstvo takýchto kalkulačiek, preto si skús vypočítať pohlavie aj ty a sama uvidíš, či ti tento predpoklad vyjde. Niektoré zdroje uvádzajú 80% až 98% spoľahlivosť tejto metódy.


Zistenie pohlavia Jonášovou metódou

Podľa Jonáša a jeho metód sa mamičky prioritne snažia o počatie, prípadne chcú vyrátať plodné a neplodné dni. Výsledkom výpočtov Jonášovej metódy je však aj predpokladané pohlavie, ktoré možno v daných dňoch počať. Ak by si chcela využiť túto metódu, musíš mať pripravené nasledujúce údaje: tvoj dátum narodenia, presný čas a miesto tvojho narodenia.


Video: Ultrazvukové vyšetrenia v tehotenstve – všetky dôležité ultrazvuky „pod jednou strechou“

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Petr Kolek

Čo vo videu zaznelo:


Najčastejšie otázky o určení pohlavia v tehotenstve

 • Je určenie pohlavia dieťaťa v tehotenstve na 100% spoľahlivé?

Väčšina metód má v spoľahlivosti určení pohlavia istú odchýlku. Najčastejšie sa nastávajúce maminky dozvedia pohlavie bábätka na ultrazvuku, no táto metóda má len 90 – 97% spoľahlivosť. O niečo vyššie (až 99%) je to pri NIPT teste. Inou kategóriou je odber plodovej vody, teda amniocentéza – zvyčajne sa z jej výsledkov budúca maminka dozvie aj pohlavie a je tu len nepatrné riziko, že by sa výsledok mýlil. Amniocentéza je však invazívne diagnostické vyšetrenie, ktoré, našťastie, nemusí podstúpiť každá tehotná žena.

 • Musím si nechať prezradiť pohlavie dieťaťa?

Či sa chceš dozvedieť pohlavie bábätka, alebo nie, je iba na tebe. Ak sa rozhodneš počkať si až do pôrodu, určite však o tom informuj každého lekára, ktorý ti v tehotenstve bude robiť vyšetrenie. Zvyčajne sa totiž špecialisti vykonávajúci screeningy pýtajú, či už pohlavie vieš alebo chceš vedieť, no predsa len, môžu na to zabudnúť a omylom ti počas vyšetrenia nevedomky spomenú, čo to bude. 🙂


Mohlo by ťa zaujímať

Vyšetrenia počas tehotenstva

Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.

Rast bruška v tehotenstve

Budúce mamičky sa na prvé vykuknutie tehotenského bruška nesmierne tešia, no zároveň sa musia pripraviť aj na to, že bude skvelým lákadlom na nie vždy príjemné poznámky okolia. Kedy môžeš očakávať, že tvoje bruško porastie a čo všetko tento proces ovplyvňuje?

Mesiace tehotenstva

Tehotenstvo dokáže byť plné prekvapení a obzvlášť ak si prvorodička, nemusíš mať presnú predstavu o tom, čo ťa čaká. Ako prebieha tehotenstvo pekne mesiac po mesiaci, ako sa bude postupne meniť tvoje telo a ako bude rásť bábätko? Kedy ťa čakajú dôležité vyšetrenia a na čo by si v jednotlivých mesiacoch nemala zabudnúť? To sa dozvieš v našom článku, v ktorom sme tehotenstvo rozdelili na trimestre a mesiace.

Viac o tehotenstve na Modrom koníku

 • Spýtaj sa odborníka
  • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
 • Pridaj sa do tematickej skupiny
  • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
  • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s určením pohlavia bábätka

Máš skúsenosť s určením pohlavia bábätka?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
barboe  3. máj 2023

Pohlavie bábätka

Ja som pri prvom tak nejako cítila, že to bude chlapec. Ani neviem ako, ale skôr som začala pozerať chlapčenské oblečenie. Lekár mi to len potom potvrdil a teraz pri druhom neviem.
vivienkalejova  22. okt 2022

Chlapec

Tak moja skusenost je takato mam tri krasne dievcata tak ze urcite chapete ze sme strasne chceli toho chlapceka aj ket pohlavie nieje dôlezite ale kazdy tuzi po ne akom pohlavi takze bola som v 8. Tyzdni tehotenstva a strasne sme chceli vediet pohlavie tak som si objednala termin na 3d ultrazvuk ktory sa robi v 12.tyzdni tak prisiel den na ktory som tak Dlho cakala sla som na ten ultrazvuk a tam pomerali a vsetko mi hovorili co sa tika drobca tak som sa spitala ci je vidno pohlavie a doktorka nato ze je to este priskoro ale na 60% to vizera na chlapca tak nevedela som co si otom mam misliet bola som stastna ale zaroven aj nepokojna lebo toto tehotenstvo bolo rovnake chut na sladke pribrala som ako vzdy na stehnach a na bokoch brusko som mala Male do 5.mesiaca nevolno vracanie a tak dalej ako vzdy takze som si povedala ze urcite dievcatko tak prisiel ten 20.tyzden na ktorom bi uz pohlavie malo bit viediet tak netrpezlivo som sa spita la doktora ci je vidno pohlavie zakival mi hlavou ze ano je tak co to bude pan doktor? a on mi nato ze co asi taki som mala pocit ze povie dievcatko a zrazu mi povedal tak ste sa dockali videte toho pipika ostala som v soku lebo bolo to nieco krasne pocut ze je to to po čom tak tuzim takze moja skusenost je taka ze nie vsetko moze bit tak ako vyzera
1 človek považuje za užitočné
trinitysaturno  24. jan 2018

Túžba a fakt

S manželom sme chceli obaja dievčatko, keď sme sa spoznali. Keď sme sa rozhodli pre bábo jeden večer, aj sme šli do toho. Tak už menzes ďalší mi neprišiel. Bolo to na prvý šup. Samozrejme, keď mi meškal, nechcela som uveriť, ale dosť sa mi stále krútila hlava. Dlho, dlho, hlavne ráno, nevoľnosti také nepríjemné, ale vracala som len raz, z dobrej zmrzky. Zase autom sme museli viackrát zastaviť, aj na kratšiu vzdialenosť.
Pohlavie sme neriešili moc, v našej rodine sa chlapcom nedarí. Mamka má len mňa a potratila 5 chlapcov. Jej sestra má 2 baby, a tam moja sesternica tiež dievčatko. Muž má dve sestry, tam jedna dievčatko, teraz už aj druhá ma dievčatko.

Na ultrazvuku mi ukázal doktor tváričku z blízka a mala som nejaké pocity, že ahoj chlapček môj, hneď som to povedala potom v aute mužovi, síce som hovorila, že asi ma máš za blázna, ale je to asi chlapec, a či nevadí keď to nebude baba. A hovoril, že však fajn, aj celkom, že by sa tešil na chlapca. Síce po babe som túžila dovtedy a aj odvtedy, keď som uvidela tvár, ten pocit na chlapca bol taký dobrý, príjemný, žiadny smútok, že princezná to nie je, na 12tt už hovoril na 50 percent, že je to chlap a v 8. mesiaci už keď sme mali fotku zozadu, tak vajíčka sa nedali nevidieť. Tak a máme pekného chlapca, už má 8 rôčkov. Máme ho radi, síce 2. bábo nechceme, túžba po babe nikdy neprestane.
2 ľudia považujú za užitočné
ipat86  22. jan 2018

Prekvapenie?

My sme sa pri oboch deťoch chceli nechat prekvapiť. Napriek tomu mi to nedalo, narazila som aj na tento článok a hoci symptómy predpovedali, že to bude chlapček. Až pár týždňov pre pôrodom som symbolicky kúpila jedny šaty, veď čo ak. Nakoniec sa nám narodilo dievčatko.

Najlepšie na tom je, že veľmi podobne to bolo pri druhom dieťati a ja som po celý čas dúfala, že to bude dievča. Iba malá predtucha pár dní pred pôrodom ma prinútila pozmeniť vybraté meno pre chlapca. A kuk, bol to malý valibuk.

Neriešte čo to bude, počúvajte svoju intuíciu!
3 ľudia považujú za užitočné
noname26  20. dec 2017

Babske rady u mna neplatia

80% z opísaných babských rád vôbec nesedí. Pri oboch deťoch chuť na mäso, syry, slané. Z čokolády som zvracala. Jedine z nej. Žiadne výnimočné nevoľnosti. Žiadne rozdiely v prsníkoch. Linea negra nevýrazná. Stále mi je zima. Pri prvej bez pocitu, čo to bude. Teraz od začiatku presvedčenie, že chlapec, ktoré sa časom menilo na vyhľadávanie ružovej. Čakáme vraj druhé dievčatko.
6 ľudí považuje za užitočné
basska_b  12. dec 2017

Je dobré vedieť pohlavie

Nuž niektoré babské indikátory platia a niektoré nie... U mňa platili len tieto:

- pulz nad 140 pri prehliadkach v 8. a 12. týždni (mohlo to byť tým, že bolo leto a teplo)
- čínsky horoskop :D (pozor, treba nájsť taký, ktorý platí pre aktuálny kalendárny rok!)
- býva mi teda riadne teplo :) som ako výhrevná pec, ale to aj pred tehu

Tieto neplatili:
- bruško špicaté - toto fakt závisí podľa mňa na polohe bábätka.
- na kráse mi neuberá :D
- chuť na slané a mäso, vôbec žiadna chuť na sladké

V 17. týždni sa nám potom ukázala, sedkala si dole a bolo jej vidieť rovno medzi nohy. :) Takisto sme platili trisomy test a tam hneď napísali aj pohlavie z krvi. Ono na ultrazvuku to nie je zakaždým vidieť. U nás to bolo vidieť len v 17. a potom až v 29. a 31. týždni (2x dole zadočkom a tretíkrát dole hlavou, ale medzi nohy bolo pekne vidieť). Medzitým bolo telíčko dvakrát tak natočené, že zadoček smeroval do stredu môjho tela... Preto, ak by bola zle otočená aj v 17. týždni a neplatili by sme si trisomy test, tak by sme sa to dozvedeli až v 29.!

Neviem si predstaviť, že by som nevedela, čo nosím pod srdcom - nevedela by som, ako sa jej prihovárať, aké meno vybrať, akú výbavičku kupovať, ešte by som si myslela, že nejako poškodím jej duševný vývoj, keď sa jej budem prihovárať opačným pohlavím :D Akože - som za prekvapenia, ale odtiaľ potiaľ :slight_smile: niektoré veci chcem vedieť čím skôr :) a aj moje okolie je zvedavé.

Manžel hovoril, že mužské spermie sú vraj rýchlejšie, ale skôr odumrú. Preto ak je styk povedzme deň pred ovuláciou, tak ženské spermie prežijú dlhšie a nakoniec teda oni oplodnia vajíčko. Naopak ak najprv dôjde k ovulácii a do pár hodín sa tam zjavia spermie, tak chlapci budú rýchlejší. Neviem, či to platí, je pravda, že my sme sa snažili už deň aj dva pred ovuláciou, lebo som sa bála, že ju premeškáme :grinning:
cessy  13. apr 2015

Chlapček

Keď som otehotnela, tak hneď som sa pohrávala s myšlienkou, že dievčatko??? Mohlo by byť...ale ako týždne ubiehali, čím ďalej tým viac som myslela na chlapčeka, Oslovovala som ho ako chlapčeka a asi v 18tt tehotenstva som sa objednala na 3D-4D sono, kde nám pán doktor potvrdil chlapčeka ;-)
2 ľudia považujú za užitočné
sophieeee  1. apr 2015

29 týždeň a ešte stále neviem pohlavie

Nevoľnosti boli asi prvé dva mesiace dosť intenzívne, pleť sa mi nezhoršila práve naopak cítim sa lepšie ako predtým. Apetit mám rôznorody, zjem všetko okrem mäsa, ktoré som nejedla ani predtým. Môj vnútorný pocit je, že čakám chlapčeka aj podľa tvaru brucha to tomu nasvedčuje, no pred mesiacom mi povedali, že to je asi dievča, ale že si nie sú istí. Na 3D utz som videla len tváričku a máme aj fotku kde vyzerá úplne ako priateľ, tak ja už neviem čomu veriť. Stále mám veľké očakávania od ultrazvuku a stále odchádzam sklamaná. Asi si počkám až do pôrodu a nechám sa prekvapiť.
3 ľudia považujú za užitočné
feeha  3. feb 2015

2 dievčatká, 2 úplne iné tehotenstvá

Mám dve dcérky a mala som úplne odlišné tehotenstvá aj brušká.
Pri prvej úplne bezproblémové a pri druhej katastrofa...zvracanie, pálenie záhy, kyselina, opuchy...každý vravel, že keď sa inak cítim, tak to bude chlapček, ale ja som aj druhý krát cítila, že to bude dievčatko...podľa lunárneho veku- tej tabuľky nám to vyšlo presne...
1 človek považuje za užitočné
clarissa  14. jan 2015

Dohady potvrdené ultrazvukom

Aj keď nie som typ človeka, ktorý verí poverám, tieto týkajúce sa pohlavia dieťaťa na mňa sedeli. Pri dcére som strašne pribrala, opuchla, brucho som mala asi všade,okolo celého pása :-N Nevoľnosti som pociťovala asi do 5-6 mesiaca. A rozhodne mi ubrala veľa z krásy.

Pri synovi som síce pribrala len o trošku menej, ale nebolo to na mne toľko vidno. Brucho som mala viac dopredu, nebývalo mi až tak zle a vyzerala som celkom k svetu :-N

Každopádne pri oboch mi bolo pohlavie na 100% potvrdené až ultrazvukom.Pri synovi v 20tt, pri dcére asi v 24tt. Moja osobná skúsenosť, aj skúsenosť mamičiek z môjho okolia je taká, že chlapca podla "pipíka" vidno skôr. Ak doktor ešte v 20tt nevie presne určiť, čo bude, je dosť možne že to bude dievča.
2 ľudia považujú za užitočné
hanka0809  13. jan 2015

Babské recepty vs. medicína

Pri prvom tehotenstve som si od začiatku myslela, že to bude dievčatko - ale omyl :) Všetko nasvedčovalo, že to bude chlapec - chuť na slané a mäsité jedlá, "opeknela" som, bruško bolo "do špicu", v čínskom kalendári mi vyšiel chlapec a v 20tt na ultrazvuku nám dr. povedal, že je to chlapec, potom sa to potvrdilo aj na 3D ultrazvuku a nakoniec sa nám aj chlapček narodil :)

Teraz čakám druhé bábätko - som v 35tt a odzačiatku všetko nasvedčovalo dievčatku - všetky zaručené babské recepty - stále jem sladké, zhoršila sa mi kvalita pleti, každodenné ranné nevoľnosti počas prvého trimestra, čínsky kalendár ukazoval na dievčatko, všetci naokolo mi hovorili, že to bude zaručene dievčatko a pod. :) Ale môj vnútorný pocit mi stále hovoril, že to bude aj tentokrát chlapček, aj keď som sa cítila počas celého tehotenstva úplne inak ako v prvom.

Dr. nám už v 17tt naznačil, že medzi nôžkami je nejaký batôžtek ale, že je ešte dosť skoro na tieto dohady :) V 20tt si bol už istejší a ja keď som to na ultrazvuku videla tak som si bola 100% istá, že tentokrát ma môj vnútorný inštinkt nesklamal :) V 24tt som bola na 3D - 4D ultrazvuku a tam to už bolo naozaj nezameniteľné a bol tam jasne viditeľný pinďúr :)

Potom sa tu na Modrom koníkovi dočítala o ďalších babských receptoch a dva z nich som vyskúšala a to konkrétne test so sódou BB - t.j. do lyžičky sódy BB naliať moč tehotnej ženy a keď sóda zašumí je to chlapec a keď nezašumí je to dievčatko a mne zašumelo :-D A druhý babský test som skúsila s červenou kapustou - treba dať variť nakrájanú červenú kapustu a potom do vyvarenej vody vyliať moč tehotnej ak sa zafarbí na ružovo je to chlapec ak zostane vývar fialový je to dievča - mne sa sfarbil doružova ;-)

A ešte sa hovorí aj o vývoji bábätka v maternici - podľa toho na ktorej strane sa vyvíja tak sa dá určiť pohlavie - no u mňa neplatil ani tento babský recept - prvý syn sa vyvíjal na pravej strane v maternici a druhý na ľavej strane :)

Aj keď sa hovorí, že nie je nič isté až do pôrodu, ale tentokrát je to také nezameniteľné, takže sa tešíme na nášho druhého chlapčeka aj keď viac babských receptov ukazuje na dievča. Medicína a fakty sú neprehliadnuteľné :-D
1 človek považuje za užitočné
gabca007  13. jan 2015

...a z Rebeky bol zrazu Šimon :-D

Hneď po prvých utz vyšetreniach (myslím, že to bolo okolo 12 tt) mi lekár povedal, že čakám ASI dievčatko (ale, že to samozrejme nemám brať na sto percent ;-) , že je to ešte veľmi skoro a bábo je ešte malinké). No pri všetkých ďalších bežných utz vyšetreniach som dokolečka počúvala dievčatko,dievčatko ...

V 25tt som bola na 3D utz vyšetrení, kde sa lekár opýtal, či už viem pohlavie bábätka ? ... odpovedala som samozrejme, že dievčatko (aj keď som niekde v kútiku duše, počas celého tehotenstva, cítila ... že to tak nieje :-) )... no lekár len pokrútil hlavou ,,Nieeee, je to určite chlapček", a ja som ale vôbec nebola prekvapená :-D (na pamiatku som si odniesla foto z utz, kde je naozaj jasne vidno, že je to poriadny chlap ;-) )

A tak sa z Rebeky stal Šimon :-)
5 ľudí považuje za užitočné
janana1612  13. jan 2015

Moje pocity neboli správne

Ani počas jedného tehotenstva som nebola na 3D ultrazvuku. Pri prvom synovi som si myslela asi do 6 mesiaca, že čakám dievča. Všetci mi vraveli, že to na dievčatko vyzerá... No pán doktor ukázal na utz riadne vajká, čiže môj pocit nebol správny :-)

No a paradoxne, keď som čakala dcéru, hoci mi doktor 2x povedal, že je to dievča, tak som do poslednej chvíle mala silný pocit, že to bude určite chlapec!:-) ...
2 ľudia považujú za užitočné
dandelions  13. jan 2015

Potvrdenie chlapca na 3D ultrazvuku

Brucho do špicu, opeknela som (že vraj), chuť skôr na slané, mastné, skoro žiadne nevoľnosti začalo v ľuďoch vyvolávať tipovačku, že to bude chlapec :-)

Na poradni okolo 18 tt. lekárka povedala, že to vyzerá na chlapca, aaale že môže to byť nakoniec aj dievča. Naša zvedavosť bola veľmi veľká, preto sme sa rozhodli pre návštevu ambulancie, kde robia 3D ultrazvuk. Naše pocity aj tipovanie okolia sa potvrdilo a na ultrazvuku bolo 100% vidieť, že to bude chlapec, okrem potvrdenia pohlavia sme si odniesli neuveriteľný zážitok a video na CD. :-)

27.8.2012 sa nám narodil náš syn Matejko x-)
2 ľudia považujú za užitočné
123maminka  17. nov 2013

4D ultrazvuk

Aj ja som bola na 4D ultrazvuku. Vyšlo mi to. 4D je super, všetko vidno dobre. Oplatí sa ísť. Ja som bola veľmi spokojná. Odporúčam.
zofrinka  12. nov 2013

4D ultrazvuk

Pri prvom som vedela, že to bude chlapec, bola som na amniocentéze. Narodil sa chlapec. Pri druhom som bola na 4D. 30€ v čudu, krásne DVD, krásne foto, krásny pipík.......potom ešte 3x na normálnom sone..chlapec, chlapec, chlapec.......ja som sa však cítila inak!!! A na pôrodnej sále" "Gratulujem, máte dcéru!" Už neverím nikomu a ničomu!! :-) Tentokrát mi doktor povedal" "Vyzerá to na dievča!" A ja?? Neverím tomu, cítim, že to bude chlapec. Veď uvidíme, ale ak som sa nemýlila, tak som už asi naozaj bosorka!! :-D
11 ľudí považuje za užitočné
agika1982  12. aug 2013

Dievčatko....je to na 99,9% úspešné

Keď sme čakali dcérku, robila som ešte sestričku a kolegyňa robila ešte aj v jednej gynekologickej ambulancii...vyše tri roky dozadu. Vtedy zabiehali odber krvi na zistenie pohlavia a bolo to bez poplatku. Zobrala mi krv a čakala som týždeň na výsledok. Vyšlo nám dievčatko...začali sme kupovať výbavičku,ale ešte sme viacmenej šli do neutrálnych farieb. Malá sa nám ukázala až na 3D ultrazvuku a potvrdilo sa nám dievčatko....je to na 99,9% úspešné... :-) :-) :-)
1 človek považuje za užitočné
snopkulka  10. aug 2013

100% určenie z UZV, aj z krvi

Pri prvom dieťati som do 22 týždňa netušila, do akých farieb mám ladiť výbavičku ;-) Až na 3D ultrazvuku v 22tt nám lekár oznámil, že čakáme CHLAPČEKA - dôkaz bol neprehliadnuteľný :-D

Teraz som v 7-mom mesiaci tehotenstva a pohlavie bábätka poznáme už od 12 týždňa. Manžel bol nedočkavý, tak sme si zaplatili v Genetone zistenie na základe odberu krvi. Na stránke písali, že majú 98% úspešnosť. Vo fórach na internete som sa dozvedela, že sa zatiaľ vždy "trafili" - krv proste nepustí :-D a môžem potvrdiť, že aj u nás tomu nebolo inak ;-) Takže pohlavie bábätka máme potvrdené z krvi a 2x z ultrazvuku - čo to však bude, si nechávame do pôrodu pre seba :-)
3 ľudia považujú za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke