Odporúčate absolvovať predpôrodnú prípravu?

3. okt 2022

Ahojte, som prvorodička a práve vstupujem do 25tt. S tým súvisí aj to, že riešime s mužom, kam ísť na predpôrodnú prípravu.. Mám pocit, že ani v jednej štátnej nemocnici v BA ju aktuálne nerobia. Len nejaké prehliadky pôrodnice a párminútové sedenie s lekármi/sestričkami. Mne ide skôr o praktickú prípravu. Takže moja otázka znie, čo sa vám osvedčilo v rámci predpôrodných kurzov? Kam sa oplatí ísť? Resp. dalo vám ti viac ako by som si prečítala knihu o starostlivosti? Bude to naše prvé dieťa, zatiaľ počítame, že na pár dní po pôrode príde na pomoc mamina. Ale tak rada by som bola na všetko vopred pripravená.. Ďakujem!

petamich
3. okt 2022

ja odporucam PA Andy Kozikovu, robi kurzy v MC Margaretka a hlavne prakticky su vedene alebo potom kocky z Gravifit v Petrzalke tiez su PA a tiez bol velmi dobry ten kurz - riesili tam viacero veci, ktore su podstatne lepsie touto formou ako precitat si knihu aspon pre mna to tak bolo

veronika3110
3. okt 2022

ja som rodila pred 5m, tiež prvorodička... prípravy vtedy neboli a ja som veľmi chcela ísť.. online som nechcela...nakoniec som nebola nikde a myslím, že o nič som neprišla... aj tak.. môžeš o pôrode čítať a počúvať koľko chceš, tvoj bude aj tak jedinečný a aj tak nepochopíš, kým nezažiješ... takisto aj dojčenie...veľa som čítala, pozerala videá, no aj tak si to proste musíš sama natrénovať a nájsť svoj systém... teraz už viem, že pri druhom nepôjdem

bolarazjedna
3. okt 2022

Co sa týka samotného pôrodu, je najlepšie ísť tam, kde chceš rodiť, darmo ti bude niekto rozprávať o pôrode s epiduralkou/bez nastrihu pradze/hypnoporode/pôrode do vody.... Keď v danej nemocnici také možnosti ani nie sú.

Je dobré, ak ti ukážu priestory, kde pôrod prebieha, aspoň mne to psychicky pomohlo, taktiež, že už som niekoho spoznala z personálu a bola veľmi milá.

Co sa týka pôrodu je najdôležitejšie, aby si ovládala techniku dýchania počas jednotlivých pôrodných dôb a ako tlačiť efektívne ( je možné, že napriek tomu v praxi to nepôjde podľa predstáv, ale aspoň teoreticky vedieť, ako by to malo byt). Ono to zas neni tak zložité, dá sa to vysvetliť v ramci stretnutia s pôrodnou asistentkou. Ja som rodila v júli v Leviciach, tu tiež nebol v tom čase kurz, ale osobne som sa zastavila za sestričkou a všetko mi vysvetlila, poukazovala za hodinku.

Starostlivosť o bábätko je už druhá vec. Ja som veľa čítala na stránke Mamily o kojeni, dosť mi to pomohlo, aj keď zase v praxi nepôjde všetko tak hladko, ty aj bábätko sa musíte naučiť kojiť a niekedy to trvá aj týždne. Ale aspoň som vedela, ako by to malo byt. Kúpanie, prebaľovanie by ti mali ukázať po pôrode, aj starostlivosť o pupoc. kypeť.

Podľa mňa je dobre ísť na kurz, ale byť v obraze, čo ti môže tvoja nemocnica ponúknuť, resp vedieť, čo chceš a potom podľa toho si vybrať nemocnicu.

queen_mary
3. okt 2022

Ja som rodila v Ruzinove a chodila som Marcele Pisovej na kurz - na instagrame je ako porodnaasistentka. Ona robi porodnu asistentku v Ruzinove - cize ma presne pripravila na to, co ma tam caka.

Verim ze aj vdaka tomu som mala super porod - bola som na obhliadke porodnice + ten kurz, cize som oresne vedela, co ma caka, co ako robia, atd. 🙂

queen_mary
3. okt 2022

@petamich ano, gravifit je dobry hlavne pre baby, ktore chcu rodit na antolskej - lebo tie baby su porodne asistentky prave odtial

petamich
3. okt 2022

@queen_mary ja som sice rodila v Ruzinove ale chodila som k nim (online lebo korona) na tehotenske cvicenia + odporucenie z okolia, tak som si dala aj tu predporodnu a nelutovala som veru 🙂

deti95060810
3. okt 2022

len choď... ja som to podcenila a potom mali so mnou lekári a všetci v nemocnici robotu... žienky čo chodili presne vedeli čo a ako... ja som skoro aj cez okno ušla - našťastie boli zamknuté...

bluemoon24
3. okt 2022

Ja za sebe ti doporucuju pripravit se na sestinedeli! Ja jsem mela zly, dlouhy porod, zakonceny akutni sekci, ale zdaleka to nebylo tak strasne jako to, co prislo potom - hlavne proto, ze jsem byla s porodem smirena a mela nacteno a pak prislo peklo. Za me tedy doporucuju se zamerit hlavne na to. Jsou tzv. poporodni duly (napr. Andrea Borkova v BA, ig: 600nedelie.sk), ktere se tomu primo venuji 🙂

queen_mary
3. okt 2022

@bluemoon24 inak pravda. To bola taka "facka", ked bolo zrazu to dieta na svete, ze porod a vsetko predtym bolo nic oproti tomu.

danyelia
3. okt 2022

Ahoj, ja som popri 4 pôrodoch nemala žiadnu prípravu, lekár a pôrodné asistentky mi normálne počas pôrodu hovorili, čo mám robiť...,,dýchajte, tlačte, netlačte...,, podľa mňa je taká príprava len strata času a peňazí, ale ak sa niekto po jej absolvovaní bude cítiť istejšie...🤔

anavixy
3. okt 2022

Kramare robia, aspon podla ich ig profilu 🤔 ja odporucam urcite, podla mna to maximalne ulahci vas pobyt v porodnici, vam aj personalu 🙂 budete sa moct venovat dolezitejsim veciam nez tomu aby vas učili ako dieta prebalit 🙏

babydesire
3. okt 2022

Plne suhlasim s @veronika3110
Tiez som nebola, nedalo sa mi a strazili sme kazdy cent.. o tehu a porod som sa vsak aktivne zaujimala a co som nevygooglila,to som youtubovala, a vela konikovala..techniku dychania a tlacenia som si sama doma nacvicovala podla clankov a videii..v porodnici ma strasne sprdli ze prvorodicka nebola na predporodnej (pritom to nieje povinne) a bola z toho pohroma (nikto ma nepovzbudil ze vsetky povinne vysetrenia som absolvovala a pekne sme vydrzali 2v1 az do terminu napriek skoremu otehotneniu po MA). A po porode este na sale ma niektore sprdli ze zle dycham ina zase ze krasne som dychala a tlacila...popravde, dychala a tlacila som podla instrukcii z videi a clankov a nejak mi to nesedelo..iste,nepanikarit a spravne dychat ano, ale podla mna , spravne dychat nieje vzdy pre kazdy porod uplne rovnake,,zaklad je pocuvat svoje telo, robit to co potrebuje..nebola som ani pred druhym porodom na predporodnej a zvladla som to zas o cosi lepsie..ak by som sla treri raz, tentokrat si aj zakricim lebo sestrickam sa nepacilo ze som pri tlaceni zakricala ale ja som pocitila naval energie a sily..takze serem nane prdlajs vedia, , hlavne vklude,,pocuvat svoje telo + zaklad techniky o dychani a tlaceni

bolarazjedna
4. okt 2022

@babydesire kričať sa nemá nie kvôli tomu, že by si s tým rušila personál, ale preto ze vtedy nevieš správne zapojiť tie svaly, ktoré potrebuješ k vyvinutiu brušného lisu, aby si dieťatko vytlačila.

To je ináč sila, že ťa sprdli, lebo si nebola na príprave... Smutné.. Na mňa pozerali zle a mali poznámky medzi sebou, lebo som prisla o pol druhej v noci (odtiekla mi plodová voda), a ze mala som 4 tašky so sebou (pôvodne som sa zmestila do 3, ale predtým ma pôrodná asistentka ubezpečila, že kľudne nech prídem na Alena, aj vlastný vankúš mozem doniesť, aby som mala pohodlie....). A pritom som zamestnanec nemocnice.

babydesire
5. okt 2022

@bolarazjedna no tak mi bolo povedane "nekričte je skoro rano, nieste tu sama" a vykrik bol len jeden a pocas tlacenia (kontrakcia, tlacit, vykrik...proste to zomna vyslo...pri dalsom zatlaceni sa narodila dcerka).

No vidis, zamestnanec, a takto sa bezocivo sa ktebe spravali...nevravim,ze vsetci v nemocke su zly ale teda ja som nemala prijemnu skusenost, chapem ze pre dr a sestricky to je len praca, je to len porod..ale pre mna to bol zivotny zazitok...ked som potratila, boli vsetci mily,ohladuolny,sucitny, ked som tam sla rodit, bola som len rutina,,,smutne.

Dufam, ze potom sa uz ktebe spravali vhodne dobre. ?

bolarazjedna
6. okt 2022

@babydesire no oni asi vtedy ešte nevedeli, že som ich zamestnanec ☺️ ale to boli len niektoré osoby, ostatní boli strašne zlatý, milý, mala som úžasnú pôrodnú asistentku, aj všetci naokolo boli veľmi milí, aj na šestonedeli.

autor
6. okt 2022

@anavixy nerobia, je to len párhodinové stretnutie, počas ktorého sa stretneme s lekárom, sestrami a pozrieme oddelenie.. už som sa bola na to pýtať.. je to také všeobecné stretnutie, kde môže prísť hocikto a spýtať sa, čo ho zaujíma..

anavixy
6. okt 2022

Aha, uz to vidim, tie kurzy su len vo forme webinaru.. to je skoda.
No myslim si ze ked mate zaujem sa dobre pripravit (co ocividne mate), tak vam bude stacit aj nacitat si dobre zdroje, prispevky na ig a podobne 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre