Reuma, biologická liečba a tehotenstvo

denisaaps
13. dec 2010

Ahojte dievčatá ocitla som sa v situácii ked neviem čo a ako ☹ Mám Reumu a užívam biologicku liečbu pri ktorej by sa nemalo otehotniet a ak sa bábo aj plánuje treba pred otehotnením liečbu prerušit...No ja som bábetko neplánovala a aj napriek tomu som tehotná a bábetko by som si velmi chcela nechat ale neviem či bio liečba nemôže poškodit plod hned ako som zistila že som tehotná som ale liečbu ukončila .Lekár povedal že v tom aby som si dietatko nechala problém nevidí no je prirodzené že mám strach aby to nieko neporušilo plod nakolko som otehotnela a nebolo to plánovane počas liečby...Ak máte niektorá podobnú skusenost podelte sa o nu možno mi to pomôže sa rozhodnut ako dalej 😉 Dakujem

ketere
9. dec 2017

@mamina321
@dominikuska331991 Dakujem dievčence 🙂

...no ja mám CRP vysoké stále, a bolí ma tuším všetko :-/ áno, ráno stuhnutost veľká, cez deň to rozchodím ako-tak, ale nie je to bohviečo... skúsim sa spýtat na ten prednison.. tiez som počula, ze počas tehu sa môze... 09.1.idem na kontrolu, tak to predebatujem 🙂

ketere
9. dec 2017

@mamina321 vedlajšie účinky toho prednisonu si mala nejaké?

dominikuska331991
9. dec 2017

@ketere no si na Tom asi horšie ako ja ja ráno nesom už stuhnuta vôbec ale začiatok bol ťažký keď mi reumu zistili

mamina321
9. dec 2017

@ketere kým som mala len 5mg tak žiadne vedľajšie účinky a odkedy som mala 10mg tak váha išla rýchlejšie hore zrazu a trochu akoby pribratu tvar, hovorí sa vraj nejakej mesiacokovitej tvári pri užívaní prednisonu.
Odporúčam dať sa trochu do poriadku, s takýmito bolesťami a keď je zápal v tele nie je dobre otehotnieť.

ketere
9. dec 2017

@mamina321 musím sa poradit s gynekologom...

stanuska28
26. máj 2018

Ahojte baby, čítala som vaše príspevky a chcem sa Vás spúšťa ako sa vám začala prejavovať reuma.

eviku21
20. jún 2018

@stanuska28 najprv bolesti v krizovej oblasti chrbtice, neskor bolest vystrelujuca do celej nohy, bolesti vacsinou v noci, nadranom. Stuhnutie klbov. Neskor opuchy kolien, velka bolest chrbta a bedrovych klbov. To bolo to posledne co si pamatam z pred 6 r. Chvalabohu mi zchvalili Bio a odvtedy neviem ze mam reumu. Az na dni ked je chladno alebo sa meni pocasie. A ssmozrejme reuma ( je ich viac druhov) u mna Bechterev sa da zistit diagnostikovat z krvych testov. 😉

sandulienka
16. okt 2019

@nicole89 ako si sa citila pocas tehotenstva z Bechterevom?

angelinja
30. dec 2020

dobry den prosim vas DR ma tlaci do biologickej liecby vraj je to celozivotne, vra pir tejto liecbe nemozem otehotniet..co to malo som si precitala je toho strasne malo ludia pisu ze to brali 5 rookv napriklad potom prestali a ze to ani poistovne nechceli preplacat , ao je mozne ze moja dr mi napisala ze to budem brat cely zivot?mam len 34 ..cize 40 rokov mam brati bio liecbu?Prosim bral niekto biologicku liecbu na hocico..lebo to oc mam ja asi tu nikto nebude mat..ak ano je to stredomorsk familiarna horucka...prosim ak tu n iekto je ozvyte sa mi..ta bio liecba sa berie aj pri tom zapale creva napriklad , to ste nemali deti teda?dakujem pekne...cele sa mi to uz nezda lebo hned navrhla bio liecbu pritom existuje este jeden liek kotry je prva volba..vraj ten mi nezabere neviem ma z toho dr nejake body?uz somcitala ze niekot mal potom aj lymfom, prosim poradte dakujem, chcem emat este jedno dieta, dr mi najkor napisala ze mozem mat a potom mi povedala ze pocas bio liecby nesmiem mat, tak neivme to sa da prerusit?

mamina321
30. dec 2020

@angelinja záleží od biologickej liečby, niektoré stačí vysadiť až keď zena zisti že je tehotna a niektoré sa dokonca môžu brat aj počas tehotenstva, neviem či 3 alebo 6mes, a pri niektorých sa môže aj kojiť. Možno niektoré silnejšie ako infúzne podávané treba vysadiť skôr, pred plánovaným otehotnením. Čiže nemyslím si že s biologickou nemôžete mat deti. Mám dve, jedno ešte pred biologickou, vtedy som mala lieky ktoré som musela vysadiť polroka pred plánovaním tehu, a potom som mala biologickú a tu som vysadila až keď mi vyšiel pozitívny tehu test. Treba sa o tomto porozprávať s dr, a pripadne úplne vymeniť doktorku.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre