Toxoplazmóza v tehotenstve. Čo sa môže stať bábu?

nestastna
20. feb 2007

Ahojte,
prosím Vás, ktorá ste sa stretli s toxoplazmózou v tehotenstve?
mne pri odberoch v 31 tt zistili práve prebiehajúcu toxo, ale môjmu dr. sa to nepozdáva, tak testy budeme opakovať v 35 tt. Je požné, že vyšli falošne pozitívne, pretože som od začiatku tehu PN a mačku som videla max v telke.
Ak je to predsa pravda, čo sa môže stať môjmu bábätku? odber pupočníkovej krvi už asi nie je možný....ďakujem za odpovede

janulka80
26. máj 2010

Ja som taktiez pozitivna na toxo. Moj gynekolog ma hned poslal na infekcne a tam mi povedali, ze podla mnozstva protilatok to vyzera tak, ze mi infekcia zacala uz pred otehotnenim. Taktiez lekarka povedala, ze to je dobre. Nasadila mi niake antibiotika, ktore neovplyvnuju babatko. Ale aj tak mam strach, pretoze moj gynekolog to berie omnoho vaznejsie a posielama na dalsie vysetrenie. Bojim sa aby ta choroba neposkodila babatko.

lencis88
26. máj 2010

Prosím Vás, moja známa ma tiež, zle vysledky na toxo. Ako to može poškodiť plod? čitala som že samovoľny potrat a ešte aj niečo ine? neviete mi poradiť aby som ju upokojila. Ďakujem

hanca82
1. jún 2010

janulka80 takze antibiotikujeme spolu... pocitujes nejake vedlajsie efekty antibiotika?

lucylulu
3. jún 2010

caute potrebujem poradit moze toxoplazmoza sposobit opakovany potrat v 1 trimstri .Mam za sebou uz 2 a vazne neviem ako dalej zijem v usa a tu ak nepotratite 3 ani nerobia testy :( a nespominam ci to robili ked som bola tehotna .dakujem

mircalla
3. jún 2010

@lucylulu - moze, ale musis ju mat aktivnu v case, ked si bola tehotna resp. tesne pred tehotenstvom

na druhej strane je kopa inych castejsich pricin potratov ako toxo....jednak plod nebol geneticky zdravy, jednak castou pricinou moze byt problem so zrazanlivostou krvi (hematologia), dalej to moze byt imunologia, ci problemy so stitnou zlazou. toxo patri do skupiny infekcnych ochoreni, co moze byt tiez pricinou - moze tam byt este CMV virus, listerioza, ale uprimne povedane, tieto su dost malo pravdepodobne. mne sa to stalo 2 krat a toxo mam negativnu, ani som ju neprekonala v minulosti,

odporucam komplexne vysetrenie na horeuvedene, u mna zistili prave problem s krvou, preto som pri dalsom tehu brala injekcie na riedenie krvi ako prevenciu

takze ja odporucam nasledovne testy: hematologia, genetika, imununologia, CMV virus, toxo, stitna zlaza, listerioza, pripadne i antiprofoblastove protilatky (protilatky proti plodu). pricina moze byt rozna a moze to byt smola, ze nemusia nic zistit.
mne doky rovno povedal, ze urobime vysetrenia, ale ze si nemysli, ze prave toxo to je, reps. ze to je malo pravdepodobne

je toho vcelku dost, ale ak sa ti to stalo uz dva krat, stoji to za to, je mi inak luto tvojej skusenosti. vedela by som ti poradit, ze kde u nas....ale problem je, ze si v USA

lucylulu
3. jún 2010

mircaalla dakujem ti ja sa nevzdam a dotlacim ich aby tie testy spravili je toho dost co moze sposobt opakovany potrat a prave preto to chcem vediet 3 krat sa to nesmie stat ja mam B-negativ krv tak dufam ze to nebude jedne z problemov ☹ ale vazne dakujem tiez si potratila viac krat ?co ti zistili ?

mircalla
3. jún 2010

nemyslim, ja som tiez negativ....tie protilatky, co sa mozu tvorit sposobuju problemy az v ovela neskorsom stadiu...a vobec nemusia. mozu sposobovat problem az pri druhom tehu, a aj na to je prevencia...pretoze po prvom tehu, potrate ci amnio sa poda injekcia rhega na zabranenie tvorby protilatok pri dalsom tehu. okrem toho, tvoj partner aby sa tvorili protilatky, musi mat RH faktor pozitivny a plod zdedit tiez pozitivny. poznam kopec bab, co mali tuto kombinaciu a vsetko ok. okrem toho protilatky sa sleduju v 1. trimestri, potom v 28tt a 34tt.
u nas na slovensku je ta starostlivost o tehule dost dosledna...aspon daco. ale niektori lekari ti tiez povedia, ze tie vysetrania az po opakovanych potratoch, ale 2 uz je dost. ja som sa v tomto stretla s maximalnou ustretovostou vsetkych lekarov, u ktorych som si dala vysetrenai robit

ja som potratila 2 krat a zistili mi nejaku mutaciu v suvislosti so zraznalivostou krvi. povedala by som ze genetika, hematologia a stitna zlaza su najdolezitejsie vysetrenia, tym by som zacala. vela zien ma prave tie problemy so zrazanlivostou, znamena to asi tolko, ze mas sklon ku tvorbe krvnych zrazenim a preto maternica nedostatocne vyzivuje plod. v kazdom pripade, ked nic nenajdu, aspon budes vediet, ze si preto urobila vsetko. aj daco najdu, tak sa to da riesit, konkretne hematologia injekciami na riedenie krv - brala som ich do 16tt. imunologia sa da riesit prednisonom...atd

vsetko je riesitelne, ak sa vie pricina. vidis, teraz mam uz celkom pekne tt, takze urcite sa to do tretice podari

janulka80
14. jún 2010

@hanca82
Ahoj, vedlajsie efekty niak nepocitujem. Ranne nevolnosti som mala uz aj predtym a inak nic. Momentalne som uz antibiotika dobrala a cakam na vysledky krvy. Snad bude vsetko v poriadku. Drzim palce aj vam.

jankasramka
22. jún 2010

@janulka80
podla mna je hanba ze tvoj gynekolog nevie co je toxoplazmoza, mal by si otvorit knizku parazitologie pre medikov a necitat zvasty na internete a potom ta takto strasit.
navyse povazujem za nehoraznost ze ti dal brat antibiotika! ved toxoplazma gondii je parazit a nie bakteria!
prepac ale pri takom zavaznom omyle by som na tvojom mieste zmenila lekara....
dost ma prekvapuje ze o tomto vaznom ochoreni nema vecsina doktorov vobec jasno:S

tie testy sa robia na protilatky toxoplazmozy v krvi a nie na toxoplazmozu v krvi co je zasadny rozdiel.
ak vyjdu testy pozitivne znamena to si sa uz s toxoplazmozou stretla (velmi pravdepodobne je ze uz davno pred tehotenstvom) a mala by si skakat od radosti lebo to znamena ze mas protilatky a keby si nahodou teraz v tehotenstve prisla do styku s nakazenou mackou pripadne zjedla nakazene meso tvoje telo ma protilatky v krvi takze sa ti vobec nic nestane.
je to podobny princip ako ked ta zaockuju proti tetanu - ty nie si chora, nemas tetanus ,len protilatky v krvi-takze ked prides do styku s Clostridium tetani-nic sa ti nestane....

to je len take laicke vysvetlenie, lebo cyklus toxoplazmozy je naozaj trosku zlozitejsi, ja som sa snazila dat len prakticke vysvetlenie.

zaver je taky ze niekedy v minulosti si prekonala subklinicku toxoplazmozu (jedna z najcastejsich foriem) a teraz mas protilatky na cely zivot a vobec sa nemusis obavat ze by doslo k poskodeniu plodu.

samozrejme iny pripad by bol ak by si mala protilatky negativne a v tehotenstve sa nakazis akutnou formou toxoplazmozy-t.j. horucky, opuchnute uzliny atd.
v takom pripade je vysoko pravdepodobne ze ta hospitalizuju a sleduju tvoj stav lebo tam naozaj hrozi poskodenie plodu ci potrat...

ved niekde na zaciatku tejto diskusie som citala ze vraj akysi doktor povedal ze sa mozes nakazit aj kralicim trusom!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
nech nas Boh chrani od takychto bludarov.
mesom je mozne sa nakazit viacerymi zvieratami ale trusom len vyhradne mackinym a ziadnym inym.

a inak ak sa mozem spytat, ake antibiotika ti predpisal?

janulka80
23. jún 2010

@jankasramka
Ahoj, dakujem, ze informacie. Podobne veci som sa uz pocula a fakt nechapem, preco lekari takto zeny strasia. Mne to bolo podane teda este dost drastickym sposobom. V jeden den som volala sestricke na vysledky testov krvi, povedala ze je vsetko OK. Na druhy den mi volala , ze musim okamzite prist, lebo ma doktor posiela na infekcne a musim si prist pre odporucanie. Vobec som nevedela co sa deje. Tak sme s manzelom sadli do auta a isli. Potom som hodinu sedela u sestricky a cakala kym ma lekar vezme. Som sa citila ako keby som mala mor. No hruza. Upokojila ma az doktorka na infekcnom, ktora mi povedala, ze sa nic nedeje.
Moj gynekolog ma ale stale posiela na niake vysetrenia, aby sme si boli na istom, ze je vsetko v poriadku. Pamaly kazde dva tyzdne mi berie krv na testy. Mam uz toho fakt plne zuby. A to musim, kvoli tomu cestovat zakazdym z nemecka. Lebo som si myslela, ze by bolo fajn rodit na slovensku.

Inak tie lieky co mi predpisal su ROVAMYCIN.

jankasramka
23. jún 2010

@janulka80 🙂 to s tym infekcnym- uplne ako keby si moj pribeh pisala....mne sa stalo to iste pred par rokmi ked som este nebola tehotna ale tiez doktorka vsetkych zalarmovala , poslala ma infkcne a tam sa na tom len zasmiali (asi su zvyknuti)...a povedali nech pozdravim pani doktorku a nech si to nastuduje...
som sa nastvala lebo ved tam na infekcnom aj lahko nieco chytis - dojdes tam zdrava a odides chora:D
tak som si to pekne nastudovala sama a teraz si vzdy overim kazdy liek co mi predpisu...a viac v tehotenstve...

inak co sa tyka tvojho lekara- taky hipochondricky pristup skor zdeprimuje a ustarosti a narobi viac zla ako dobra...je dobre sledovat kazdu zmenu, ale nie ju vyhladavat... ved si zober ze po celom svete zeny pracuju v horsich podmienkach medzi parazitmi a chorobami a deti sa rodia a zdrave-lebo si nerobia hlavu z kazdej modriny...

takze ber sportovo jeho rady, ved vies ze aj lekari su len ludia a tiez sa mylia a koniec koncov-je to tvoje dieta a nie jeho🙂
niet nad materinsky instinkt🙂))

h.a.i.n.y
18. sep 2010

Ahojte. Ako dlho sa lieci toxoplazmoza? Dakujem

h.a.i.n.y
22. sep 2010

Nikto nevie? 😕

zabkaevka
23. sep 2010

ahoj kočky,chcem sa opýtať, mne povedali že mám pozitívnu zložku G tej tozoplazmózy, ale vraj to je tá neaktívna zložka, ostatné je negatívne, tak teraz neviem, či je to OK. Keď píšeš @jankasramka že práve nefgatívne nie je OK. Gynekolog ma poslal na ingekcne kde sa na mna priadne ani nepozreli, len opísali údaje zo správy do ich správy a povedali že je to OK. Len to opäť pri ďalšom odbere krvi treba pozrieť. Tak aj bolo, vtedy to už dosť kleslo (z 200 na nejakých 60) a ten istý psotup sa zopakoval, že ma gyn. poslal na infekt. Tam povedali že je to OK, a že mám prísť na posledný odber v 8 mesiaci,. No nešla som keďže môj gyn. vravel že aj tak mi budú brať klrv, tak oni urobia, ale neviem prečo vy výsledkoch som ku tejto toxopl. nič nenašla teda asi nerobili na to rozbor. Teraz mám pôrdo pred sebou, povedala som toto pôrodníčke a ona vravela že nič to už, mám jej to akurát povedať pri pôrode. Hmm a na čo to má vplyv??,

alexandra25
27. sep 2010

mam vrodenu toxoplazmozu,nakazila som sa nou ked ma mamina cakala ... a bola som na to uz v 14 v nemocnici bo sa mi to prejavilo na ocku ... nevidela som na neho mala som tam taku ruzovu skvrnu a brala som vela liekov.Doktori povedali ze opat o 14 rokov sa mi moze prejavit ...proste ze to mam vrodene a musim s tym zit ...lieky mi to utisili a zatial neviem ani ze take nieco mam .... no ale moja otazka je vlastne taka .... Cakam babo som v 32 tt ... voci toxoplazmoze som odolna (kedze ju mam uz ju asi nedostanem) ... ale vrta mi v hlave ci ju nedostane nejako moje babo v brusku.Ked ju mam vlastne vrodenu .... uz davnejsie som sa pytala doktorky ale s prepacenim koza vytreta nevedela povedat.Nemate niekto taky problem?

berenice8
28. sep 2010

@nestastna no, neviem ci je tato informacia pravdiva, ale pocula som, ze pre dieta je toxoplazmoza nebezpecna v prvom trimestri...lepsie povedane, este ked je v zakladnom vyvoji
a ak raz prekonas toxo dalsiu uz nedostanes
a macky su na tom rovnako...sica sa im v krvi najdu latky, ak ju raz prekonali, uz ju mat nebudu a nie su nakazitelkami
toxo mozes dostat aj zo zle uvareneho masa, umyteho jedla alebo nedodrziavania beznej hygieny...

berenice8
28. sep 2010

@berenice8 teraz som citala prispevok od jankasrmka...super fakty...

prekvapenie
17. okt 2010

ahojte, mne zistili v 31. tt že mám protilátky na toxoplazmozu, že som ju už prekonala, ale nevedia mi povedať kedy, či v tehu alebo ešte predtým, takže super, nechápem, že prečo tieto testy nerobia aj na začiatku tehu aj v strede tehu.

pepi_petra
18. okt 2010

Caute,mne pred rokom a pol mi bolo zistene ze som prekonala toxo.Tiez mi bolo povedane,ze toxo sa lieci s atb.Teraz ked som tehula,tak som isla k mojej vet,mam doma psa a dve macky.Macky ziju na 99% vonku.A dala mi pre ne na preliecenie toxo atb.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Toxoplazmóza
nejcastejsim nakazenim byva zelenia a maso.(malokedy byva nakaza priamo z macky),domacnostach byva kralicie maso.Dobre je kazde cerstve maso dat na 48hodin zamrazit a dobre tepelne spracovat.
Zeleninu a ovocie poriadne umyt.Hlavne kto mate domace zahradky.Aj ked vy osobne nemate macky.Vyspini sa do vasej mrkvicky,alebo jahodiek a vy o tom neviete. Treba vsetko dokladne umyvat.
DALSI ZAUJIMAVY CLANOK: http://www.celostnimedicina.cz/toxoplazmoza-umi... , http://nemoci.vitalion.cz/toxoplasmoza/

fairynika
19. okt 2010

@prekvapenie mne testy na toxoplazmozu robili hned na zaciatku tehu a aj ich opakovali bo ja som prekonala toxo pred 6 rokmi a mala som stopy v krvy no vsetko bolo ok. nechapem preco ti robili taketo dolezite testy tak neskoro

rejcl4
2. nov 2010

ahojte, som v 23. týz. tehotenstva a robil. i mi testy na toxo uz dva krat. Prvý krat som mala hodnoty IgA neg., IgM. neg. a IgG poz. 475, druhy krat boli hodnoty rovnake len IgG sa mi zvýsilo na 1000, poslali ma na ifektologicku ambulanciu, neviete mi niekto poradit co to znamena? :( dakujem

smejo251
2. nov 2010

ahoj ..ja som mala pri malom raz odobratu krv na toxo okolo 23tt a tiez ma poslali na infektologicku ambulanciu a lekar sa tam smial ze preco ma tam poslali s zostresovali ked to ma skoro kazdy druhy clovek pozitivne lebo ze ked som niekedy v minulosti prekonala toxo tak mam protilatky v tele a to je presne to IgG...len teraz tu presne neviem povedat ze ci IgG alebo IgM som mala pozit..

rejcl4
2. nov 2010

dakujem ti smejo251, si ma celkom upokojila, dufam, ze to bude podobne ako u teba a nemam sa coho bat🙂

smejo251
8. nov 2010

jasne ze bude neboj

lianee
13. jún 2011

ahojte!Začínam 18týž.tehotenstva,liečím sa na toxoplazmu,výsledky mi dnes prišli po liekoch zvýšené-vysoká toxoplazma,čo som ostala prekvapená,ale vraj pritilátky mám tiež zvyšené čo je dobré!!Znova mi v TN dali tie isté lieky a opať potom ma čaká kontrola....velmi sa bojím,zatial mám ale výsledky všetky OK čo mi robil môj gynekolog...je niekto na tom podobne ako ja?A podotýkam,vraj som už bola nakazená pred otehotnením""

sirinka
13. jún 2011

@lianee ahoj, pokial si infekciu prekonala pred otehotnenim, nemala by mat ziadny vplyv na plod, iba nakaza pocas tehotenstva moze sposobit problemy
http://www.vzbb.sk/sk/urad/narodne_centra/image...

evka1984
14. jún 2011

Ahojte ak sem niekto chodíte, potrebujem radu. Som v 10tt tehu a doktor ma poslal na infekt. kvoli toxo, lebo na výsledkoch som mala IgM 0,08 a IgG 2,4. Z výsledkov na infekt. sa zistilo že protilátky IgG mám 198 j. pozit., IgA negat, IgM pozit. (neviem tam nebola žiadna hodnota uvedená), a avidita 33 - hraničné.
Dokina povedala že to vyzerá skôr na prekonanú toxo, ale len nedávno, nakoľko IgM ešte nie sú celkom negat. a aviditu a IgE mám hraničné. Čo je však dobré tak IgA je negat. a to predstavuje akútnu infekciu. Čiže som pochopila z jej výkladu že som toxo prekonala a nemám ju teraz.
Dostala som antibiotiká, a povedal že mám pouvažovať nad prerušením tehu, nakoľko nevie odhadnúť do akej miery môže byť plod poškodený kedže nevie posúdiť kedy som toxo prekonala.
Mám za sebou jeden potrat vo 8tt v novembri 2010. Ked mi robil gyndáč vyš. na toxo v prvom tehu tak som mala tie hodnoty skoro rovnaké aké ich mám teraz a to IgM 0,06 a IgG 2,7.
Fakt neviem čo mám robiť.... Nemáte s tým skúsenosti, že ste tehu neprerušili a máte doma zdravé bábo?
Prosím o pomoc, dakujem za každú odpoved

gumimaci
14. jún 2011

@evka1984 ahoj, v prvom teste ti vysli IGG 2,4 a v druhom 198? Dobre je, ze IGA mas neg.., tiez som bola na kontrolnych testoch, IGM aj IGA negat.
Ja si myslim, ze ked si mala podobne vysledky pred rokom, tak IGG uz su len pamatove,a IGM klesaju pomaly ale infekcia je davno prec.

gumimaci
14. jún 2011

@evka1984 a este to som chcela, ze ak chces- robia aj neskor amniocentezu z ktorej sa da zistit ci ma dietatko infekciu, ale naozaj si myslim, ze to bude ok, kedze Igg protilatky uz budes mat cely zivot a Igm sa mozu ukazat aj rok a pol po infekcii.

evka1984
14. jún 2011

@gumimaci ahoj dakujem za odpoved, to 2,4 som mala zistené gynekologom z krvi a na infektologii už majú zrejme nejaké iné podbrobnejšie vyš. krvi, tak tam som mala IgG 198 j. pozit. Dokina mi navrhla aj odber plodovej vody, ale to sa musím opýtať gynekologa o 2 týž ked pôjdem na kontrolu. Nemám ani potuchy kedy sa to robí.
Trochu ma zmiatla dokina tou aviditiou a IgE čo mám hraničné. Aviditu mám 33. Neviem čoho. Zajtra idem znova tam, lebo chcela vidieť výsledok krvi na toxo v prvom tehu čo mi robil gyndáč. Tam som dnes zbadala že IgG boli 2,7. čiže skoro rovnako ako teraz. Tak sa bojím ako čert čo mi zajtra povedia.
Dobré je že nemám akútnu infekciu, ale kedže neviem kedy som bola nakazená, dokina bola skeptická a nie moc motivujúca.
Ty si mala tiež podobné výsledky v tehu? A kedy sa robia tie kontrolné testy? Mala si aj antibiotíká?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre