Mám brať kyselinu listovú a vitamíny pred otehotnením?

bejusicek
31. jan 2015

Ahojte planujeme v tento rok, ze sa zacneme snazit o mimco s manzelom... len neviem ci brat alebo nebrat kys.listovu a vitaminy pred otehotnenim.. snazim sa jest velmi vela zeleniny a hlavne vela listovej zeleniny.... jogurty a pod. ale citala som a vela maminiek napisalo, ze je to dobre brat a ze to nemoze uskodit... budem rada za vase reakcie a rady co mam konzumovat aby som mala dostatok vitaminov, mineralov a podobne 🙂

vege1
1. feb 2015

@bejusicek prepac, necitala som vsetky odpovede, len by som ti chcela napisat, ze ak si v minulosti neabsolvovala geneticke testy, konkretne texty na trombofilne mutacie, tak by som pri planovani tehotenstva urcite zacala brat femibion 800, kvoli specialnej forme kys. listovej. Mne tiez kazdy mudry ako radio rano o siedmej tvrdil, ze vsak vsetko potrebne je v potrave a nebudem sa pchat tou hnusnou chemiou (inak ludia, vy doma nesolite? Vsak sol je tiez len nechutna NaCl2..). Az som dvakrat potratila a prislo sa na to, ze (okrem ineho) moje telo nedokaze zo stravy ucinne vyuzivat kyselinu listovu, takze dieta si ju nema odkial brat. Tuto odchylku (mutacia MTHFR) ma v europe cca 25 - 35% zien, tak neviem, ci je az tak velmi odveci byt radsej opatrny a radsej zbytocne doplnat vitaminy..

trgypadl
1. feb 2015

@vege1 MTHFR je mutacia,teda odchylka,ze telo nedokaze ucinne vyuzit kys.listovu??tak som to pochopila z Tvojoho prispevku

vege1
1. feb 2015

@trgypadl ano, je to jedna zo skupiny trombofilnych mutacii. Telo nevie spravne spracovavat/dalej stiepit kys. listovu. Preto sa ako prevencia nasadzuju bud mega davky kys. listovej (iba na predpis od lekara) alebo "uz spracovana" kys. listova vo forme metafolatu (ten je vo femibion 800, o inom pripravku neviem).

trgypadl
1. feb 2015

@vege1 ked sa jedna o trombofilnu mutaciu nemalo by sa este nieco nasadit okrem kys.listovej?

vege1
1. feb 2015

@trgypadl zalezi od toho, aka je to MTHFR mutacia (je A-ckova - lahsia a C-ckova tazsia) a aj od toho, ci su poskodene obe casti genu (homozygot) alebo iba jedna (heterozygot). Ja som C-ckovy homozygot a navyse mam aj dalsie dve mutacie, takze mi gynekolog povedal, ze si budem musiet cele tehotenstvo aj sestonedelie pichat nizkomolekularny heparin. Ale co som nastudovala na webe po zisteni diagnozy, tak na samotny MTHFR este nenasli nic lepsie ako mega davky kys. listovej/metafolinu, aby prinutili telo zobrat si dostatocnu davku. Oni to este stale iba skumaju, gynekologovia a hematologovia na to casto maju rozne nazory, takze laik sa v tom len tazko orientuje. Mne velmi pomohli baby tu na koniku, co po zacati liecby uspesne donosili a porodili zdrave babatka.

liebling98
1. feb 2015

@vege1 ja som heterozygot pre obe MTHFR a aj pre faktor V Leiden. Každé tehotenstvo som si pichala Clexane, až do konca šestonedelia. Ono to nebezpečenstvo tejto mutácie nie je ani tak v nedostatku kyseliny listovej, aj keď aj to má určitú úlohu, ale v hromadení potenciálne toxického homocysteínu, ktorý sa len pomaly premieňa na metionin. Vyššie hladiny homocysteínu sú aj pri nedostatku kyseliny listovej pri jej nedostatočnom prijme aj u ľudí bez mutácie.
Čiže dostatočný príjem kyseliny listovej je na mieste, pri mutáciách profylaxia LMWH.

vege1
1. feb 2015

@liebling98 ahoj, ano, o homocysteine viem, len som to uz nechcela komplikovat, kedze povodne islo o to, ci pred otehotnenim brat alebo nebrat kys. listovu. Ja akurat tento tyzden idem znovu na hematologiu, tak dufam, ze tam uz nenajdu nic dalsie.. Ja mam MTHFR C677T homozygot, PAI-1 4G/5G a BF G/A heterozygot. Homocystein som mala naposledy ok, tak dufam, ze to tak aj zostane.

bejusicek
autor
1. feb 2015

@vege1 ahojky u nas v rodine ani v manzelovej aj v mojej ci zo strany otca alebo maminy niesu ziadnw vrodenw vady alebo postihnutia a inak ja som uz v tom co ste pisali baby nerozumela takmer nic 😀

vege1
1. feb 2015

@bejusicek ahoj, ked si tomu nerozumela, bud len velmi velmi rada 😉 nie su to velmi prijemne zalezitosti pre baby, ktore chcu deturence. Ani my v rodine nemame ziadne vrodene vady, je to trochu zlozitejsie. Zeny s trombofilnymi mutaciami maju niekedy v pohode a bez problemov deti a ani nezistia, ze nieco take maju a naopak, "zdrave" baby mozu mat problem. Posobi tam milion roznych faktorov. Vacsinou sa na to pride, az ked je nejaky problem (opakovane potraty, zaostavanie rastu plodu, preeklampsia, razstepy a podobne). Kazdopadne branim kyseliny listovej sa asi nic pokazit neda (teda aspon o tom neviem), ako prevencia je to super, len to stoji par peniazkov. Keby som vedela vratit cas, tak by som ju urcite brala, len tiez som sa spolahla na to, ze v strave prijimam vsetko potrebne.. Mozno by to moje babatka nezachranilo, kedze mam aj dalsie problemy, ale to uz nezistim.

holubicka28
4. feb 2015

Pri mutaciach je dolezity metafolin, ktory sa nachadza vo femibione..tu vam prikladam odkaz, kde si mozete zakupit cisto len tento metafolin, teda aktivnu formu kyseliny listovej, stoji len 5€ (aj ked aj posta je 5€ kurier, ale kupit si mozete naraz viac baleni na jedno postovne) a je jej 2nasobok ako vo femibione a hlavne neobsahuje ine vitaminy, ak ich nechcete brat. Dlho som hladala metafolin samotny, ale nasla som ho len tu, na SK je len femibion, ktory je samozrejme tiez dobry;) http://swansoneurope.com/en/swanson-folate-5-me...

hcyporadca
7. feb 2017

Verím že Váš plán sa vydaril.
Pre iných uvádzam následovné informácie. Základom ľudského tela je bunka. Správny metabolizmus buniek zaručuje správne funkcie celého organizmu.
Pri bezporuchovom metabolizme sa hodnota homocysteinu
pohybuje medzi 4,6 - 7,5 mikromol/l. Je veľmi dobré ak partneri pred splodením upravia svoje hladiny Hcy na čo nainižšiu možnú hodnotu. To dáva predpoklad , že obaja rodičia poskytnú novovzniknutej bunke zakódovanú informáciu pre jej vznik / počatie / ako aj správny vývoj .
Pre viac info pozri vitaminyspribehem.cz
Na záver homocystein je pojem hodný zapamätania, na ňom , viac než na
čomkoľvek inom , závisí ľudské zdravie !!!