Manžel je neplodný

ruzovavila
27. mar 2016

Ahojte, chcela som sa spytat ci je tu niekto s podobnym problemom. Zly muzov spermiogram a napriek tomu to vyslo?
Ja mam 31, manzel 36, sme manzelia vyse 3 roky a kedze furt nic nebolo, isli sme v septembri na kliniku asistovanej reprodukcie. Kedze mam trochu nadvahu, bola som v tom ze problemom mozu byt napr polycysticke vajecniky. Tam sme ale dostali ladovu sprchu ze ja som absolutne ok, problemom je moj muz - napriek tomu ze nefajci, je abstinent, pravidelne sportuje, nema sedave zamestnanie.
Jeho spermiogram ukazal seredne vysledky, ledva zopar spermii, tie takmer vsetky zle, takmer ziaden pohyb. Pocas 3 mesiacov uzival vsetko dostupne na trhu, pocet sa zvysil na milion, ale poskodenie a nepohyblivost ostali. Napriek tomu sme ale isli do IVF. Nechali sme tam riadny balik penazi, ale zo 7 vajicok bolo len 1 embryo a aj to po tyzdni po transfere na ultrazvuku uz nebolo pritomne. V podvedomi tusim ze pricinou bolo to ze jeho spermie su proste zle, zla spermia predsa nemoze urobit dobre embryo....
Psychicky som na tom zle. Hoci pred nim to tajim, lebo mu nechcem este viac ublizovat. Uz priam nenavdim pohlad na tehotne zeny, na kociky, na deti v kocikoch. Nastastie jedna svagrina uz dalsie dieta nechce a ta druha tiez ma problem otehotniet. Nie ze by som jej to nedopriala, lebo sa musi citit ako ja, ale aspon mi nevedomky upokojuje dusu. Vo strtvok som sa dozvedela ze jedna znama ktora mala za sebou uz 4 potraty je v 5 mesiaci, do srdca mi zase vrazilo dyku. Nevladzem uz pozerat na fb ako kazdy druhy den niekto nahadzuje fotky svojich bruch, tehotenskych ultrazvukov, novorodencov. Vsetky tie tehotne zeny ktore stretam v praci... som z toho na prasky.

cecil36
28. mar 2016

@tana85 gratulka 🙂

tana85
28. mar 2016

@ruzovavila prvu polovicu tvojho prispevku som si hovorila ako ti rozumiem lebo je to tazke a velmi dobre si to pamatam...ale nedopriat znamej zdrave tehotenstvo ked 4x potratila??? to myslis vazne? co prajeme druhym sa nam rovnako vracia. len zena, ktora zazila potrat vie aka je to rana na dusi. odpirucam skusit konzultaciu v Brne. tiez som si myslela, ze ako su moje vajicka super a ze to len muz ma problem. a hla, tam mi povedali, ze to nie je take jednoznacne, po soft stimulacii som mala zo 4 vajok jedno kvalitne. lahko sa to pise, ale hovorim z vlastnej skusenosti - mysliet pozitivne je velmi dolezite, nevzdavat to

sono2
28. mar 2016

@cecil36 robili nám funkčné testy halo sperm protilátky všetko, veď píšem, že manžel spĺňa normy darcu okrem veku samozrejme.

marina24
28. mar 2016

akože to sa ti zdá normálne ? nenávideť tehotné ženy za to,že ty deti mať nemôžeš ?resp.tvoj muž ?to je choré čo tu píšeš...nie všetkým je všetko vždy v živote dané !!! a okrem toho,ešte ako hovoríš o švagrinej,že dobre že mať deti tiež nemôže...tak to preto nemôžeš mať deti,..že si takáto ...nič v zlom,ale tento tvoj prístup je katastrofa..ak máš z toho psych.problém,chod za psychiatrom a nie zle priať iným ženám!

jeannna
28. mar 2016

@marina24 asi si v podobnej situacii nebola, ... toto nie je nenavist, ale podvedoma ochrana pred bolestou. Samozrejme ze bude musiet najst z tejto situacie vychodisko, ale to chce cas, nesud ju za to.

cecil36
28. mar 2016

@marina24 ty si to absolutne nepochopila a aj tusim preco, lebo si nikdy v takej situacii nebola. Vaz slova....

prinzesz
28. mar 2016

@januska20 placem, placem a placem... kazdemu cloveku toto zelam zazit, kazdemu paru to tak velmi zelam! nadhera.. ja v to verim, krasa.. som uplne nadsena! a nadherne meno ste vybrali..

k teme, aj my mame tento problem, moj manzo nema spermie ziadne.. vola sa to azoospermia, no mame syna.. sice cez IVF ale mame ho.. velmi velmi si zelam este jedno dieta a chcela by som prirodzene pocat aj porodit (prvy sa narodil cisarom) kazdy mesiac v to dufam a moja viera v to asi nikdy neskonci.. avsak myslim si, ze na to musia byt dvaja.. neviem ako to ma moj manzel, on je az moc realista a prosto pozera sa na to triezvym pohladom.. alebo ako to nazvat..

@ruzovavila a ty sa neruhaj, riad sa heslom "zelaj a bude ti dopriane" ja ked som si usporiadala myslienky, lebo aj ja som presla niecim podobnym, aj ta psychika bola na bode mrazu... mozem povedat, ze nenavist k tehu zenam som necitila nikdy.. priala som im ale neriesila ich.. naopak povedala som si, ze mozme byt aj par bez deti.. mozme robit veci, ktore s detmi idu tazsie.. a potom nasi surodenci deti maju (moja segra caka dvojicky prave) a mozem ich milovat ako vlastne a dat im tolko kolko by som dala vlastnym.. mam syna mojho syna, ale rovnako milujem deti mojej sestry, deti mojich svagrin.. keby sa rodicom nieco stalo, v co dufam ze sa nikdy nestane minutu by som nevahala a deti si zobrala.. ver v to a splni sa ti to

dahra
28. mar 2016

@ruzovavila - mne v 30tke diagnostikovali endometriozu, prisla som o vajecnik, muzovi teratozoospermiu (100% tvarovo zlých). Absolvovali sme IVF, stimulka na mna nezaberala, vydolovali zo mna len jedno vajicko, čo sa oplodnilo. Napriek vsetkemu som ostala tehu, doktor povedal, že v tej situacii s nasou diagnozou je to zazrak. Narodil sa syn, uplne zdarvy, tehu bez problemov. Znova som sla na IVF, nastimulovali ma maximalne, 4 vajicka, 3 oplodnene, 2 len prezili. Vklad, tehu par dni, potom koniec. jedno sme mali zamrazene. Vklad 2 mesiace nato. Otehu, vsetko ok, zdrava dcéra. Takze po IVF sme mali bezproblemove tehu, porod a deti uplne ok. No a uplny sok, ked som prirodzene otehotnela vlani. Ja som mala vajicka kvalitne, len o vajecnik menej. Pri druhom dietati mi vraveli, že je zmenšený a čoskoro pojdem do menopauzy. Muz ale bral predtym kadejake vitaminy, profertil, kotvičník a pod. a nič. Po dvoch detoch sme prestali riesit vitaminy. Jedine, čo som si všimla bolo, že prestal sedavať s notebookom na kolenach, lebo cez den nebolo casu pri detoch a vecer padal od unavy. Ale tiež je chlap, čo nikdy nefajčil, nepil, jedine, že on ma nadvahu, chodi do posilky, a ma sedave zamestanie. Takže človek nikdy nevie. Netreba sa vzdavať. 🙂 Drzim palce, lebo tiež viem, co je to čakať, aj ked my sme cakali "len" 2,5 roka.

marina24
28. mar 2016

@cecil36 asi nielen ja,ako tak čítam komentáre som tu nenávisť a najmä závisť k iným matkám pochopila správne podľa jej prvého komentu...akosa to dá inak chápať ?ked povedala,že ako dobre,že ani jej švagriná,či kto deti mať nemôže ? nechápem,ako niekto môže vypustiť takéto slová z úst,ale asi taký je svet co už...každý si závidí už aj decko ..a nielen peniaze ..

cecil36
28. mar 2016

@marina24 ja som to pochopila takto: "Nastastie jedna svagrina uz dalsie dieta nechce a ta druha tiez ma problem otehotniet. " asponze okolo mna netehotnie cela najblizsia rodina, lebo by mi to bolo velmi luto...prva svagrina uz deti ma a dalsie neplanuje, s druhou sme na tej istej lodi...
"Vo strtvok som sa dozvedela ze jedna znama ktora mala za sebou uz 4 potraty je v 5 mesiaci, do srdca mi zase vrazilo dyku. Nevladzem uz pozerat na fb ako kazdy druhy den niekto nahadzuje fotky svojich bruch, tehotenskych ultrazvukov, novorodencov. Vsetky tie tehotne zeny ktore stretam v praci... som z toho na prasky." Vies, keby ty si napriklad na vozicku a okolo teba sami horolezci, sportovci, fotky na fb ako kto kde bol a kam sa az vystveral ked ty mas problem dostat sa aj na postu lebo nie je bezbarierova, tak nehovor, ze by to s tebou nic nerobilo, ze by ti to nebolo ani trocha luto, ze by si si nepovedala, preco prave ja ked vsetci ostatni su zdravi.... Chapes uz, toto nie je zavist v pravom slova zmysle, ze zavidim susedovi nove auto alebo ze ma peniaze....

marina24
28. mar 2016

@cecil36 neviem,v živote som nikomu nič nezávidela,mne je skôr jedno,či má kto niečo,alebo nie,aj keď ja momenátlne nemám nič..neriešim okolo a najmä nekukám na FB ! čo kto píše,čo má,fb je len na chválenie dobré na nič iné..a tam sa už dávno nepozerám...tak by to nemala robiť ani zakladateľka...
tiež by ma štvalo,ebyže som na vozíčku,ako hovoríš a istotne by som si priala moc chodiť,a nariekala by som nad ľudmi,čo môžu chodiť a sú športovci,ale proste necítila by som k nim hnev,ani nenávisť,nešírila by som tú neg.energiu,závisť je tá najhoršia..chápem že závidí druhým,že majú deti,ale toto nie je východisko ani cesta takto zmýšľať ...moja krstná tiež nemohla mať detičky a potratila štyri deti,ale nehovorí takéto veci,ona sa s tým zmierila,že jej to boh proste nedoprial...

cecil36
28. mar 2016

@marina24 stale si nepochopila...nevadi

marina24
28. mar 2016

@cecil36 práveže som to pochopila,ale neviem stále,ako toto niekto môže vypustiť z úst takéto volaačo,toto ide asi mimo mňa..sorry..

sardinka335
28. mar 2016

vyšší level je nemať a predsa dopriat...napriek všetkému povedať ,,nech ma moja švagrina,,..bolí ma to ale doprajem jej....tam nedozrela to je fakt.
To sa tak hovorí ,,ked mne zdochla koza, tak susedovi nech zdochnu dve,,...smutne ale pravdive.

sue
28. mar 2016

@ruzovavila v tom psychickom stave v akom si sa moze manzel aj topit v zdravych spermiach a neotehotnies :(

Ver mi, viem o com pisem...medzi mojimi detmi je rozdiel 7,5 roka...a nie chceny..............ked som prestala pokukovat po vecickach, vyhodila som testy, predala komplet vsetko po syncekovi a zacali sme si s muzom uzivat jednodetne manzelstvo, otehotnela som. Bez ivf, bez liekov...lebo PSYCHIKA....

Netvrdim, ze kazdy tak otehotnie, ale ak si ty zdrava, spokojna, tak na spermiogram sa nespoliehajte, tam su brutalne vykyvy !!!!

...a este nieco...bacha, aby si si nerozbila manzelstvo :|

cecil36
29. mar 2016

@marina24 a ja nechapem ako mozes byt taka sprosta...ale hold asi aj taki musia byt...
@sardinka335 to vobec nie je o tom, ze by im nepriala, ze by chcela chytit pod krk kazdu tehotnu alebo, ze by chcela aby vsetky tehotne potratili a pod. Ale ja chapem, ze toto nepochppi niekto kto ma 3 zdrave deti doma....

mircalla
29. mar 2016

@cecil36 ono vieme ake su to pocity, ale zase chapem aj @marina24 ako to mysli
ja som tiez o tehotnych nemohla ani pocut a nerobilo mi to dobre, ale zase zeby som nedopriala, to nie
mna trochu zarazilo, ze jedna znama tehotna po 4 potratoch - dyka do srdca
no viem, ze to tak nemyslela, ale fakt sa to trochu zle citalo
chuda zena, co si musela po 4 potratoch vytrpiet
treba sa trosku inak nastavit.

cecil36
29. mar 2016

@mircalla jasne, len ja z toho napisaneho nemam pocit, ze to mysli az tak strasne, ako to z textu vyznieva...asi profesionalna deformacia 😀 Ja mam skor pocit, ze ju to strasne nici fb, tehu kamosky, kolegyne a tak, nie, ze by im to nepriala...Preto som jej aj pisala, ze smer dobry psycholog. Len baby ju tu uz oznacili pomaly za vrahynu tehuliek 😀

vercatore
29. mar 2016

@ruzovavila dobre ranko, mam kamosku ktora sa 7rokov snazila o babatko, furt potratila, ale to mozno s ajej podarilo otehotniet o sedem mesiacov a sexovali kedy sa dalo, teda furt, bola na jednom umelom oplodneni a nepodarilo sa, tak sa pomalicky zmierovali ze asi z teho nic nebude, ze do konca zivota zostanu dvaja a ich pes- tak traja, isli na dovolenku na bali🙂) kde sa o vsetkom porozpravali, ze asi to tak ma byt bez dietatka a tak, a ked sa vratila z dovolenky uz menzes nedostala, takze na dovci boli traja a ma krasnu dcerku, takze hlavu hore, nedat sa ovplyvnit face a netrapit sa, urcite svojho manzela milujes a hlavne sa o tom rozpravajte a pevne verim ze das sem cochvila foto bruska🙂drz sa

wanda52
29. mar 2016

Nám sa tiež zatiaľ nedarí, manžel nemá ideálny spermiogram, ale nikdy by som mu to nedávala za vinu... človek za svoj zdravotný stav nemôže. Môj muž sa snaží, berie vitamíny, nemal problém ísť na spermiogram... za to si ho vážim. Viem, že urobí pre ten zázrak života všetko, čo je v jeho silách a možnostiach a takisto aj ja. Aj mne niekedy príde smutno, že kamoška čaká a my stále nič, ale teším sa z toho s ňou a verím, že aj nám sa zadarí. Niekedy môže mať muž dobrý spermiogram, aj žena zdravá a nemusí to vyjsť...z nejakého dôvodu, ktorí nezistia ani lekári. Skús potláčať tie negatívne myšlienky. Venujte sa zatiaľ s manželom jeden druhému, choďte do prírody, na výlety.. človek nesmie podľahnúť žiaľu, lebo ten ho bude ťahať na dno. Teš sa, že máte jeden druhého a ver, že napriek všetkému, to dieťatko mať budete. Ak nie prirodzenou cestou, cestou asistovanej reprodukcie, tak možno adopciou. Dá sa to zmeniť, keď človek chce.

sardinka335
29. mar 2016

@cecil36 a o čom to je? chudinka lutujme ju, ale jej ineho luto nie je. Ak poviem ze ,,ale som vlastne rada ze moja svagrina nema dieťa,, tak jednak sa utešuje ze nie som v tom sama a na druhu stranu ak by to dieťa počala, tak bude zase žiarliť a zle zmýšlať , možno aj priať jej potrat lebo to je jej sposob premyšlania. Zene čo ma 4 potraty zavidi ved to je choréééé...ano chore nech si mysli kto chce čo chce. To je pravda a nie kecy o tom ako lutovat niekoho kto sam je plny zloby a nepranojsti lebo nema niečo na čo nie je pravo. Ak sa nezmení nebude mat nič. Ja mam sice deti ale viem dobre čo to je utrpenie. Neverim tomu ze ,,všade na nu vyskakuju tehotne,, NIE..to ona to vyhladava, nikto jej nekaze na to pozerat, klikať a riešiť statusy .. to len ona ma uz myslenie zacyklene a všade to vidi.
Dopraj a bude ti dopriate.

cecil36
29. mar 2016

@sardinka335 ako dlho si bola snazilka?

sardinka335
29. mar 2016

@cecil36 a zase hladaš omluvenku pre dotyčnu...tak to je v dnešnej spoločnosti, pre nevhodne spravanie, jednanie sa hlada ospravedlnenie.

puklica13
29. mar 2016

@sardinka335 súhlas...tiez som takmer 3roky čakala na dve tehu...ale predstava že by som inej zene nedopriala dieťa lebo nam sa nedarilo...????nepochopiteľne pre mňa...ono to v tom vesmíre funguje dokonale..aku energiu vysielas taká sa ti vrati....

cecil36
29. mar 2016

@sardinka335 nemam dovod ju ospraveldnovat, ja som sa normalne pytala, ake mas skusenosti v tejto oblasti, teda ci si si presla niecim podobnym, ked vies presne co ma a nema citit a co je dobre a co nie citit. Ja by som si nikdy nedovolila tvrdit, ze niekto nieco citit nesmie. Hnev, lutost, nastvanost, pocit krivdy a nespravodlivosti su uplne normalne emocie. A v danej situacii uplne normalne. Otazka je ako s nimi nalozi. Ci chyti nejaku tehotnu pod krk alebo ju bude najako psychicky tyrat (napriklad ak svagrina otehotnie skor) alebo sa s tymito pocitmi pokusi vysporiadat ci uz pomocou samej seba, manzela, psychologa, psychoterapeuta alebo fertility kouca... Uz sa chapeme o com pisem?

snazilka1983
29. mar 2016

Baby nehadajte sa tu zbytočne. Ja mam pocit ze ide zas o niekoho kto sa len nudí a založí tému a ani sa tu už neozve.

vladinka
29. mar 2016

@ruzovavila o darcovi ste neuvažovali? ja mám syna vďaka darcovi spermií...môj manžel mal vtedy také problémy ako tvoj, snažili sme sa 5 rokov...ale mne moj gynekolog na rovinu povedal, že mali by sme uvažovať o darcovi...že je len malá šanca otehotnieť s mojím manželom...robili mu aj MESA TESE a výsledok bol nula...držím palce, určite Vám to vyjde 😉

sardinka335
29. mar 2016

@cecil36 ja hovorim to iste len v ,,ružovom,, je uplne normalne citiť hnev, frustraciu a smutok...to mas pravdu, otazka je ako s tymito emociami nalozime...čo ich obratime proti inym - to je potom zavist, neprajnost, alebo sa to snazime spracovať v sebe na nejake ,,vyššie dobro,, pre seba, čo ma má tato situácia naučiť? čo mi tým chce ,,zivot,, boh alebo neviem kto v čo verí povedať? čo sa mám naučiť? a čo mam robiť? na tieto otazky nie je odpoved to, ze nech ine zeny deti nemaju...to si uz kazda musi premeditovat sama v sebe, ze čo v tejto situácii. Mať dieťa nie je právo, je to dar, je to možnost...dnes aj biznis čo si budeme hovoriť.

stanno
29. mar 2016

@ruzovavila .. my sme sa trápili sedem rokoch.. vývoj spermiogramov podobne ako u vás.. raz nič, raz nejaké ale bez pohybu a pod. Pre muža je to veľká frustrácia... Skúšali sme všetko výživové doplnky a pod. okrem asist. reprodukcie.

Potom sme sa rozhodli, že sa presťahujeme a stres okolo predaja starého bytu, kúpy nového bytu, peňazí a pod. nás natoľko zamestnal, že do nového bytu sme už šli tehotní 🙂 A teraz už máme dvoch drobcov.

Nestrácaj nádej. Zamestnajte sa niečim "veľkým". Manželovi každý deň priprav kúsok ovocia.. Fruktóza je dôležitá pre vývoj spermií. Pohyb na čerstvom vzduchu, najlepšie pri niečom kde vypne hlavu (my sme si prenajali záhradku dva roky pred oteh.). Každopádne, tri mesiace je málo - je to práve doba, za ktorú dozrievajú spermie. Chce to viac času. A..spermiogramy z môjho pohľadu môžu niekedy klamať.. návšteva urológa-andrológa je pre chlapa stres a to môže ovplyvniť (inak možno v poho) výsledky.

Držte sa. Užívajte si prichádzajúcu jar a slnko. Budte pozitívni. Na umelé oplodnenie by som sa vykašľal..aj nás posielali a nešli sme.

Toto čo som napísal nie je určite riešením na neplodnosť.. iba jedna success story. Držte sa.

marina24
29. mar 2016

@cecil36 aspoň vidím,aké vysoké máš IQ,keď ja teba absolútne nijako neurážam a za to,že MAM svoj názor a vyjadrila som ho na zakladateľku,tak za to ma urážaš,že som sprostá ?nebudem sa viac na tvoju adresu vyjadrovať,lebo zjavne máš nejaký problém ty sama so sebou,asi tiež nemôžeš mať vytúžené deti,takže si rovnaká sprostá ( použijem tvoj slovník), neprajná,nenávistná,nežičlivá ,zatrpknutá a závistlivá, ako pani zakladateľka..gratulujem Vám ženy,len tak ďalej,istotne budete mať čťastie a kopec detí v živote,ked budete takéto 🙂klobúk dole pred vami,aká zloba z vás šlahá..asi Boh vedel,prečo vám tie deti nedal..

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre