Júl 2008 II. Pridajte sa

maculik
25. apr 2008

Druha cast je otvorena 🙂

gogos
12. jún 2008

idem si nachystat nieco na obedik, potom sa tu zastavim a kuknem ake temy sa rozvinuli. Diky baby za pokec a zatial ahojte. 🙂

anita78
12. jún 2008

Ahojte a brú chuť 😉 .

maculik
autor
12. jún 2008

Ahojte kocky, ja zase len na skok medzi pracou..
Vcera sme znovu boli na monitoring srdiecka, tak vsetko je ukazkove vraj, kontrakcie nemam, tlak dobry, rodit sa vraj este nechystam 🙂 Akurat mam trosku nejake kvasinky ci co, tak preventivne mi dal na 3dni take tabletky, co si mam davat dnu. O tyzden idem na ultrazvuk, som zvedava, ako mimi narastlo.

Tak sa pekne drzte, oddychujte a ja sem zase nakuknem, ked bude cas. Ale od pondelka som znovu v praci, tak uz tu zavitam castejsie 🙂
Pekny dnik.

sarica
12. jún 2008

Ahojte,ja mám dnes depku 😖

Sama sebe idem na nervy a už by som najradšej bola v dvoch kusoch. 😒
Od včerajška ako ma vporadni dr.pozrel tak som taká ubolená a nervózna sama zo seba

maculik
autor
12. jún 2008

sarica neboj, uz sa Ti to krati 😉
Ja som ubolena zospodu, asi sa mi roztahuju kosti alebo co? Nic ine to byt nemoze, ale prijemne to teda nie je 😒
No, ja dufam, ze porodim okolo terminu, lebo mama si uz zobrala dovolenku tak, ze by priletela akurat ked by som mala prist z nemocky a ostala 10dni. Potom pride svokra. Tak uvidime 🙂

sarica
12. jún 2008

Mne svokrovci priletia až keď malá bude mať mesiac.Prídu na 3týždne ale aj to zoberú staršiu na desať dní na dovolenku,takže so mnou budú minimálne.A kým budem v nem.tak si ju musia zobrať zas naši.

Ale aj som rada,že sa mi do toho nabude nik starať-v tomto som dosť priečna-so svokrinými múdrosťami by som sa asi nestotožnila 😖

macicka
12. jún 2008

ahojte,

boli sme sa dnes pozrieť v Topoľčanoch v tej nemocke. Strašne milí tam všetci boli, vrchná sestra nám ochotne poukazovala vzdycháreň, pôrodné sály, dokonca sme boli aj na izbách a na novorodeneckom oddelení (pritom sú presne dané návštevné hodiny v ktorých sa môžu bábätka ukazovať len cez dvere) a my sme tam s manželom behali v modrých županoch a šušťavých návlekoch na nohách. bolo to príjemné, dokonca som bola prekvapená manžel bol max. spokojný, že je to tam pekné, čisté, nové, vôbec nesmrdí dezinfekcia a sestrička bola milá, všetko nám povysvetľovala a poukazovala a ešte bola vtipná.
Bábo sa celý deň mrvilo ako besné, asi vedelo že je v nemocnici... 😀

avanka
13. jún 2008

Dobre rano, nemate nahodou odkaz na nejaky zoznam, co sa pri kojeni smie a nesmie jest?
Na 23 juna mam naplanovanu sekciu, tak uz stresujem, ako sa mi to blizi 🙂

elly111
13. jún 2008

dobre ranko julovky, ja som augustovka 😀
avanka mam nejake zoznamy co jest a nejest len je toho vela, ak chces posli mi emailovu adresu
pekny den vam zelam

dzanka3
13. jún 2008

avanka raz jedna baba z marcoviek uviedla takyto zoznam - snad nevadi ked ho tu prekopirujem 😨 :

Áno a nie v jedálničku dojčiacej mamičky
Počas dojčenia musí mamička prijímať približne 500 kalórií denne naviac. Nový režim, starostlivosť o dieťatko však prináša i menej času na prípravu jedla. Majte teda po ruke ľahké, malé „jednohubky“ – pozor nie vo forme sladkostí a zemiačikov!, ale drobností s výživnou hodnotou! Stačí, ak sa Vám podarí zjesť za deň jedno teplé jedlo.
Prezrite si prehľad potrebných a naopak nevhodných potravín pre dojčiacu mamičku. Iste zistíte, že niektoré potraviny nájdete v oboch skupinách. Na každú mamičku i dieťatko niektoré potraviny vplývajú inak – preto je vhodné sledovať reakciu dieťatka na jednotlivé druhy výživy a v prípade potreby daný druh zo svojho jedálnička vyradiť.

ÁNO
bielkoviny
mlieko aj pre jeho ľahšiu stráviteľnosť
chudé mäso, najmä hydinové a rybie
v primeranom množstve vajcia
sója
zemiaky

lipidy
rastlinné oleje – len pri príprave pokrmov za studena
ryby

tepelná úprava potravín – najlepšie bez tuku (varenie, dusenie)
ak tuk, tak za studena lisovaný olej, ktorý obsahuje nenasýtené mastné kyseliny a E-vitamín (2 polievkové lyžice denne) – olivový olej
maslo v striedmom množstve

polysacharidy – najmä škrob a vláknina
zemiaky
obilniny
celozrné výrobky
zelenina
ovocie
Vláknina i napriek tomu, že je nestráviteľná, má dôležitý význam z hľadiska prevencie niektorých civilizačných ochorení, preto bol stanovený aj jej denný odporúčaný príjem – okolo 30 g.

vápnik
(jeho nedostatok v potrave sa nahrádza vyplavovaním z kostí matky)
horčík
fosfor
mlieko a mliečne výrobky
zelené rastliny
obilniny
orechy a pod.

železo
zinok
meď
chróm
(význam dojčenia spočíva aj v tom, že množstvo medi a chrómu je v prvom materskom mlieku až 6-krát vyššie ako v kravskom mlieku)
pečeň
žĺtok
celozrné výrobky
droždie
orechy
ryby

jód
potraviny morského pôvodu
zelenina
ovocie
obilniny
orechy
minerálna voda Vincentka

vitamíny A,D,E a C
maslo
mlieko
syry
ryby
rastlinné oleje
mäso
ovocie

zelenina (vhodný zdroj nielen vitamínu C, ale aj karotenoidov, t.j. provitamínov vitamínu A)

dostatočný prísun tekutín
mlieko
ovocné šťavy (pozor na pomarančové) – ideálne je riediť ich vodou
nesladené a nesýtené prírodné minerálne vody
čaj – najmä feniklový, žihľavový, anízový, rascový (podpora tvorby mlieka, ale aj vetropudný účinok)

ako sladidlo použiť radšej
med
trstinový cukor

NIE
potraviny obsahujúce veľké množstvo tuku s nevhodným zložením
slanina
tučné mäso
maslo

potraviny so skrytou formou tuku
výrobky typu smažených lupienkov
niektoré druhy trvanlivého pečiva
syry
smotana
šľahačka
trvanlivé salámy a pod., ktoré majú vysoký obsah tuku

smažené potraviny ako aj potraviny, pripravené pomocou stužených tukov

kolikovité bolesti dojčiat môže spôsobiť
kapusta – surová i kvasená
čerstvá uhorka (ale aj kvasená)
karfiol
strukoviny
brokolica
cibuľa
cesnak
pažítka
kravské mlieko
čokoláda
surové žito
celozrné žito
ocot
kyslé šťavy
čerešne
perlivé minerálky


alergický výsyp dojčiat môžu spôsobiť
citrusové plody
kiwi
jahody
rajčiny
pikantné korenie

v žiadnom prípade
nekonzumovať alkohol
nefajčiť
neužívať drogy
neužívať lieky bez odporúčania lekára

pozor na kofeín
Kofeín sa u bábätka kumuluje najmä v prvých 3 – 4 mesiacoch života pre nezrelosť pečeňových funkcií, podieľajúcich sa na metabolizovaní kofeínu.
káva
čierny čaj
kakao
CocaCola
čokoláda
energy drinks

minimalizovať
konzervované potraviny
potraviny obsahujúce „kopu É-čiek“

vyhýbať sa
údeninám
vysmážaným jedlám
taveným syrom

neprekoreňovať a nepresáľať jedlo
petržlen
kučeravý petržlen
zeler
ostré korenie – čierne korenie, curry, ...
– použiť radšej morskú soľ a nakrájané čerstvé bylinky

pozor na potraviny, silne zaťažené radioaktivitou
zverina
lesné plody
huby
vnútornosti

marse
13. jún 2008

Ahojte! 🙂

Nikde Nikto?? 😕 😔

gajana1
13. jún 2008

ahojte babenky ako sa mate?

marse
13. jún 2008

ahoj gaji, celkom dobre, len odvcera ma hrozne bolia krize, taka pichlava ostra bolest 😒 nic nepomaha tak ale snad to coskoro prejde.

a co ty???

sloniiicek
13. jún 2008

ahojte babulky. prajem pekny dnicek. my sme boli vcera vecer v divadle. v novej budove SND na balete labutie jazero. to som kupila listky este k nasmu prvemu vyrociu svadbicky. 😀 drahy to uspesne prezil. 😀

zmrzka333
13. jún 2008

ahojte babule,tak ja idem v nedelu do poradne a som zvedava co bude este som nebola na prietokoch v 36tt
marse mozno sa ti to uz rozbieha

macicka
13. jún 2008

ahojte.
ako sa vám spalo???Nemohla som spať a som tak opuchnutá, a navyše ma tie opuchy nechutne bolia, že s ľavou rukou skoro nemôžem hýbať. Otrasné!!!

Podľa toho zoznamu by sme potom nemohli jesť skoro nič, len uvarenú ryžu, zemiaky vo vode a občas nejaké to kura a rybu 😀 . to je dieta!!!! veď uvidíme, ako to bude všetko pôsobiť na bábo..

macicka
13. jún 2008

mne robil doktorko robí prietoky pri každej poradni - zapísal mi tam hodnotu 0,54 ale neviem, či je to dobre alebo zle, lebo vôbec netuším, že koľko má byť ta hodnota... ale keď nepovedal nič, že by bolo zlé tak asi dobre si myslím....

No veď uvidíme.

zmrzka333
13. jún 2008

presne macicka bude tazke nakrmit seba dieta a este aj muza.
tiez som spuchnuta hlavne clenky normalne akoby som ich mala vyvrtnute. ked vylozim nohy tak po 2 hod. mi akotak odpuchnu ale ked vstanem do 10 min. je to ako pred

sloniiicek
13. jún 2008

tak ja som tiez vcera citala nejaky zoznam manzelovi a ten sa pytal a co vlastne vobec mozem? 😀

marse
13. jún 2008

zmrzka nestras, dnes som sama doma s dcerkou, vsetci su prec a este aj opatrujem syna mojej tety. takze dnes sa mi to nehodi 😅 sice sa to stale nelepsi ale zatial je to ako tak znesitelne.

slonicek tak to by som od mojho muza asi chciet nemohla. on len do kina ledva zajde. 😀

macicka najlepsie by bolo zit len zo vzduchu, ale aj ten by nam zakazali lebo je zevraj znecisteny 😅

macicka
13. jún 2008

no neviem, čo budem variť, lebo starať sa o babo, variť pre muža zvlášť a pre mňa zvlásť sa mi zrovna asi nebude chcieť a okrem toho nemám ani toľko hrncov 😀 ... takže pekne krásne manželíčka pošlem k mamine sa stravovať a ja si budem variť sama pre seba 😝

zmrzka333
13. jún 2008

mojmuz nastastie zje vsetko a mozno mu taka strava len pomoze lebo dost casto muje tazko na zaludok a tato strava je lahko stravitelna

marse
13. jún 2008

babulky, chcem sa opytat, mavate aj vy take tlaky na pipinu a konecnik? tak zvnutra??? ja tak posledne dva dni, najprv som tomu nevenovala pozornost, ale stale ked sa mi to stane tak je ten tlak silnejsi 😒 tiez je to take pichanie.

mali ste to niektora?

macicka
13. jún 2008

marse, môj zlatúšikový pokladík v ritulke mi tak pekne vylieza, že mám obavy z klystíru 😀 a občas mám pocit, že sa pocikám a nestihnem dobehnúť ani na záchod a keď dobehnem tak len taký malý potočik. takže asi tak..

zmrzka333
13. jún 2008

ja mam taky tlak ale len na piponu na konecnik ani neviem, ale nemam to casto

karamelinka
13. jún 2008

ahojte babulky...

marse ja som to mala...hlavne na tu pipinu...to ma tak zvnutra pichne ako keby mi cez krcok uz palceky chcel vystricit 🙂 take pichanie presne..

karamelinka
13. jún 2008

alebo ma este pichava na pravej strane uplne pod bruskom sem tam no neviem co to...

zmrzka333
13. jún 2008

tiez curam kazdu pol hodku a to si len tak cvrknem ale treba mi tak ze by to mali byt litre

karamelinka
13. jún 2008

ja mam tiez tlacenie na mechur a mam vzdy pocit ze neviem kolko vela vycuram a potom len taky cvrk... 😀

karamelinka
13. jún 2008

baby ja by som uz chcela ist v 38tt

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre