Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

misha82
25. júl 2010

Ahoj holky,
žijete některá na úplném severu německa? A prosím o radu - odkdy můžu dát dcerku v německu do školky a jak to v německých školkách funguje. Budu strašně moc ráda za vaše informace. 🙂 Míša

dania
25. júl 2010

Mischo, my bydlime u more, v NS. Nas Timmy jde prave za 2 tydny poprve do skolky. Na misto ve skolce maji deti narok od 3, u nas maji ve skolkach docela malo deti a zarizuji se na to, ze maji ve skupine vzdycky i 1-2 deti mladsi, od cca 2 let. Jinde, hlavne ve mestech, je ale problem najit misto i pro 3lete deti, to je hrozne ruzne. Jinak existuji i jeslicky.
U nas jsou vsechny skolky jen na dopoledne, tzn deti tam neji obed ani nespi. Ale existuji i skolky celodenni. A jak to ve skolkach funguje, to jeste nevim, to uvidime 🙂 To ti snad poradi ostatni holky.
A vy bydlite v Dansku? Kde? Nekde na jihu? A byli jste v Norsku?

leelo
25. júl 2010

zdravim vsetky mile damy 🙂
rodicia odisli a ja musim priznat, ze som si vydychla.

tesim sa, ze si vas docitam, mam velke resty.

uz mam podrobnejsie info o tej "nasej" skolke. pochopila som to tak, ze do 3 rokov je krippe a po 3 je garten. pricom ta prva je daleko drahsia. aj ked sa zahlasime, nemusi znamenat, ze nas zoberu. je to pre vsetkych zamestnancov, takze ta cakacka je taka virtualna. podstatny je zapis v jan.-feb. prislusneho roku, pricom v marci sa nastupuje. to sa mi zda dost nastesno, ked sa vo februari dozviem, ze nemam skolku. treba poziadat vo viacerych. boze, ved teraz sme prisli z porodnice... 🙂
ceny neviem posudit, ale kindergarten napr. do 20 hodin tyzdenne stoji na mesiac 75 eur a do 40 hodin 145. plus denna taxa za plnu, pripadne polpenziu. na obed varia teple jedla.

v mnichove je tych zariadeni milion, ale zase miliarda deti. stale viac uvazujem nad byvanim pri severnom mori. okrem cerstveho vzduchu tam nie je ani dusno v skolkach ako Danka pise 😉

leelo
25. júl 2010

Vierka,
no hrazdicku som prave oprala a zabalila, ze predam. mali sme od sterntaleru tuto a maly ju zboznoval:
http://www.baby-walz.de/Starke-Marken/Sterntale...

je makkucka a mali sme ju asi od 1 mesiaca do 6-7. najprv len kukal, potom natahoval ruky a potom nohami kopal. je tam aj piskacia lienka na hranie sa na brusku. ten havo ma v sebe hrkalku a B si ho oblubil, kvoli tomu som vahala s predajom. ale ak chces, predam ti to za dobru cenu. napis ip. vlastne neskor som len odmontovala tu hrazdicku a bola to ako deka na hranie. teraz uz ma puzzle na dlazke, potrebuje viac priestoru.
a na fotky A sa tesim aj ja. a vsimla som si, ze chyba v nasej tabulke 😉

Evi, tak sregom cez westpark od nas je Grosshadern. trafila som?
vo westparku som tak cca raz do tyzdna, inak mam hned pod oknom bavariapark, ktory k ucelu uspatia maleho v kociku staci. boli sme tam aj s nasimi v tom seehause a uvazovali sme, ci nepojdeme radsej do biergartenu kusok dalej od nas a na druhy den pisali v novinach, ze v tom biergartene bol tom cruise a fotil sa s ludmi 😎 tak sme to netrafili 😉
exkurzia allianz areny nakoniec padla, ale mojmu manzelovi to nevadilo, kedze tam velmi casto chodi na futbal.

baby, musim sa vam priznat - maly mi padol z postele. hrozne si to vycitam ako amatersku chybu, kedze som mohla tomu zabranit. isla som na wc, nechala som ho na manzelskej posteli a stranu pri nohach nezabezpecila nicim. mala som pocit, ze s atak rychlo nepretoci. no ale chyba. nastastie nevyzera, ze by sa nejako nebezpecne buchol, aj lekarke sa zdal ok, tak sme len 24 hodin pozorovali.
najzvlastnejsie na tom je, ze uz asi tyzden pred tym sa mi dvakrat v noci snivalo, ze spadol. snival sa mi ten zvuk padu, ten plac a to moje roztrasenie. hovorila som to muzovi vzdy po tom sne a este sme si vraveli, ze ked sa to sniva, tak sa to urcite nestane...
takze tak. uvazujeme, ze rozmontujeme postel a budeme spat na matracoch na zemi. je to nielen bezpecnejsie, ale aj praktickejsie. iked vsetci vratene lekarky vravia, ze deti su z gumy a maju pri pade vzdy schutzengela, tak sa mi nechce riskovat a pokusat.
inak lekarka na mna pozerala ako na idiotku, ked vysvitlo, ze este dojcim. to uz je nemecky slager 🙂

ani my nemame turkov v okoli, 99% nemci, ale je jedna arabska rodina oproti a ich deti sa o polnoci hraju na dvore (neprehanam). Benjaminovi je to vsak suma fuk, on so svojim zaspavanim o 23.00 sa k nim po case aj rad prida

evinkaaa
25. júl 2010

Dani - farba nieje dolezita, hlavne ze chutilo 😵 😵 😵

Peti - nic si z toho nerob, ze maly ti spadol. Vsak tomu clovek asi nikdy nezabrani, to sa asi stane fakt kazdej mamicke. Vielm si ale na druhej strane predstavit tvoj strach. Hm.....matracove riesenie je asi naozaj dobra alternativa. 🙂
A vies co? Ty si uz proste "stara" mnichovcanka, pretoze si presne uhadla 😵 . Bavariapark poznam tiez velmi dobre, kedysi som tam travila veeelmi vela casu - prechadzky, inline a taaaak. 😉 Neni to tam uz teraz pomaly zastavane? Alebo nezacina sa uz stavat na Wiesn?

deina
25. júl 2010

Tie deticky su naozaj gumenne, nemusis sa znepokojovat, Leelo. 😉

Teda ako si vas citam, tusim mam stale vacsi gulas v hlave. 😀 Moj ty boze, snad sa v tom Mnichove s deckami nestratime.

deina
25. júl 2010

Som chcela napisat, ze mi raz starsi zletel dole schodmi (mal nieco cez rok, cerstvy chodec), myslela som, ze si vazy dolame a on ani len modrinu nemal.

iii
26. júl 2010

caves baby, tak ako ste vikendovali? co vravite na loveparade? pekny pruser teda, uplne mladi zdravi ludia to boli. uz teraz chapem, preco mi doma hovorili, aby som sa vyhybala davom a sla si po svojom (aj v skutocnom aj v prenesenom zmysle).

vierka, my mame obyc drevenu hrazdicku, visia tam tri drevene figurky (hovorime im traja snezni muzi,p., s., a b. 😀 ), niekedy tam zavesim aj nieco ine, akurat to staci.

peti, matracove riesenie spania je super napad!!! my takto fungujeme od elenkinho pol roka, medzicasom sme si upgradovali spaciu plochu na 2x3 metre a je to super. M sa uz naucil zliezat a vyliezat na matrac, uci sa pri nom stat..........no a E je teraz prave vo veku, ked deti radi skacu a ma z toho trampolinu, obaja sa tam valaju, kotulaju.........aj ked pridu na navstevu nejake decka, tak sa v spalni velmi radi hraju a salia, a nemusim mat strach, ze sa im nieco stane. mamicky mozu zatial kavickovat v obyvaku 😉 pokial planujete spolocne spanie aj nadalej, tak naozaj nemas o com premyslat.

iii
26. júl 2010

danka, s decathlonakom planujete letecky kurz pri nordsee? 😀
inak na ukrajine som bola v 5. triede na zakladke v pionierskom tabore, pamatam si akurat to, ze nas kazdy den viezli na pole zbierat zemiaky 😀 detskej praci zdar!

dania
26. júl 2010

Ingi, ta loveparade je opravdu hruza, nevim co jineho k tomu dodat... Me davy od 50 lidi vys doslova odpuzuji, takze mam ochranu od prirody...
S tim decathlonem nestras, ale vyzkousime to na starsich klukach 😀 a az pojedete k mori, muzete si ho od nas pujcit. Vazne, jaky stan jsi poridila nebo minis poridit? A ta Ukrajina teda sila, ty jsi byla asi trosku zlobiva holcicka, vid?

Peti, u nas se taky spi na matracich, ktere kvuli luftovani lezi na takovem nizkem selfsbastlenem rostu, mame taky ohromnou plochu, cely spaci pokojicek je zaplneny tou nasi posteli. Aspon nema drobec kam spadnout. T ma ted vedle nas prirazenou postylku, ktera je jen o malicko vyssi nez nase matrace. Jo a stim skakanim na matraci, nekdy se tak rozeskace, ze narazi hlavou do zdi, auaaaa

iii
26. júl 2010

peti, jo, presne ten rost pod matrac, ,my ho nemame, ale mame podlahove kurenie, tak som ho obcas zapla a matrac zdvihla, aby prevetral. inak by asi spodok splesnivel. ale ajtak pocitam s tym, ze po odkojeni a odplieneni posledneho dietata pojde matrac do smetia.

dani, cez net uz nestiham stan objednat, v sobotu bol moj resers v kamennych obchodoch dost obmedzeny nespolupraujucim najmladsim clenom..... ale velmi sa mi pacia jack wolfskin stany, robia trekove, teda su trosku lahsie, ale maju stehhöhe a vyzeraju byt premakane. a nie az o tolko drahsie ako decathlonovska varianta. urcite sa ulovkom pochvalim, ale kupovat cokolvek s dobizgom je vzdy tak trosku challenge.
kedy sa vraciate z danska?

misha82
26. júl 2010

@dania děkuji moc za info... Ale co je NS??? My budeme pravděpodobně žít ve vesničce Süderlügum, ale jisté to ještě není, možná nakonec zůstaneme v Dánsku, v Tonderu... V Norsku jsme byli půl roku 🙂 Já už bych chtěla otěhotnět a ráda bych dala Sofi do školky, protože předpokládám, že budu mít tytéž nevolnosti jako u prvního těhotenství... A ráda bych, aby se Sofi učila německy a ne dánsky 🙂

oli1104
26. júl 2010

Caute,

tak loveparade je fakt hruza, ale ja moc o tom nevim, jen mne prijde, ze to proste nebylo domyslene, ze je to chyba poradatelu. Ale tezkou soudit, kazdopadne mam sama z techto akci hruzu, jak pise Dani, mne tyhle mega akce dakt desi, a jak je tam vic nez 50lidi tak tam nejdu 🙂

Ingi, jo jo, parsnip je pastinak, petrzel je mensi nez pastinak, ale ja myslim, ze chutnaji stejne.
A v Brne jeste nejsme, jedeme ted v sobotu, M. chodi jeste tehnto tyden do skolky.

tak mejte se !

rpinguin
26. júl 2010

hi zeny,
tak po dlhsej dobre dravim, vcerajsi krst mame za sebou. Matilda sa navrieskala ale 😀 , takze chapem ludi, ktori krstia niekolko tyzdnove spacie babätka 😀 Do toho Maxik pobehal po celom kostole, pozbieral vsade tie koberceky, kde sa klaci...no veselo, esteze 😀 sme tam boli len my Slovaci 😉

Oli, uzivaj Brno a peknu cestu!

Misha, nechodila si ty pred dlhou dobou k nam? Nemas chlapa nejakeho sportovca? Mylim sa?

Inac zeny, ja neviem, nie som fan tych madracov na zemi na spanie.....na bezpecnost v spalni moc nehladim, v spalni sa spi, skor mi je dolezita estetika 😀 Salie sa v deckej izbicke a vo velkom obyvaku 😝 Inac Peti, neboj este sa napada. Ja som sa vzdy chvalila, ze nechapem, ako niekomu decka moze padnut, ze mne Maxik nespadol nikdy.....za to ale Matilda od narodenia aspon5x ☹ , ale vsetko easy.

A este nieco, deina- Silvia? Uz som zabudla, prepac. Nemas sa coho bat a vlastne preco hned ako prve riesis doktorov? To je k comu dobre? A ake poplatky za nich myslis? My kebyze niekedy ideme niekde do inej krajiny (co zrejme niekedy aj pojdeme), tak prve co budem riesit je, ake je mesto, ake su tam moznosti, aki su tam ludia a ake tam je pocasie po cely rok. Doktori ma nezaujimaju 😝

deina
26. júl 2010

To asi preto, ze mam zdravotne problemy + dve predcasne narodene deti a tu tych lekarov mame neurekom. O meste som pocula vela, mame tam rodinu, tak preto mesto neriesim, viem, ze je tam kopec moznosti pre deti, aj pre dospelych. 🙂

neurologia
26. júl 2010

deina
ja este nie som celkom zorientovana v smere lekari...nastastie ich nepotrebujem...za joss som zatial nikdy nic neplatila -ale boli sme len na U-ckach...a ja som bola z lekarov zatial len na gynde a tam platim kazde 3 mesiace 10 eur poplatok...

vierka
hrazdicka...no takto ja som chcela podobnu ako mala peta pre benjaminka...ale dostali sme taku nieco na styl ako mala inga ale z plastu...visia z toho 2 mackovia a 2 hrkalky ktore sa daju odmontovat a posluzia ako samostatna hrkalka +po bokoch su take valceky co ked ich roztoci tak hrkaju...ja som teda z nej nadsena nebola...ale joss sa id zaciatku s nou velmi rada hrala...tak som to neriesila
vies co dam foto aby si ju videla

baby ste ma s tymi skolkami nastrasili...ze uz teraz sa treba zahlasit tak som zistovala ako to je tu...tak staci cc 6 mesiacov predtym ju zahlasit...

cez vikend kedze bolo take onicom pocasie sme sli skuknut jednu obuv...kamosky ju chvalia tak sme sa uz konecne dokopali pozriet ju a fakt pecka velky vyber...aj detskych topanok...a ja som samozrejme neodisla naprazdno som si kupila taaaake krasne tenisky...ale vam poviem fuska to bola...joss chcela vsade liezt a samozrejme hnet k regalu zobrat topanky a sup do ust ... 😅

no a madrace na zemi no co ja viem komu ako vyhovuje...nam to teda nevyhovuje vooobec...a moj nazor v spalni sa spi....a mna osobne by porazilo asi keby deti navstevy skakali v nasej spalni po madracoch ...to nie na hranie je plno miesta inde...akoze podla mna sa v spalni ani telka nema co pozerat...jednoducho je to miesto kde si ma clovek jeho telo mysel oddychnut...nacerpat novych sil...a preto by sa tam nemala nachadzat ina "energia"...ktora by to rusila...dufam ze teraz nebudem na smiech s tou energiou 😀

leelo
26. júl 2010

cautee 🙂
dakujem za povzbudenia 😉 ja tiez ratam s tym, ze sa napada, ked bude napr.chodit, ale toto bola moja chyba. nastastie mame parkety.

bei, tu energiu chapem, mam rada nas dom, lebo mame spalnu hore a nelezie nam tam teda nikto. navstevy - teritorium dolne poschodie. kupelna detto - moj rajon, ziadny elektrikar v blatovych monterkach tam nevstupi, lebo wc mame este jedno dole. v de sa vsak musim uskromnit 🙂
a topanky su aj u nas na papanie, napr aj tie paradne adidy z metzingenu 😀
co ste to nasli za obuv? konkretna znacka ci taky vsehochut obchod?
od dnes su u nas dalsie -80% vypredaje a ja sedim doma...

reni, tak uz ste bozimi dietkami vsetci 🙂
ja som tiez hromzila, co sme nesli hned po narodeni, ked B spustil sirenu. a dodnes sa divim, ze som prso nevytiahla. som nejaka pototo v kostole 😉 mali ste aj tortu?

evi, bavaria park je dookola obstavany velmi vkusnymi novostavbami. tusim aj nejake ceny vyhrali. nas dom je este taky namenej pekny, z tej skorsej fazy. baujahr tusim 2003.
a hlasim ze konstrukcie stanov na wies`n uz stoja. pred cca 2 mesiacmi to zacali zveladovat, postavili tam aj poulicne lampy, opravili chodniky a teraz uz sa ide na vec.
inak tuto lokalitu nam neodporucali, ale mne sa paci. mam tu relat. ticho, zelen, deticiek vela, blizko do mesta a kultivovane obyvatelstvo. ten nedaleky oktoberfest sa da prezit, sak asi si kupime trachten vsetci 3, tento rok je 200 rokov 😀

deina, prepac, neviem tvoje meno... skus toto: www.suchen.de alebo www.gelbeseiten.de - najdes tam uplne vsetko, aj nam to pomohlo😉

leelo
26. júl 2010

este na pobavenie:

http://vas.cas.sk/clanok/1890/trencianska-porod...

😀 baby-market

deina
26. júl 2010

Leelo, dakujem. 🙂 Volam sa Dana. 😉

Manzelovi akurat poslali zmluvu, tak sa to stale viacej rysuje. Letim, dieta mi place... vlastne vrieska, moj ty boze (separacna uzkost 😅 ).

neurologia
26. júl 2010

baby ja som vam este zabudla napisat....vcera sme boli na bike-och trochu sa prevetrat...vydali sme sa po takych lesnych cestickach...a ja som chytila taky smyk...cesticky su totiz vysypane takym akoby strkom...alebo co.. no to ste mali vidiet ako som sa vy..... rifle roztrhnute kolena odrate ako taka mala skolacka krvave ruka ale len jedna tiez odrata...aaach takto sa na stare kolena doriadit.... ☹

zuzanasaw
26. júl 2010

Ahoj, ziadne poplatky v DE za lekarsku starostlivost platit nebudes. Ak si na Sk poistena, v De sa len ohanas Europskou kartou zdravotneho poistenia (EHIC) - to je ta modra karticka s hviezdickami, ktoru ti vyda slov. poistovna. Vdaka nej mas narok na potrebnu zdravotnu starostlivost a dieta na vsetky pediatricke kontroly zdarma. Ak pojdes k lekarovi ty, zaplatis len kvartalny poplatok 10e, co sa tyka aj vsetkych poistencov v nem. poistovniach. Z lekarov strach mat nemusis, treba sa odvolavat len na "Dokumentation 8081" - podla toho lekar vie, ze ucty posiela na nem. statnu poistovnu AOK a ta si to potom vybavi s tvojou slovenskou poistovnou. Odporucam si este vybavit formular E106, vyda ti ho slov. poistovna na zaklade potvrdenia o pobyte v DE a ten ti kryje plnu zahranicnu liecbu, takze vlastne vsetko, co dostane nemecky poistenec, dostanes i ty a to, co si musi zaplatit, zaplatis aj ty. Takze z poplatkov nemaj strach, nie si pre lekara Ansprechpartner, aby si platila "na drevo", je povinny si to inkasovat cez poistovne!!!

Prichodu do DE sa neboj, len podte pekne cela rodinka aj s ockom. My sme presne v tej istej situacii - sme v DE tri roky a cely cas som ja na materskej, takze nie je problem s hladanim prace ci prihlasovanim sa na Urade prace. Doteraz sme fungovali na principe poistenia opisaneho vyssie, a nikdy sme u lekara nic naviac platit nemuseli. Zvyknete si velmi rychlo, hlavne ked tu mate hned nejakych znamych a po troch rokoch sa ti uz ani nebude chciet vratit sa na SK 😎

Inak vas, babenky moje, citam len z rychlika, stale sa tu na SK u nasich nieco deje. Povodnovy stav sa konecne upravuje, tak sa teraz nakupuju nove podlahy, dlazby, sanita... vsetko treba premysliet, a urobit tak, aby to sluzilo snad dalsich 30rokov...
Ked sme prisli na SK, nasi neboli doma - viete si asi predstavit to prekvapko, ked sme im pri prichode otvorili dvere zvnutra 😵 😵 😵

Tak sa majte krasne, uzivajte si leta a ja zas niekedy nakuknem 😉

Reni a ty ma nevyhod z tabulky 😀

zuzanasaw
26. júl 2010

Sisamato, ten uvod prispevku bol pre Teba 😉

zuzanasaw
26. júl 2010

Bei, Bei, nech sa odreniny skoro zahoja... To sa stava 😵

crazy
27. júl 2010

Ahojte diecata, mohla by som sa Vas nieco spytat?
Aj my s manzelom by sme chceli ist do Nemecka- konkretne Bavorska. Mali sme ist uz teraz v lete, ale ja som zistila, ze som tehotna a s nicim takym sme teda vobec nepocitali. A pracu v Nemecku som dostala ja, takze zatial sme doma, ale ja chcem urcite ist, ked to bude len trochu mozne. Cize manzel bude doma s detmi a ja budem pracovat. Tak si to aspon predstavujem, aj ked realita moze byt celkom ina ☹
No a chcela by som sa Vas spytat, aka budem steuerklasse, lebo sa to nikde neviem docitat.
A co sa tyka tych Kindergeld, tak na 3 deti dostanem 3x urcitu ciastku? Lebo som sa dakde docitala, za na prve dva je to nejakych 150 a na tretie je to este viac ?
Dakujem za odpoved a dufam, ze sa k Vam coskoro budem moct pridat 🙂

rpinguin
27. júl 2010

Zuzi, no na teba som myslela, takze kopec novych veci vam treba, riadne palky to budu. A ozi, ako to riesia ti, ktori na to jednoducho nemaju? A ved ja uz ziadnu tabulku nerobim 😉 Spravcovanie som odovzdala Bee 😎

Beus, mas stastie, ze sa ochladilo a mozes obliect dlhe gate 🙂 , pekne namaz nejakym Bepantenom.

@crazy 1. a 2. 184€ a 3.dieta 190€, danove triedy si popozeraj tu, da sa tam kopec vyzistit, ale mohla by si ako zamestana do 3ky spadat a manzel ako domaci do stvorky.

deina
27. júl 2010

@rpinguin, to 1. a 2. dieta, to je akoze 184 eur za obe, ci za kazde jedno? Toto aj mna zaujima. 🙂

yanni
27. júl 2010

@rpinguin renci 3 a 4 klasse sa neda. bud 3 a 5 alebo 4 a 4. Ale on kedze bdue doma anebude mat nijaky priejem tak ona do 3. ta je najlepsia. 4 je ako 1 ale to maju len taki co obaja robia a zarabaju zhruba rovnako. Ked obaja robia a jeden omnoho viac, tak ten nech ma 3 lebo mensie dane a ten co ovela menej zaraba tak 5. Sice ked mu pod 5 odcitaju dane talk mu vela neostane ale aspon jeden vela dostane. mam tu kamosku, on je sukromnik, cize na neho sa toto nevztahuje co sa tried tyka, lebo to sukromnici neja inak dane platia. On ma preto trojku a az mi je do placu jed si pozriem nasu tabulku. Ja mam vekom velky plat ale 1 triedu. ona o takmer 10 rokov mladsia, nejake tri platove vekove triedy nizsie a zaraba takmer ako ja. To fakt vela robi ta trojka Steuerklasse.

yanni
27. júl 2010

on=ona

oli1104
27. júl 2010

Pro treti dite je 190euro a ty castky se scitaji, tzn prvni a druhe 2x184 a treti plus 190.

A kam byste v Bavorsku chteli Crazy jit ?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre