Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

evinkaaa
6. sep 2010

Peti - joooj, to ti nezavidim. Velmi skore uzdravenie ti prajem. Hausarzt je arzt, ku ktoremu prides ako prvemu. To moze byt aj allgemeinarzt alebo internist. To je jedno. Ale hausarzt je lekar, ku ktoremu pojdes najskor a ak si gesetzlich versichert, tak on ti da überweisung k dalsim lekarom. Hausarzt bude potom tvoj lekar, ku ktoremu budes chodit stale (mal by to byt "ein arzt deines vertrauens", ktory ti je aj sympaticky a pasuje aj po medizinskej stranke) a on ta potom bude posielat kam bude treba. Ak si privat versichert, tak mozes ist kdekolvek chces. Privat versicherte nepotrebuju ziadne überweisungsscheine k lekarom. Len si zavolas o termin a ides. NIkoho nezaujima überweisungsschein. To zalezi vsetko od toho, ako si poistena. Dufam, ze som aspon troska pomohla. Spytala som sa manzela o vysvetlenie 😀 .

Reni - fotky som chvalila uz na fb. Su nadherne. Matildicka vyrasta fakt do krasy. Budete mat v puberte co robit 😵 . A torticka je krasna. No cena zalezi od toho, co konditor do nej pouzil a aku mala vahu. To vsetko vyplyva z toho. 😉 Ale vyzera fakt mnamkovsky 🙂

Dani - no ja som sa na zaciatku bala na motorku sadnut. Zaprisahala som sa ( 😀 ), ze nikdy na nu nesadnem. A manzel ma ani nikdy nenutil. Povedal, ze ked pride cas a ja si budem sama trufat, tak sadnem a ideme. A ten cas zrazu prisiel a chcela som skusit. Manzel jazdi veeelmi opatrne a potom je ta jazda fakt nadherna a aj si to uzivam, pretoze kukam dookola na krajinku ako puk 😀

marosko
6. sep 2010

Reni, aj my sa pripajame ku gratulacii pre Matildu. Uz si hodila foto torticky do receptovej temy? Aj ja chcem kuknut.

Ingi v IT sme boli v Bibione. Klasicka plne plaze nie take sukromie ako ste mali vy pri Nordsee.(teda na foto to tak vyzeralo.) 🙂 Dokonca sa nam tam aj Sona stratila, tak bolo o dobrodruzstvo postarane.
A v skolke su kazdy v inej skupine. Nerobilo by to dobre hlavne koli jazyku. Oni dvaja by si vystacili a hrali by sa spolu po slovensky. Alebo by sa Sona vo vsetkom spoliehala,ze M.to za nu vybavi. Teraz sa vydaju obcas na skol.ihrisku. Tak snad sa do toho dostane. Problem je pre nu komunikacia, ale presiel si tym M. tak snad sa prebije aj ona.

Pauli, mas moj obdiv a ides mi prikladom, tou skolou. S mojim gymplom sa tu asi tiez moc neuchytim, kedze nemam ziadne remeslo. Len aby som na tom s nemcinou bola aspom ako ty. Hm,ale to este veeeeeeeeeela vody pretecie. Ale take su zaciatky. Kolko rokov si tu uz vlastne ty?

leelo
6. sep 2010

@rpinguin nadherne fotky! super vam to sekne a ladite aj s tortou. no do ramceka! 😵
mimochodom som oslintala klavesnicu, aka bola plnka? vyzera neskutocne chutne. to mi vadi na potahovanych - vyzeraju tak umelo, resp. obal nic nevravi o chuti. ta vasa je presne podla mojho gusta. dobre si vybrala! aj Matidla ochutnala?

evinkaaa
6. sep 2010

Peti - a este som chcela k tvojmu nazoru.....moj manzel tiez pri erkältung tvrdi:"eine erkältung dauert mit arzt 7 tage und ohne arzt eine woche" 😀 😀 😀

marosko
6. sep 2010

Reni, kraaaaaaaaaaaasne fotky. Matilda je zlatucka.

Peti, skore uzdravenie.

rpinguin
6. sep 2010

jeeee Dani, to fakt? My sa tam chystame v nedelu, to je prca 😀 A Sonicka sa vam stratila? To ja som vybrala hotel, lebo tam bolo napisane, ze ohradene (oplotene) ihrisko na plazi, takze ak sa mi Maxac strati, tak kolabujem.
To foto je pod mojim minuly prispevkom, do receptovej temy nedavam nic, ked som ju nepiekla.

Evi, vidis, ze ma nenapadlo ju odvazit a ono vlastne aj ten tvrdy marcipan hore zavazi. Ja som tam mala taky biely krem (ten nebol bohvieco, ale nejako to muselo vyzerat- take mastne maslove cosi).

Peti, no ja k vseobecnemu napr. nechodim vobec, ono mozem priamo k specialnemu, ak teda neriesis take nieco ako chripku, nadchu a nieco tomu podobne. A plna cokoladova a maliny v strede. 😵

leelo
6. sep 2010

@marosko Dani, ty chodis na taku nemcinu pre "pristahovalcov"? ja som tiez o nej rozmyslala, ale povedali mi, ze nech nevymyslam, ze mam dobru. a teraz ajtak nemozem kvoli malemu a nez natolko podrastie, budem ju vediet uz uplne super. no neviem, ci mali pravdu. mne sa zda, ze hovorim stale horsie.

@evinkaaa Evi, srdecna vdaka za info. mne hausarzt stale evokuje niekoho, kto za tebou pride aj domov 😉 tak som si nebola ista, ci je to nejaky nadstandardny allgemeinarzt ci co 😀
nasla som jedneho, ma celkom dobru specializaciu, okrem ineho sa venuje aj psychosomatike, to ja potrebujem, tak asi pojdem k nemu.
a diki aj za vysvetlenie tych odporucani v pripade privat poistenia. to som vobec nevedela. ja som gesetzlich. asi to aj tak ostane, uvidime.
a to prislovie je aj v nemcine, no super. ja len dufam, ze to skutocne je nachladenie. mam strach nedoliecit nieco, co sa mi bude vracat. to si nemozem teraz dovolit 😒

evinkaaa
6. sep 2010

Peta - to s tym hausarztom som si myslela aj ja. Ale su aj hausarzti, ktori chodia aj domov. Zvycajne su to navstevy cez obed, kedy maju praxis zavretu. Aspon ten nas to tak robieva. Ale taky hausarzt to ma aj napisane, ze robi hausbesuchy. 😉

Reni - no marcipanove ozdobky su vzdy dost tazke a to tiez zavazi, ako pises. A "take mastne maslove cosi" musi asi byt.....ja osobne sa priznam, ze ja maslove plnky nemam rada a preto ich pre nas ani nerobim. Najradsej mam jogurtove, s mascarpone, tvarohove a kopec ovocim. Ale tie typicke slovenske maslove....bleee 😝 . ale cest vynimkam.

marosko
6. sep 2010

Peti, aj ja si myslim ,ze tu nemcinu pre "pristahovalcov " vobec nepotrebujes. Ved ty uz radis aj preklad pre odborne clanky. Ja som nevedela po nemecky vobec. Len mozno nejakych par slovicok, tak preto som bola odkazana na ten kurz.

Reni, tortu som uz nasla,vyzera super. Idete na dlhsie? Tak si to tam uzite. Odporucam vziat si neico proti komarom, ..... my sme boli statocne dostipani. Teda najviac to schytala Sona.

paula
6. sep 2010

ahojky!
Predne Matilde vse nej k narozeninam! 😀 Moc ji to sluselo, i jeji mamince. 😉

Ingi, skola se jmenuje Fachoberschule. Neco jako vyssi odborna. Vsichni co tam jsou maji Abitur, nebo Fachabitur, ale vysoka to jeste neni. Ale kdyz ma clovek dobre znamky, tak ho potom muzou vzit na vysku "Frühpedagogik" rovnou do 4teho semestru. Prvni tri semesty se daji udelat pri teto skole, ale musi se skladat specialni zkousky navic. je to docela slozite. 😅 Jinak system je jedna trida na vsechny predmety a vsechny jsou povinne. Nepovina je jen kytara a na tu jsem se prihlasila. 😉

paula
6. sep 2010

pokracovani:
Dani (marosko), prave ze s gymplem to mas dobre, alespon ti uznaji maturitu jako rovnocennou s nemeckou a pak muzes delat jakekoliv ausbildung. Ale kdyz mas ceskou/slovenskou odbornou maturitu, napr. z obchodky, zdravky, tak to uznat nechteji a musis delat zkousky, nebo celou skolu znovu. 😉

paula
6. sep 2010

tak jsem to spletla, skola je Fachschule. Ta Fachoberschule je prave uz ta vysoka skola. ja se v tom sama jeste nevyznam. 😅 zdejsi skolni system je docela komplikovany, nepripada vam?

paula
6. sep 2010

Kdyz uz jsem tady, tak vam jeste hodim link na nejnovejsi avon katalog. 😉 Mam uz jen tyden na poslani objednavky. http://www.avon.de/PRSuite/e-brochure.page
jen se podivejte! 🙂

iii
6. sep 2010

pauli, a pisala si, ze niektori maju fachabitur a niektori normalnu abitur - aky je v tom rozdiel? kde si spravili tu fachabitur? mas pravdu, ja som z toho ich vzdelavania tiez jelen.
co by si mohla robit, ak by i vystudovala Frühpedagogik? bola by si fachobererzieherin? 😉
ozaj, ako je to financne? platis nieco za studium?

rpinguin
6. sep 2010

@marosko Dani, diky za tip, a tie komare kusu aj cez den? Ja ani nepamätam, kedy ma nieco stiplo, tak sa budem informovat, co je vobec proti komarom....vobec neviem ☹ A kde ste byvali vlastne? V hoteli? A nebude uz kosa? Ja mam lepky, ze sa uz neopalim....to su starosti 😀

Pauli, diky za gratulacie, co sa Avonu tyka ja nepotrebujem nic, vsetko mam a sme aj tak mimo domova od nedele.

paula
6. sep 2010

ahoj Ingi, normalni/Algemmein Abitur je jen z gymplu.
Fachabitur si ale muzes (nemusis) udelat, kdyz mas realschule a pak nejaky Ausbildung, tj. je to jakoby odborna maturita z jednoho Fachu 😀 Kdyz mas algemmein Abi, muzes jit na jakoukoliv vysku, nebo uni (kdyz te vezmou) ale kdyz mas Fachabitur, tak muzes jit dal jen ve svem oboru. Takze kdyz ma treba vychovatelka vychovatelskou fachabitur, tak muze jit jen na Socialni ped, nebo Frühpedagogik. Ve tvem to asi take je? Ze kdyz si nekdo udela zdravotni skolu a fachabitur, tak pak muze na lekare? Treba to bude vedet Renca lip, ja se jeste take moc nevyznam. A to uz jsem si to nechavala nekolikrat vysvetlovat a ted sama v tom systemu jsem. 😅
Neplatim nic, je to statni skola.
Plati se az vysoka. Pry 500€ semestr. Kdo vystuduje, ma vice moznosti, muze se stat i sefem nejakeho einrichtung. No a dnes je velky tlak, aby byly vychovatelky co nejvice vzdelane, pokud mozno i vysokoskolsky, takze kdyz tu vysokou mas, mas vice moznosti, muzes si vybirat kam pujdes, vyssi platove ohodnoceni. Ta Frühpedagogik je ale jen bakalarsky obor ( na 3 roky) - zatim... 😉

paula
6. sep 2010

Reni a kdepak jste od nedele?! 🙂

schatzinkaschatzinko
6. sep 2010

cafte cate

no, nemecky system, ako to tu sledujem je vazne jeden velky galimatias, mi pripada, ze ten cesky a slovensky je jednoduchy a prehladny 😎 😎 😎
@paula Pauli, tak Ti drzim palce, nech studium rychlo ubieha!! uz si sa ucila na gitare hrat alebo to budu len prve brnky??

@leelo Peti, zelam Ti skore uzdravenie! ak mas nadchu, tak co mozem odporucit je kupit si v lekarni Inhalationsgerät, taky umely, stoji cca. 5 eurosov a k tomu taku masticku Transpulmin, to vytlacis kusok do horucej vody a dychas, velmi dobre to pomaha!!
inak k tym domacim navstevam, neviem, ako to fachci v Mnichove, predsa je to vacsie mesto nez tato nasa dzuura, ale moj manzel robi obcas sluzby, nejako dostane rozpis a ma to tak raz za stvrt roka. No a dajme tomu je celu noc k dispozicii na telefone, to mu vola vzdy daka teta z dispecingu a povie adresu a diagnozu a on musi naklusat... Ak mam byt uprimna povazujem to za vrcholne zneuzivanie zdravotneho systemu..najma lekarov..pretoze castokrat volaju ludia vyslovene kvoli somarinam...ked sa im samym nechce do nemocnice..napr, zavolaju ze dieta bolia usi, alebo niekoho hlava a podobne...ked je uz daco fakt vazne, tak rovno ide notarzt..a tychto ludi to vobec nic nestoji, ak neratam tych klasickych 10eur u gesetzlisch versichert a privati sa hraju casto na kingov, ale s platenim uctov je to uz nieco ine...

my mame za sebou krasny vikend straveny pri Ostsee, A. sme vyskusali, ako zvladne cestu teraz v piatok na SK a bola naozaj uzasna!!! trvalo nam to 7 hodin, ale pekne spinkala, akurat sa budila, ked sme stali niekde v zapche..hh asi ma rada dievka rychlu jazdu🙂) a Ostsee, aj ked som mala predsudky, musim povedat, ze som bola milo prekvapena krasnymi plazami..skoda, ze tam nie je viac teplo, by som sa tam aj prestahovala 😀 😀 😀

marosko
6. sep 2010

Reni, my sme boi od 21-28.8. Bolo este super teplo. Ale s opalovanim som to tiez neprehanala. Kedze ja som typ, ze sa rychlo spalim.
Ty snad este nejaky ten bronz chytis. Pocasie zatial vyzera dobre. http://pocasie.aktuality.sk/Bibione/
Ani neviem ci to boli klasicke komare. Pretoze ich vobec nebolo vidiet a ani pocut ziaden bzukot. Len rano sme zistili, ze sme dostipani.Repelent som dokupovala na sk tak ani neporadim co maju tu. Najhorsie to bolo podvecer a v noci. Cez den toho nebolo. My sme boli v penzione. Kuchyna, obyvacka a 2 izby. Mozno v hoteloch to maju lepsie vyriesene. Tiez sme sa divili ked, oproti v penzione susedia mavali balkon otvoreny cely vecer,svietili tak netusim cim ich oni odpudzovali. 🙂

Pauli, dakujem za utechu aspom nieco pozitivne z Gympla. Ked uz ziadna prax. Este by ma zaujimalo ci si si zvolia tuto skolu sama alebo to mas na podnet od zamestnavatela, kde si robila nedavno tu prax v skolke?

evinkaaa
6. sep 2010

vieri - jeeej, to ste mali tiez nadherny vikend. 😵 Ako dlho ste pri ostsee boli? Ci iba vikend? No, vasa mala je poklad, ked tak prikladne zvladna cestu. Na sk nebudete mat teda ziadny problem s nou, ze?! Ako dlho vam trva cesta na sk?
To s tymi lekarmi, teda s pacientmi, je teda hroza. Suhlasim s tebou, ze je to zneuzivanie. Vsak ked to neni naozaj nutne, tak toho lekara nevolam. Co ak ho v tej chvili moze potrebovat niekto iny, ale fakt nutne. Hm......no niektori gesetzlich a aj niektori privat su fakt "svine" (sorry za vyraz) 🤐

Dani (marosko) - tak co, uz si si nasla nejake kamosky tu v de? 😉

schatzinkaschatzinko
6. sep 2010

@evinkaaa Evi, boli sme len na vikend, dlhsie, zial mangel zatial nemoze, no mala je fakt strasne podarena, ale musim priznat, ze ako odbili 3 mesiace, zlate casy sa mi skoncili 😀 😀 😀 a uz si vyzaduje pozornost 😎 😎 na Sk, ked sme chodili este sami, tak 6 hodin aj s prestavkami, teraz pocitam tak 7, ak vsetko dobre pojde. 🙂 a potom v sobotu jednej kamoske na svadbu, a potom o tri tyzdne dalsej. tesim sa🙂) v piatok mi dorazili saty, co som riskla objednat na nete a dneska mi ich teta krajcirka upravuje🙂)

evinkaaa
6. sep 2010

vieri - tak vy sa idete takto svadbovat? 😀 no, parada...tak si to uzi do sytosti. Ake satocky si si objednala? Pochval sa nam.....a z akej stranky? 😵

schatzinkaschatzinko
6. sep 2010

veru, konecne svadbovat a ja ako medved hhh, ale nevadi, na nete sa daju zohnat saty aj na slony 😀 😀 😀 uz sa tesim, najma na kolace 😵 😵 😵 😵 sice mne netreba, ale ja to velmo rada 😀 😀 😀 😀 saty som objednala cez amozon, take jednoduche

evinkaaa
6. sep 2010

Ty a slon? 😀 😀 😀 😀 😀 😀 Tak ja si pod pojmom slon predstavujem teda nieco ine, urcite nie teba. 😀 A ako dlho ostanete na sk?

zuzanasaw
6. sep 2010

Ahojte po dlhom case! Hlasim stastny navrat domov 😉

Co nove, to asi nestihnem docitat, tak by so bola rada, ak by sa nasla dobra dusa a podala suhrn 🙂

Nas pobyt doma bol sice prijemny, co sa tyka spolocnosti, ale vsetky tie urazy okolo toho... ked bude viac casu, mozno napisem neskor...

A este JEDNA OTAZKA - je tu nejaka mamina, ktora ma trvaly pobyt na Ska pobera tam Kindergeld? Ide mi o to, ci ich poberate na Sk a zvysok vam v DE vyplaca Familienkasse - dorovnava do vysky poberanej davky v DE (teda 184€/dieta krati o cca 22€ moznych poberanych na Sk = 162€), alebo ci FM plati jednoducho plnu sumu a zo Sk staci len potvrdenie, ze nepoberate tam nic...
Prosim, poradte... Kratia nam to cely cas a ked sme im dali odvolanie, ze nesuhlasime s kratenim, a dolozili potvrdenie zo Sk, ze tam nic nepoberame, idu riesit, ci na Sk mame narok a preco nepoberame tam 😒

marosko
7. sep 2010

Baby ak ste tu niektora poradte, kde zohnat cerstvy alebo mrazeny kopor? Ziadne trhy s cerstvou zeleninou som tu este nevidela (myslim,ze Danak tak spomina)a na mrazeny fakt akosi nemam stastie. Kde kupujete vy? Mam len suseny. Dakujem.

Evi, s tymi kamoskami to je stale biedne. Ale uz aspom jednu. Tiez cudzinka, ale zistila som, ze je to lepsie koli nemcine. Mam pocit ze s cudzincom sa dorozumiem viac ako rodenym nemcom.

rpinguin
7. sep 2010

Dani, kopor kupis mrazeny tiez, ja kupujem bud v Lidli v takom kelimku: http://www.doit24.de/viewImageByID.jsp?ArtID=31..., maju to v mrazakoch, Aldi ma tusim v sackoch tie koreniny.
V Bib. sme my v hoteli, fan panzionov totiz nie som, kde musim zasa len makat. U nas je lejak, stale myslim na to, ako sa pobalit, kedze odtial ideme rovno na SVK.
Pauli, tym som uz aj tvoju otazku zodpovdala. Muz ma Elternzeit, takze budeme mat behacky. Vlastne aj U6 mame az v oktobri, co vobec nestihame.

iii
7. sep 2010

zuzka, no konecne si nazad! haha, kindergeld...... 😀 😀 😀 ti vravim, pod het do dortmundu, v salzwedel mate akychsi prilis aktivnych uradnikov. poood, bude sranda 😀
nepoznam nikoho, komu by robili caviky s kindergeld.
a tie urazy? 😲

vierka, aky inhalationsgerät za 5 euracov? co to je? aj pre deti?
ja som inak premyslala, ze by som pritlacila nasu pediatricku, aby nam predpisala normalny inhalator, zda sa mi, ze sa to pri viacerych detoch oplati mat doma. co si o tom myslis?
parada, ze si konecne nasla saty, oni tie velkosti 34-36 sa tazko hladaju, ze?

pauli, a ako pride vychovavatelka k fachabitur, ked ku studiu na vasej fachschule potrebuje uz maturitu mat? aha, tak to mas celkom dobre, ak by si chcela, tak by si si uz potom dorobila len 3 semestre a bola by si bakalar 😉 a mate teda skusky z predmetov, ci dostavate normalne znamky?

peti, inak ja sa ucim z Cvicebnice nemecke gramatiky, to je vobec najlepsia kniha, aku som kedy videla. mozem doporucit. skore uzdravenie, krpcec to nedostal?

iii
7. sep 2010

danka (marosko), kopor je dostat u nas v rewe cerstvy, pri zelenine. a inak ja ho pestujem na balkone.

reni, tvoj muz zacina teraz elternszeit? co planujete okrem talianska? ja sa uz neviem dockat zimy 😉

schatzinkaschatzinko
7. sep 2010

@iii Ingi ten inhalationsgerät je toto, sa mi ho podarilo najst🙂 http://www.google.de/imgres?imgurl=http://gesun...

dufam, ze tu stranku otvori..

a s tym inhalatorom takym vacsim mas pravdu, to je dobra vec. inak on sa tusim da aj len akoby za par eurikov pozicat z lekarne, tusim aj bez predpisu? teraz som si neni na 100 pro ista..ale tento odkaz, co som poslala, by som skor nechala na inhalaciu u dospelych, lebo ked sa dieta rozne pri tom vrti a tak..tak, aby fakt dako do toho nebuchlo a polialo sa horucou vodou..inak je to fakt dobra vec..aj segra je alergicka a k nam prisla s tazkoz sinusitidou a velmi sa jej po tom ulavovalo, sama bola nadsena, to mi pripomenulo, ze si musime kupit novy, lebo som jej ho napakovala 😀 😀 😀 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre