Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

stardust
12. jan 2011

@evinkaaa to je jedna z najlepsich knih, ktore mi svokra dala, inak mi dava len Schrott. Ono sa to pozna na style, ze autor je diplomovany fyzik.

amilat
12. jan 2011

@evinkaaa 😀 😀 😀

evinkaaa
12. jan 2011

@stardust - to fakt? No, musim pozriet, mali by sme uz maly darcek na dalsie narodky pre svokra, kedze je "diplom-physiker". Najprv precitame my a ak bude ok, tak kupime aj pre neho 😀
Dostavas od svokry knihy? A ake, ked pises, ze schrott?

stardust
12. jan 2011

@evinkaaa je to popularna kniha, takze na takej urovni treba ku nej aj pristupovat. Manzel tie nepodarene knihy dava hned na amazon, takze si tie tituly moc v hlave nedrzim. Napr. minule som od nej dostala knihu o reci tela napisanu nejakym americkym manzelskym parom. Proste kravina a najviac ma tam dojala pasaz o priemere zrenice. Uz vidim, ako niekto premeriava zrenicu svojho partnera pri komunikacii, ktory v snahe dosiahnut nejaky svoj ciel reguluje jej velkost napr. poctom slukov z jointa. Alebo raz mi dala cosi o nedokonalostiach v zivocisnej risi. Nech si kritizuje autor svoju blbost, nie evoluciu. A na zaver, keby sa studenti filozofie stretavali so studentami prirodnych vied (vzdialeni budovami na par krokov), nemusel by zase iny autor minut kvantum stran na filozoficke taraniny.

evinkaaa
12. jan 2011

@stardust - ach jaj, take knihy by som ja osobne asi hned smarila do kosa 😀

stardust
12. jan 2011

@evinkaaa neskutocne, ako sa plytve papierom 😠 . Ubohe stromy. ☹

evinkaaa
12. jan 2011

@stardust - ano, mas pravdu. A nielen papierom... 😖

deina
13. jan 2011

Keby prisli velke mrazy, bude cim prikurovat... 😉

Evka, dakujem za Miska. Torta bude taka aku som si uz odskusala, len tam dam broskyne do plnky namiesto jahod, teda kakaove piskotove cesto a plnka z mascarpone a broskyn. Dnes je tak hnusne, tak som sa chystala, ze s tym zacnem, urobim korpus, nech to stiham do soboty (lebo tak u nas sa da piect len na etapy 😅 ), ale nie a nie najst tortovu formu. No smola, bohvie, kde je, ani v kuchyni, ani v pivnice, niekam sa zapatrosila pri stahovani. Tak poobede zbehneme do Edeky a kupim novu... ktovie, aky priemer mala, ale tak od oka hadam trafim, klasika to bola.

@ivic26, my sme sa sem dostali len nedavno (koncom novembra). Manzel doma pracoval v Osrame a jeho byvaly sef ho zlanaril, nech ide sem do nemeckeho Osramu, ze maju dobre volne miesto. Tak sme tu. Plan je taky, ze na 3-4 roky, nieco nasetrime a vratime sa na Slovensko potom. Misko zatial do skolky nechodi, nechcela som ho hned niekam davat, kym si nezvykne. Niekedy sa mi zda, ze super, uz si zvykol a potom pridu dni, ze len narieka a narieka (napr dnes 😒), tak si tu skolku ani velmi neviem predstavit. Od septembra by som ho rada do nejakej dala, uvidime... Rozprava vela, rozprava stale, zacal niekedy pred 2.narodeninami tak viacej rozpravat, ale nie je to zatial uplne dokonale rozpravanie. On napr o sebe hovori v 2.osobe ("ty chces" namiesto "ja chcem") a druhych oslovuje v 1.osobe (napr "kde som bol?" znamena "kde si bol?") a po nemecky zatial nevie, hoci teraz ho bavia cislice, tak sa ich uci. Bavka sa s nimi na laptope detskom, podareny je. Chceme s jednou kamoskou chodit do materskeho centra s detmi, tak dufam, ze sa mu tam nemcina dostane do usi.

deina
13. jan 2011

Nahodou neviete... dobry reumatolog v Mnichove? Ja asi zle hladam, neviem, ale nenachadzam ziadneho vhodneho, sami reumatologovia-ortopedi, takeho nepotrebujem, ked, tak internistu-reumatologa. Predpokladam, ze vsade na svete patri Sjogrenov syndrom pod reumatologiu...

evinkaaa
13. jan 2011

Dani - take jednoduche torty su najlepsie. To sa mne osobne osvedcilo uz velakrat. Rada vyskusam aj nove veci, ale rada sa vraciam aj k "starym" odskusanym receptom.
To je blbe kvoli tej forme. Ale, tak v edeke kupis urcite. Aspon tu v nasej velkej maju foriem habadej. Akukolvek. A ked potom najdes, tak budes mat dve 😀 .
S reumatologom ti fakt neporadim. Uz som sa pytala aj znamych, ako som spominala, ale akosi nikto nevedel poradit, kedze takeho lekara este nepotrebovali. 😒

evinkaaa
13. jan 2011

Dani - len tak narychlo som kukla.....nasla som jedneho. Nieje to fakt jednoduche najst lekara, ktory sa tym syndromom zaobera, co si napisala. Tak ale tento mozno ano...
http://www.prof-klaus-krueger.de/

giorgina
13. jan 2011

mate prosim nektera z vas zkusenosti s arbeitsamtem 😉 ? co po vas chteli, skoleni, bewerbungy apod. IP prosim.

stardust
13. jan 2011

@deina to si na tie mrazy budeme musiet pockat. Moze byt, ze nam ten papier zaleje povoden, ked tak veselo leje.
Byvat tak v Australii, asi by som sa tam teraz potentila strachom, pochybujem, ze ti zeleni zubati obyvatelia sladkovodnych tokov zostavaju v byvalych korytach riek.

deina
13. jan 2011

@evinkaaa, dakujem, pozriem. 😉 Ozaj ich je malo, nasla som jednu, co sa zdala byt dobra + super recenzie, ale ambulanciu ma priamo pri Marienplatz a je cisto sukromnicka, tak si viem predstavit jej cennik.

No tak tortu som zacala, cesto sa vydarilo, len nie je take vysoke ako predtym, ked som ho robila. Ktovie, preco. Mozno len nezvyk tato nova rura... no a plnka bude trosku chrumkava, kedze som omylom namiesto krystaloveho cukru (ono by tam vlastne mal ist krupicovy, ale aj doma som dala krystalovy a bolo to vporiadku) dala krystalovy cukor, ktory sa pouziva na zavaranie (vsak nakupovanie s dvomi malymi detmi, to je radost, to clovek kupuje a ani nepozera, ze co). Ale vyzera dobre, zajtra sa bude hrat so zdobenim.

Mame doma sadu jedalenskeho porcelanu, take pekne jednoduche, vsetko po 12ks a dnes sa mi podarilo rozbit jeden maly tanier. Ale ako pocitam, tak pocitam, tych tanierov je aj tak 12. 😕 Mnozia sa mi v skrinke...

evinkaaa
13. jan 2011

Dani - ano, viem ktoru myslis, tu mi ukazal google tiez, ked som hladala. 😖
A aku plnku si to robila? "Len" cisto mascarpone ci este nieco do neho (okrem ovocia)? Ako ides zdobit? Tak ako minule potiahnes ci nie?
Aj ja chcem taku sadu porcelanu 😀

deina
13. jan 2011

Mascarpone so smotanou, teraz ani neviem z hlavy, nejaka som unavena, tak mi to nepali. 😅 Pridi ochutnat. 😉 Chcem ju aj potiahnut a vyzdobit, nech je to pekne farebne, kedze je to pre krpca. Inak pekna je aj takto neozdobena, ale este sa s nou pohram.

evinkaaa
13. jan 2011

....ze pridi ochutnat 😀 😀 😀 To mi nemusis hovorit dva krat 😀 . Ale ked je taka chutna, tak to cez vikend ako rodinka spapate sup-sup. 😵

deina
13. jan 2011

My sme teraz len taka mala rodina, mal by prist manzelov brat, ten zije tuna v Mnichove, takze urcite zostane (nevyzera na velkeho jedaka, ma to asi 2 metre a 70kg). 😉 A Misulo bude rad, pacila si sa mu.

evinkaaa
13. jan 2011

hm......to ako usudzujes, ze som sa mu pacila? 😀

deina
13. jan 2011

Podla spravania, jemu, ked niekto nesadne, hned ich posiela domov. 😀 "Uz ide teta domov, uz ide prec, nemoze tu byt" a pod.

evinkaaa
13. jan 2011

To fakt? 😀 Sranda, tak uz budem vediet....dakujem. 😵 Aj on bol zlaty, ako som uz povedala, mas zlatych drobcov 😵 😵 😵

ivic26
14. jan 2011

ahojte,
vy ste teda toho popisali 🙂 My sme mali vcera dost zly den, obidve deti sa na mna dohodli, marinku bolelo brusko, tak sa dost nosila, matusko kazdu chvilu, ze mami, pod sem a chcel, aby som sa s nim hrala, potom spadol zo stolicky a nabil si bradu a ma oskrete lice, len ja som to ani nevidela, ze ako padal, lebo som bola na wcku. Ale plakal chuda moje este hodinu potom, ako spadol.. takze sme sa mali tak veselo, este do toho prsalo, takze sa nedalo ist von, takze uplne na nervy. ale dnes je nam uz lepsie 🙂
@evinkaa - ano, presluskali sme sa cez stranku, aj sme si vybrali - aj pracku, aj umyvacku (to este si musime vybrat z 2) a potom to objedname 🙂
@stardust - no tak neviem si predstavit, ze ako by reagoval matusko, keby mu spustim ten zoologicky vyklad na jeho otazku.. ved tomu ani ja poriadne nerozumiem.. hehe 😀
@deina - Dani, tak to sme na tom podobne, len my sme tu uz dlhsie a tiez mame plan taky, ze na niekolko rokov, najneskor ked pojde matusko do skoly, tak sa vratime.. rodina nam velmi chyba a hlavne teraz, ked mame 2 drobcov a sme s nimi stale sami... ak chces dat miska do nejakej skolky, mala by si ho uz podla mna zapisat, ja som mala matuska od roka zapisaneho, tu deti nastupuju v auguste do skolky
aj matusko rozprava uz celkom vela, a tiez hovori zvacsa, ze matusko spadol, alebo matusko toto.. aj ked ja ho ucim, nech povie, ze ja som spadol, a ked mu poviem, ze auto mas, tak zopakuje auto mas a ja zase nie mas, ale ja auto mam.. ale urcite sa zlepsuje, je to vidiet, len som zvedava, ze ako bude reagovat, ked nastupi zase do skolky a bude pocut len nemcinu. Inak, materske centra su velmi fajn, urcite Ti ich odporucam, aj ja som chodila 2-3krat do tyzdna. Je to super zmena, len pozor, zial, casto su tam aj chore deti, ktore by mali byt doma. my sme takto raz chytili grcaciu chripku :(
Evi, viem, ze si mi poslala linky ohladom tort, ale nejako som nenasla konkretny postup aj s obrazkami (to vies, ja potrebujem ze vidiet, ako sa to robi 🙂 ), ako sa dava ta hmota na tortu? to je v kuse, alebo sa robi zvlast boky a zvlast vrch? teda ked je normalna forma

marosko
14. jan 2011

Ahojte kocky,

po dlhej dobe sa hlasim opät. Po stahovacke sme boli 2 mes.bez netu ,tak docitat vas bude problem. Ak bude mat niekot chut a cas tak to trochu zosumarizujte. Myslim ,ze je tu niektora tehotna, niektri odcestovani...... Z poslednych prispevkou usudzujem ,ze Danka(dania)je uz prestahovana v Mnichove, dokonca sa asi s Evkou uz aj stretli a uzivaju Nemecka.
My sme v kazdodennom zhone skola,skolka,robota (job). Ved to poznate. V chalupe je tiez stale co dorabat a prisposobovat....
Cez sviatky sme boli tiez na Sk , ale to bol len jeden velky stres a zhod. Myslim,ze to niekto uz pisal ,ze spät si prisiel oddychnut. Planovali sme na 2 tyzdne ,ale pri detoch sa neoplati planovat. Maros mal 1 sv.vianocny tepl.tak sme sli na pohotl.-zapal str.ucha. A ked sme chceli ist po jeho kontrole ist uz prec ,tak zacala teplotovat Sonka. Stale len vysoke horucky a na pohot.nam bovedali,ze to je nejaka vyroza. Po tyzdni jej nakoniec zistili ,ze ma zapal pluc tak ju nechali v nemocnici. Presne o pol noci na Silvestra som za nou cestovala. Tak take boli nase prve kroky do noveho roka. Potom sem sa teda skoro na otocku dostali na sk a teraz uz fungujeme po starom.
Dodatocne aj ked je uz sice 14-ho prajem Vam aj vasim rodinkam len to dobre v tomto roku.
Zdravim vsetky nove tvare, ktore sem zavitali. Ja som Dana

mooc
14. jan 2011

baby, citam vas.. len nemam nejako co prispiet.. mam nejaky melancholicky tyzden..

este otazka, ked sme pri rozpravkach.. tip na nemecke rozpravocky (kratucke) na dobru noc pre nicolasa vhodne by nebol? aby mu aj tatik mohol vecer citat.. slovenskych mame velku zasobu.. boli sme v knihkupectve, ale nic sme nevybrali ☹ bud prilis kratke alebo uz pre vacsich..

macicka84
14. jan 2011

@mooc Ja jsem dostala od kamaradky knizku : viz obrazek (sorry jsou tam i jine) cesko - nemecke pohadky, jsou tam vsechny tradicni pohadky - jsou vzdy kratke jen na stranku - na jedne strane cesky na druhe nemecky a pak i slovicka, mno i ja to muzu mit pro sebe jak ucebni pomucku.

Holky, co nemate nemecke partnery mluvite na male i po nemecky? A odkdy tak? Nechci aby vedel jen po nasem a pak zacal nemecky az ve skolce. Ikdyz u nas to bude jeste pikantnejsi v tom, ze na nej budu mluvit cesky, manzel slovensky a zbytek tady nemecky 😕

ivic26
14. jan 2011

evi, dakujem velmi pekne za linky, vyzera to velmi jednoducho, ale to asi az take jednoduche nie je. ale urcite praxou sa to da v pohode naucit :D evi, Ty si robis tu hmotu na prikrytie, alebo ju kupujes doma? no musim si prestudovat tu stranku receptov, taaak by som nieco upiekla, ale teraz zvladam len take jednoduchsie veci.
Kristyna, no my sme s manzelom hovorili na maleho po nemecky, ked sme boli v spolocnosti, kde aj ostatni hovorili nemecky (cize s kamosmi a tak), ale ako som bola teraz doma u logopedky s nim, tak mi vravela, ze to urcite nemame robit, lebo ze dieta ma potom z toho chaos. takze teraz budeme uz len po slovensky (mozno druhy bude prekladat, alebo tak)

evinkaaa
14. jan 2011

Caute kocky 🙂 .

@ivic26 - Ivi, nemas zaco. To som len tu tak narychlo nakukla a precitala, ze sa na to pytas. Iba som hodila link, na viac som cas nemala. Ale teraz mam 😀 . Ako aj v teme uz je napisane, existuje vela hmot na potahovanie - mmf - z cukrikov marshmallow, PDT - pasta dama top, RDI - roll decor icing, WI - white icing, K2 a minuly tyzden pribudli 2 nove. Tie este nepoznam, nevyskusala som. Tie ostatne som uz vsetky vyskusala. Kazda je dobra v necom inom, kazda ma ine vlastnosti. Najlacnejsia je mmf a najdrahsia, ale najkvalitnejsia je WI. Nebudem tu rozpisovat viac, lebo to bude nervacit ostatne baby, co ich to nezaujima. Ak chces vediet nieco viac, tak napis mi do IP, rada ti odpoviem. 😉

@macicka84 - kristina, ja som tiez pocula, ze v takom manzelstve/partnerstve sa ma na dieta hovorit jednym jazykom, pretoze bude mat z toho dieta chaos a neskor zacne rozpravat alebo podobne. Alebo teda este tak, ze jeden hovori IBA jednym jazykom na dieta a druhy IBA druhym jazykom. Ak sa nemylim, tak toto praktizuje renca (rpinguin), tak skus sa spytaj blzsie info jej. 😉

@mooc - renca, v knizockach ti neporadim, v tom sa nevyznam 😒 . Kasli na melancholicky tyzden, vsak uz je pred dverami vikend a ten bude urcite skvely 😵 Aj ja mam osobne momentalne docela blbe obdobie, tak ale sa snazim nejako "odreagovat" a niekedy sa da a niekedy nie 😖 . Hlavu hore, nech ta uz trapi cokolvek, urcite vyjde coskoro slniecko 😵 .

macicka84
14. jan 2011

@ivic26, @evinkaaa Aha 😕 , no tak snad to pak pochyti tam. Kamaradka tu ma malou - ona je slovenka, dala ji do skolky a mala zacina pomalu, pomalinku tam, ale prave jsem mela strach, ze ci pak z toho nebude mit strach, ze nerozumi, ze si nemuze o nic rict atd. Tak si rikam, ze radsi to podchytit vcas... Mno ikdyz urcite kdyz si pak az bude vetsi budeme prohlizet knizky atd, muzu mu rict i jak se to rika nemecky...

oli1104
14. jan 2011

Macicko, ja jsem ceska, manzel anglican a Misa, tomu je ted 5 chodi do nemecke skolkya po roce bych rekla, ze je naprosto v pohode. On je v prosinci, takze do skoly pujde az v r 2012, takze jsem presvedcena, ze to zvladne uplne ok. Jak cestinu, tak anglictinu ma dobre, anglictinu ma nejlepsi.
Mala se hrozne krasne rozmluvila, ma lepsi cestinu a to opravdu fakt dobrou, rekla bych az nadprumernou i na jednojazycne ceske dite.

Ja bych ty reci nemichala, myslium, ze to dite ma mit jistotu, ze ty na nej mluvis tak a hotovo. Stejne ta nemcina casem prevladne, ale jedine, pokud budes dusledna, tak jste si schopni udrzet ten druhy jazyk, aspon si myslim.

Misa treba na me zkousi mluvit anglicky, proste je to pro nej jednodussi ( aj je lehci, nakonec i ta nemcina je jednodussi nez cestina ), ale ja mluvim jenom a pouze cesky.

Jinak mam tu kamaradku a ta je teda slovenka, ale manzel je cech a na dite mluvi taky kazdy po svem, a dite chodi do nemecke skolky a taky ok.

jinak vitam nove tvare, ale nepamatuju si nic 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre