Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

wighy
22. júl 2014

@yanni vidis mas pravdu takto som na to nikdy nemyslela 🙂 tu je pekny datum prazdnin a hotovo, ktore v lete trvaju 9 týzdnov a nikoho nezaujima ci pracujes ci nie ci mas kam dat dieta ci nie ,proste cely system zly zly zly a tu sa to k lepsiemu nikdy nezmeni :/

tak sa tesim na ten CHAOS kedze aj som z maleho mesta bude to masaker pre mna 😀 😀 😀

yanni
22. júl 2014

@wighy no tu to tiez nikoho nezaujima. Musis sa nejak zariadit sama. Robota nerobota, deti nedeti. Normalka su letne prazdniny 6 tyzdnov, tento rok mame, aspon tu v Bavorsku,7. Nechapem preco, ale co uz.

wighy
22. júl 2014

aha uff tak to bude zaujimave a kde su potom male deti ktore este nemozu byt doma same? ak tam clovek nema babky a pod, ake su tam moznosti?

yanni
22. júl 2014

@wighy mesta ale aj dediny organizuju rozne Ferienbetreuung. To je nieco ako letny tabor alebo skor ako druzina. Rano dieta odvedies a vecer si ides pren. Chodia ppotom na rozne vylety, hraju sa, v zlom pocasi tiez maju zabavku. Je to rozne.
Niektore Grundschulen maju dokonca tak 1-2 tyzdne pred zacatim skoly uz Hort (druzinu). Tiez rano odvedies, vecer vyzdvihnes.
Alebo zabukujes nejaky tabor. Väcsinou 1 tyzdnen.
Samozrejme, ze to vsetko stoji prachy.

yanni
22. júl 2014

@wighy napr. u nas taketo nieco. Je to az do septembra.
http://kooperation.entalo.de/category/vierkirch...
Celodenne Betreuung 8-17:00 stoji nejakych 40 €. To je takmer zadara.

wighy
22. júl 2014

super diiky yanni, a aky je v nem priemerne pracovny cas?

lebo napr u nas je skola od 6:30 do 16:30 a moja pracovna doba je od 7:30 ceze rano stiham ale poobede robim v najlepsom do 16:30 takze pre malu uz nestiham ,tazke mam babysitter ktora ak manzel nevedel ist pre dcerku tak isla ona. Proste tu u nas teda v nasom meste sa este stale drzia komunistickych hodim pracovnej doby od 7-15:00 co uz v dnesnej dobe velmi malo pracovnych miest maju taku prac.dobu.

ja mam niekedy pocit ze praca a male dieta nejde dokopy, ale nastaste uz dcerka bude mat pomaly 7 rokov uz to bude stale lepsie a lepsie lebo ten stres stale riesit kto vie pre nu , kam ju dat na prazdniny chudatko moje je fakt narocny ak clovek nema pomoc baby dedkov a pod a to my nemame:/ Pracujem od jej 3 rokov, cize pomaly 4 roky riesim to iste, je to psychicky narocne, kedze v nasej firme ocr alebo pn nehrozi.

alice107
22. júl 2014

@wighy v roznych spolkovych krajinach je upravena inak trochu povinnost skolskej dochadzky. takze ako ti radi yanni, treba ist do skoly ci na jugensamt sa informovat , ci tam ,kde byvas a tvoje dieta patri podla regionu do skoly je Vorberajtungsklase.
ale ak nebude mat dieta trvaly pobyt v de, musi chodit podla sk zakona na preskusanie na sk/ak tam dieta na trvaly pobyt/.
takze najskor sa rozhodnite, kde budete mat trvaly pobyt.
inak, prepac mi,ale ako moze tvoj muz pracovat v de, ak nie je schopny beznej komunikacie a to aj na uradoch?
ved to je dolezite,aby komunikacia aj kvoli roznym zivotnym situaciam /ako teraz/ boli zvadnutelne vami bez ´´tutorstva/ niekoho ineho.
no, ak mate prostriedky , tak by som ti pre dceru odporucala vybrat si nejaku sukromnu skolu. tam je zvycajne najviac 8 ziakov v triede, inde aj menej.a osobitny pristup k detom.a to bude tvoje teraz potrebovat myslim na zaciatku.a hlavne ju nedavaj do skoly v regione s velkym pristahovalectvom.lebo sa skor nauci turecky ci rusky,ako spravne nemecky. zial.

wighy
22. júl 2014

@alice107 nevie dobre po nemecky lebo len teraz dostal ponuku tam pracovat takze aj on sa musi este do toho dostat, zatial mu pomaha sef so vsetkymi nalezitostami, predpokladnam ze nie je jediny ktory isiel von bez plnej znalosti jazyka.

pochybujem ze budeme mat financne na sukromnu skolu, predpokladam ze to stoji velke peniaze. uvidime

dik za upozornenie, o tom preskusani sa budem musiet informovat na nasej skole tu v meste, ze ako to chodi,
musim to cele este stravit lebo je toho na mna az prilis hrrrr a to ma trochu desi 🙄 🙄 🙄 predsa to nie je tu za rohom aby sa clovek len tak vzdal vsetkeho

alice107
22. júl 2014

@wighy ja ta chapem. a schvalujem, ze si to treba dobre vsetko uvazit a pripravit sa na zivot v inej krajine.
preto som ti v dobrom samozrejme 🙂 pisala, ze pre dobro ceje vasej rodiny treba,aby aspon jeden z vas vedel nemecky minimalne na urovni beznej komunikacie. ved nastanu situacie ,kedy treba ozaj jkomunikovat . chapes, ako to myslim ,ze?
no, na to preskusanie sa opytaj v skole na sk , kde na sk podla zakona ma patrit vase dieta.
no a potom na zaklade tych info sa zariadite
ano, sukromne skoly su drahe. jeto odstupnovane,ale v podstate su drahe.
takze sa zamerajte hlavne na to,aby ste zili v regione ,kde nie su pristahovalci taki pocetni.nejde len o jazyk,ale aj bezpecnost a hlavne vedomosti. lebo tam v takej skole je vela deti v triede, vela deti nevie nemecky a aj vedomostna uroven je slaba.
vy by ste si mali predovsetkym predebatovat, za akym cielom do de idete a v akom horizomte. ci sa vratite po dvoch rokoch napriklad, ci budete tam aj nastalo.a podla toho potom aj treba planovat.
nie je to za rohom,ale ani daleko. svet je teraz ovela ´´mensi´´.ako v minulosti. zelam vela stastia

wighy
22. júl 2014

@alice107 dakujem moc pekne, z duse mi hovoris.. takto s to snazim aj manzelovi vysvetlit len on si hned mylsi ze ja sa k veciam staviam negativne ale to nie je pravda, len ja proste musim vediet do coho idem, predsa mame male dieta tak tym sa to komplikuje, on stale hovori ze mala to zvladne jasne ze zvladne ale nie je jedno ci bude medzi "rovesnikmi" alebo nechcem to nazvat skaredo...... viete na co myslim,

No manzel ma v plane nastalo samozrejme 😀 😀 ,chlapi celkovo k veciam pristupuju inak ako my zeny, my sme opatrnejsie, zodpovednejsie
tym nechcem povedat ze moj manzel nie je zodpovedny, prave naopoak, preto chce aby sme sli s nim aby sme boli spolu tak ako rodina spolu ma byt, len sa mu snazim vysvetlit, kedze uz mame dieta musime veci prisposboit tak aby to bolo pre nu co najmenej stresove ,narocne. ak by islo len o mna nezmatkujem tolko.

😉

evulienka22
22. júl 2014

@lbrs2477 Ahoj myslela si BMW? 🙂

evulienka22
22. júl 2014

@wighy nemusis sa bat, ja som tu rok s malym ma 2 rocky a uz mame vela kamaratov, maminy su tu velmi priatelske, uz viem, ktora skolka je dobra, kde sa vraj staraju lepsie o deti akademikov, ktora skola je dobra, kde sa ucia pravopis a beru deti na gymnazium , lebo vraj to nie je vsade rovnako. Dali nam tel.cisla aby sa maly mohli navzajom hrat , tu su ihriska plne deti, vela kruzkov, a naozaj ludia priatelsky, len sa pytaj , ci uz na detsku lekarku, mozno sa nazory budu lisit, ale aspon sa vela dozvies. 🙂

wighy
22. júl 2014

@evulienka22 moc dakujem za odpoved, povzdbudila 🙂 ak by bola dcerka mensia nebala by som sa tak ako teraz, proste mam strach ju vystavit tomu celemu, zmena bydliska skoly jazyka, proste to bude pre nu dost narocne, ale skusim sa s mm porozpravat nech to tak neunahluje aby sme pekne vsetko v pokoji vybavili vyriesili .))) presne ako pises ide mi o skolu aby dcerka mala sancu na dobre vzdelanie

evulienka22
22. júl 2014

@wighy co sa tyka prace, odo mna min. rok pytala sefka papier o povoleni, volala som na nase slov. Velvyslanectvo co to ma znamenat, ved v Rakusku som o tom nepocula uz od 2004 a tak mi tu povedali, ze jej mam povedat, ze to sa uz take nieco vobec nevystavuje. Zalezi na vzdelanostnej urovne tvojej sefky. Takze aby si sa nezlakla. Staci tvoje vysvedcenie a referencie z firmy kde pracujes. Kludne mozes ist na urad prace, bude sa ta pytat co si doteraz robila a co hladas. Lenze mi povedala, ze musim zobrat to co mi najdu, takze ja som sa odhlasila. Povedala som jej, ze ja si sama vyberiem hned bola mila a ze aby som zostala, ale ja rozhodujem sama za seba. A spytaj sa na kurzy, lebo kludne ti mozu dat aj nejaky odborny kurz zalezi na pani uradnicke, do 40rokov. Ak budes mat stastie na uradnicku, uz som sa o tych uradnickach vela dozvedela, to je fakt o stasti, ak natrafis na nejaku hlupu frustrovanu aj tak sa nedaj a pytaj sa, tak ti mozu nieco ponuknut. 🙂

evulienka22
22. júl 2014

@wighy nasla som skupinu Nürnberg -na facebook Cesi a Slovaci v Norimbergu ked chces pozri si

wighy
22. júl 2014

Jeeej super moc dakujem za rip idem kuk
@evulienka22 🙂

wighy
22. júl 2014

Malo to byt dakujem za tip 😉

lbrs2477
22. júl 2014

@evulienka22 Baden Württemberg

epana31
22. júl 2014

Dievcata viete mi podat informacie ako je to v Nemecku ked mate postihnute dieta ? Zaujimalo by ma ci je tam tiez nieco ako na slvensku - opatrovatelsky prispevok , dalej neviete kolko hodin pracuju rodicia postihnutych deti ? A naco vsetko ma rodic postihnuteho narok? Ako je to so zdravotnou starostlivostou ? Trochu vela otazok ale vazne sa pohravam s myslienkou vystahovania sa do zahranicia a tieto informacie potrebujem vediet 🙂 dakujem za informacie

saska.t
22. júl 2014

kocky k nedavnej teme Schultüten tie,ktore nebastlujete ale kupujete,ake velkosti ste kupili? nasla som 35 cm-60 cm a 80 cm,ktora velkost je do skoly optimalna,aby nebola prilis mala ani prilis velka? 😅

gala79
23. júl 2014

@saska.t skor tu 80 cm.... aj ked pri drobnejsich detoch to obcas dost komicky vyzera 😉

diorka
23. júl 2014

Ahojte dievcata, prepacte, ze som vas sem tak vpadla, ale hladam nieco taketo, ale niekde blizko rakuskych hranic, ideme v oktobri na svadbu do Innsbrucku a chcela by som to s niecim spojit, len konkretne tento tropical islands je velmi daleko http://www.tropical-islands.de/de/attraktionen/...
dakujem za rady, paaaa 😉

evulienka22
23. júl 2014

musim pochvalit nemcov, pravidelne dostava maly v nasej pekarnicke za rohom zadarmo pecivko laugenstange, buttercroissant, kupim samozrejmä bagetu ale to sa mi na slovensku nikdy nestalo 🙂 a dnes som dostala aj ja

rpinguin
23. júl 2014

@saska.t ja som kupila 85cm, samozrejme to netreba naplnit uplne, aby to dieta aj odnieslo 🙂

wighy
24. júl 2014

Ahojte baby. Chcela by som vas poprosit napisete mi ako funguje v nemecku skolstvo a zdravotnictvo? Akym systemom lebo viem ze je uplne odlisne ako u nas. Dakujem

vevesh
24. júl 2014

@diorka mne napada jedine toto v erding... je to asi 25 km za mnichovom....mozno sa vam bude pacit... 🙂

https://www.therme-erding.de/de/101529/wellenpa...

yanni
28. júl 2014

@wighy skolstvo: Jasle do troch rokov
skolka: 3-6 rokov (niekde, ak je miesto zoberu deti aj skor; dieta moze mat aj plienky)
ZS (Grundschule 1-4 rocnik
Hauptschule (nieco ako druhy stupen na SK) - konci sa s Hauptschulabschluss
Realschule: konci sa v 10.rocniku s Realshulabschluss
Gymnasium . 5-12 (evtl. 13.) rocnik: Maturita (Hochschlreife=Abitur)
Po gymply Uni alebo FH(Fachhochschule; nieco ako Uni)
Po Hauptschule, Realschule alebo aj Gymply je moznost robit si nejake Ausbildung (nieco ako ucnovka, niecomu sa vyucis: Kuchar, predavac, sekretarka, IT-Freak atd.) To mozes vlastne robit hocikedy, aj v dospelosti.
Este su aj take nieco ako Gesamtschule (Grund-und Hauptschule spolu alebo tak nejak), a existuju aj Mittelschule, neviem co to presne je, nieco ako Hauptschule. Co sa tam ale ucia a naco to je, to ti nepoviem.

Po Grundschule je ale najlepsie Realschule alebo Gympel. Na inu skolu by som dieta nedala. Len ak by bolo fakt nejake blbe alebo veeeeelmi lenive, prepadalo uz v zakladke. Hauptschule navstevuju viac-menej cudzinci alebo deti, ktore mozno ani nie su blbe, len lenive alebo im je vsetko na haku alebo sa o ne rodicia velmi nezaujimaju a je im jedno, co z nich bude. V dnesnej dobe uz ani zamestavatelia nechcu vyucit deti, co maju len Hauptschule. Vela na Ausbildung vyzaduje uz Realschulabschluss alebo dokonca aj Abitur.

Zdravotnictvo je jednoduche: bud si ppoistena zo zakona (gesetzlich), so je väcsina, alebo gesetzlich pod muzom (Familienversicherung, ak si trebars na materskej. Potom je uz len privatne, bud sa gesetzlich nemozes poistit alebo tolko zarabas, ze mas moznost vyberu. Ale pozor, ked raz si poistena privat, tak je potom velmi tazko ist do gesetzliche Krankenversicherung.

cayar
28. júl 2014

@evulienka22
Alebo od mäsiara ;) Gelbwurst ...moje devy len na to cakaju;)))

yanni
28. júl 2014

@cayar hihi Gelbwurst poznam aj ja. To davaju detom asi vsetci mäsiari 😀

sasaa22
28. júl 2014

Baby ,ako je to ,keď pracujete a ochorie vám dieťa?Dá sa v De niečo ako paragraf tu na SR?Alebo?Vďaka...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre