Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

yanni
28. júl 2014

@sasaa22 doktor ti vypise normalne Arbeitsunfähigkeit.

sasaa22
28. júl 2014

@yanni a na koľko takých máš nárok?Musí len Hausarzt?

yanni
28. júl 2014

@sasaa22 juuuuj kolko dni v roku, to ja neviem. a ked si poistena gesetzlich, tak to uz vobec nie. Ja som Beamtin a poistena privat, takze na mna sa vztahuju uplne ine pravidla. ZIal, uz nemam ani nijaku kolegynku, ktora by robila u nas na zmluvu a bola poistena gestzlich.
Ale pisnem jednej byvalej, ta bude mozno vediet, Potom ti dam vediet, ak sa dovtedy niekto tu neozve.

sasaa22
28. júl 2014

@yanni Super,ďakujem,si veľmi zlatá.

yanni
28. júl 2014

@sasaa22 Takze odpoved uz aj prisla. Niet nad WhatsApp 😀 😀 😀 😀 😀
Takze bolo to 10 dni v roku, nieco ako ocr na Sk. Ale vraj sa to zmenilo a je tych dni menej. Presne zial nevie. Ma uz 13rocnu dceru a ta tak casto chora nebyva. A ak aj je, tak ak to nie je az take vazne bud ostane sama alebo jej muz doma (on je ako ja "statny" a na nas sa tieto hranice nevztahuju).

yanni
28. júl 2014

@sasaa22 a nasla som zakon, takze je to len do 12 rokov. Arbeitgeber minimalne 5 pracovnych dni potom plati Krankenkasse. Ta 10 dni, ale maximalne 25 dni (a je jedno ci mas jedno alebo 5 deti).

mirka_19
28. júl 2014

Je to 10 dni na dieta - maximalne 25 dni na vsetky deti. Pre slobodne matky platia ine obmedzenia. Nahrada mzdy je 67% platu s vynimkou, ked je dieta hospitalizovane - vtedy je to 100%. Zamestnavatel moze vsak mat v kolektivnej zmuve, ze doplaca rozdiel medzi 67% a 100%. Arbeitsunfähigkeit moze dat Kinderarzt, Hausartzt alebo aj odborny lekar.

sasaa22
28. júl 2014

@mirka_19
@yanni ďakujem,ste zlate.

lll2010
28. júl 2014

..ano ako sa pise vyssie mirka_19, je to 10 dni na 1 dieta (slobodne mamicky maju viacej). 10 dni mas narok ty a 10 dni manzel. Ak napriklad jeden z vas nemoze ostat doma, mozes si nechat "prepisat" manzelovych 10 dni na seba. Takze mas dokopy 20 dni do roka. To je pri jednom dietati. Ako je to pri viacerych neviem. Ja som dostavala skoro 100% platu z poistovni. Funguje to tak, ze dostanes od Kinderarzt papier, ten das zamestnavatelovi, urobi si kopiu a original ide na poistovnu. Ta sa spoji so zamestnavatelom, kolko zarabas a peniaze ti preplati. Trva to tak cca 2 tyzdne. Inak zamestnavatelia neznasaju marodku na deti (aspon moja skusenost)-hoci ich to nestoji ani cent. Som gesetzlich versichert.DAK.

lll2010
28. júl 2014

@sasaa22 vid vyssie.

sasaa22
28. júl 2014

@lll2010 A ako je to s detskymi lekarmi , stačí k nem,u prísť a zaregistrovať sa alebo pod niekoho budeme automaticky spadať?alebo?

yanni
28. júl 2014

@sasaa22 nie najdes a vyberies si sama, ktoreho chces. A to je so vsetkyymi lekarmi. take nieco ako obvodny tu nemas. Rozhodnes sa sama. My napr. ked hladame nejakeho noveho, alebo doc, ktoreho sme este doteraz nikdy nepotrebovali (alebo ked sa prestahujes a ten ppovodny je daleko) kuknem vzdy Bewertungen na jameda.de

sasaa22
28. júl 2014

@yanni čo by som ja bez teba robila...ďakujem....

yanni
28. júl 2014

@sasaa22 aaaale prosim ta, keby niet mna a casu v kancli, ked tu momentalne nic nefunguje 😕 , tak by odpovedal urcite niekto iny 😉

gala79
28. júl 2014

@sasaa22 mas narok na 10 dni PN/ dieta (obaja rodicia takze max 20 dni ´za rok ); doktor ti da PNku na dieta, kopiu posles zamestnavatelovi a poistovni...posistovna sa potom spoji zo zamestnavatelom a ten mu potvrdi tvoj prijem a podla toho dostanes nahradu mzdy... nie som si ista ako to je v pripade ze mas Privat Versicherung ...

lll2010
28. júl 2014

@sasaa22 ..presne ako pise yanni, najdes si koho chces, ak nie si spokojna.."jdes o dum dal"...pod nikoho nepatris a zmenit lekara mozes kedykolvek, jemu nemusis nic oznamovat. Oproti slovensku je tu ovela lepsi system, aj ked sa nemci stale stazuju...ale horsie, asi nezazili...🙂...lekar ta objedna na hodinu, za objednavku nic neplatis (ako sa v poslednej dobe stava trendom sr), a na tu hodinu aj ides..+-15 min. Take skusenosti mam ja. U detskeho pridem na objednany cas a idem uz priamo do ordinancky...ten ma vazne super vymakany system. Ked si privat versichert..necakas vascinou nikdy ...sice vsetko zalezi od lekara...

hexena
28. júl 2014

ahojte, mam velku prosbu
potrebujem pomoct jednej mne blizkej osobe a pomoct jej najst skolku pre dieta v Mnichove, prip. v Augsburgu. Dieta ma 4r a nehovori nemecky.
Ze vraj nemci prihlasuju deti do skolky este pred narodenim 😝
Vie niekto prosim poradit?
neviem ake su tam alternativy - statna skolka, skolka pre deti cudzincov, sukr. skolky, Tagesmutter, Kindergruppe?
velmi pekne vopred dakujem za kazdu pomoc

lll2010
28. júl 2014

@hexena ...to je pravda, so skolkami je to tazke. Aby dieta zobrali poviem to laicky z dna na den je skoro nemozne, hoci zazraky stale existuju. Neviem presne ako Mnichov (je to od Bundenslandu rozdielne) existuju statne, sukromne, Tagesmutter..alternativa este Au-pair. Tiez zalezi ci potrebuje skolku na cely den alebo na pol dna. Najlepsie skolky v okoli povolat a popytat sa na volne miesta. V septembri zacina novy skolsky rok, hoci ked maju volne miesta, zoberu aj v priebehu.
Vo velkych mestach je to tazke z miestom, hoci by deti mali mat garantovane od 3 rokov aspon miesto na 1/2 dna-podla zakona, ale skutocnost vyzera inak. Tazko pomoct, mozno sa ozve niekto priamo z Mnichova. Vela stastia znamej.

hexena
28. júl 2014

@lll2010
dakujem
mozno nejaka sukromna opatrovatelka by nebol zly napad

rpinguin
28. júl 2014

@lll2010 preco neznasaju zamestnavatelia marodku na deti? ja napr. Hausarzta ani nemam, takze ked som vynimocne doma, tak len kvoli detom....mne este nikto nikdy nic nenaznacil

saska.t
28. júl 2014

@rpinguin tak to si mala stastie,u nas ked zahlasis marodku (je jedno ci s dietatom,alebo ty samotna) zazeraju uplne strasne ako keby si to urobila naschval.. 😠 a este ta aj poriadne kolegyne poohovaraju,lebo musia o 5 min. dlhsie robit 😀

inak ja som pocula,ze od min. roku mozes ostat s dietatom len 8 dni,skratili to z 10 dni,upozornila ma na to nasa Hausärztin ...

stellamaris
28. júl 2014

@hexena najlepsie Tagesmutter hladat a najlepsie slovenku,ked dieta nehovori nemecky............so skolkami su problemy,maju malo miest....

lll2010
28. júl 2014

@rpinguin ..presne ako pise saska.t, mam kolegyne a sefku, ktore deti nemaju..tak to nevedia pochopit. Mam pocit, ze si myslia, ze si beriem dovolenku na ukor dietata. Samozrejme, nie vsade, my sme mala firma, mozno niekde v nejakom velkom "koncerne" to neberu tragicky...
@saska.t ... u mna je tato tema akualna, informovala som sa na mojej poistovni...je to stale 10 dni/rodic/dieta

sedmokrasska
29. júl 2014

Dobrý deň, nehnevajte sa, že som vám tu tak vpadla 🙂 ale potrebovala by som od vás poradiť . Ktorý je najlacnejší operátor v Nemecku, resp. s ktorým sa spájate s domovom výhodne? Vopred ďakujem. 😎 paaa

saska.t
29. júl 2014

@sedmokrasska najlacnejsie je spajat sa s domovom cez Skype,operatori su dost drahi...

gala79
29. júl 2014

@saska.t @rpinguin @lll2010 baby a ako to mate ked vy ste same chore ? moj zamesnavetel toleruje prve 2 dni bez PN ( staci sa len telefonicky ohalsit ze si chora), az od 3. dna potrebujem PN...takze obcas som to uz aj tak sprvaila , ked boli decka chore, tak som sa sama nahlasila PN 😉 aspon teda na prve 2 dni .. potom zvacsa aj oma pomoze takze to nejako vdzy vyflekujeme..nastastie nasi byvaju posledne roky malo chori ( klop-klop na drevo..).. nikto s kolgeov to nahlas neprizna, ale mam pocit ze tem system skoro vsetci s detmi podobne "vyuzivaju"...

wighy
29. júl 2014

@yanni moc dakujem za odpoved 🙂

este mam par otazok 😀 😀
od kolkej zacina vyučovanie na zakladnej skole, exituje aj nieco take ako u nas skolsky klub alebo druzina? ked musim skor do prace a po skole tam deti ostavaju kym pride pre ne rodic z prace

co sa tyka lekara, nie je povinne mat detskeho lekara?? a ked dieta ochorie?? ja sice atb malej nedavam liecime sa prirodne ale boli pripady ked sa inak nedalo

co sa tyka sukromnych grundschule hladam po nete ale na malo miestach je napisane co to stoji mesacne resp. rocne skolne,

yanni
29. júl 2014

@wighy najcastej o 8:00 ale so skoly aj napr uz o 7:30, ci 7:45 alebo aj neskor 8:30, 9:00. Veleke odchylky od 8 hodiny alebo pred 8 maju väcsinou sukromne skoly.
Existuje Grundschulhort, bud pri skole alebo su aj rozne sukromne. Taktiez Mittagsbetreuung atd. Moznosti je strasne vela. Ale aj tak su najlepsie Ganztagsschulen. Ja by som sa poobzerala najskor po takej. Ak nie je v okoli, tak uz ostava len normalna a potom sa informovat o tom Hort ci betreeung. Existuju aj take, co maju trebars Betreeung este aj pred vyucovanim, napr. uz od 7:00.

Teoreticky ti detsky lekar netreba. Ale musis chodit na ucka a tie robi detsky lekar. V nudzi ti ale dieta zoberie aj normalny vseobecny. Ja som uz bola s krpcom aj u mojho Hausarzta.

Co sa tyka cien sukromnych skol, casto su tie Gebühren len na opytanie. Co ja vsak poznam lepsie sukromne v Mnichove, tie maju vsetky ceny, este aj obedy atd., na internete.

yanni
29. júl 2014

@gala79 ja byvam malo chora, aspon co sa tyka takych chorob, ze som na zomretie a musim byt trebars tyzden na chorej ale aj take uz bolo. U nas su tri dni bez Attestu, len zavolam alebo poslem mail. Potom treba AU poslat.
U nas nik nezazera, ani sef ani vedenie, ved ti su daleko, tam to nikoho nezaujima 😀 Kolegyne nezazeraju ani nesomru, aspon tieto tu, v starom oddeleni to bolo ine, ale tam sme mali aj Angestellte a to je medzi Beamten a Angestellten immer boj 😕 Najhorsie je to v takyh robotach, kde je toho vela a musia sa navzajom zastupovat.

saska.t
29. júl 2014

@gala79 no ja som v robote este chora nebola a ked su deti nahodou chore,tak poriadne ,takze k Dr. musime tak ci tak,takze vzdy dostanem schein ... normalne ale na 1 den nepotrebujes nikde myslim ;)

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre