Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

elliss86
29. jan 2015

@saska.t no to som zistila, ze nemky chodia automaticky po roku od nastupu na matersku do prace. teda vacsina z nich urcite. A tym padom deti idu do krippe, alebo tych jasli a potom skolka.
prosim ta ktory urad to vybavuje? nasli sme na internete online tlacivo, ale nejak nam to neslo odoslat, tak by sme to radsej vybavili osobne. Je to Jugendamt alebo ktory urad?
No ved prave. to mi mozu naozaj pozastavit rodicovsky prispevok zo svk? To sa mi nechce verit. ved v nemecku ekvivalent je elterngeld nie? A na ten my sme nemali narok. aj to iba jeden rok ho poberas.

elliss86
29. jan 2015

a kedze stale mame trvaly pobyt evidovany na svk, tak hadam ma nebudu nahanat zo svk ze by mi mohli pozastavit rodicovsky prispevok. 🙂

saska.t
29. jan 2015

@elliss86 neviem kde byvas,ale normalne sa to vybavuje v mieste bydliska a je to Familienkasse z kadial vam ide aj Kindergeld.(kazde krajske mesto ma svoju familenkasse)
No ak zijes v DE pozastavit ti rodicak mozu,kedze podla zakona z r. 2013 sa o dieta ma starat stat,v ktorom dieta zije a nezalezi na Tom ci ma trvaly pobyt na SK,urcite ste predsa nahlaseni aj v DE,z vlastnej skusenosti viem ze Vela zalezi na uradnicke na ktoru natrafis,takze ti mozu povedat ze elterngeld mas pytat v DE,ak sa v Tom nikto rypat nebude,pojde ti dalej z SVK.
Ano v DE je rodicak 1 rok,ale mozes ostat s dietatom do 3 rokov Doma a v Tom pripade mas narok na Betreuungsgeld a Kindergeld,podmienka je,ze dieta budes opatrovat ty doma a nenastupi do predskolskeho zariadenia 😉

yanni
3. feb 2015

@elliss86 sorry ak ma poriadne neoznacis, tak neviem ze pises. ja sem tak casto nenakukam 😕 Ale odpovedala ti spravne uz @saska.t.
Na Kindergeld (rodinne pridavky) ma narok kazde dieta do 18 popr. 25 ak studuje.
Na Betreuungsgeld od 15. mesiacov kazde dieta, ak nie je v jasliach/skolke. Jedno ci si tu ako matka pracovala alebo nie. Podobne je to s tou minimalnou ciastkou 300 € Elterngeld do 12. mesiaca veku dietata. Po roku Elterngeld nie je.
co sa SK rodicaku tyka, tak uz @saska.t pisala, podla SK zakona a podla spravnosti by si nan nemala mat pravo, ak zijete v De. A to je jedno, ci mate na SK este trvaly pobyt alebo nie. tak isto, ak si das tu ziadost na Kindergelt, bud budes mat papierovacky a dostanes s SK 23 € a tu zvysok do 184 € alebo budes na SK musiet odhlasit a dostanes v DE celu sumu 184 E.
Viem, ze to doplacanie plati hlavne pre tych, co ziju s detmi na SK a trebars muzi robia v DE a su tam nie s celou rodinou. Vtedy maju samozrejme narok aj na sk-rodicak, kedze ziju na SK a na DE pridavky, kedze si ich pyta rodic, zijuci v DE.

evelina4
3. feb 2015

Ahojte 🙂 , najde sa tu nejaka mamicka z Ulmu? 🙂

evelina4
3. feb 2015

@danae ahojky este ste v Ulme? Lebo my sme sa prestahovali pred pol rokom i s rodinkou a mam presne ten rovnaky problem☹

erikachoma
5. feb 2015

Ahojte 🙂 je tu nejaká mamička z Eggenfeldenu?? 🙂

edyta
11. feb 2015

Ahoj, ako sa Vam zije v Nemecku? Aky su nemci? Citala som na inych forach ze su otrasni, je to pravda? Ake mate skusenosti? Da sa s nimi kamaratit?

mirka0703
12. feb 2015

@edyta ahoj, tak ja som zila takmer 3r teraz sme v CR ale v auguste sa stahujeme spat do nemecka.... ja som nikdy nemala problem s nikym vzdy boli vsetci mili..... ale tak aj na SK na najdu ostrani ludia /spravanie/....tak moze sa stat ze natrafis aj tam na nich.... a zilo sa nam tam dobre..... a ty sa tam chystas stahovat?

mirka0703
12. feb 2015

Baby tie co zijete a pracujete v nemecku dlhsie viete mi poradit ohladom prace? pre koho je praktikum a maju tam nieco take ako vzdelavanie na par mes. resp. rok a potom ist pracovat/Ausbildungsplatz/....kym by som sa naucila 100% jazyk? ci ked nemam plynulu nemcinu mam smolu?
A este ako je to so skolkou? v auguste sa stahujeme spat...mame poziadane o miesto vo firemnej skolke manzela no ak bude plno chcela by som veiet ako a kedy poslat prihlasku do inych skoliek?
dakujem vam za radu... 🙂

yanni
12. feb 2015

@edyta ahij. Ja zijem v DE 15 rokov a nikdy som nemala problem ci uz v sikromnom alebo pracovnom zivote, ani nide na uradoch, u lekarov, na ulici, v obchodeoch atd. Dokonca nikdy nebol problem ani s najdenim bytu, ako tu vela bab pise, ze im nechce nik prenajat byt lebo su cudzinci. A to som sa stahovala za tie roky vela krat a nikdy som nemusela dlho hadat.
Tiez mam napr. najviac priatelov a znamych nemcov. Slovakov a Cechov som nikdy nevyhladavala a to je asi dovod. Nikdy som nebola medzi krajanmi.

yanni
12. feb 2015

@mirka0703 aj na Ausbildung potrebujes poriadnu nemcinu. to nie je len pracovat, musis aj rozumiet a chodis aj pravidelne do Berufsschule, normalne pises pisomky a robis skusky. Bez nemciny ta ani nezoberu, musis dolozit Nachweis der Sprachkenntnisse. Treba sa informovat v tej krorej skole, co musis vsetko predlozit. Taktiez musis mat uz nejake vzdelanie, skolu, maturitu alebo nieco podobne, zalezi od skoly, kde sa hlasit. Tam ti povedia, co vyzaduju a ci ti to uznaju priamo oni alebo si to musis dat uznat oficialne na Zeugnissanerkennungstelle. A v kazdom Bundeslande platia ine pravidla.
Taktiez skolka. Prihlasku si ppodas normalne, nejaku si najdi v okoli, pozri si ich webku alebo chod priamo do skolky. Cim skor prihlasit, tym mas väcsiu sancu dostat miesto. Pretoze, ked je uz ply stav, tak ci je zakon alebo nie, jednoducho ti ho nezoberu. To myslim statne/mestske/dedinske skolky. V privatnych väcsinou nie je problem, len su nehorazne drahe.

mirka0703
12. feb 2015

@saska.t ahoj, prosim ta ako je to s betreungsgeld? spatne sa do asi neda vybavit, ci? lebo som dostavala kindergeld rok, a potom som nikdy o nic neziadala.....takze od 1r dietata som bola doma zadarmo.....je tam nejaka podmienky komu to daju? dakujem

mirka0703
12. feb 2015

@yanni dakujem, tak s tou skolkou uvidim co a ako lebo mozno by vzali do firemnej.....aspon dufam... 🙂 ja mam VS skoncenu no nemam prax a nemcinu prave chodim na B2..... takze uplne bez jazyka nebudem hladat pracu aj ked som rozmyslala aj nad pracou Freiwilligenarbeit.....hlavne sa potrebujem zlepsit v jazyku ... 🙂

yanni
12. feb 2015

@mirka0703 Vzdy treba najskor jazyk poriesit. A je velky rozdiel sa ucit jazyk doma a v krajine, kde sa tym jazykom bezne hovori.

co sa tyka Betreuungsgeld, tak ten prislucha len detom narodenym po 31.07.2012 a da sa poziadat spätne len 3 mesiace od podania ziadosti. Betreuungsgeld nebol vzdy, ten sa zaviedol len od 01.08.2013. A musis mat Wohnsitz v DE. Takze tvojho syna sa to asi netyka.

yanni
12. feb 2015

@mirka0703 jaaaaj a zabudla som. nerob si iluzie. Vela VS tu neuznavaju. Podla toho aky mas odbor. Ak techniku ing, ale nie taky ing ako na sk, ze ekonomika a ppod, to v DE nie je ing. Ale riadny technicky ing, tak by si mala sancu sa niekde zamestnat. A ine odbory, hlavne humanitne, zalezi kde sa chces zamestnat.

mirka0703
12. feb 2015

@yanni tak to si nerobim iluzie ze najdem nieco k mojmu vzdelaniu aj ked manzel ma tu istu skolu a pracuje pre nemecku firmu.... 🙂 akurat si citam clanky k betreuungsgeld.... som myslela ze to bolo aj predtym...ked tak na druhe dieta to snad bude spadat.... 🙂 my sme teraz sice nie v DE ale stale mame zdravotne atd... aj kindergeld z DE nakolko v CR sme sluzobne/teda manzel/..... a chcela by som si cosi najst ked sa vratime tak preto sa informujem ....nech som pripravena...
a co sa jazyka tyka to viem ze ucit sa v de a na sk sa neda porovnat.... predtym som chodila v DE 10m a naucila som sa tolko co na SK za 5rokov... 🙂 ale aj tak dakujem

yanni
12. feb 2015

@mirka0703 no ono zalezi fakt hlavne na tom, aky mas odbor.

edyta
12. feb 2015

@mirka0703 uvidime, manzel ide na pohovor, no na polskych strankach citala som vela zleho o nemcoch tak som ostala zarazena. Prave riesime nemecko alebo rakusko

edyta
12. feb 2015

a este by som sa opytala, riesil dakto dvoite obcanstvo dietata? Nechcem preskusavat moje dievcata zo slovenciny a ze vraj da sa obijst zakon ked budu mat dvoite obcanstvo, deti su slovaci ale ja som polka, no neviem teraz kde to mam riesit? Na ambasade?

saska.t
12. feb 2015

@mirka0703
@yanni ti uz vsetko napisala a ma pravdu. 😉

mirka0703
12. feb 2015

@saska.t ano dakujem...som nevedela predtym ze betreuungs nebol vzdy....ale tak uz som vdaka vam mudrejsia... 🙂 a co sa prace tyka nic a nikto ma do nej netlaci to len ja sama by som chcela nieco najst aby som sa doma nenudila....🙂 no uvidime casom....

mirka0703
12. feb 2015

Este som sa chcela spytat...vacsina z vas asi zije v DE dlhsie a narodili sa vam tam aj deticky...ale je tu niektora ktora sa prestahovala do nemecka ked mali deti cca 3r a zacali hned chodit do skolky? Ako si zvykali, nemali velky problem ze nerozumeli nemecky? nas to caka od sept. ze maly pojde do skolky v nemecku ...dakujem

saska.t
13. feb 2015

@mirka0703 mam kamosky co im deti takto do skolky isli, nebol problem do 3 mes.sprechtili ako pravi nemci ziadny Strach deti sa ucia rychlo a lahko

mirka0703
13. feb 2015

@saska.t dakujem...tak snad to bude tak aj u nas... 🙂

cowboyka1908
16. feb 2015

ahojte, chcela by som poprosiť, či tu niekto žije v Nemecku a neporadil by mi s nejakými papierovačkami, nakoľko tých dokumentova pribúda a ja neviem ani ceknúť po nemecky na nemeckých úradoch ☹
Manžel tam pracuje od 1.11.2014 vo východnom Nemecku - Zerbst/Anhalt. Ak by sa niekto našiel, poprosím info do správy. Veľmi by ste mi pomohli. Ďakujem ☹

hokaido13
16. feb 2015

ahojte baby. vedela by niektora z vas poradit ako je to s elterngeld?
som zamestnana v nemecku vyse 3 rokov. rodit budem na sk, kedze priatel tam dostal pracu a chceme tam zostat pokial budem na materskej. ja ale nadalej zostavam zamestnana v nemecku, v nemeckej poistovni poistena. muterschutzgeld tym padom dostanem odtialto (DE), to uz mam zistene. ale neviem ako to je s elterngeld. mam narok na elterngeld z nemecka aj ked sa budem zdrziavat na slovensku, porodim na slovensku?
Dakujem....

rintintinka
16. feb 2015

Ahojte, nasla som tuto vasu diskusiu a chcem sa opytat, ci tu nenajdeme maminku s deckami v okoli Bonn - Koln. Teraz sme sa pristahovali do Bonnu a mozno by bolo fajn tu spoznat par Slovakov s detmi.

saska.t
21. feb 2015

@hokaido13 kedze ty si ziadatel a zijes-pracujes v DE aj ked pocas porodu/materskej sa budes zdrziavat mimo mas narok na elterngeld z DE 1 rok 63-65% z tvojho platu,alebo sa da ten isty objem penazi rozdelit aj na 2 roky...

saska.t
21. feb 2015

@rintintinka pozri na FB stranku cesi a slovaci v nemecku,tam najdes vo svojom okoli spolubcanov 😉
@cowboyka1908 a pre teba tiez,najdes tam ludi,ktori ti radi poradia 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre