Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

miriam25
11. sep 2008

jasterka, s tym lavorom to bolo dobre 😀 a co keby si skusila na sirku detsku vanicku? 😀

vroni
11. sep 2008

Takže ja vám to tu papierovo zhrniem 😀
Ak máte manžela Rakušana (manžela, priateľ nestačí) potrebujete do pôrodnice svoj svoj pas, zdravotnú kartu a MuKi pas. Na vydanie rodného listu (vydajú matke alebo otcovi) treba sobášny list rodičov (podľa možnosti v nemčine) a PASY OBIDVOCH rodičov (alebo doklad o štátnej príslušnosti). Potom vyplníte formulár na Finanzamt (najlepšie online, lebo nemusíte nikam chodiť) a s potvrdením, že ste si o Familienbeihilfe na príslušnom Finanzamte zažiadali si zbehnete do Krankenkasse (tiež odporúčam cez internet)
Výhoda internetového vybavovania nie je len v ušetrení vlastných nôh a času, ale aj v tom, že úradníci sú hnilí a keď si majú vymýšľať nové sprostosti a vypisovať vám, čo ešte všetko by mohli potrebovať, tak to radšej odklepnú a je pokoj! 😎 😎 😎
Ak ani jeden z vás Rakušan nie je, potrebujete k tomuto cirkusu ešte Anmeldebescheinigung, to vydávajú vo Viedni v 11. Bezirku, kde líšky dávajú dobrú noc. To mám len z vlastnej skúsenosti, tak neprisahám, že sa niečo nezmenilo. Po vydaní rodného listu pobežíte na Krankenkasse, aby vám dali potvrdenie, že ste poistená. S tým si zabehnete do 11. Bezirku, všetko vrátane vlastného a manželovho pasu skopírujete, vyplníte formulár (to ste nečakali, čo? 😀 ) a dajú vám alebo hneď alebo do troch dní Anmeldebescheinigung (závisí od tetule, na akú natrafíte) S tým idete na Finanzamt a potom do Krankenkasse a ten zdrap si opatrujte ako sviatosť oltárnu, lebo ho chcú jednoducho všade.
Anmeldebescheinigung je papier, ktorý potrebuje každý občan EU a Švajcu, ktorý sa ocitol v Rakúsku po 1.1.2006 (jedno či prisťahovaním či narodením), je mi záhadou, na čo im to je, ale asi na zvýšenie zamestnanosti.
Meldezettel síce oficiálne nepotrebujete, ale ak idete vybavovať osobne, radím v rámci zachovania vlastného duševného zdravia to pri sebe mať. Dokonca ani mne sa nechcelo 100x do dňa opakovať ako papagáj, že podľa zákona takého a takého to nemusím (a že som ho mala nabiflený riadne)
Lieska, na ten paragraf som celkom zabudla, hanba na moju hlavu 🙄 , ale už som chlapovi kázala, nech vyspovedá kolegu - právnika (on už je zvyknutý, aj mňa pred dvoma rokmi "vyzbrojoval" - teda právnik, nie chlap)
A keď už si tu sypem popol na hlavu - tak dodatočne aj všetkým oslávencom všetko najlepšie aj k meninám aj k narodkám, vidím, že dehu demencia pôrodom nekončí (alebo to len mne? 😠 )

silvia2406
12. sep 2008

ahojte babule 🙂

dnes prva? nezvyk 🙂 zvycajne to tu otvara maya alebo miriam 🙂

vroni, diki za info. ja anmeldebescheinigung uz mam, a kedze som presvihla 3-mesacnu lehotu na jeho vybavenie, tak asi po 4 mesiacoch od jeho vybavenia som dostala pokutu 50 eur 😠 no co uz, moja chyba.
este mi treba rodny list a pas 😒

lieska, super zoznam, tie homeopatika si asi tiez kupim, ved ako hovorite, uskodit to neuskodi, snad len pomoze. inak s tym dampfbadom, je to klasicky sedaci kupel, kde si ponoris cely zadok 😅 , ale tam ide o tu paru?
caj uz pijes? ja zacnem od buduceho tyzdna.

dnes ideme na parovu pripravu, tak som zvedava, ci sa dozviem nieco interesantne 🙂

miriam25
12. sep 2008

ahojte, vy uz asi vsetky vikendujete, ze?

silvia, ja som to tu rano uz davno neotvarala, jedine, ked si niekto pospi rano, ze sa tu predo mnou nikto neobjavi 😉 u mna to dost zalezi na tom, kedy ma maly zobudi a kedy ide zasa spinkat. napriklad dnes sa zobudil kratko pred 7, o 8 bol uz unaveny, tak som ho supla do postielky no a kym som sa ja naranajkovala, uz plakal. neviem, ci ho zobudili zubky, aleboo sa mu nieco snivalo alebo preco, ale teraz som ho ulozila, tak snad bude dlhsie spinkat. uvidime.

nejak mi blbne internet, ide rychlostou blesku, ktory len sem tam udrie, cakam dve hodiny, kym sa mi otvori stranka, tak nejak na to dnes nebudem mat nervy, ak sa to nezlepsi.

dnes by mal prist drahy skor domov, dufam, ze do 4 tu uz bude. chceli by sme ist pozriet jeden domcek este dnes, tak uvidime, o kolkej pride, ci to este stihneme.

vcera vecer som varila, takze dnes nastastie nemusim a musim sa priznat, ze som este lenivejsia, sa mi vobec, ale vobec nic nechce. aaach....

no nic, ak by mi nesiel net, tak vam zelam krasny vikend vsetkym!

miriam25
12. sep 2008

jaj, este nieco...

mayi, vsetko najlepsie k meninam!!! hlavne, nech vam to stahovanie dobre dopadne a nech si samko rychlo zvykne v novej skolke a ty medzi novymi kolegami a kolegyniami 😉

ak je tu este nejaka ina maja, tak aj tej zelam vsetko naj 😉

maya01
12. sep 2008

Ahojte,

Miri,dakujem za gratulaciu....a ja prajem vsetko naj,naj aj Viedencanke...nech je malinka zdravucka a nech na to vsetko zle,cim skor zabudne.

Ja dnes nic nestiham...roboty jak na kostole a este k tomu aj skolim,tak neviem kde skor.

Zatial pekny den.

silvia2406
12. sep 2008

aj ja prajem majkam vsetko naj naj naj k meninam 🙂

tinavieden
12. sep 2008

AJ od nas vsetko najlepsie Majkam. 🙂

maya01
12. sep 2008

Dakujem 🙂 🙂 🙂

jasterka
12. sep 2008

Ahojte 🙂 Tiez sa pridavam ku gratulntkam 🙂 Vsetko Naj Majky 🙂

Vroni-tiez vdaka,za suma sumarum,co sa tyka vybavovaciek 🙂

Lenka .pav tu bola vcera ale lenka.w sa dlhsie neukazala 😕 Leniiiiiiiiiiiiii si este tehulka? 🙂

lenkaw
12. sep 2008

Ahojte, jasne ze som este 2 v 1, len som nejako nestihala. Vcera som bola na kontrole u mojho gynekologa a ked mi pozrel na brusko tak sa zacal smiat, ze to asi nevyzera na maleho Mickey Mousa, zevraj mame uz 3.300g, uffff. No tak som bola prekvapena, lebo naposledy v nemocnici mi trdili ze to nebude velke babo, ale nechame sa prekvapit, hlavne ze je vsetko v poriadku!!!

lenkaw
12. sep 2008

A ako sa mate vy ostatne tehulky a netehulky???
Chcela by som v utorok na to stretko prist, tak to snad este zvladneme a tesim sa na vas.

jasterka
12. sep 2008

Ahoj Lenka 🙂 vau,takze pekny cvalik to bude,konkurujete Lenke.pavke 😉 ?

Bolo by super,keby si v utorok prisla,aspon na vlastne oci uvidim,co ma caka 😲 😵
Ty ako sa citis tak tesne pred?
Ja sa citim zo dna na den nemobilnejsia,bolia kriza a podbrusko,pripisujm to tomu,ze aj moje dietatko rastie a roztahuje si ma podla vole. Posledny tyzden zle spim,nechapem,som hrozne unavena a neviem zaspat,je mi horko a lietam stale na WCko ☹ ...a ked konecne zaspim,spim doobeda 😅

Inak aj ja sa pridavam do klubu teutonia,nakoniec sme objednali mistral S,v cervenej 🙂

jasterka
12. sep 2008

Inak zaujimave,ze si bola u tvojho gyn na kontrole 😕 mne moj povedal,ze posledna kontrola je v 36tt a potom ma prebera nemocnica,t.j.pri kazdej tazkosti mam ist tam,ze my sa uz uvidime az po porode 😕 a ked budem bez tazkosti mam ist do porodnice v den porodu na CTG...ze by som to zle pochopila ☹ ?

lenkaw
12. sep 2008

Jasterka: mne povedal gyn.na poslednej prehliadke za asi mi budu robit uz v nemocnici vsetky ostatne vysetrenia a tam si ma objednali az na den porodu, co mi pripadalo dost daleko tak som isla k nemu na to posledne vysetrenie a pre peciatku do Muki pasu!!!
A teraz mam az nemocnicu 22.9. tak som zvedava ci to dovtedy na nas pride alebo nie.
Tak aj ty mas Teutoniu? vitaj v klube ;o)))

lenkaw
12. sep 2008

jasterka: ozaj a boli ste sa uz so Silviou prihlasit na Wäschepaket v Mutter-Kind Zentrum? A este aj v DM dostanes dobre Gutscheini na plienky a vselico mozne ak sa tam prihlasis!!!

jasterka
12. sep 2008

Ano boli,hned na druhy den,v 5bezirku,strasne zlata pani sa nas pytala ako sa citime a vsetko nam vysvetlila,dala nam tasku plnu brozurok,
tiez tam robia rozne prednasky o kojeni apod. tehu stretnutia,ale to uz asi nestihame,to by muselo tehotenstvo 18mesiacov trvat,vyuzit vsetky ich ponuky 😀
dala nam potvrdenie na ten Waschepaket,aj nam vysvetlila ze co v ktorom je, tak si zoberieme ten kojenecky,ty ako si sa rozhodla 🙂 dufam,ze tam budu vsetko vecicky s logom Wien 😀 😝
a gutschein na tie polino plienky...ty sa chystas takto plienkovat 😕 ? ja pockam ,ci bude to moje dietatko lubit jednorazovky,ak ano,gutschein nevyuzijem.

zDMky mi doslo akurat vcera ,nas so Silviou v DMke minuli tyzden odstavila predavacky,ze tu mame nieco pre vas,vypiste 🙂 ....
uz to nase tehu proste nazatajime 😀

jasterka
12. sep 2008

Leni,ty si tusim spominala,ze si objednavas s baby Walzu?ako si spokojna s kvalitou?

lenkaw
12. sep 2008

jasterka: v tom 5. bez. je to fakt super, tam som chodila aj na Geburtsvorbereitungskursy a bola tam taka zlata hebamme. A co sa tyka plienok tak chcem pouzivat jednorazove pampersky a pod. s tym pranim sa mi to zda dost komplikovane!!!
z Baby-Walzu som si objednala akurat detske navlecky a vselijake prkotinky a za tyzden som to dostala a kvalita sa mi zda byt dobra. Uz som to aj oprala a vsetko o.k. uz len cakat na babenko.
Musim ist nieco konecne uvarit, majte sa krasne a pekny vikend. pa

lieska
12. sep 2008

Caute baby! Aj ja prajem vsetkym Mariam vsetko len to naj naj naj! 😉

Silvi, caje som si kupila dnes a zacala som ich aj dnes pit! Masazujem sa uz asi 3 dni (nie extra pocit), lanove semiacka pojedam uz dlhsie, tento tyzden som ale zacala pravidelnejsie! A na ten kupel som zvedava!
Nechodite vy na tu parovu pripravu nejak casto, ci sa mi to len zda? KOlko krat to mate? Moj kurz trva 5 tyzdnov (1x tyzdenne), z toho s partnerom tam mam byt 3x. A furt sa nieco nove dozviem, celkom to hltam!

Ja som si dnes bola obehat nejake urady, nakopla ma Lenka s tym jej zoznamom. Zistila som, ze sa to lisi od mesta k mestu...ja tu na vystavenie rodneho listu potrebujem len sobasny list a pasy obidvoch. Takze Vroni, ten paragraf mi zistovat nemusis, diky! A Meldezettel tiez nepotrebuju, vraj si to pozru cez siet! To tu mame pokrokovych uradnikov, co?
Ten sobasny a kopie pasov plus samozrejme formular o mene babatka posle na Standesamt priamo nemocnica.
No a pre Meldebestätigung pre male potrebujem len formular, ktory mam vyplnit, vraj to spolu s ostatnymi dokladmi bude tiez poslane z LKH a oni si to tam na tom Standesamte uz medzi sebou podelia! Tak celkom fajn! Som rada, ze ziadne potvrdenia o statnom obcianstve netreba!

miriam25
12. sep 2008

ahojte babenky, tak mne uz ide net zasa v pohode, len som zvedava ako dlho,lebo tu uz hrmi a vyzera to tak, ze bude burka... ☹

lieska, no vidis, nakoniec to ani nebude take komplikovane s tymi papierovackami ako si sa obavala 😉

baby, ja keby som vas tu objavila uz pred porodom, asi by som sa zacala viac vsetkeho obavat... vy tu rozoberate naozaj uplne vsetko, co je na jednu stranu super, lebo viete, co vas caka, co je overene a dobre a pod... na druhu stranu ja by som si asi narobila len zbytocne vela starosti, keby som to vsetko vopred vedela...

no ja som uz zvedava, ktora z vas teraz najblizsie ako prva porodi, stale sledujem, ktora ste v kolkom tt 😉

lyziarka
12. sep 2008

ja prispievam fakt len sporadicky, bohuzial nemam teraz toko casu, ani nestiham vsetko citat, len tak zhruba, ale postrehla som, ze organizujete stretnutie v Kidscafe. ak sa nam podari, prisli by sme, ak teda mozeme. Predpokladam, ze myslite to na Mariahliferstrasse, teda aspon ja tu ine nepoznam.

lyziarka
12. sep 2008

Jaaj, Tina, az teraz som si vsimla IP

bejby29
12. sep 2008

Caute kocky, vsetko naj vsetkym Mariam..Ako sa mate? 😀

twix
13. sep 2008

Ahojte!

asi vsetky pekne vikendujete. to je fajn, hlavne tehulky, nech si este posledne dni a tyzdne kludu vychutnaju. uplne vam zavidim, ako pisete, ze sa nudite, lezite a citate. tak si to poriadne uzijte!! prajem vam to!

vsetkym Mariam dodatocne prajem vsetko najlepsie!!

tehulky, vidim, ze to s tym prenasanim myslite vazne. to som ani nevedela, co vsetko existuje, len aby sa babo nardilo skor. ja som nebrala nic a prenasala som 4 dni, moja svagrina tiez nebrala nic a porodila 5 dni pred terminom, no a dalsia, tiez nic nebrala a porodila presne v den terminu 🙂 ja to tento raz opät necham na prirodu. ale prajem vam, aby to pomohlo, ked uz sa tak snazite 😉

k tym papierovackam, co popisala vroni chcem dodat, ze na vybavenie rodneho listu malej, moj muz musel priniest aj meldezettel (moj, svoj) a aj rodne listy. a z finanzamtu mi dosiel list, ze mam poslat kopiu dvoch dokumentov, myslim, ze to bol rodny list a meldezettel malej. a este chceli vediet, ze dokedy mi plati povolenie k pobytu, tak som im napisala, ze ja ziadne nepotrebujem. asi to naozaj zavisi od uradnika, ktory tam sedi 😒

wäschepaket som dostala v nemocnici. vecicky nemaju logo viedne 🙂

miriam25
13. sep 2008

ahojte, aj my vikendujeme s tatinom, maly sa od neho ani nepohne, normalne je to sranda sledovat 😉

twix, ani ja som nevedela, ze existuju nejake metody, aby sa neprenasalo, ja som nic nebrala a porodila som 10 dni pred terminom 😉

marlene
13. sep 2008

lieska,

gratulujem k babetku 🙂

bejby29
13. sep 2008

Lieska nam porodila??? Ak ano tak vsetko naj naj naj a gratulujem k novemu babatku 😀 😀 Jeej, to je pekna novinka

marlene
13. sep 2008

nie neporodila,ale ja som sa az teraz dozvedla ze je tehotna 🙂

bejby29
13. sep 2008

aha, tak teda nic 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre