Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

viedencanka
9. mar 2009

miriam,s tym dan. priznanim neporadim,ja som si ho na sk tiez nikdy nepodavala,zato v rakusku ano,lebo vacsinou mi zvyknu nieco vratit. Ja som tu uz 10 rokov a na zaciatku som si to zistovala na danovom na sk a bolo mi povedane,ze nemusim podavat,ale odvtedy preslo vela rokov,tak tiez dufam,ze nieco nezameskam,lebo tam mam trv. pobyt , ale napr. v poistovni som evidovana ako slovak zijuci dlhodobo v zahranici 🙂

bejby29
9. mar 2009

Viedencanka, mne sa mala posadila na zaciatku piateho mesiaca.. Ale napriklad suseda ma o den starsiu dceru, cize desat mesiacov a ta vobec nelozi, nedokaze sa posadit, musia ju posadit oni a vtedy sedi, no a doktor im hovori, ze to je v poriadku. Co si ja zas myslim, ze nie je, ale ona veri tomu doktorovi. Ja som sa jej snazila naznacit, ze sa mi to nezda, aby dieta sa nevedelo posadit samo v desiatich mesiacoch a nelozilo, lenze ja som maly pan ako sa hovori na taketo tvrdenia. Keby to bola Nathalia, tak menim doktora..

bejby29
9. mar 2009

Inak, Viedencanka, mala je rozkosna s tou maslickou, mame taku istu.. Krasnucka je 😉

twix
9. mar 2009

Miriam, ani ja nemam na SK ziadne prijmy. preto je vysledok nulovy, ale podavam danove na SK, lebo tam mam trvaly pobyt.

miriam25
9. mar 2009

bejby, moj maly sa dokazal sam posadit ked mal 9 mesiacov. dovtedy sa len pokusal a pokusal a neslo mu to. nelozil, len sa gulal po zemi alebo plazil a sedel neuveritelne rad, to sa mu strasne pacilo. Jaj a behal v choditku este ;) no a v tych 9-tich mesiacoch mi zacal chodit za jednu ruku a od 10-tich mesiacov uplne sam. takze my sme sice boli trosku pomalsi na zaciatku, ale potom to slo neuveritelnym tempom ;)

viedencanka
9. mar 2009

bejby,dakujem za pochvalu,prave pridavam nejake fotky,je to hrozne,ja kazdy tyzden nafotim aj 200,potom neviem vybrat 🙂 Linduska ma prave 6 mesiacov,podla tej stranky,co je v MKP,kde je po mesiacoch rozpisany vyvoj dietata,co uz ma vediet a co nie,zatial nam to presne sedi,lozit by malo dieta v osmych mesiacoch,prevracat sa same okolo 6 mesiaca,par krat sa to linde podarilo,len jej sa to moc nechce,ale urcite to budem sledovat,aby sme nic nezameskali.

bejby29
9. mar 2009

Veru, asi je kazde dieta naozaj ine a netreba to porovnavat.. Akurat, ze naozaj nikdy nevies ako sa to ukazalo u Tiny a Leni.
Ked to sedi, netreba si zbytocne robit starosti 😉
My sme trosku popredu boli, ale teraz sa to spomaluje, lebo chodit sa jej nechce.. Zato sa plazi ako vojak americkej armady 🙂
Prajem vam dobru nocku, idem si ja lahnut, lebo toto tehotenstvo mi dava zabrat 😖

wienika
9. mar 2009

dobry vecer kocky,

jasterka, boze, to muselo byt strasne, esteze bola s tebou silvinka......drzim palce, nech ti je uz lepsie a nech si coskoro zdrava......

viedencanka, to ma mrzi, ze si bola chora, veru som sa uz aj bala, ze co je s tebou, ked sa nehlasis.......
to s tym kolenom nechapem, len dufam, ze ti ho konecne vyliecia......moji kolegovia maju skoro vsetci kolenny problem a furt chodia k lekarom.......na MR a RTG..stale dokola..vacsina ich ma uz aj zoperovane......

miri, aj mna to napadlo, ze bez deticiek bude lepsie, ak mas kam dat maleho....ved este uvidime a zavolame si potom buduci tyzden......tesim sa na kavicku🙂

baby, ja sa na to stretko tiez pokusim dostavit, snad nam do toho nic nepride..ale asi tak medzi 14.30-15.00...dufam, ze tam este nejake budete...a kidscafe je dobry napad, aj tak bude asi prsat....
tak dufam, ze sa stretneme v hojnom pocte....
vroni, skoda, ze sa opät nestretneme...snad nabuduce...uzite si plavanie......

idem ja spinkat, vyzeram ako skrecok, tak dobruu nocku

maya01
10. mar 2009

Dobre ranko,

Viedencnaka,dufam ze sa uz citis lepsie a vo stvrtok sa vidime na cviceni... 😉 Neviem,kedy sa nam podari prist zajtra,ale predpokladam,ze urcite az po tretej a to sa asi minieme... ☹

Jasterka,super ze je ti uz lepsie...len si skutocne treba davat pozor,co papas,aby si tu potvoru zbytocne nedrazdila...moja mamina mala tiez roky rokuce problemy so zlcnikom a zacali jej tiez po porode,dovtedy nevedela ani,ze nejaky zlcnik ma... 😖

Dufam,ze sa zajtra zideme v hojnom pocte... 🙂

charlotka
10. mar 2009

Dobre ranko,

dakujem za pochvalu malickej, ona je take slniecko smejko pokladik, ale na cudzich sa smeje malo, len ked sa jej niekto vyslovene paci, tak sa trosku uskrnie a potichucky rozprava g g g g 😀 inak s tym rozpravanim mame zabavu, momentalne sa budime rano okolo 5 a veselo si rozpravame a poriadne nahlas aaaaaaa hmmmm buuuuu, aj ked si ju nevsimame 😎 dost som bola po tieto noci nevyspata, pretoze krmime kazde dve hodky a potom
od piatej uz skoro ziadne spanie, ale dnes som ju jednoducho prebalila, nakojila a ked sa pustila do rozpravania, nechala som ju a co sa nestalo? po pol hodinke zrazu uprostred vety stichla a zaspala 🙂 som sa normalne zlakla, ze tak zrazu sek a ticho a mlada spala 🙂 😀

viedencanka, tak uz mate to vysetrenie na reflux za sebou? parada, to ma tesi, som na vas myslela, kedy vas to caka, takze super, ze ste to zvladli!!! 😉 a bez narkozy! mna sa vtedy take nieco vobec nepytali, mozno uz pri takychto vacsich detickach, ze maju viacej sily, tak to robia aj v narkoze. ale urcite by som narkozu chcela iba v nevyhnutnom pripade!!!! je to obrovsky zasah do organizmu, nie len pre babo, ale aj pre dospeleho, hnusoba je to a hotovo! 🙄
inak s tym mlieckom je to tiez skvele, ze si po dvoch tyzdnoch zacala zas kojit! 🙂

my sme si s mlieckom uzili svoje, okrem klasickych kriz este aj tie zo stresu po pobyte v nemocnici!!! 😒 teraz naposledy sme bojovali okolo 2 tyzdnov, kym sa nam poriadne rozbehlo, sice som mliecko mala, ale kedze mala bola taka vyhladovana (ved schudla skoro pol kila) tak chcela casto pit, aj kazdu hodinu, niekedy aj castejsie a poobede a vecer uz skoro nebolo co a kym to moj mozog pochopil, to trvalo 😠 ale potom som citala, ze v tomto obodi sa uz prsia nenalievaju, ze sa mliecko tvori pocas pitia babatka, ono si to same reguluje a ked treba viac, mozgu to trva od 7 do 14 dni, kym to pochopi 😎 a vcera co sa nestalo? rano sa zobudim a prsia ako pamela 🙂 naliate ako delo 😀 takze treba len verit a nevzdat to! viedencanka, ty si tiez toho prikladom, ako pekne ste sa zas rozkojili 😉

charlotka
10. mar 2009

miriam, ja byt tebou, tak si to danove na sk podam urcite. podla mna to treba, moja svokruska je uctovnicka - na zivnost, (a robi vela danovych pre inych zivnostnikov - malych aj vacsich) ona sa v tom celkom vyzna a ked nevie, tak vola na danove riaditelstvo 😝 a ako tu uz bolo pisane, ak nemas povybavovane v rakusku tie veci na finanzamte - domicil ci ako sa to vola - tusim vroni pisala minule ohladom toho, tak si treba na sk podat, ak tam mas trvaly pobyt. moja svokra to tvrdi tiez, a ja jej verim. ono miestne danove urady radi davaju info, ze ak zijeme obaja manzelia - cela rodina tu a mame tu stred zaujmov a na sk ziadny prijem, ze nemusime podavat. je to ciastocne pravda - ale, ako bolo povedane, treba mat povybavovane veci na finanzamte v rak. pokial nemas a ani si nemala na sk prijem ani v rakusku (materska sa neuvadza, pretoze to nie je zdanitelni prijem) tak jednoducho napises do danoveho nuly.

charlotka
10. mar 2009

jasterka, tak to ma naozaj tesi, ze je ti uz lepsie, len opatrne s papanim, aby sa zlcnik zas nerozhneval, ale ved ty vies co a ako, zdravotnicka 😉 drzim palce na tych testoch 😉

tinavieden
10. mar 2009

ahoj babule.Citam,ze ma tu troska spominate ohladom motorickeho vyvoja dietata. Tak Ja by som si osobne uz po mojej terajsej skusenosti zasla za viacerymi doktormi(a preco a nie aj na SK kde to beru ovela prisnejsie a zodpovednejsie)ak sa mi nieco nezda. Tu maju na vsetko moc casu a väcsinou tvrdia,ze je vsetko v poriadku aj ked to ta neni ako u nas...terapeuticka co k nej chodim stale tvrdi,ze sme prisli este v dobrom case,ze sme to tak "skoro"u Leni objavili...chodia k nej deti co maju 3 roky ano 3 roky a nevedie este chodit...proste doktori tu maju na vsetko cas a ked je uz ozaj neskoro tak konaju...
Bejby aj ta Tvoja suseda,ktora doveruje pediatrovi no tiez sa mi to nezda urcite by som sla k inemu po nazor....uz teraz uvazujem ozaj inak a nikomu tu uz az tak nedoverujem ☹
Viedencanka ak Linduska dviha nohy v 6 mesiacoch je to este ok ale urcite by som to sledovala...uz sa otaca?Ak mas moznost daj si ju pozriet SK pediatrom, viem o com hovorim...mozno by jej pomohli nejake cviky na rozhybanie sa...moze byt ozaj len leniva a pohodlna ale cvicenim nic nepokazis....
Ok baby tak zajtra v Kidscaffe o 14.30 rezervujem stol...budem sa snazit byt tam uz o 14.30 takze Viedencanka rada Ta tam skorej uvidim...a samozrejme aj ostatne baby sa ponahlajte 🙂 🙂

bejby29
10. mar 2009

Tina, mne sa tiez ta moja suseda akosi nezda, dnes ideme spolu von tak sa jej budem snazit nejako naznacit, ze sa mi ten jej doktor nezda.. Mala Lena /tiez sa vola tak isto ako tvoja 😉 / iba lezi a nic nerobi, musia ju posadit, ani stat nechce, ani sa nepretaca a to ma dnes 10 mesiacov.

tinavieden
10. mar 2009

bejby tak to je ozaj malo co robi,urcite ju presvec o tom,ze mala neni motoricky ok...tu lekari na to moc nepozeraju a ked tak uz je ozaj dost neskoro...ved ja som musela mojej pediatricke povedat,ze moja dcera neni ok inak by si to ani nevsimla ☹ 10 mesiacov a este sa ani nepretaca no to je uz cas na terapiu len tu je problem,ze sa na to velmi dlho caka a preto mozno doktori takto reaguju...dieta je len lenive to sa spravi...no an oale kedy???iba sa rozulujem nad tymto zdravotnictvoom...

bejby29
10. mar 2009

Vies, lenze ako jej to povedat? To nie je nic prijemne ☹

tinavieden
10. mar 2009

Povedz jej ako som dopadla Ja...moze to byt nieco vazne a moze mat nieco s nervovou sustavou...moze ale nemusi...ale urcite to treba sledovat odbornikom.Povedz jej nech rychlo kona, ved to neni normalne aby jej pediater to bral v poriadku..kedy bola u neho naposledy?Nech sama poziada o überweisung do Entwicklungdiagnostikcentra aby nebolo neskoro...len problem je aj v tom,ze tam maju tiez stale plno a na termin cakas dost dlho...tak nech rychlo kona

bejby29
10. mar 2009

Ok, dnes sa pokusim, dufam, ze sa nenahneva.. Prinajhorsom ju zajtra zoberiem na stretko s nami a mozeme sa s nou porozpravat.. Este to som zabudla povedat, ze ona len lezi ako dvojmesacne babo, bez pohybu, ja keby som tak Nathaliu nechala tak je behom sekundy na zemi

tinavieden
10. mar 2009

Ok dobry napad, zober ju zajtra na stretko, ja sa s nou porozpravam...10mesacne dieta,ktore len lezi musi nieco mat,mozno ma to co Leni je hypotonicka co si teda myslim len ako som uz pisala doktori tu maju vzdy na vsetko cas...ale to je inac velmi smutne.Na SK by Ta uz davno poslali k neurologovi a na terapiu...No urcite ju zajtra zober na stretko...

viedencanka
10. mar 2009

zajtra sa na vas tesim,ja tam budem asi prva,aby som aspon chvilu mohla zostat,rano pojdeme na tie vysledky do smz ost a asii rovno odtial tam pridem,tina alebo bejbyposlite mi prosm na ip vase tel.cislo.

charlotka-na ten prvy pokus na vysetrenie refluxu prostr. kontr. latky tiez robili bez narkozy,vtedy mala linda necele 2 mesiace,tak naozaj nechapem,preco Livike davali narkozu.Mna sa pytali,ze si mozem vybrat,oni asi vedia,ze pre matku je tazke vidiet tam svoje dieta nariekat,ale ja som povedala,ze radsej nech mala krici od placu ako by mala dostat narkozu,mozno som v tomto sebecka,ale rozhhodla som sa tak.

charlotka
10. mar 2009

ahojky,

viedencanka, livinke narkozu pri tomto istom vysetreni nedavali 🙂 to absolvovala tiez ked este nemala ani 2 mesiace.ja som to myslela tak, ze sa ma nepytali vtedy, ci chceme narkozu, len to rovno spravili pri vedomi, samozrejme s velkym placom, ale to som uz pisala 😢 ale som naozaj rada, ze to tiez uz mate za sebou, naozaj 🙂

to az pri inych dostavala cipky na uspanie, lebo to sa nesmela vobec hybat a potom pri magnetickej rezonancii bola v narkoze, tiez, ze sa pri tom nesmie hybat a pri tomto vysetreni ten strouj - valec nejak hlasno tuka, tak preto uspavaju priamo do krvy - narkozou - ale iba male deti, dospeli uz vedia vydrzat 🙂
ja som to myslela tak, ze sa ma nepytali vtedy, ci chceme narkozu, len to rovno spravili pri vedomi, samozrejme s velkym placom, ale to som uz pisala 😢 ale som naozaj rada, ze to tiez uz mate za sebou, naozaj 🙂
d
rzim zajtra palce, nech mate dobre vysledky! 😉 a hlavne pevne nervy pri cakani, pozname, my sme absolvovali nespocetne vela stried v Kinderambulanz SMZ Ost 😎

charlotka
10. mar 2009

k tomu motorickemu vyvoju, toto som nasla na nete, viem ze je toho vela, ale celkom s tym suhlasim...

V 2. mesiaci vie dojča dlhšie udržať hlavičku vzpriamenú, začína dvíhať nožičky.

Koncom 3. mesiaca sa opiera o predlaktia, t.j. pasie koníčky /zadoček pritom nedvíha z podložky/, živo sa pohybuje pri rôznych podnetoch.

V 6. mesiacoch sa prevráti z bruška na chrbát, koníčky pasie na vystretých končatinách, vie sa pritiahnuť do sedu, pri držaní vo zvislej polohe sa udrží na nožičkách. Nie je správne nasilu udržiavať dieťa v sede, ani ho nútiť k výkonom, ktoré mu nejdú. Motorický vývoj je u detí individuálny, deti môžu jednotlivé etapy vývoja preskočiť.

Vývoj chôdze začína okolo 7.-8. mesiaca.
V 7. mesiaci dieťa sedí samo, začína stáť s oporou, začína sa plaziť.

Medzi 8.-10. mesiacom prechádza plazenie plynulo na lozenie po štyroch, prípadne chodí samo, ak ho niekto drží za ruky.

11-mesačné dieťa stojí chvíľu bez opory alebo mu stačí opora jednou rukou, urobí aspoň jeden samostatný krok.

12-mesačné dieťa chodí okolo nábytku, stojí samostatne bez opory, môže robiť prvé samostatné kroky.

Nie všetky deti sa vyvíjajú rovnako, ak dieťa napríklad v 6 mesiacoch nesedí, neznamená to, že zaostáva v psychomotorickom vývoji. Hrubé orientačné body, ktoré by nás mali upozorniť na to, že niečo nie je v poriadku sú: ak sa po 3. mesiaci nedvíha na predlaktie, ak po 8. mesiaci nesedí bez opory, ak po 9. mesiaci nelezie, ak po 13. mesiacoch nestojí, ak po 15. mesiacoch nechodí.

MUDr. Katarína Vajdičková

miriam25
10. mar 2009

ahojte,
tina, vobec sa ti necudujem, ze ta rozculuje postoj rak. lekarov, kedze si si uz prezila svoje. ja by som reagovala uplne rovnako 😠
bejby, naozaj vezmi tu svoju susedu zajtra na stretko, ked uvidi a bude sama pocut od tiny, co si uz vsetko prezila, mozno to cele nebude brat na lahku vahu. Ja by som si na jej mieste zrejme uz davno robila starosti, keby sa samko v 10-tich mesiacoch ani len neotacal. Ja si to neviem ani len predstavit, kedze maly uz od 10-tich mesiacov chodil uplne sam... 😅

zajtra vam zelam krasne stretko, porobte vela foteciek, aby som sa mohla zasa na vsetkych vas a detickach pokochat 😉

my sme dnes boli poobede u svokry a u svagrinej, dala som si kavicku, o samkovi som ani nevedela, ze ho mam, stale s nim niekto bol (doslova som bola prekvapena, lebo vacsinou som s nim aj tak len ja), takze som si super oddychla dnes poobede. Taketo by mohlo byt aj castejsie 😝 😀

bejby29
10. mar 2009

Takze moja suseda ma 10 mesiacov a nelezie, takze nie co nie je podla tejto dr. v poriadku.. Ja teraz idem k nej a porozpravam sa s nou..

bejby29
10. mar 2009

nieco*

lenkaw
10. mar 2009

ahojte,

juuuj baby, tak v poslednom case sa tu nakopilo dost tych problemov, tak nech vsetky pominu co najskor!!!Prec s nimi!!!

Ja som dnes bola v Spitali pozriet svagrinku, no a poviem vam ze je to obrovsky rozdiel moj 5 mes. Luca a novorodeniatko. Aj som sa ho skoro bala chytit, take krehunke vsetko. No a kedze sa tu Boldy neukazala pytala som sa ci je tam, ale este nie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ale v tyzdni tam este skocim, tak snad uz ju tam vymaknem aj s Jasminkou v rukach.

twix
10. mar 2009

ahojte!

ked mala nasa Laurinka 9 mesiacov a este nelozila a ani sa len na kolienka nedvihala, bola moja lekarka dost prekvapena, ze je taka pasivna. trochu ma to vtedy vystrasilo. ukazala mi, ako s nou mam cvicit a objednala nas o mesiac opät. to lozenie prislo tak nejako zo dna na den koncom 10. mesiaca. prvy krat sa postavila, ked mala 13,5 mesiaca a sama chodila, ked mala 14,5 mesiaca. ona bola taka pohodlna, kym nevedela chodit. kde som ju posadila, tam sedela a bola spokojna. zato odkedy chodi, nezastavi sa.
ja by som si robila velke starosti, keby moje 10-mesacne dieta len lezalo.

boldy
10. mar 2009

ahojky babulky,
ja sa len hlasim, este som cela... lenka zajtra idem do nemocky, takze ak sa vam neozvem zajtra, tak si ma tam nechali, co dufam v kutiku duse, lebo ozaj uz nevladzem velmi... tak idem vas docitat, lebo ste toho teda popisali...drzte sa a pekne stretko prajem 🙂

bejby29
10. mar 2009

Caute kocky, tak som sa vratila od susedy a Lena behom tyzdna zacala stat a uz sa vie aj posadit. A to vsetko behom tyzdna.. Ale sme sa porozpravali a moja susedka pojde aj na zweite Meinung k mojmu doktorovi.. Tak som stastna aj za nu. Uplne sa zmenila, je taka zivsia, uz len nesedi tak apaticky. Pytala som sa jej, co s nou urobili, ze taky pokrok 😀
Inak, pri nas v tretom Bezirku pat minut od mojho domu otvorili Kinder-Eltern Zentrum www.derkreativraum.at tak sa vytesujeem! 😀
Boldynka, zachvilku to uz mas za sebou, neboj 😉

wienika
10. mar 2009

ahojte babulky,

boldy, zajtra ti drzim palce, nech si ta tam uz nechaju a nech to uz mas za sebou...... 😉

baby, tak zajtra to stretko asi plati, ak by ste to nahodou doobeda zrusili, dajte mi prosim smskou vediet, lebo v robote sa na mail nedostanem.....ja koncim okolo druhej, tak pridem okolo tretej, dufam, ze tam este budete, rada by som vas vsetky videla....
tak sa uz tesim......

dobru nocku.... 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre