Pôrodná trauma

Pôrod predstavuje zážitok, ktorý dokáže poznamenať psychiku ženy v pozitívnom aj v negatívnom ohľade. Môže sa z neho totiž stať skúsenosť, ktorá ženu posilní, no aj nepriaznivo ovplyvní jej prežívanie materstva či plánovanie ďalšieho tehotenstva. Ako sa definuje popôrodná trauma a čo robiť, ak sa pri pôrode stalo niečo, s čím žena nie je stotožnená? Dá sa úplne vyrovnať s traumatizujúcim pôrodom a ako v čo najväčšej miere zamedziť negatívnym dôsledkom?
trauma z pôrodu

Trauma z pôrodu môže vzniknúť z rôznych príčin a mať rôzne dôsledky.

Čo je to popôrodná trauma a aké sú jej príčiny?

  • Spočiatku je dôležité povedať, že trauma z pôrodu môže nastať ako po psychickej, tak i po fyzickej stránke, pričom obe roviny sú veľmi úzko prepojené. Fyzická traumatizácia sa môže týkať pôrodných zranení, ktoré na tele ženy vznikli, ale i dieťatka, ktoré počas prechodu pôrodnými cestami utŕžilo nejaké poranenia, napríklad zlomeninu kľúčnej kosti. Hoci sa tieto zranenia po čase zahoja, strach, spomienky na bolesť alebo pocit, že pôrod nevyšiel podľa predstáv, v žene môžu zostať aj celé roky.
  • Definovať najčastejšie situácie, ktoré by sa dali označiť za psychickú pôrodnú traumu, však nie je také jednoduché. Každá žena je totiž iná a rovnako teda každá z nich zaujme aj odlišný postoj k rôznym skutočnostiam, ktoré počas pôrodu nastanú. Vo všeobecnosti by sa však za traumatický zážitok dala označiť situácia, kedy žena v priebehu pôrodu stráca kontrolu nad tým, čo sa odohráva okolo nej, s jej telom a s dieťatkom. Práve tento pocit bezmocnosti, ktorý často dostane ženu do situácií, s ktorými vopred nepočítala, dokáže zanechať na psychike najväčšie stopy.
  • V praxi teda môže ísť o mnoho situácií, ktoré dokážu rodičke spôsobiť traumu:
    • bolestivý a dlhý pôrod,
    • nepríjemná skúsenosť s personálom v pôrodnici,
    • nepredvídateľná situácia, ktorá ohrozí zdravie alebo život dieťaťa či ženy,
    • neplánovaný cisársky rez,
    • nástrih hrádze proti jej vôli,
    • použitie inštrumentov pri pôrode – vákuový zvon2 alebo kliešte,
    • krátky alebo žiadny bonding,2
    • strata dieťatka pri pôrode,
    • nepríjemné zážitky na oddelení šestonedelia,
    • problémy s dojčením a porovnávanie sa s ostatnými mamičkami na oddelení, ktorým sa tieto problémy vyhli.
  • Traumu z pôrodu môže mať na svedomí aj jeho predošlé nerealistické idealizovanie. Dnes si totiž nastávajúce mamičky môžu čoraz častejšie vypočuť, ako pôrod nebolí a ako by pre ne mal byť doslova nadpozemským zážitkom. Je na ne vyvolávaný tlak, aby si pôrod užili, s čím nie je také jednoduché vyrovnať sa, ak si prežijú opak. V prípade, že je ich skúsenosť iná a pôrod im navodil úplne odlišné pocity, môže to viesť k pocitu zlyhania a nahovárania si, že niečo podcenili či urobili zle. Tým pádom sa v priebehu šestonedelia, teda v tom emočne najvypätejšom období, deptajú výčitkami a myšlienkami, že už do počiatočnej etapy materstva nevstúpili ako „dobré matky.“

Príznaky a dôsledky popôrodnej traumy

  • Psychická popôrodná trauma by sa dala spočiatku definovať ako zlý a nepríjemný pocit, ktorý je s týmto zážitkom spätý. Môže to viesť k tomu, že žena spomienky na pôrod odmieta a vyhýba sa im, pretože jej navodzujú úzkostlivé stavy. Rovnako sa však tie najsilnejšie okamihy z pôrodu môžu žene vracať v podobe častých flashbackov, či už počas dňa pri vykonávaní bežných činností alebo pred spánkom. Ak sa toto psychické rozpoloženie včas nespracuje, je tu riziko rozvinutia napríklad posttraumatickej stresovej poruchy, ktorej dôsledky sa môžu prejavovať i celé roky.
  • Za príznak pôrodnej traumy, ktorý môže nastať už v priebehu šestonedelia, sa dá považovať i tzv. depersonalizácia (odosobnenie sa od citového a zmyslového prežívania súčasného okamihu, ktorý by sa ženy akoby vôbec netýkal), nezáujem o okolie, o svoje potreby či o dokonca aj o dieťatko samotné.
  • S odstupom času, pokojne aj o pár rokov po pôrode, sa dá za jeden z príznakov popôrodnej traumy označiť i odmietanie ďalšieho tehotenstva, a to aj napriek tomu, že by žena po ďalšom dieťati silno túžila. Strach z pôrodu a prípadné znovu prežitie traumatického zážitku sú však natoľko silnejšie, že si pôrod a všetko s ním späté žena zopakovať odmieta.

Ako čiastočne predísť popôrodnej traume?

Hoci sa množstvo nečakaných udalostí na pôrodnej sále nedá predvídať a teda im ani nemožno predísť, nastavením mysle je možné aspoň čiastočne zmierniť dopad prípadného traumatického zážitku, ktorým je žena konfrontovaná:

  • Priznať si, že pôrod je práca, ktorá si žiada vypätie všetkých síl a námahu. Rovnako ako sa po nej môže dostaviť pocit dobre odvedenej práce, môže žena pociťovať aj nespokojnosť. Oba varianty sú pre pôrod úplne prirodzené.
  • Neidelizovať si pôrod ako zážitok, v ktorom niet miesta pre bolesť, a zmieriť sa s tým, že prípadné komplikácie, ktoré môžu nastať, nevznikli vinou ženy. Pozitívne psychické nastavenie síce dokáže urobiť zázraky, no pri pôrode môže vzniknúť celá škála komplikácií, ktorú žena pod svojou kontrolou jednoducho nemá.
  • Dôkladne si premyslieť výber pôrodnice11 – ide totiž o rozhodnutie, ktoré najviac ovplyvní tvoje spomienky na pôrod a prvé chvíle s bábätkom. Informuj sa, ako jednotlivé pôrodnice pristupujú k nástrihu hrádze či k bondingu a ako v praxi riešia závažnejšie situácie, ktoré na pôrodnej sále môžu vzniknúť.
  • Nevnímať prirodzený vaginálny pôrod ako jediný, prípadne nesmierne dôležitý spôsob pôrodu a pripustiť si aj možnosť, že môže nastať komplikácia, ktorá povedie k pôrodu sekciou. Takisto sa treba vyhnúť myšlienkam, že prípadný cisársky rez nastal, pretože žena vo svojej úlohe matky alebo rodičky zlyhala.
  • Sústrediť sa nielen na pôrod, ale i na nové životné obdobie, ktoré nastane potom. Pôrodom sa totiž nič nekončí, no práve naopak, všetko sa ním ešte len začína.
  • Pripraviť sa na šestonedelie a pripustiť si skutočnosť, že to môže byť i nesmierne náročné obdobie, ktoré preskúša psychiku aj fyzické sily ženy. Nezabudnúť na to, že poprosiť o pomoc nie je hanba. Oddýchnuté telo sa totiž ľahšie vyrovnáva s ťažkými zážitkami z uplynulých dní.
  • Netrvať na tom, že všetko bude dokonalé a dopriať si oddych, aj za cenu toho, že nebude perfektne uprataná domácnosť či vyžehlená všetka bielizeň. Namiesto toho, aby bol poriadok navonok, je potrebné sa v prvom rade sústrediť na to, aby si mala poriadok v duši.

Liečba popôrodnej traumy

  • Prvým a najviac dôležitým krokom k úspešnej liečbe je priznať si, že sa niečo deje, že trauma počas pôrodu vznikla a že so sebou prináša následky, ktoré komplikujú život a je ich potrebné odstrániť. Keďže je však pojem pôrodná trauma veľmi obšírny a jednotlivé traumatizujúce zážitky spracujú rozdielne ženy iným spôsobom, nie je možné v krátkosti definovať ten najideálnejší postup, ako sa z pôrodnej traumy vyliečiť.
  • Zatiaľ čo niektorej žene „postačí,“ ak si dopraje odpočinok, sústredí sa i na svoje potreby a dá si čas na spracovanie traumy, pred ktorou nebude zatvárať oči a nebude ju bagatelizovať, iným ženám zasa padne vhod, ak sa traumatickým dôsledkom budú venovať pod vedením psychoterapeuta. V takom prípade je vhodné obvolať niekoľko psychoterapeutov a spýtať sa ich, či vedia pracovať s popôrodnou traumou.
  • Trvanie liečby a zotavovanie sa z pôrodnej traumy je nesmierne individuálne a opäť tu platí, že tak ako jednej žene sadne odlišný spôsob spracovávania traumy, tak bude potrebovať aj rozdielne dlhý čas. Môže teda ísť o dni, týždne či mesiace a v prípade dlhodobo prehliadanej traumy, žiaľ, aj roky.
  • Doba liečby popôrodnej traumy je vo všeobecnosti závislá od:
    • hĺbky traumatického zážitku a jej spracovania bezprostredne po pôrode,
    • času, ktorý žena sama sebe venuje,
    • „načasovanie“ momentu, kedy si žena uvedomí, že traumu zažila.

Čo ak sa popôrodná trauma nerieši?

  • Pôrodnú traumu, nech už bola akákoľvek, rozhodne netreba podceňovať. Aj v prípade, že by okolie tvoju skúsenosť zosmiešňovalo, prípadne by sa ti zdalo, že ty si tou, ktorá preháňa a daný zážitok len zbytočne „nafukuje,“ nenechaj sa týmto postojom odradiť.
  • Neliečená popôrodná trauma totiž v tých najhorších prípadoch môže vyústiť do ťažkých depresií, ktoré, ako iste vieš, môžu mať fatálne a nezvratné následky. Preto nepotláčaj svoje pocity, s nikým sa neporovnávaj a ak sa ti bude zdať, že pôrod zanechal následky na tvojej psychike, určite nad týmto stavom prevezmi kontrolu a nečakaj, že všetko vylieči čas.

Video: Všetko o pôrodnej traume

Rozhovor s pôrodnou asistentkou, Mgr. Bc. Kristinou Zemánkovou

Čo vo videu zaznelo:


Popôrodná depresia

  • Popôrodná depresia predstavuje samostatnú kapitolu nástrah, ktoré môžu krehkú psychiku ženy po pôrode ohroziť. Ide o stav, ktorý môže, no i nemusí byť naviazaný na traumu z pôrodu. Prejavuje sa apatiou, nechuťou do života, spánkovými problémami a depresívnymi či úzkostnými epizódami, ktoré trvajú viac ako 3 týždne. Samozrejmosťou však je, že konkrétne symptómy sa môžu líšiť zo ženy na ženu.
  • Neliečená popôrodná depresia môže vyústiť do ešte horších rozmerov – tzv. popôrodnej alebo laktačnej psychózy. Zatiaľ čo pri depresii môže žene pomôcť psychoterapia, popôrodná psychóza si už žiada omnoho väčšiu odbornú pomoc a v tých najvážnejších prípadoch aj hospitalizáciu.
  • Prečítaj si viac o popôrodnej depresii a popôrodnej psychóze v našich samostatných článkoch:

Popôrodná depresia

Popôrodná depresia alebo tiež popôrodné blues, či laktačná psychóza je závažný psychický stav, ktorý sa prejavuje po pôrode a to extrémnymi výkyvmi nálad, depresiami, poruchami sústredenosti, výpadkami pamäti a strácaní pojmu o čase a priestore. Často sa spája aj s nezáujmom o dieťa. Tiež sa u novopečených mamičiek prejavujú halucinácie a bludy, ktorých si žena ani nemusí byť vedomá.

Laktačná psychóza (Popôrodná depresia)

Laktačná psychóza alebo popôrodná depresia sa týka mnohých mamičiek, predovšetkým prvorodičiek. Sú často nediagnostikované. Nepriaznivo ovplyvňujú kvalitu života nielen samotnej ženy, jej dieťaťa, ale aj celej rodiny.


Ako sa starať o psychiku po pôrode?

  • Ako spoznáš, že sa dostavilo baby blues, čo to vlastne je a ako s týmto pocitom zabojovať? Kedy už prerastá do depresie, na ktorú by si rozhodne nemala zostať sama? A existujú nejaké možnosti, ako sa na náročné obdobie šestonedelia pripraviť tak, aby si z neho vyšla v čo najlepšej psychickej kondícii?
  • Prečítaj si náš článok o duševnom zdraví po pôrode a dozvieš sa aj mnoho iných informácií:

Duševné zdravie po pôrode

Šestonedelie a prvé mesiace života bábätka si často idealizuje nielen spoločnosť, ale i samotné nastávajúce mamičky. V skutočnosti však obdobie krátko po pôrode nemusí pôsobiť ako prechádzka ružovou záhradou – okrem toho, že si istými zmenami prejde aj telo, nepríjemne môže prekvapiť i duša. Ako sa starať o psychiku po pôrode a aké signály ti môžu dávať najavo, že čosi nie je v poriadku? To sa dozvieš v našom článku.


Mohlo by ťa zaujímať

Zmeny na tele po pôrode

Na internete nájdeš množstvo informácií o tom, ako sa tvoje telo mení v priebehu tehotenstva. Avšak čo po pôrode? Zmenám na ženskom tele sa už v tomto období toľko pozornosti nevenuje, pretože v tom čase sa už každý dávno sústredí len na novonarodené bábätko. Avšak aj táto etapa života si zaslúži, aby sa o nej hovorilo. Telo ženy si totiž markantnými zmenami prechádza i po donosení dieťatka. Poď si teda prečítať, čo všetko sa s tvojím telom bude diať a na čo by si sa mala sústrediť.

Po pôrode

Je šestonedelie skutočne najcitlivejším obdobím v živote ženy? Ako vyzerajú prvé dni po pôrode v nemocnici? Ako sa bude regenerovať tvoje telo a ako by malo prosperovať bábätko? Ak sa nachádzaš v období, kedy ťa od pôrodu delí len krôčik, poď sa spolu s nami pozrieť, čo ťa počas prvých dní po pôrode čaká a čo ťa môže prekvapiť.

Bonding

Bonding - väzba po pôrode, nalepenie sa. Je pokračovaním a posilnením vzťahu matky a otca s dieťaťom z prenatálneho obdobia. Jedná sa o posilnenie vzájomného emočného naladenia a biologicky prirodzeného a intuitívneho správania novorodenca, matky a otca.


Viac o psychickom zdraví na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s pôrodnou traumou

Máš skúsenosť s pôrodnou traumou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke