Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Výber pôrodnice

Výber pôrodnice je jedna zo závažných otázok, ktorú rieši budúca mamička pred pôrodom. Nie je ľahké nájsť odpoveď na to, kde a ako privediem na svet svoje dieťa a do koho rúk zverím jeho príchod na svet. Pri výbere pôrodnice má tehotná žena slobodnú ruku, neplatí rajonizácia podľa miesta bydliska. V pôrodnici by ste sa mali cítiť dobre a bezpečne.


VIDEO: Podľa čoho si vybrať pôrodnicu?

Rozhovor s lektorkou a koordinátorkou kurzov Aperio Milenou Jeřábkovou

Čo všetko v rozhovore zaznelo:

0:00 Úvod
0:12 Predstavenie hosťa a témy
0:23 Kde o pôrodniciach hľadať informácie?
0:51 Prečo brať informácie z internetu s rezervou?
2:10 Podľa akých kritérií pôrodnicu vyberať?
4:13 Rutinné zákroky - ako často ich v pôrodnici robia?
5:18 Bonding a podpora dojčenia - bežná vec, alebo výnimka?
6:34 Otvorenosť a komunikácia. Ako pôrodnica komunikuje s tehotnými?
7:40 Radšej raz vidieť, ako stokrát počuť - prečo pôrodnicu navštíviť osobne?
8:16 Sto ľudí - sto chutí. Pôrodnicu vyberajte podľa pre vás relevantných kritérií.
9:21 Pôrod mimo pôrodnicu. Aké sú dnešné možnosti?
11:24 Sprievodca pôrodnicami Aperio - DÔLEŽITÉ informácie na jednom mieste
13:00 Pár slov na záver: Nepodceňujte prípravu a nepreceňujte registráciu!


YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory o pôrodoch


🎞️ MÔJ PÔROD DOMA
🎞️ MÔJ PRIRODZENÝ PÔROD PO CISÁRSKOM
🎞️ Pôrodnicu som si vybrala nesprávne
🎞️ Maminka Lucie: „U druhej dcéry som zvažovala, že by som rodila inde."


Aké otázky by vás mohli zaujímať pri výbere tej – pre vás najlepšej pôrodnice

 • Aká je vzdialenosť do pôrodnice z miesta vášho bydliska?
 • Ak je pôrodnica mimo vášho bydliska, koľkokrát ju bude nutné navštíviť pred pôrodom?
 • Má pôrodnica zmluvu s vašou zdravotnou poisťovňou?
 • Robí pôrodnica prípravy na pôrod?
 • Aká je v pôrodnici prax s prekonávaním prvej doby pôrodnej? Je možný voľný pohyb rodičky, alebo sa snažia celý čas pôrodu udržať ženu na lôžku? Sú k dispozícii pomôcky na prekonávanie bolestí počas prvej doby pôrodnej – fitlopty, masážna sprcha, vaňa, iné možnosti?
 • Sú všetky pôrody vedené v klasickej polohe na chrbte, alebo je možné zvoliť si alternatívu? – pôrodná stolička, pôrod do vody...
 • Je možnosť epidurálnej analgézie? Aké sú podmienky a koľko táto služba stojí? Čo ak službu nevyužijem?
 • Je možné, aby bola pri pôrode prítomná aj sprevádzajúca osoba19? Odkedy? Koľko táto služba stojí? Je možné, aby zostala pri matke a dieťati i po pôrode? Aké podmienky musí splniť (prednáška, špeciálne oblečenie a pod.). Kto môže byť sprevádzajúca osoba (otec, partner, kamarátka, mama, dula)? Koľko sprevádzajúcich osôb je povolených?
 • Akceptuje pôrodnica pôrodný plán12 a individuálne požiadavky rodičky? Je nutné ho odkonzultovať vopred?
 • Je možné si k pôrodu zazmluvniť konkrétneho lekára alebo pôrodnú asistentku1? Koľko táto služba stojí? Čo ak službu nevyužijem?
 • Podporuje pôrodnica bonding?
 • Je v pôrodnici roomig-in? Je pre všetky izby? Sociálne zariadenia sú spoločné na chodne alebo na izbe?
 • Je v pôrodnici možnosť nadštandardných izieb? Koľko táto služba stojí? Je nutná rezervácia dopredu? Čo ak službu nevyužijem?
 • Má pôrodnica štatút „Baby friendly hospital“?
 • Po koľkých dňoch býva zvyčajne mamička prepustená z pôrodnice domov?
 • Má pôrodnica prepracovaný systém, ktorým sa venuje poučeniu žien o správnej technike dojčenia, kúpania, prebaľovania a ošetrovania novorodenca?
 • Aké sú možnosti návštev po pôrode?

V prípade výberu pôrodnice mimo SR

 • Akými cudzími jazykmi sa v pôrodnici dá dohovoriť?
 • Koľko bude pôrod stáť?
 • Koľko preplatí slovenská zdravotná poisťovňa a za akých podmienok?
 • Je pôrodnica vybavená aj pre problémové prípady? Do akého rozsahu? Bude nutný prevoz inam za krízových podmienok?
 • Ako pôrodnica pristupuje k zahraničným pacientom?
 • Aké vyšetrenia pôrodnica poskytuje a aké vyšetrenia NEposkytuje v porovnaní s pôrodnicami na SR? Predpôrodné, popôrodné i novorodenecké.

Viac o výbere pôrodnice na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=17&etype=1&eventid=1691
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s výberom pôrodnice

Máš skúsenosť s výberom pôrodnice?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
vejalukacova  17. sep 2021

Pôrodnica Trenčín

Ja mám veľmi dobrú skúsenosť s pôrodnicou v Trenčíne. Rodila som tam 31.8.2021. Na pôrodnej sále boli veľmi príjemné sestričky, odrodila ma doktorka Katarína Zboray, úžasná žena a aj doktorka. Bola som rada, že práve ona mi bola pri pôrode, sympatická doktorka. Potom ma previezli na šestonedelie, kde bol tiež super personál, sestričky boli milé, komunikatívne, vždy odpovedali na moje otázky aj všetko vysvetlili ako mali, čiže ja nemôžem povedať nič zlé. Ja môžem pôrodnicu len odporučiť. 😊🏥❤️
0 poďakovaní
domipodo  8. sep 2021

Pôrodnica Považská Bystrica

S výberom porodnice v Považskej Bystrici som bola spokojná. Vybavenie a zariadenie síce nie je nové, v najbližšej dobe by sa však malo celé oddelenie prerábať. Na pôrodnej sále je len jedna sprcha a jedno WC. Ja som však mala šťastie, že som rodila v noci a na celej pôrodnej sále som bola sama. Personál bol veľmi ústretový, nechali mi súkromie a celý pôrod prebiehal prirodzene, podľa mojich predstáv a bez akýchkoľvek zásahov. Doktor, ktorý ma chodil kontrolovať, vo mne vždy vzbudil pokoj a povzbudil ma, že to postupuje dobre. Pôrod bol, našťastie, rýchly, bez liekov a vyvolávačiek. Dotepanie pupočníka, prirodzené porodenie placenty, prestrihnutie pupočíka a 2 hodinový Bonding v príjemnej atmosfére. Po pôrode som mala nadštandardnú izbu s vlastnou kúpeľňou a komfortom. Výhodou sú tiež návštevy na izbe. Dcéru som mala od začiatku celý čas pri sebe na izbe, sestry na novorodeneckom sú veľmi ochotné a nápomocné, všetko trpezlivo vysvetlia. Výborné sú aj laktačné poradkyne. Celkovo hodnotím personál v tejto pôrodnici veľmi dobre.
0 poďakovaní
mima831  22. júl 2021

Pôrodnica Trenčín

Dobry deň,
Takže, nedá mi to nenapísať recenziu na pôrodnicu a doktorov a sestričky v Trenčíne. Takže, chodíte na poradne pred pôrodom mesiac do nemocnice v Trenčíne. V správe som mala písaný od mojej doktorky, kde som chodila na poradne predtým, že mám nález, tak som sa rozhodla do TN, lenže sranda bola na tomtá, že v TN 4 doktori hľadali tento nález pákami a dve vyšetrenia po sebe, a nenašli nič. Hovorím si: „Asi to zmizlo." Idem k svojej doktorke. Nie je to tam. Človek na ZŠ by to našiel, aj vy sama, no v TN nie. To bola prvá skúsenosť. Ráno o 3 ma to chytilo, začali ma vyšetrovať. Našťastie mladý doktor, ktorého keby viem meno, tak sa mu poďakujem, že mám syna. Jeden jediný, ktorý to tam zbadal, že veď jasné. že to tam je, ten nález. Tak ma poslali na sálu, mala som silné kontrakcie. Sestričky na mňa kašlali, ani plyn mi nepodali, ani neboli pozrieť, čo sa vlastne deje. Do 6 rannej mi dali cez infúziu lieky a tým to haslo, keďže som mala silné bolesti, neriešila som infúziu či kvape, či nie a sestrička tak isto, takže aj kvapala aj nie. Paráda, hovorím si, nech vymenia smeny - príde lepšia. Aha, prišla. Odpojil mi lieky. „Choďte sa osprchovať." Nič nepomáhalo, ale nik ma ani skontrolovať za celý čas nebol. Bolo ale 9 hodín, prišiel doktor, že epidurálku to chce. „Jo," hovorím si, „konečne to prestane." No, ale keďže tak za hoďku, už mi ledva pichli, nezaoberala jedna dávka, dobre, dali mi ďalšie dve. Do toho plynu celú fľašu som vyfúkala, nemal by to ani kto podať. Našťastie, muž bol pri mne - im to bolo jedno. Prišiel konečne ten mladý doktor, čo ma ráno vyšetroval. Hovorím: „Konečne ten schopný a ten povedal cisárak, okamžite." Takže zostrojovali tým a išla som. Zobudila som sa na izbe. Nestihli mi ani nohy obviazať, ani pyžamo obliecť, nič. Sestričky vás majú na háku. Neochotné, ešte v noci nás hrešili, nech si zavrieme na izbe dvere v 34 stupňoch, lebo že budíme celú chodbu revom detí. Ale čo potrebujete, alebo čo sa deje, keď plače, to nie. Samozrejme, celú nočnú sa hrala na mobile. Okolo som išla po mlieko. TN nemocnicu nikdy viac, keď môžete vyberte si inú
0 poďakovaní
barborienkam  20. máj 2018

Pôrodnica v Žiline

Rodila som v roku 2016 a už nikdy viac! Samotný pôrod prebiehal dobre, sestričky sa neustále pýtali, ako mi je, boli milé a starostlivé. Pôrod prebehol bez komplikácií, za čo vďačím pánovi primárovi. Všetko šťastne dopadlo. No horšie bolo po pôrode. Malú mi zabudli dať prisať, čo po niekoľkých minútach som sa sama dožadovala. Myslela som, že je to automatika, keď sú Baby Friendly. Omyl. Odviezli ma na izbu aj malú, nik mi nepovedal ani slovo, len zabuchli dvere. Po chvíli ma zobrala sestrička, nech sa osprchujem, len sa spýtala, či sa mi netrasú nohy, umyla som sa a opäť len sa zavreli dvere a nič. Absolútny nezáujem. Malá stále plakala, nik mi neukázal ako si mám malú správne priložiť, nevedela sa prisať, nik mi neukázal, ako sa má prebaliť, nevedela som ich špeciálne široké viazanie. Bola som zúfalá, nešťastná, uplakaná a ubolená. Prebaľovanie mi ukázala spoluležiaca mamička, keď som šla za sestričkami a poprosila ich, aby mi ukázali, ako si správne priložiť malú, len mi staršia sestrička vykričala, že teraz už je neskoro plakať nad rozliatym mliekom, nemám žiadne bradavky, že čo chcem, v živote kojiť nebudem, dávala mi klobúčiky, povedala skúšajte ďalej a odišla. Boli 4 hodiny ráno, bolo mi na odpadnutie a malá stále plakala. Nik neprišiel. Ráno sa našťastie menili zmeny, bolo mi povedané, že to, že mi nik nič neukázal, bola chyba v komunikácii!!! Kojenie stále nešlo, prsia tvrdé ako kamene, bolesti, na ďalší deň sa menili zmeny a až tam prišiel anjel sestrička, ktorá sa prvýkrát pozrela na moje prsia, vymačkala mi ich v sprche cez slzy, ale vedela som, že mi to pomôže, naučila ma správnu techniku kojenia a neuveríte, kojila som vyše roka!
Takže takéto sú moje skúsenosti so žilinskou pôrodnicou, keby nebolo anjela sestričky na ďalší deň, skončila by som so zápalom a nekojila nikdy.
Vyskúšala som a už nikdy viac! Ľudský prístup niektorých sestričiek sa vytratil.
0 poďakovaní
mimidudik  15. feb 2017

Pôrodnica Obilní Trh Brno - aj keď bývam v BA

Rada by som sa podelila o moje skúsenosti s dvoma pôrodmi, oba spontánne, oba bez epidurálky, nástrihu, s voľbou polohy a vlastnou sálou/izbou počas všetkých 3 dôb pôrodných.

Áno, rodila som v Brne, aj napriek tomu, že som priamo z centra Bratislavy. Išlo o štátnu pôrodnicu a pôrod je plne hradený našimi poisťovňami. Predpôrodné poradne som absolvovala u vlastnného doktora, číže predošlá návšteva Brna nebola potrebná. Keď som počula praktiky v našich pôrodniciach, nedokázala som si ako prvorodička po prečítaní všetkých odporúčaní pre plynulý a prirodzený spôsob pôrodu pripustiť, že by ma niekto v najväčších bolestiach poslal predychávať na chodbu (Ružinov) alebo rodiť hneď vedľa inej rodičky za závesom (Antolská). Alebo aby ma niekto vystrel na kozu počas rodenia (všetky BA pôrodnice). V Brne nebol potrebný žiaden pôrodný plán ani na to, že hneď po pôrode vám dieťa dali (nahé a ešte neumyté) na hruď a nechali v rámci podpory bondingu a prisatia až 2hodiny na tele. Môj manžel bol celý čas pri mne, od 1. do 3. doby pôrodnej a mala som pre seba od začiatku až do konca vlastnú izbu-sálu s WC a sprchou (aj keď sálou by som to ani nenazvala, také útulne izbičky to boli). Absolvovala som tam všetky procedúry podľa môjho želania a schválenia - nič nie je automatické, pýtajú si váš súhlas na prasknutie pôrodného vaku, či klistír, čí voľbu polohy pri pôrode. Jednoducho rozhodujete o tom sami, samozrejme s poučením a odporúčaním profesionálneho personálu. Štandardný pôrod takto.

A nadštandardná izba na šestonedelí, ktorú si nemusím deliť s inou rodičkou, je tam samozrejmosťou. Ak budem rodiť tretíkráť, tiež sa radšej vyberiem hodinu autom od Bratislavy, než aby som mala negatívny zážitok na cely život a problémy s kojením (kvôli dokrmovaniu novorodenca v pôrodnici) ako mnohé z mojich kamarátok. Samozrejme závisí aj od konkrétnej situácie, či mate odvahu cestovať pri prvých kontrakciách. Mne pomaly nastupovali a vtedy som sa vybrala do Brna, radšej skôr, ako neskoro.
7 poďakovaní
janana1612  13. jan 2015

Pôrodnica Trnava

V Trnave som rodila, ako prvorodička v roku 2010, pravdu povediac bola som sklamaná a takto som si veru svoj pôrod nepredstavovala...

Keď som otehotnela znova, dlho som rozmýšľala, či ísť alebo neísť opäť do Trnavy. Keďže to je najbližšia pôrodnica v mojom okolí, tak som to "riskla " znova. A veru neľutujem. Za tie 4 roky sa tam veľmi veľa zmenilo. Môj pôrod bol krásny a nezabudnuteľný. Personál bol ochotný a milý, nemám ani jednu zlú skúsenosť. Dcéru mi dali ihneď po pôrode telo na telo, pomaznali sme sa a zoznámili sa a až potom ju išli umyť a odvážiť a vyšetriť. Ešte mi ju potom dali prisať a nechali mi ju takmer hodinu...

Som šťastná, že pôrodnica sa pohla vpred tým správnym smerom :-)
2 poďakovania
janulka_s  13. jan 2015

Pôrodnica Kramare BA

Voľbou číslo jeden sa pre mňa stali Kramáre, najmä kvôli polohe. Boli najbližšie a v tej dobe chodilo aj priame spojenie MHD, čo pre tehuľku bez auta je veľká vyhrá. Prvé skúsenosti s Kramármi boli počas sedení s pani Jandovou ohľadom predpôrodnej prípravy. Musím pochváliť jej príjemné vystupovanie, či odpovede na zvedavé otázky najmä prvorodičiek.

Ďalšie skúsenosti boli počas poradní od 36 tt. Áno, je to zdĺhavé, ale spoznala som kopu mamičiek, s ktorými sme naďalej v kontakte.

Do tretice, zatiaľ posledná skúsenosť s pôrodnicou na Kramároch bol samotný nástup na oddelenie. Ja nemôžem povedať ani krivého slová na štandardné oddelenie, čo sa týka starostlivosti. Veľmi príjemné sestričky, či upratovačky....no áno, môžem povedať krivé slovo na jedlo. Ale pochybujem, že sa dá pre toľkých ľudí variť ako niekde v grand hoteli a s takým rozpočtom, aký majú štátne nemocnice. No, dalo sa to zjesť a niektoré veci boli dokonca aj veľmi chutné.

Po samotnom pôrode som na svoju žiadosť prešla na nadštandardné oddelenie, kde bolo tiež príjemne. S veľkým pochopením som sa stretla aj na novorodeneckom oddelení. Sestričky boli veľmi príjemné a ochotné pomôcť v akúkoľvek hodinu, či dennú, či nočnú.

Moja skúsenosť je veľmi pozitívna a určite by som si opätovne vybrala pôrodnicu na Kramároch.
2 poďakovania
bambulka1010  13. jan 2015

Pôrodnica Nitra

Moje tehotenstvo nebolo od začiatku jednoduché. Mala som problémy so srdcom. Nie som nejaká náročná. A preto som chcela ísť do pôrodnice, ktorá mi je najbližšie a to bola Topoľčianska. Od lekára z BA (internista) som mala odporúčanie rodiť normálnym spôsobom. Nie cisársky- pokým by to nebolo nutné. V TO v pôrodnici ma ale odmietli rodiť normálnym spôsobom. Báli sa komplikácii srdca. Pre odporúčanie som išla do Nitry. Začala som tam chodiť na poradne v 8.mesiaci.

38+2 tt.sa nám narodila dcéra. Lekár, čo ma rodil, bol super. Dokonca aj srandoval počas pôrodu. Sestričky na oddelení boli tiež veľmi milé. Nemám si na čo sťažovať. 5x za deň strava ☺

3. deň sa mi zhoršil stav so srdcom. Bola som hospitalizovaná na internom. Boli to najhoršie chvíle, keď som nemohla byť so Saškou. Ale starali sa mi tam o ňu dobre. Priateľ chodil za malou každý deň. Dokonca ho dali do takej miestnosti a tam mohol byť s malou. Mohol ju ponosiť na rukách, vybozkávať ju za mňa. Boli veľmi ústretoví.

Takže za mňa, určite Nitrianska pôrodnica ÁNO!!!!
0 poďakovaní
nini1010  13. aug 2013

Pôrodnica Žilina

Hneď ako ma prepustili z pôrodnice som si povedala, že budem musieť svoju skúsenosť opísať. Moja dcérka má 5 týždňov, konečne mám čas, takže sa idem do toho pustiť. :-)

Som Žilinčanka a keď prišiel čas, zvažovala som výber pôrodnice. Kto je zo Žiliny vie, aké chýry idú o žilinskej pôrodnici... no nič moc... Naproti tomu susediaca Čadca a Martin majú skvelú povesť, takže väčšina mamičiek sa hrnie rodiť tam. Taktiež som zvažovala túto možnosť. Predsa len každá mamička chce tú najlepšiu starostlivosť pre seba, aj bábätko. Všetci ma desili hrôzostrašnými historkami o tom, čo všetko sa v žilinskej pôrodnici deje, že je to tam ako sto rokov za opicami, neochotný personál, sestričky, no celé zle. Zaujímavé však na týchto historkách bolo to, že väčšina boli sprostredkované skúsenosti bohvie koho a "stará baba povedala"...

Mala so však aj názor viacerých mamičiek, ktoré tam rodili poslednou dobou a každá bola spokojná a tvrdili m,i že nemali žiadny problém a boli naozaj spokojné. Povedala som si že hádam všetko dobre opadne, že každý z nich už nejaké deti určite odrodil :-) Takže som sa rozhodla rodiť v ZA.

Keďže som rodila vyvolávačkou (s epidurálom) strávila som ešte aj 2 dni na rizikovom oddelení. Za celých 6 dní som sa stretla s príjemnými lekármi, mladšími aj staršími, ktorý mi vždy ochotne zodpovedali všetky moje otázky a starali sa o mňa naozaj svedomito. Sestričky boli skvelé. Nebojím sa klásť otázky, pýtať sa, žiadať o pomoc - ani raz mi neodvrkli, netvárili sa že ich obťažujem, hoci som prišla aj niekoľkokrát denne. Toto platí ako o gynekológoch, tak aj o detských sestrách a pediatroch. Ja môžem povedať len toľko, že boli skvelí. Bola som rozhodnutá že si zaplatím nadštandard. Avšak prvý deň na klasickej izbe ma presvedčil, že nie. Ostala som v bežnej izbe a opäť - absolútna spokojnosť a ochota. No dobre, hlavná sestra je trošku "hlučnejšia a aktívnejšia", ale tvárme sa že to má v popise práce :-)

Myslím, že je obrovská krivda a neprávosť, že o Žilinskej pôrodnici chodia také chýry, aké chodia. Chcem, aby všetky Žilinčanky vedeli, že sa nemusia báť rodiť v Žiline, že je tam kompetentný, schopný a ochotný personál, ktorý je vždy ochotný pomôcť a poradiť ako v prípade rodičky, tak aj bábätka. Ok, nie je to hotel Hilton, je to samozrejme aj o rodičke, aby čakala, že ide do nemocnice a nie do hotela, je to samozrejme aj o postoji.

Považovala som si za povinnosť opísať svoju skúsenosť a vyjadriť tak za seba a svoju krásnu dcérku veľké ďakujem všetkým lekárom aj sestričkám :)
6 poďakovaní
11nika11  8. júl 2013

Pôrodnica Kramáre-Ba

Moja voľba pôrodnice bola úplne jasná od začiatku. Keďže sme v čase tehotenstva a prvého pol roka dcérky žili v Ba, tak som si samozrejme vyberala pôrodnicu tam. Kramáre sa mi zdali najlepšie a neľutujem ani teraz, po 2rokoch.

Po prvom trimestri som tam začala chodiť do rizikovej poradne. Bola som tam aj na dvoch predpôrodných kurzoch, ktoré si veľmi pochvaľujem a na pár hodinách cvičenia pre tehuľky, ktoré mi zmiernilo bolesti chrbtice.

A teraz k samotnej pôrodnici. Ja sa ozaj nemám na čo sťažovať. Veľmi milý a ochotný personál. Rodil ma lekár, ku ktorému som chodila do poradne. Chodil ma každú chvíľu pozerať a pýtal sa ma, ako sa cítim.

Keď som mala ísť na sálu, tak po mňa poslali sanitára. Sama som nechodila nikam. Ešte sa pamätám, že anesteziologička mi pochválila papučky :-D .Ja som mala sekciu. Pôrod prebehol rýchlo. Sestričky na JISke boli tiež super, výborná starostlivosť. Rovnako ako aj neskôr na novorodeneckom. Sestričky a lekárka ochotne odpovedali aj na tie najbanálnejšie otázky a z môjho pohľadu robili maximum pre tie detičky.

Keby som ešte raz rodila,Kramáre by boli u mňa jasná voľba :-)
4 poďakovania