Vybrať pôrodnicu nie je práve ľahkou úlohou, preto sa budúci rodičia snažia nájsť čo najviac informácií, ktoré by im s rozhodovaním vedeli pomôcť. Čo by však mali konkrétne zisťovať, na čo si dať pozor a kde vlastne všetky dôležité podrobnosti hľadať? To zistíš v nasledujúcich riadkoch.
Pôrodnice sa od seba líšia nielen technologickým vybavením, ale aj prístupom k rodičkám.
Hoci sa ti môže zdať, že máš do pôrodu ešte ďaleko, a tak aj definitívne rozhodnutie, kde budeš rodiť, zatiaľ toľko nesúri, opak môže byť pravdou. Vo všeobecnosti platí, že každá pôrodnica môže mať iné podmienky, ktoré sa týkajú aj lehoty, dokedy sa treba registrovať. Pri hľadaní pôrodnice teda môžeš natrafiť aj na takú, ktorá požaduje registráciu do 14. týždňa tehotenstva, no rovnako môžeš nájsť pracovisko, ktoré má túto lehotu výrazne dlhšiu – 36. či 37. týždeň tehotenstva. Tvojou úlohou teda je včas si tieto termíny ustrážiť.
Vo veľkej pôrodnice budeš mať k dispozícii širšie technologické vybavenie. Je to výhoda napríklad v prípade, ak by sa u bábätka objavil nejaký špecifický zdravotný problém, dôsledkom čoho by muselo byť z menšej pôrodnice prevezené do väčšej. Ak budeš rodiť priamo na takomto pracovisku, potreba prevozu nebude nutná.
V menšej pôrodnici sa však zvyšuje šanca, že sa stretneš s osobnejším prístupom. Môže sa to prejaviť aj v tom, že pri tvojom pôrode budú lekári, ktorých už poznáš napríklad z tehotenskej poradne. Vo veľkých pôrodniciach je také niečo veľmi výnimočné, pretože majú omnoho vyšší počet zamestnancov.
Ak hľadáš zoznam pôrodníc, pozri: Zoznam pôrodníc
Keď budeš zisťovať informácie o jednotlivých pôrodniciach, snaž sa získať odpovede na tieto otázky:
Baby friendly hospital v preklade znamená nemocnica priateľská deťom. Program BFHI je predovšetkým určený zdravotníckym pracovníkom, organizátorom, pôrodníkom a pediatrom. Spočíva v školení personálu nemocníc a pôrodníc, ktoré majú za cieľ transformovať zastarané postupy „klasickej“ nemocničnej rutiny a začať presadzovať kritériá BFHI v čo najviac nemocniciach. Po splnení všetkých kritérií získa nemocnica plaketu a titul Baby Friendly Hospital.
Odporúčame: Pôrodnicu, v ktorej máš v pláne rodiť, určite ešte predtým navštív. Túto možnosť ponúkajú takmer všetky pôrodnice. Na vlastné oči tak uvidíš, aké ti budú poskytnuté podmienky, sčasti spoznáš personál a v neposlednom rade môžeš vsadiť aj na svoju intuíciu.
Každej žene vyhovuje niečo iné, preto je dobré spoliehať sa na skúsenosti iných mamičiek s rezervou.
Skúsenosti, ktoré nazbierali iné maminky, sú určite dôležité. Môžeš sa vďaka tomu dozvedieť, s čím boli spokojné a čo ich naopak sklamalo. Na druhej strane však nezabudni na to, že každá žena je iná a môže mať o mnohých veciach rozličné predstavy. Recenzie od ostatných preto ber skôr ako pomocnú barličku, no nezabudni si ujasniť svoje vlastné očakávania a na základe toho hľadaj čo najviac nezávislých informácií.
Nahliadni do internetových diskusií a povypytuj sa priateľov či známych, ktorí už majú vlastnú skúsenosť. Prihliadaj však aj na ich povahu, pretože iný postoj môže mať flegmatická kamarátka a iný zasa tá, ktorú rozhodí každá hlúposť. Každopádne sa žiadnou skúsenosťou nenechaj priveľmi zastrašiť, pretože detaily nemáš možnosť poznať.
Keď si medzi pôrodnicami vyberieš jedného či dvoch favoritov, prezisti si, do akej miery spolupracujú s nastávajúcimi maminkami – či usporadúvajú predpôrodné kurzy, na čo presne sa v kurzoch zameriavajú a či máš možnosť pýtať sa otázky, prípadne konzultovať svoj pôrodný plán.
Rozhovor s lektorkou a koordinátorkou kurzov Aperio Milenou Jeřábkovou
Čo vo videu zaznelo:
Čaká ťa pôrod? Potom si na správnom mieste! Poď si prečítať o všetkom, s čím sa na pôrodnej sále môžeš stretnúť. Dozvieš sa tu informácie o priebehu vaginálneho pôrodu i cisárskeho rezu, no rovnako i to, prečo sa pôrod vyvoláva, ako zistíš, že sa pôrod blíži, a ako si môžeš uľaviť od bolesti.
Pôrod sa blíži, a tak je čas zbaliť si tašku do pôrodnice? Vieš, bez čoho sa v pôrodnici nezaobídeš? Poď spolu s nami zistiť, aký typ batožiny bude na to najlepší, čo doň dať a aké veci môžeš nechať pokojne doma.
Všetci vedia, že tehotenstvo trvá 9 mesiacov. V súvislosti s tehotenstvom, si teraz ale vypočujete skôr termíny ako prvý, druhý a tretí trimester. Každý trimester (ako už názov napovedá) trvá 3 mesiace a má svoje špecifiká, v našej wiki nájdete podrobné informácie o tom, čo sa s vami a vaším bábätkom v jednotlivých trimestroch bude diať.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu