VBAC

VBAC je skratka pre vaginálny pôrod po cisárskom reze (Vaginal Birth After Cesarean). Nie každá rodička je pre VBAC vhodná a úspešnosť VBAC sa primárne odvíja od dôkladnej selekcie vhodných rodičiek.

Názory na možnosť vaginálneho pôrodu po predchádzajúcom cisárskom reze sa medzi odborníkmi v čase menia. V minulosti bol cisársky rez prekážkou porodiť niekedy v budúcnosti vaginálne. V súčasnosti sa lekári viac menej prikláňajú k variante, aby sa rodička pokúsila o vaginálny pôrod, musia byť však splnené niektoré podmienky.

Prečo sa pokúšať o VBAC?

Riziká vaginálneho pôrodu32 sú vo všeobecnosti nižšie ako pri cisárskom reze57, tak ako pre matku aj pre plod. Taktiež rekonvalescencia po vaginálnom pôrode býva jednoduchšia a rýchlejšia. V neposlednom rade dva cisárske rezy (alebo viac) predstavujú ďalšie zvýšenie rizika pre prípadné ďalšie tehotenstvá. Rodičky môžu nad VBAC uvažovať pre neporovnateľne lepšiu možnosť bondingu a je pozorovaných menej problémov s kojením v porovnaní s cisárskym rezom.
Štúdia uvádzajú, že približne 75% pokusov o VBAC je úspešných.

Riziká VBAC

Medzi najväčšie riziká VBAC patrí ruptúra (prasknutie) maternice v mieste jazvy po cisárskom reze. Ak k tomu dôjde, ide o stav ohrozujúci život rodičky i plodu a je nevyhnutné okamžite pristúpiť k akútnemu cisárskemu rezu. Výskyt ruptúry maternice sa udáva v rozmedzí 0,3% - 1,5%.

Kontraindikácie pri VBAC

 • viacnásobné tehotenstvo
 • iný ako priečny rez pri predchádzajúcom císarskom reze
 • iná prekonaná operácia maternica
 • veľmi tenká jazva na maternici (podľa merania ultrazvukom)
 • váhový odhad plodu viac ako 4000g
 • v niektorých pôrodniciach odstup od cisárskeho rezu menej než 2 roky
 • iná kontraindikácia vaginálneho pôrodu (napr. vcestná placenta)
 • nesúhlas rodičky s VBAC

Za kontraindikáciu je spravidla považovaná aj skutočnosť, že rodička prekonala viac ako jeden cisársky rez, v niektorých prípadoch je však aj za týchto okolností vaginálny pôrod možný.

Viac o VBAC na modrykonik.sk

Použité zdroje:

 1. https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/vbac/about/pac-20395249
 2. https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/vbac/in-depth/vbac/art-20044869
 3. ACOG Practice Bulletin, No. 5, July 1999
 4. ACOG, Midwifery Today, Winter No 36, page 47.
 5. Levine EM, Ghai V, Barton JJ, Strom CM. Mode of delivery and risk of respiratory diseases in newborns. Obstet Gynecol 2001;97(3):439-42.
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s VBAC

Máš skúsenosť s VBAC?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť