Snažíme sa o dieťa

Snaženie sa o dieťa, túžba po dieťati je prirodzenou súčasťou života. Pre zvýšenú túžbu žien po dieťati sa vžil výraz "biologické hodiny". Tie začínajú tikať po pohlavnom dozretí každej ženy, najsilnejšie sa ozývajú vo veku okolo tridsať rokov.


Video: Dokážeme pomôcť až 90% párov na ceste za dieťaťom...

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Štěpán Machač

V rozhovore s MUDr. Štěpánom Machačom:

  • 00:00 Úvod
  • 00:25 Ako na to?
  • 02:10 Ovulácia, plodné dni, meranie BT, ovulačné testy ai. Používať alebo len prirodzene plánovať?
  • 02:34 Vitamíny, doplnky, šport, obmedzenie fajčenia ... Sú to nevyhnutné "zákazy a príkazy" na ceste za bábätkom?
  • 02:53 Ako rýchlo zistiť, že to vyšlo a som tehotná?
  • 03:40 Keď zistím, že som tehotná, kedy je vhodné navštíviť gynekológa?
  • 04:09 Po ako dlhej dobe neúspešného snaženia sa o dieťa by sa mal pár obrátiť na lekára?
  • 05:05 Čo ich v CAR čaká?
  • 05:48 Aké sú metódy liečby neplodnosti?
  • 06:23 Aká je úspešnosť pomôcť? A dá sa povedať, aká metóda je najistejšia?
  • 07:04 Čo znamená slovné spojenie hormonálna stimulácia?
  • 08:45 Je u každej ženy v prípade umelého oplodnenia nutná?
  • 09:24 Ako sa vyrovnať s neplodnosťou a faktom, že to jednoducho prirodzene nejde?
  • 10:11 Je vhodné využiť služby psychológa pri neplodnosti páru?
  • 10:38 Adopcia a náhradné rodina
  • 11:18 Náhradné materstvo, náhradná matka
  • 12:00 Rady a odporúčania na záver

YouTube Modrý koník

Pre viac video rozhovorov s odborníkmi klikni na YouTube kanál Modrého koníka.


🎞️ Umelé oplodnenie: Ako to prebieha a čo všetko mu predchádza?


Ak sa dostávate do štádia, že túžite po rozšírení rodiny, myslite na to, že po tridsiatke vaša plodnosť začne klesať. Kým dvadsaťročná žena pri pohlavnom styku 2-3 týždenne má 25% šancu na otehotnenie v jednom menštruačnom cykle, u ženy medzi 25-35 rokmi táto pravdepodobnosť klesá na 16% a po 40. roku1 už len na 5%. Odkladanie tehotenstva do vyššieho veku výrazne zhoršuje šancu na otehotnenie, s vyšším vekom tiež stúpa riziko potratu10, postihnutia a genetických chýb budúceho bábätka.

Snaženie sa o dieťa

Cesta k tehotenstvu - sex

Základným predpokladom k otehotneniu je sex. Od puberty nás sprevádza túžba po ňom a aj v akomkoľvek neskoršom veku si uvedomujeme, akú dôležitú úlohu v našich životoch a vzťahoch hrá. Dôležitosť sexu si však najviac uvedomíte presne vo chvíli, keď sa rozhodnete, že sa začnete snažiť o bábätko. Chvíle, kedy si s partnerom začnete priať počať dieťa, býva jedným z najkrajších období vášho života. Sprevádzajú ho pocity naplnenia vášho vzťahu, radosti, ale možno aj strachu.

Od počiatkov nášho sexuálne života, od doby, čo sme sa o sex začali aktívne zaujímať, sme boli poučovaní hlavne o tom, ako sa proti počatiu efektívne chrániť. Tehotenstvo bolo nežiaduce, možno ste aj niekoľkokrát zažili stres a strach z toho, že antikoncepcia 2 zlyhala. Teraz, po rozhodnutí, že sa o bábätko začnete snažiť, prežívate úplne novú situáciu, opačnú od mechanizmov, ktoré ste doteraz dodržiavali v snahe neotehtonieť. "Oplodňovací sex", teda milovanie, pri ktorom prvýkrát nepoužívate žiadnu ochranu a prvýkrát v živote dúfate, že otehotniete, je jeden z najkrajších zážitkov a akýsi vrchol v budovaní partnerského vzťahu.

Ako snaženie zefektívniť, aby oplodnenie bolo čo najpravdepodobnejšie?

Ak vás neťaží z nejakého dôvodu čas, minimálne prvý mesiac, v ktorom sa budete o bábätko snažiť, si vyhraďte len na prežitok. Nestresujte sa premýšľaním, ale sex si užite s vedomím, že práve robíte svoje budúce dieťa. Spôsobov, ako pri sexe zvýšiť pravdepodobnosť na otehotnenie, je niekoľko:

Znalosť vášho cyklu a doby ovulácie vám pomôže správne časovať

Hlavným predpokladom pre úspešné oplodnenie je vaša ovulácia, ktorú ste možno doteraz ani nespozorovali - ak ste používali hormonálnu4 alebo bariérovú antikoncepciu, nemali ste možno dôvod sa o ňu zaujímať, keďže ste sa pred otehotnením dostatočne chránili po celý svoj mesačný cyklus.

Snaženie sa o dieťa a bazálna teplota
Popis obrázku: Pomerne presne môžete určiť deň ovulácie a aj plodných dní pomocou zapisovania vašej bazálnej teploty.

Ak ste tak ešte nerobili, začnite si viesť si menštruačný kalendár. Existuje napríklad veľa aplikácií do smartphonov, ktoré sú veľmi dobre a prehľadne spracované. Zapisovanie dní, v ktorých máte menštruáciu, vám totiž zároveň poukáže na dni, kedy by ste mala mať ovuláciu. Zvyčajne je to uprostred cyklu a najviac plodná ste tri dni pred a tri dni po samotnej ovulácii.

Ovuláciu na sebe môžete zároveň pozorovať, často ju sprevádza mierne bolesti v podbrušku, ale hlavne zvýšená sexuálna túžba a neprehliadnuteľný vaginálny výtok, ktorý sa štruktúrou podobá vaječnému bielku. Tento jav, tzv. cervikálny hlien, je presne to, čo v honbe za počatím potrebujete. Svojou štruktúrou totiž tento hlien pomáha spermiám dostať sa až k vajíčku. Tomuto postupu sledovania plodných dní sa hovorí symptotermálna metóda a možno ju využiť počas snaženia sa o bábätko, v budúcnosti aj ako prirodzenú antikoncepciu.

Ovuláciu si môžete tiež overovať pomocou ovulačných testov1. Tie, rovnako ako známejšie tehotenské testy, pomocou vzorky vášho moču, dokážu ukázať, či ovuláciu práve máte. Znalosť doby, v ktorej ovulujete, potom môžete využiť a v tomto období snaženia sa o bábätko začať a každý mesiac svoje snaženie smerovať najviac k tomuto dátumu.

Milujte sa v polohách, ktoré oplodneniu nahrávajú

Aj keď máte práve ovuláciu a vaše lono sa na príchod spermií doslova teší, voľbou polohy počas sexu, alebo aspoň jeho záverečnej fázy, môžete prienik spermií až k vajíčku podporiť. Jednoducho totiž môžete využiť gravitáciu.

Vhodné polohy pre oplodnenie sú potom teda všetky tie, kedy ste vy dole a kedy do vás váš partner preniká hlboko, ideálne keď máte navyše zadoček podložený napríklad vankúšom. Cesta spermií cez hrdlo maternice je potom omnoho ľahšia. Po samotnom styku potom možno cestu spermií podporiť tak, že zostanete ležať v posteli a máte nohy vyššie, než hlavu. Ejakulát sa potom vo vašej pošve prirodzene drží a spermie majú uľahčenú cestu. Niektoré ženy pre tieto prípady obnovujú svoje športové schopnosti a trénujú sviečku, státie na hlave alebo klasický mačací chrbát.

Známym pojmom je tzv. "prstíčková metóda". Metóda, ktorá je úplne neodborná a neopodstatnená, ale mnoho žien na ňu nedá dopustiť. V diskusiách žien, ktoré po dieťati túžia, je to potom legenda, ktorá samovoľne koluje. Metóda je založená na pomáhaniu spermiám dostať sa hlbšie - vy alebo váš muž potom ejakulátu v pošve pomáhate tiecť nižšie, pomocou prstov a gravitácie.

Doplnky stravy, ktoré vám môžu pomôcť

Pre podporu otehotnenia tiež môžete využiť niektoré byliny alebo doplnky stravy.
Medzi najznámejšie a overené patrí užívanie kyseliny listovej1, ktorá prispieva k správnej krvotvorbe, hojeniu rán a k normálnemu rastu a vývoju ľudského plodu. Tú môžete užívať už tri mesiace pred tým, než sa vrhnete na prvý nechránený sex. Ďalším zdrojom z prírody môže byť alchemilkový čaj, ktorý je kráľom medzi bylinkami pre ženy.

Akú úlohu v oplodnení hrá váš orgazmus?

Vyvrcholenie a ejakulácia muža je v celom procese honby za bábätkom jasne kľúčový jav. Zároveň ale nezabúdajte na dôležitosť vášho orgazmu. Ak mávate s vyvrcholením problémy, počas snaženie sa o bábätko možno vaše ťažkosti zväčša pominú. Jedným zo zabijakov ženskej rozkoše je totiž často podvedomý strach z nechceného tehotenstva. A ten vás práve teraz môže prestať trápiť. Uvoľnenie, ktoré spolu s opustením obáv prichádza, so sebou môže niesť aj výrazne vyššiu mieru uspokojenia zo sexu.

Hoci sa ženský orgazmus nepovažuje za dôležitý, čo sa vzniku nového života týka, vďaka emancipácii žien a možno aj vďaka stúpajúcemu feminizmu v spoločnosti sa v posledných rokoch uskutočňujú nové výskumy v oblasti sexuológie, ktoré sa ženským orgazmom priamo zaoberajú. To, že ženský orgazmus spôsobuje vo svaloch sťahy, ktoré dokážu spermie privádzať bližšie do lona, ​​je aj pre laikov pochopiteľný mechanizmus.

Lekári však tiež na základe výskumu ženských genitálií spolu s antropológmi prišli v posledných rokoch na to, že v prvotnom vývoji ľudskej rasy mohol byť orgazmus žien pre počatie nového života dôležitejší, než je teraz. Predpokladá sa totiž, že k ovulácii dochádzalo len pri orgazme ženy, teda jej uspokojenie bolo jedným z dôležitých predpokladov, ako otehotnieť. Hoci dnes už túto schopnosť nemáme, nemali by sme na svoj orgazmus zabúdať.

Problémy s počatím

Vzhľadom na stále zvyšujúci sa veku párov, ktoré sa rozhodnú založiť rodinu, zhoršujúci sa životného prostredia, sedavé zamestnanie, nezdravé stravovanie a spôsob života vôbec, sa v posledných rokoch stále zvyšuje počet neplodných párov, ktoré nie sú schopné počať prirodzenou cestou. Ak ste týmito správami znepokojená a obávate sa, že aj vy budete mať s počatím problémy, nepanikárte, nepremýšľajte o tom, že to nepôjde. Psychická stránka robí veľké divy a vy si jednoduchým strachom môžete privodiť problémy s menštruáciou a cestu k bábätku si tak zbytočne komplikovať.

Pracovanie na bábätku sa snažte si užiť. Nehľadajte v ňom skryté zákutia a nepodporujte svoje obavy, rovnako vám nebudú k ničomu dobré. Myslite pozitívne, užívajte si celú situáciu, pripomínajte si, ako ste šťastná, ako veľmi ste sa na túto dobu tešili a snažte si ju užiť plnými dúškami. Vzhľadom k tomu, koľko prekážok môže v tehotenstve nastať, a koľko z nich ich je banálnych či riešiteľných modernou medicínou, problémy s otehotnením možno považovať až po roku intenzívneho snaženia sa počas plodných dní. Máte teda pred sebou dlhý čas, ktorý si môžete užívať a tešiť sa, kým vaše bábätko bude na blízku.

Video (CZ): Ako sa mi (ne)darilo otehotnieť

Viac informácií na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.babyweb.cz/chci-dite

Použité zdroje obrázkov

  1. https://pixabay.com/cs/obuv-těhotenství-dítě-oblečení-505471/
  2. https://www.womenzone.cz/encyklopedie/mereni-bazalni-teploty

Hodnotenia a skúsenosti so snažením sa o dieťa

Máš skúsenosť so snažením sa o dieťa?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke