Billingsova ovulačná metóda

Billingsova ovulačná metóda je metóda na určovanie plodných a neplodných dní na základe pozorovania štruktúry a hustoty hlienu krčka maternice (cervikálneho hlienu).

Často je tiež označovaná ako hlienová metóda. Hlavným príznakom v tejto metóde je rozdeľovanie takzvaných suchých a mokrých dní, ktoré vám môžu pomôcť spoznať váš cyklus a tiež smerovať snaženie sa o otehotnenie do najviac plodných dní.

Ako metóda pozorovania cervikálneho hlienu funguje?Základnou vedomosťou pri používaní Billingsovej metódy je znalosť svojho cyklu a priebehu vytekania cervikálneho hlienu počas cyklu.
Pozorovanie jeho štruktúry a hustoty počas cyklu a zapisovaním svojich poznatkov o ňom, si spolu s ostatnými údajmi o svojom cykle môžete utvoriť presné vedomosti o priebehu vášho cyklu a nástupu plodných dní.

Fázy cervikálneho hlienu


 • Neplodný hlien: Po menštruácii budete pozorovať, že je hlien hustejší a lepivý - tým sťažuje spermiám oplodnenie.
 • Mierne plodný hlien: V tejto fáze je hlien stále hustý a krémový, a nie je dosť dobre možné, aby ním spermie prešli.
 • Plodný hlien: V tejto fáze je hlien vodnatý a klzký. Vaše telo sa pripravuje na ovuláciu. Ide o druhý najplodnejšie hlien. Niekedy môže vyzerať ako moč.
 • Vysoko plodný hlien: V tejto fáze má hlien konzistenciu vaječného bielka. Tento hlien uľahčuje spermiám cestu k oplodneniu vajíčka. V tejto chvíli by ste sa mohli pokúsiť otehotnieť.
 • Neplodný hlien: V tejto fáze sa hlien mení opäť na neplodný.
 • Menštruácia: Počas menštruácie sa telo zbavuje maternicovej steny a neoplodneného vajíčka.


Ako pozorovať cervikálny?Ak chcete vedieť viac o stave svojej plodnosti, kvalitu cervikálneho hlienu pozorujte niekoľkokrát denne, stačí keď si nájdete chvíľku naviac, keď idete na záchod.

Produkcia hlienu je ovplyvňovaná hladinou estrogénu. estrogénu je typicky ženský hormón, ktorý ženám už na začiatku dospelosti dáva plnosť pŕs, bokov a potom po celý zvyšok plodného života priamo ovplyvňuje našej plodnosť. Pomáha produkovať hlien a mesiac čo mesiac pripravuje našu maternicu na zahniezdenie oplodneného vajíčka tým, že jej stena zhrubne a vajíčko a spermia sa tak stretnú v ideálnom prostredí.
Hlien sa postupne začne vytvárať asi 7 až 10 dní pred ovuláciou, po vrchole jeho tvorba náhle ustane.

Ideálnym časom pre začiatok pozorovanie je posledný deň menštruácie. Najprv sa zamerajte na pocity priamo v pošve, potom rozovretím pyskov a vsunutím dvoch prstov zotrite pošvovej hlien.

Ideálna na toto samovyšetrenie je poloha v podrepe, či si môžete pomôcť položením jednej nohy na radiátor či záchodovú dosku, využiť možno aj sed na toalete.

Hlien môžete stiahnuť aj priamo z maternice - pomocou ukazováka a prostredníka - v polohe s vyvýšenou nohou či v podrepe je čapík ľahko dosiahnuteľný.

Zamerajte sa prvotné na pocity, ktoré máte v oblasti pošvového vchodu. • Na začiatku cyklu, po skončení menštruácie, budete mať pravdepodobne aj niekoľko dní pocit suchosti, ktorý sa smerom k plodnému obdobiu bude meniť na pocit mokra.
 • Potom sa objaví kalný hlien, ktorý má konzistenciu rozvarené ryže. Počas tejto doby je počatie dieťa veľmi nepravdepodobné, pretože tento typ hlienu spermiám prienik zabraňuje.
 • Na vrchole cyklu, v období ovulácie, sa výtok z pošvy bude meniť na štruktúru vaječného bielka. Presne tento hutný a číry hlien, často označovaný ako životodarný, je predzvesťou ovulácie, teda doby, kedy ste najviac plodná. Takýto hlien sa mierne lepí, medzi prstami sa naťahuje. V najplodnejších dňoch sám steká, v záchodovej mise vytvorí malú guľôčku a po jeho vytečení môžete mať pocit náhlej suchosti.

Zapisujte siSvoju pocity a stav vášho životodarného hlienu si na konci každého dňa môžete zaznamenať. Ak sa snažíte otehotnieť, pravdepodobne používate aj meranie teploty a presný zápis cyklu1 skúsenosť.

Manželia Billings, ktorí túto metódu vynašli, používali systém farebných značiek a štítkov pre každý cyklus, ktoré zapisovali do tabuľky. Podrobný systém by vám mohol v priebehu niekoľkých cyklov dať presný obraz o tom, ako vaše plodnosť funguje.

Vždy ale počítajte s tým, že cyklus nemusí byť presný, aj niekoľkodňová odchýlka sa môže prihodiť v každom cykle, hoci len malou zmenou stravy, vyšším stresom alebo ochorením.

Súvisiace články


Viac o Billingsovej ovulačnej metóde na modrykonik.sk


Použité zdroje


 1. Centrum Billingsovej ovulačnej metódy na Slovensku a Centrum pre prirodzené počatie: http://www.billings.sk/
 2. OZ Fórum života: http://www.forumzivota.sk/
 3. http://www.rodina.cz/clanek3633.htm
 4. Obrázky: Taking Charge of Your Fertility -Toni Weschler
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s Billingsovou ovulačnou metódou

Máš skúsenosť s Billingsovou ovulačnou metódou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť