Gonadotropíny

Gonadotropiny sú pohlavné hormóny, ktoré sú do tela vylučované z hypofýzy. Hypofýza, čiže podvesok mozgový, je malý orgán umiestnený hlboko vnútri lebky, vážiaci len okolo pol gramu a v našom tele je to hlavné centrum sústavy žliaz s vnútornou sekréciou, ktoré produkujú vo vnútri nášho tela hormóny. Celý tento systém sa nazýva endokrínny.

Lekári hypofýzu často označujú za majstrovskú žľazu, keďže produkuje až dvadsať veľmi dôležitých hormónov, ktoré ovplyvňujú náš život a zdravie. Medzi tieto hormóny patria aj gonadotropíny. Názov gonadotropíny majú preto, že ovplyvňujú priamo pohlavné žľazy - gonády, teda vaječníky u žien a semenníky u mužov.

Gonadotropíny sú hormóny stimulačné - pomáhajú vývoju gonád (čo sú vaječníky a semenníky) a v nich potom podporujú vznik pohlavných hormónov - u žien estrogénov a progesterónu, u muža testosterónu. Tak dokážu už v začínajúcej puberte dievčat priamo vo vaječníkoch ovplyvňovať menštruáciu, u chlapcov zase pôsobia v semenníkoch a napomáhajú vyzrievaniu semenotvorných kanálikov. Môžu tiež za viditeľné rozdiely medzi pohlaviami - rast fúzov a ochlpenia, u dievčat rast pŕs. V dnešnej modernej medicíne sú tieto hormóny využívané v liečbe neplodnosti.

Zložky, ktorých znalosť pomáha v liečbe neplodnosti

Gonatropiny sú skupina hormónov, ktorá sa skladá z niekoľkých zložiek ďalších hormónov, majúce svoju dôležitú úlohu pre našu plodnosť. Súčasná moderná medicína už vďaka výskumom vie, ako v našom tele pracujú a pre čo sú dôležité a dokáže túto znalosť dobre využiť aj v liečbe neplodnosti. Znalosť jednej zo zložiek tiež priniesla revolúciu v domácom zisťovaní prípadného tehotenstva.

  • FSH - čiže folitropín, je hormón na stimuláciu folikulov, u mužov stimuluje spermatogenézu (vývoj a dozrievanie spermií) . Stimuluje rast a dozrievanie folikulov - to sú vačky, ktoré sa nachádzajú na vašich vaječníkoch. V týchto vačkoch sú bezpečne uložené vajíčka. Počas zdravého mesačného cyklu ženy dochádza k rastu (spravidla) jedného vačku (tzv. Graafov folikul) a dozretie vajíčka vnútri. Za to môže práve FSH, ktorý k tomuto rastu dáva pokyn. Úloha FHS vrcholí s ovuláciou - prasknutím vačku a uvoľnením zrelého vajíčka.
  • LH - lutropín alebo luteinizačný hormón. U nás žien zodpovedá za výživu vaječníkov a tým je udržuje pri živote, u mužov podporuje tvorbu testosterónu, ktorý potom nahrádza funkciu FSH a LH.
  • hCG - ide o ľudský choriogonadotropín, ktorý je do krvi uvoľňovaný po tom, čo sa oplodnené vajíčko zahniezdi do sliznice maternice. Choriogonadotropín je možné nájsť v krvi po 7-9 dňoch po počatí a o ďalšie 1-2 dni neskôr aj v moči. hCG je teda jeden z prvých ukazovateľov prípadného tehotenstva - na meranie prítomnosti tohto hormónu v moči fungujú domácej tehotenské testy, po ktorých siahame ako po prvej možnosti overiť si prípadné tehotenstva. Niekedy sa však tiež môže vyskytovať ako znak ochorenia, napríklad nádorového - u mužov rakovina semenníkov (zvýšené hodnoty hCG).

FSH - jeden z hormónov zo skupiny gonadotropínov

Popis obrázku: Takto zložitá je štruktúra hormónu folitropinu.

Liečba neplodnosti pomocou gonadotropínov

Moderná liečba neplodnosti vie využiť tieto hormóny, a to aj v prípade ťažkostí u žien aj u mužov.

V prípade anovulácia, teda neprasknutie vaječného folikulu a vyplavenie zrelého vajíčka, ktoré sa tak neoplodní, je využívaná znalosť fungovania FSH.

Lieky obsahujúce folitropín, napríklad Metrodin HP alebo Fostimon, môžu napomôcť vajíčku dozrieť a tak umožniť jeho vyplavenie a následné oplodnenie. Po úspešnej liečbe aplikáciou FSH potom môže dôjsť k oplodneniu prirodzene, pohlavným stykom, alebo za pomoci vnútromaternicovej inseminácie (IUI).

Ďalšie medikamenty využívajúce gonadotropíny sú tie, ktoré obsahujú ľudský menopauzálny gonadotropín hMG . Tieto medikamenty sú vyrábané z moču žien, ktoré sú v prechode. Z ich moču je extrahovaná zmes niekoľkých druhov gonadotropínov a tie potom pomáhajú ženám, ktoré trpia anovuláciou tým, že stimulujú rast folikulov. Používajú sa aj u liečby mužskej neplodnosti. U mužov, ktorí trpia nedostatočnou tvorbou spermií. Vďaka pôsobeniu gonadotropínov na ďalšie hormóny, napríklad testosterón, tvorba spermií rastie a pravdepodobnosť oplodnenia tiež rastie.

Ďalšie známa zložka, hCG, je využívaná pri príprave na IVF - mimomaternicové oplodnenie7. Preparát obsahujúci hCG je podávaný na záverečné dozrievanie vajíčok pred ich odberom zo ženského tela.

Svoju úlohu v liečbe neplodnosti hrá aj znalosť zložky LH. Pri procese oplodnenia za pomocou hormonálnej liečby sa hladina LH sleduje, keďže je známe, že jeho príliš nízka hladina zamedzuje zreniu vajíčka, ale naopak v prípade, že je hladina príliš vysoká, vajíčko poškodzuje . Hladina optimálneho dávkovania LH je tak teraz predmetom skúmania.
Oplodnenie vajíčka

Popis obrázku: Mikroskopické zväčšenie práve prebiehajúceho oplodnenie vajíčka.

Viac o gonadotropínoch na modrykonik.sk:

Použité zdroje

  1. http://www.doktori.sk/index.php?go=medicinsky-o…
  2. http://www.stopneplodnosti.cz/lecba-neplodnosti/lecba-zeny/druhy-krok--lecba-gonadotropiny
  3. https://cs.wikipedia.org/wiki/Gonadotropin

Použité zdroje obrázkov

  1. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Structure_of_FSH-FSHRED.png
  2. https://pixabay.com/cs/ivf-plodnost-neplodnost-icsi-1514174/

Hodnotenia a skúsenosti s gonadotropínmi

Máš skúsenosť s gonadotropínmi?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke