Kondómová terapia

Túžite po bábätku, ale lekári zistili, že vaše telo vytvára protilátky na partnerove spermie? Ak ste s partnerom stále mladí, nezúfajte. Než pristúpite k niektorej z metód umelého oplodnenia, za vyskúšanie stojí napríklad práve kondómova terapia.

Alergia na spermie

Alergiu na spermie môžeme rozdeliť na dve fázy, ktoré na seba nadväzujú, vzájomne sa ovplyvňujú, môžu sa aj prelínať.

Prvá fáza je fázou nešpecifickou, čo je vlastne veľmi rýchla a automatická odpoveď organizmu bez ohľadu na to, aké bunky ju vyvolajú, pri ktorej žena veľmi rýchlo (zhruba do 5 minút) po pohlavnom styku bez použitia kondómu alebo inej bariérovej ochrany, pociťuje pálenie v pošve aj v oblasti vonkajších rodidiel. Koža je väčšinou začervenaná, svrbí, môžu sa objaviť aj vyrážky až pľuzgieriky. Niektoré ženy si tieto symptómy zamieňajú napríklad s kvasinkovou infekciou, u niektorých môže byť reakcia tela miernejšia, a preto jej neprikladajú takú váhu.

V prípade, že vaše telo začne teda reagovať na partnerovoe spermie tak, ako je popísané vyššie, naštartuje sa druhá fáza. Tá sa nazýva fázou špecifickou, ktorú tvorí bunková imunita, kedy vaše telo začne vytvárať protilátky proti spermiám partnera. Práve zvýšená bunková imunita môže byť príčinou poruchy plodnosti partnerov. Hovoríme o tzv. imunologickej neplodnosti.

Spermie sú pre ženský organizmus úplne cudzie. Pri normálnom fyziologickom pohlavnom styku sa do blízkosti krčka maternice dostane asi 200-500 miliónov spermií. Ak trpíte poruchou prirodzenej znášanlivosti alebo máte oslabenú imunitu napríklad vplyvom nejakej metabolické poruchy (cukrovka, dna) či vplyvom škodlivého žiarenia, môže vaše telo začať vytvárať protilátky už pri prvom stretnutí so spermiami. Pri každom ďalšom kontakte vášho tela so spermiami dochádza k vystupňovaniu "žravosti" buniek imunitného systému, ktoré sú neustále v strehu a pripravené spermie okamžite zahubiť. Časom sa imunitná odpoveď organizmu viac špecifikuje a pri ďalších stretnutiach je preto rýchlejšia, presnejšia, silnejšia a podieľa sa na nej stále viac a viac imunitných buniek.

Situácia sa môže ešte zhoršiť, ak máte napríklad zápal, ktorý súčasne prebieha v pošve alebo na krčku maternice či bežnú kvasinkovú infekciu alebo je vaša imunita oslabená inak (pozri vyššie). Vtedy je obranný imunitný systém vo vašom pohlavnom ústrojenstve zvlášť "podráždený", môže proti spermiám tvrdo zaútočiť, a pretože má veľmi dobrú pamäť, útočí na ne aj neskôr.

Najčastejšie tieto imunitné bunky nájdeme v hliene, uzavierajúcom krčok maternice. Tam sa naviažu na prenikajúce spermie, a buď ich znehybní, alebo obalí ich hlavičky a tým znemožní splynutie spermie s vajíčkom. Na prekonanie tohto problému môže lekár použiť vnútromaternicovú insemináciu, kedy spermie do maternice "cestujú" špeciálnou kanylou a vôbec neprídu do styku s hlienom krčka maternice.

Ak je ale žena neustále, dlho a opakovane imunizovaná stykom s antigénmi spermií jedného alebo viacerých jedincov, potom sa tieto protilátky začnú vytvárať aj v ďalších častiach reprodukčného ústrojenstva - v maternici, vo vajcovodoch, v dutine brušnej. Tu už je potom riešenie zložitejšie, v niektorých prípadoch nemožné.

Ako prebieha vyšetrenie?

To, či vaše telo produkuje protilátky proti spermiám, odhalí imunologické vyšetrenie, na ktoré vás môže poslať váš gynekológ prípadne lekár centra asistovanej reprodukcie1.

Toto vyšetrenie musíte podstúpiť s partnerom obaja, vezmú vám krv, z ktorej sa izolujú biele krvinky a manželovi odoberú spermie. Biele krvinky sa potom v laboratóriu testujú na protilátky.

Niektoré špecializované centrá reprodukčnej imunológie vykonáva ešte podrobnejší test, ku ktorému je nutný odber hlienu z krčka maternice pacientky, ktorý sa tvorí v čase, keď má žena ovuláciu. Vyšetrujú sa protilátky proti spermiám, a to ako so spermiami partnera, s ktorým sa pacientka snaží o tehotenstvo, tak so spermiami zdravého darcu (klinika využíva svoju darcovskú spermobanku). Ide o základnú laboratórnu metódu, pri ktorej pod mikroskopom zisťujú pohyblivosť, prienik a správanie spermií v kapiláre naplnenej ovulačným hlienom.

K imunologickým vyšetreniam patrí tiež postkoitálny test, počas ktorého sa zisťuje imunitná reakcia proti spermám. Odoberá sa pošvový sekrét 8 hodín po pohlavnom styku, v pošvovom hliene sa pátra po živých spermiách, hodnotí sa kvalita hlienu z hľadiska priezračnosti a ťažnosti. Tieto testy, ale možno vykonať bežne na gynekológii.

Ako kondómová terapia prebieha?

Ak vaše imunologické vyšetrenie odhalilo prítomnosť protilátok na partnerove spermie, zrejme vám lekár odporučí, aby ste po dobu 3-6 mesiacov, v ojedinelých prípadoch až rok, používali s partnerom pri pohlavnom styku kondóm.

Cieľom je zamedziť partnerovým spermiám, aby prišli do styku s vaším reprodukčným systémom a tým znížiť aktivitu buniek, ktoré proti nim produkujú protilátky. Protilátky počas tejto doby poklesávajú na minimálnu hladinu, aj keď výsledky znižovania antispermatozoidálních hladín bývajú prípad od prípadu rôzne (o 40 až 60 percent).

Kondómová terapia

Popis obrázku: Na trhu existuje nepreberné množstvo farieb a typov kondómov, z ktorých si určite vyberiete tie, ktoré budú vám a partnerovi vyhovovať.

Problémom je, že imunitné bunky majú pamäť a hneď akonáhle sa spermie zase objavia v krčku maternice, začnú okamžite produkovať protilátky, preto sa kondómová terapia často kombinuje ešte s inými metódami:

  • Inseminácia spermií do maternice
  • Inseminácia do dutiny brušnej (intraperitoneálnej)
  • Celková či lokálna nešpecifická terapia kortikoidmi
  • Plazmaferéza
  • Oplodnenie v skúmavke (in vitro fertilizácia IVF)
  • Odstraňovanie precitlivenosti (desenzibilizácia) k antigénom spermií alebo zásah priamo proti už vytvorenej protilátke jej proti-protilátkou (idiotyp-antiidiotypovej protilátky)

Aké sú výsledky

V prípade, že nie je kondómová terapia kombinovaná so žiadnou inou vyššie uvedenou metódou, nie sú bohužiaľ jej výsledky nijak závratne pozitívne. V Českej republike uvádzajú reprodukčné kliniky, že iba približne 2 percentám párov, ktoré túto terapiu podstúpili sa podarilo v nasledujúcich ovulačných cykloch otehotnieť. Avšak niektoré zahraničné štúdie hovoria až o 41 percentnej úspešnosti.

Avšak, odborníčka na neplodnosť doc. MUDr. Zdenka Ulčová-Gallová, DrSc. verí, že pokiaľ nie je (najmä u mladých párov) zistená iná príčina neplodnosti, nie je najšťastnejším riešením pristúpiť rovno k umelému oplodneniu a odporúča teda párom dať kondómovej terapii šancu.

Viac o kondómovej terapii na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.neplodnost.org/imunologicke-priciny-neplodnosti.html
  2. https://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/nemuzete-otehotnet-mozna-jste-alergicka-na-partnerovo-sperma_...
  3. http://rodina-deti.doktorka.cz/kondomova-terapie-imunologicke-neplodnosti/

Hodnotenia a skúsenosti s kondómovou terapiou

Máš skúsenosť s kondómovou terapiou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke