Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Lubrikačný gél

Lubrikačný gél (lubrikant) sa najčastejšie používa ako pomôcka pri sexe, v lekárstve potom pri gynekologických a ultrazvukových vyšetreniach. Pri svojej aplikácii vytvára tenký film, vďaka ktorému napomáha k zvlhčeniu sliznice / pokožky a znižuje trenie. Vďaka dostatočnému zvlhčeniu sú následne eliminované bolestivé stavy, ku ktorým môže dochádzať pri nezvlhčení sliznice.

Lubrikačný gel
Popis obrázku: Lubrikačný gel

Nedostatočné zvlhčovanie sliznice môže mať niekoľko dôvodov. Medzi ne najčastejšie patria:

 • Menopauza - obdobie tzv. prechodu, v ktorom dôjde k útlmu funkcie vaječníkov, ktoré produkujú estrogén a progesterón, následne potom tiež k zmiznutiu menštruácie. Práve pokles hormónov má na svedomí nedostatočné zvlhčovanie pošvovej sliznice.
 • Hormonálne výkyvy - dostatočné zvlhčenie sliznice je závislé na správnej hladine estrogénu. V prípade, že jeho hladina kolíše, alebo ak je stabilne nižšia, môže sa prejavovať práve nedostatočným zvlhčením.
 • Dojčenie - obdobie dojčenia je pre ženu plné hormonálnych zmien, podobne ako menopauza.
 • Dlhodobé užívanie niektorých liekov - najmä tých, ktoré nejakým spôsobom narušujú a ovplyvňujú hormón estrogén (informácie nájdete vždy v príbalovom letáčiku). Pokiaľ sa teda u vás stavy nedostatočného pošvového zvlhčenia objavili po zavedení nejakého lieku, ktorý užívate nový a jedná sa o dlhodobú záležitosť, poraďte sa so svojím lekárom.
 • Stres / neschopnosť dostatočne sa uvoľniť - v prípade, že zažívame dlhodobý stres, je naša myseľ často neschopná sa krátkodobo sústrediť na niečo iné. A často sa tak vďaka tomu ani pri milovaní nedokáže odpútať od starostí a dostatočne sa uvoľniť a tzv. naladiť.

Lubrikačný gél - druhy

Lubrikačné gély sa rozdeľujú do niekoľkých rôznych skupín. Najčastejšie je to podľa ich zloženia.

 • Vodné - lubrikačný gél rozpustný vo vode je najvhodnejší pre alergikov, pretože neobsahuje žiadne oleje ani silikóny. Tento typ je však náročnejší na použitie. Tým, že je založený na vodnej báze rýchlejšie vysychá a je často potrebné ho dopĺňať tiež počas styku. Môže mať tiež tendenciu žmolkovatieť a lepiť. Na druhú stranu patrí medzi vôbec najlacnejšie lubrikanty a jeho použitie nie je nijako obmedzené - neovplyvňuje funkčnosť kondómu. Ľahko ho zmyjete a dá sa tiež veľmi dobre vyprať z posteľnej bielizne i oblečenia.
 • Olejové - vyrobené sú väčšinou na báze rastlinných olejov. Je u nich väčšia pravdepodobnosť výskytu alergií (paradoxne vďaka prírodným zložkám). Odporúčajú sa (skôr než na pohlavný styk) na vonkajšie použitie - masturbácia, erotické masáže pod. Olejové lubrikačné gély sú tiež problematickejšie z hľadiska následného čistenia lôžkovín a oblečenia. Oleje samozrejme zanechávajú škvrny, často veľmi ťažko vyprateľné. Vyvarujte sa aj kombinácii olejových lubrikantov a kondómov, môže totiž dôjsť k ich poškodeniu. Olejový lubrikačný gél totiž oslabuje textúru kondómu (latexu všeobecne) a hrozí tak jeho prasknutie.
 • Silikónové - vyrobené na základe silikónových báz. Majú všeobecne lepšiu znášanlivosť alergikov ako olejové a zároveň sú mastnejšie než gély vodného typu - nevpíjajú sa do pokožky, ale vytvárajú film na jej povrchu. To môže byť tiež trochu nevýhodou, nie je totiž úplne ľahké ich zmyť.
 • Ochutené a farebné - lubrikačný gél s chuťou a vôňou je určený predovšetkým pre orálny sex, o niečo menej potom pre klasický pohlavný styk. Akékoľvek pridané látky môžu spôsobovať nepríjemné alergické reakcie. Rovnako tak napríklad cukor, ktorý sa do niektorých lubrikantov pridáva, rozhodne nemá čo robiť v pošve, kvôli riziku kvasinkových infekcií pod.
 • Stimulačné - v regáloch s lubrikačnými gélmi môžete často nájsť tzv. hrejivé alebo naopak chladivé. Úlohou hrejivých lubrikantov je stimulovať krvný obeh v mieste ich aplikácie (zahriatím miesta aplikácie dochádza k rozšíreniu cievok, väčšiemu prekrveniu miesta a tak k vyššej citlivosti). Môžu pomôcť k rýchlejšiemu dosiahnutiu orgazmu. Na opačnom princípe potom sú vyrábané chladivé lubrikanty.
 • Špeciálne - určené pre konkrétne sexuálne úkony, napríklad análny sex (súlož alebo akákoľvek forma stimulácia análneho otvoru). Väčšinou sú na báze vodnej alebo silikónovej a navyše zvyčajne obsahujú znecitlivujúce látky. Najmä u špeciálnych lubrikačných gélov nie je od veci navštíviť predajňu s erotickými pomôckami, kde vám personál dokáže veľmi dobre a na mieru poradiť.

Lubrikačný gél, otehotnenie a tehotenstvo

Lubrikačný gél býval v minulosti označovaný ako možná príčina nemožnosti otehotnieť, žiadne takéto účinky však neboli preukázané a potvrdené. Rovnako tak nebolo preukázané, že by akokoľvek negatívne ovplyvňovali plod v priebehu tehotenstva.

Dokonca existujú lubrikačné gély, ktoré môžu s otehotnením pomôcť. Sú vyrábané na základe vedeckých poznatkov a vo vagíne prispievajú k vytvoreniu ideálneho prostredia pre pohyb spermií. Dokážu napríklad upraviť pH v pošve tak, aby bolo čo najvhodnejšie, môžu obsahovať vápnik a horčík, ktoré podporujú pohyb spermií pod.

Na slovenskom trhu je bežné dostupný napríklad lubrikačný gel Conceive Plus. Ten sa vyznačuje nasledujúcimi znakmi:

 • Pripravuje optimálne pH vo vagíne (malo by sa pohybovať medzi 7 - 8,5 pH, ak je mimo tieto hodnoty, spermie majú ťažšie cestu k vajíčku),
 • Obsahuje horčík a vápnik, ktoré napomáhajú rýchlosti spermií a ich pohyblivosti, spermie sú rýchlejšie a vytrvalejšie,
 • Hydratuje vagínu,
 • Podporuje plodnosť (vďaka pripravenosti vhodného prostredia pre spermie môžu lepšie preniknúť dovnútra vajíčka).

Ak zvažujete jeho použitie a zaujímajú vás o ňom ďalšie detaily, môžete preštudovať klinickú štúdiu, ktorá bola vypracovaná Americkou spoločnosťou pre reprodukčnú medicínu (ASRM).

Video: Lubrikačný gél na podporu počatia

Viac o lubrikačnom géle na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20190415152201/http://www.conceiveplus.com/the-science/
 2. http://www.kalisek.cz/lubrikacni-gel
 3. https://www.otehotnet.cz/e-shop/podpora-plodnosti-zeny/conceive-plus-lubrikacni-gel-na-podporu-po...

Použité zdroje obrázkov

 1. Commons.wikimedia.org
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s lubrikačným gélom

Máš skúsenosť s lubrikačným gélom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť