Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Metóda podľa Mojžíšovej

Ak ste sa nejaký čas snažili o počatie bábätka a nezadarilo sa vám hneď, určite ste sa zaujímali o metódy, ktorými je možné sebe (a vlastne trošku i prírode) pomôcť. Jednou z týchto "zázračných" metód je zaiste aj metóda podľa Mojžíšovej. Že ste o nej ešte vôbec nepočuli? Nevadí, v tomto článku sa dozviete tie najdôležitejšie a najzásadnejšie informácie, ktoré by vám v žiadnom prípade nemali uniknúť.

Metóda podľa Mojžíšovej

Kto bola tá pani Mojžíšová?

Pani Ludmila Mojžíšová (žijúca v rokoch 1932-1992), po ktorej sa táto metóda volá, bola rehabilitačná sestra a pracovala v Prahe v Tyršovom dome a neskôr tiež ako asistentka na Fakulte telesnej výchovy a športu. Okrem toho, že pomohla mnohým ľuďom uľaviť od problémov s chrbticou, metóda podľa Mojžíšovej pomáha aj pri problémoch s funkčnou sterilitou žien. Metóda podľa Mojžíšovej sa skladá z mobilizácie chrbtice a množstva cvikov, ktoré uvoľnia vychýlenú kostrč a svaly panvového dna. Problémy s chrbticou a svalmi panvového dna sú totiž jednou z príčin neplodnosti u žien5 a súvisia s opakovanými potratmi3.

Vďaka svalovému kŕču maternice sa môže žena stretávať s bolestivou menštruáciou, neschopnosťou uhniezdenia alebo následne udržania oplodneného vajíčka. Metóda je odporúčaná ženám, ktoré sú zo zdravotného hľadiska v poriadku, ale aj napriek tomu nemôžu otehotnieť (môžeme sa stretnúť práve s termínom funkčná sterilita). Stúpenci tejto metódy (z radov zdravotníckych pracovníkov) presadzujú metódu podľa Mojžíšovej ako tvz. metódu prvej voľby - ak má žena problémy s otehotnením, mala by sa najprv rozcvičiť, zrovnať si panvu a ak sa ani potom počatie nedarí, až potom by mali prísť na rad hormonálne a operatívne vyšetrenia a liečba. V praxi to však býva, bohužiaľ, presne naopak.

Úspešnosť a efektívnosť metódy

Metóda podľa Mojžíšovej je úspešná u 34% žien a u 37% u mužov. Ak má žena gynekologické problémy, metóda podľa Mojžíšovej jej nepomôže, ale môže ju použiť ako podpornú metódu pri umelom oplodnení. Úspešnosť tejto metódy samozrejme záleží tiež na motivácii ženy / muža k cvičeniu (či dokáže cvičiť poctivo každý deň), ďalej na patológii nálezu, veku a frekvencii problémov, atď. Metóda podľa Mojžíšovej každopádne sľubuje zaujímavé výsledky a bolo by škoda nevyskúšať ju.

Úspešnosť a efektívnosť Mojžíšovej metódy
Popis obrázku: Metódu odporúčajú ženám, ktoré sú zo zdravotného hľadiska v poriadku, no otehotnieť sa im nedarí.

Metóda môže byť úspešná v týchto prípadoch:

 • bolesť chrbta
 • vyskočené platničky
 • skolióza chrbtice
 • artróza bedier
 • bolesti kostrče
 • bolestivý pohlavný styk
 • absencia orgazmu
 • absencia menštruácie u mladých dievčat
 • nepravidelný menštruačný cyklus
 • bolestivá menštruácia
 • nepriechodnosť vajcovodov, ktorá je spôsobená svalovými kŕčmi
 • žena má obrátenú maternicu
 • žena má malú alebo nevyvinutú maternicu
 • žena trpí opakovanými potratmi
 • žena sa s partnerom snaží počať dieťa
 • k zlepšeniu nálezu patologického spermiogramu
 • žena trpí inkontinenciou
 • cvičenia upravené pre tehotnú ženu jej uľahčí pôrod

Ako s metódou podľa Mojžíšovej začať?

Metóda podľa Mojžíšovej je veľmi pekne spracovaná napríklad v knihe Metóda Ludmily Mojžíšovej od A po Z od autorky Oľgy Struskovej, ale ani tak vám snáď nikto z odborníkov na túto metódu neodporučí stať sa pri učení cvikov samoukom. Omoho lepšie (a čo si budeme hovoriť, tiež efektívnejšie) je navštíviť fyzioterapeuta, ktorý vám ukáže, ako sa tieto dôležité cviky cvičia správne. Verte, že len podľa knižky máte malú šancu, že budete všetko vykonávať správne.

Samotný liečebný cyklus a proces trvá približne 6 - 7 mesiacov, počas ktorých sa žene neodporúča otehotnieť. Prvým krokom by teda mala byť návšteva fyzioterapeuta, ktorý vám ukáže, ako cviky správne vykonávať. Teraz prichádza čas, kedy naozaj všetko závisí na vás - začína niekoľkotýždňová doba, v ktorej je vašou úlohou doma pravidelne cvičiť predpísané cviky.

O tejto fáze sa niekoľkokrát vyjadrila aj sama Ludmila Mojžíšová (navyše s humorom sebe vlastným): "Dostanete deväť cvikov. Budete cvičiť, aby ste si spevnili polovičky. Za mesiac sa prídete ukázať a budete ich mať každá ako mandle. Ja vás to cvičenie teraz tu naučím a potom už sa doma musíte snažiť samy. Deti chcete vy, takže si pamätajte, že každá ste strojcom svojho šťastia."

Po fáze, kedy cvičíte doma, je opäť potrebné navštíviť fyzioterapeuta (ale pozor, nie hocijakého - mal by to byť fyzioterapeut, ktorý je dôkladne preškolený práve v metóde Ludmily Mojžíšovej), ktorý s vami urobí absolútne zásadnú vec, ktorú metóda Ludmily Mojžíšovej vyžaduje - MOBILIZÁCIU CHRBTICE. Táto mobilizácia sa musí vykonávať až po niekoľkých týždňoch pravidelného cvičenia, skôr by nemala zmysel, pretože ochabnuté svaly by neudržali novú správnu pozíciu chrbtice.

Po mobilizácii chrbtice opäť začína ďalšia fáza pravidelného cvičenia. V prípade veľkých problémov je možné tento postup zopakovať niekoľkokrát.

Počas cvičenia je možné dochádzať na pravidelné kontroly, ktoré sa vykonávajú raz mesačne, vždy prvý týždeň po menštruácii.

Video: Metóda podľa Mojžíšovej

Viac o metóde podľa Mojžíšovej na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.futurebaby.estranky.cz/clanky/metoda-mojzisove.html
 2. http://www.emartinka.cz/Martinka.asp?show=ivf&ID=40
 3. https://www.maminka.cz/clanek/s-legendarni-metodou-ludmily-mojzisove-muzete-zacit-kdykoliv
 4. https://www.babyweb.cz/metoda-ludmily-mojzisove-aneb-metoda-prvni-volby
 5. https://www.cviceni-mojzisova.cz/node/13

Použité zdroje obrázkov

 1. https://pixabay.com/cs/lidé-žena-roztažení-jóga-cvičení-2568410/
 2. https://pixabay.com/cs/dítě-narození-narozen-péče-22079/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s metódou podľa Mojžíšovej

Máš skúsenosť s metódou podľa Mojžíšovej?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
lucinkaboz  30. apr 2015

Ďakujem

Mojžišovej metóda ma zbavila menštruačných bolestí,na ktoré som trpela tak 15 rokov, to boli bolesti s odpadávaním.....stavy ,kedy som končila na pohotovosti....ďakujem jej.
1 poďakovanie