Oocyt

Ešte než spermie oplodnia vajíčko, musí to vajíčko nejako vzniknúť. Oocyt je samičia, respektíve ženská, pohlavná bunka, z ktorej sa za pomoci radu delenia a vyvíjania stane vajíčko, ktoré môže byť oplodnené. Oocyt je teda prvotná bunka, ktorá umožňuje vznik nového života. Je obklopený podpornými bunkami, spoločne tvoria ovariálny folikul.

Oocyt pod mikroskopom
Popis obrázku: Oocyt obklopený folikulárnymi bunkami pod mikroskopom.

Oocyty sa bežne rozdeľujú na primárne a sekundárne

Rozdeľujú sa tak podľa toho, ako v ženskom tele v priebehu života slúžia.

Primárny oocyt

Vzniká z oogónií (vo vaječníku). Oogónie sú deliace sa bunky, z ktorých niektoré sa prestanú deliť a vstúpia do fázy - meiotického delenia, kedy sa rozdelia na štyri bunky, ktoré mu umožňujú vyvinúť sa vo vajíčko. V tomto štádiu sa z nich stávajú primárne oocyty.

Tento proces sa odohráva už v čase, keď je budúce dievčatko ešte v maternici - už v tejto dobe v zárodku pohlavných orgánov budúcej ženy sa telo pripravuje na to, že sa raz bude chcieť stať mamičkou.

V budúcej žene najprv veľmi rýchlo oocyty pribúdajú, ale potom začnú mnohé odumierať a po siedmom mesiaci tehotenstva sú v plode iba primárne oocyty, navyše obklopené podpornými bunkami a tvoriace tak primordiálny folikul - čo znamená všetky ovariálne folikuly od narodenia až po prvú menštruáciu dievčaťa.

Vaječníky novonarodeného dievčatka obsahujú asi 700 000 - 2 milióny primárnych oocytov, na začiatku puberty ich však je len asi 400 000. Nakoniec ich len niekoľko stoviek počas života ženy dozreje a zúčastňuje sa ovulačného cyklu súvisiaceho s uvoľnením vajíčka do vajcovodu.

Sekundárny oocyt

Vzniká z primárneho oocytu v období puberty. Každý mesiac sa začne vyvíjať asi 15-20 sekundárnych oocytov. Iba jeden z nich však nakoniec prejde ovuláciou a uvoľní sa do vajcovodov, kde čaká na oplodnenie spermiou. Iba vtedy vajíčko dokončí druhé meiotické delenie.

Čo je meióza

Meiotické či redukčné delenie je bunkové delenie, počas ktorého dochádza k produkcii buniek so zredukovaným počtom chromozómov (2n → 1n), čo je základný proces umožňujúci pohlavné rozmnožovanie. Cieľom meiózy je teda zabezpečiť, aby bunka pri oplodnení získala len polovicu genetického materiálu.

Video (ENG): Dozrievanie folikulov a oocytov (HD Animácia)

Súvisiace články

Viac o oocytoch na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Meióza
  2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Oocyt

Použité zdroje obrázkov

  1. https://cs.wikipedia.org/wiki/Oocyt#/media/File:Pig_oocyte_dapi_2.jpg
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s oocytom

Máš skúsenosť s oocytom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť