Spermiobanka

Spermiobanky sú špeciálne zariadenia určené pre uchovanie spermií - väčšina spermiobánk v Slovenskej republike i na celom svete ponúka 2 hlavné možnosti uchovania spermií.

Spermiobanka a ober mužských spermií

Popis obrázku: Odobranie spermií, ktoré budú uložené v spermiobanke.

Autokryokonzervácia

V tomto prípade sa jedná o uchovanie vlastných spermií. V čase, keď razantne klesá plodnosť ľudskej populácie na celom svete, obzvlášť potom vo vyspelých krajinách, ponúkajú spermiobanky možnosť bezpečného uchovania vlastného genetického materiálu.

Uvádza sa, že 15-20% párov má problémy s plodnosťou. Príčinou je napr. odkladanie rodičovstva do neskoršieho veku z dôvodu ekonomického zabezpečenia budúcej rodiny, riešenie bytovej situácie a mnoho ďalších. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) reagovala na všeobecný úbytok počtu spermií znížením hodnôt tzv. normálneho spermiogramu - teda hodnôt, s ktorými sa porovnávajú výsledky vyšetrenia spermií a určuje sa, či sú výsledky v norme. V súčasnej dobe je za normálny považovaný počet 15 miliónov spermií na jeden mililiter ejakulátu a 40% pohyblivosť.

Vhodnou metódou riešenia možných budúcich problémov je včasné zamrazenie, tzv. autokryokonzervácia spermií. Túto možnosť by mali využiť najmä muži vykonávajúci stresové rizikové povolania, pracujúci s chemikáliami, v horúcich prevádzkach, napr. hasiči alebo vojaci pri výkone svojho povolania môžu byť ohrození toxickými látkami a stresovými faktormi. Táto možnosť je odporúčaná aj mužom, ktorí plánujú obstaranie vlastných potomkov až v neskoršom veku.

Vzorky spermií sú uložené v tekutom dusíku a sú nepretržite monitorované. Mrazia sa až na teplotu -196 ° C. Tieto zamrazené vzorky spermií môžu byť následne využité na oplodnenie počas 20 rokov .

Ako sú uložené spermie v spermiobanke?
Popis obrázku: Uložené spermie v spermiobanke.

Darcovstvo spermií

Pri liečbe neplodnosti je u niektorých párov potrebné využiť aj darovanie spermií. Počet týchto párov sa neustále zvyšuje, preto spermiobanky ponúkajú využitie spermií od darcov.

Spermiobanky spolupracujú s rôznymi IVF centrami1 pre umelé oplodnenie u nás, aj v cudzine. V Slovenskej republike nie je možné pri umelom oplodnení oplodniť ženu bez muža (teda singel ženu), avšak v niektorých krajinách toto nie je problém. Spermiobanky teda ponúkajú možnosť sprostredkovania oplodnenia nezadaných žien v spolupráci so zahraničnými klinikami. Služby slovenskej spermiobanky môžu využívať (a tiež aj využívajú) ľudia z celého sveta.

Darovanie spermií je v Slovenskej republike anonymné, podlieha maximálnej diskrétnosti a všetka komunikácia medzi darcom a pracovníkmi jednotlivých pracovísk podlieha striktným bezpečnostným štandardom.

Darcovstvo spermií so sebou nesie aj finančnú kompenzáciu, ktorá však nie je taká vysoká ako kompenzácia pri darovaní vajíčok . Veľký rozdiel vo finančnej kompenzácii medzi ženami a mužmi je spôsobený predovšetkým náročnosťou získania materiálu medzi jednotlivými pohlaviami. Odber ženských vajíčok je totiž pre darkyňu mnohonásobne náročnejší a tiež obmedzujúci.

Kto sa môže stať darcom spermií?

Všeobecne platí, že darcom spermií v Slovenskej republike sa môže stať zdravý plodný muž vo veku od 18 do 40 rokov, u ktorého vyšetrenie potvrdí, že je jeho genetický materiál vhodný na darovanie. Každý potencionálny darca spermií teda musí prejsť sériou rôznych vyšetrení, ktorých výsledky rozhodnú, či môže byť muž zaradený do zoznamu darcov.

Každý muž musí pred zaradením do zoznamu darcov absolvovať tieto vyšetrenia:

 • Spermiogram.
 • Vyšetrenie na pohlavne prenosné choroby (HIV, hepatitída B, C a syfilis, chlamýdie).
 • Stanovenie krvnej skupiny a Rh faktoru.
 • Vyšetrenie urológom.
 • Genetické vyšetrenie s následnou konzultáciu u klinického genetika.

Absolvovaním týchto vyšetrení získajú záujemcovia cenné informácie o svojom zdravotnom stave a pre niektorých záujemcov o darovanie spermií býva toto hlavným motívom, prečo ich chcú vôbec darovať. Tieto vyšetrenia sú totiž finančne pomerne nákladné.

Každá spermiobanka si môže nastaviť vlastné podmienky pre svojho darcu - z darovania spermií tak môže muža vylúčiť napr. to, že je adoptovaný (kvôli nemožnosti získať rodinnú anamnézu) či to, že je silný fajčiar, atď. Pokiaľ má teda muž záujem stať sa darcom spermií, je potrebné zistiť si konkrétne podmienky pre darcu v mieste, kde chce spermie darovať.

Video (ENG): Ako prebieha návšteva spermiobanky a odber spermií

Súvisiace články

Viac o spermiobanke na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.olomouc.eu/aktualni-informace/aktual…
 2. https://www.pronatal.cz/cs/darovani-spermii
 3. https://www.myspermbank.cz/darovani-spermatu/
 4. https://www.studenta.cz/spermobanky-nejcasteji-daruji-studenti-vs-za-jeden-odber-az/r~st:article:...
 5. https://www.respekt.cz/spolecnost/pribyva-zen-ktere-chteji-zplodit-dite-bez-partnera-rika-zaklada...
 6. https://xman.idnes.cz/jak-jsem-byl-na-odberu-ve-spermobance-dvo-/xman-styl.aspx?c=A090417_112105_...

Použité zdroje obrázkov

 1. www.depositphotos.com
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti so spermiobankou

Máš skúsenosť so spermiobankou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť